Ingatlan bérleti díj emelése. Infláció mértékével?
Emeld, vagy ne emeld meg a bérleti díjat?
Általában az év végén és azt követő év elején számvetést végzünk az életünkkel, pénzügyeinkkel kapcsolatban.
A bérbeadók átgondolják, hogy emeljenek, vagy ne emeljenek az ingatlanuk bérleti díján, a bérlők pedig valószínűleg számítanak a bérleti díj némi emelésére.
Emelj, vagy ne emelj a bérleti díjon?
Ez attól is függ, hogy mennyire díj érzékeny a bérlőd és neked mennyire fontos, hogy megemeld a bérleti díjat.
Eddig a bérlet folyamán mindig megbízhatóan, időben fizetett, kellemes a bérlőddel együttműködni, vagy vannak vele gondok és akár más bérlőnek is szívesebben kiadnád az ingatlanodat.
A bérleti díj emelése, mértéke lehet noszogatás a távozásra, az emelés elmaradása, vagy csekély mértékű emelése pedig lehet maradásra bírás.
Azt is gondolhatod, hogy a bérlőd jól jár, te pedig rosszul, ha nem emelsz bérleti díjat
Főleg a mai világban, amikor magas az infláció és most egy kicsit negatívan gondolkodva lehet, hogy még magasabb lesz, ha nem emelsz, akkor veszít a bérleti díj a vásárló értékéből és azt láthatod az idő folyamán, ha hosszútávú bérlőd van, hogy elmennek az albérletárak a te bérleti díjad mellett.
Arra is gondolhatsz, hogy milyen jól jár a bérlőd veled és már kellene emelned.
Emelj, vagy ne emelj a bérleti díjon? Kockáztass, vagy ne?
Amennyiben jó bérlőd van, akkor az emelés egy kockázat, mivel lehet, hogy elmegy és hirdetheted megint a lakásodat, várhatod, várhatod, várhatod a jó bérlődet, aztán az sincs kizárva, hogy rosszabb bérlő jön, de az is lehet, hogy olyan jön, aki hosszabb távon megfizeti a magasabb bérleti díjat.
Viszont gondolj bele, hogy, ha elmegy a jó bérlőd, akkor a hónapok gyorsan elkezdenek pörögni, hamar elmehet 1-2-3 hónap bevétel nélkül és egy csomó stresszt okozol magadnak.
Tapasztalatból mondom, mert én is jártam már úgy nem egyszer, hogy elment a bérlőm és hosszan várhattam a bérlőre, pörögtek a hónapok.
Az is igaz, hogy volt, amikor jobb bérlő jött és olyan is, amikor rosszabb.
Igaz, egy lakóingatlant általában gyorsan ki lehet adni, én is gyorsan kitudnám adni bármikor, de én szeretem alaposan megválogatni a bérlőimet, mivel jártam már úgy, hogy költözni sem akart és fizetni sem. Szívás volt, kín keserves, hosszú idők voltak..
Ha arra az emberre gondolok, akkor mindig erre a szóra gondolok: LÁZÁLOM..
A Rossz bérlőt fogtál ki, nem fizet, vagy döcög a fizetés és láthatóan nem is nagyon akaródzik fizetni?
Egyet jegyezd meg jól, hogy lehetőleg gyorsan próbálj lépni, ne menjenek a hónapok, esetleg évek és csak gyűljön a tartozás!
Én annak idején abban hibáztam nagyot, hogy halogattam, hogy majd majd, talán..
A bérleti díj emelése mellett döntöttél? Hogyan emelj?
Nyilván érezned kell az eddigi kommunikációtok és viszonyotok alapján, hogyan közelítsd meg ezt a kérdést.
Legyél korrekt, időben jelezd a bérlő felé az bérleti díj emelési szándékodat, illetve óvatosan utalj rá, hogy majd meg kellene emelned a bérleti díjat, közben figyeld a reakcióját.
Nyilván a bérlő is számít némi díj emelésre, hiszen mindennek emelkedik az ára és nagy az infláció.
Amennyiben nyitott a díj emelésre a bérlőd, akkor beszéljétek meg, hogy kölcsönösen milyen mértékben lenne megfelelő az emelés.
Több kicsi emelés is lehet és véleményem szerint jobb a több évenkénti kisebb emelés, mint több évet követően egy nagyon nagy, ezért is érdemes már az elején a bérleti szerződés megkötésekor ezt megbeszélni és beleírni a szerződésbe.
Én legutóbb a bérlőmnek a 6 hónapos bérleti szerződés megkötéskor jelentettem be, hogy a következő 6 hónapos szerződéskötéskor emelni fogok 14%-ot, tehát van 6 hónapja, hogy megeméssze.
A jelenlegi bérlőm stabil, most lekopogom, mindig időben fizet, némileg piaci ár alatt adom is ki neki az ingatlanomat, mert így is megéri, hogy nyugodt legyek és stabil, biztos bevételem legyen.
Én határozott idejű szerződéseket kötök a bérlőimmel 6 hónapost, vagy 12 hónapost.
Határozott, vagy határozatlan a bérleti szerződésed?
Amennyiben hosszú idejű határozott, vagy határozatlan idejű a bérleti szerződésed, akkor a bérleti szerződéskötéskor kell megbeszélnetek és írásban foglalnotok az esetleges bérleti díj emelésének a mértékét.
Nyilván, amennyiben fél éves, vagy 1 éves a határozott idejű bérleti szerződésed, akkor amennyiben új bérleti szerződést köttök, akkor tudsz majd egy új szerződésben több bérleti díjat kérni.
Kikötötted a bérleti szerződésben az infláció követést?
Mint feljebb is írtam, érdemes belefoglalnotok a bérleti szerződésbe, hogy a bérbeadó a KSH által megállapított infláció mértékével jogosult a bérleti díj infláció mértékével történő évenkénti emelésére.
Amennyiben ilyesmi mondat nincs a szerződésben, vagy más díjemelésre vonatkozó kikötés, akkor csak szóban állapodhattok meg utólag, ha meg tudtok, illetve szerződést módosíthattok, ha meg tudtok egyezni, de esetleg, ha bérbeadó vagy fel is mondhatod a szerződést. Adott esetben bíróság is lehet a vége..persze előtte menj el egy ügyvédhez és konzultálj vele, mert attól is függ, hogy mi van a bérleti szerződésben..
Ez a cikkem is érdekelhet:
Mire figyeljünk lakás bérbeadáskor, bérléskor?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/