2024 márciusában évfordulótól függetlenül is felmondható a lakásbiztosítás!
2024 márciusában kivételes alkalommal évfordulótól függetlenül is felmondható, módosítható a lakásbiztosítás és másik köthető.
A lakásbiztosítások felmondását többnyire szabályokhoz és feltételekhez kötik.
A legáltalánosabb az, hogy adott lakásbiztosítás csak a megkötés évfordulóján mondható fel, a biztosítási szerződésünk felbontási, felmondási szándékát pedig legalább az évforduló előtt 30 nappal jelezni kell a biztosító felé.
Csak egy picikét magamról. Sok minden voltam már életemben, többek között Biztosítós is..
Villanyszerelő, postás, ügynök, londiner, kocsmáros, közvélemény kutató, bankos, karatés, biztosítós is voltam életemben, sőt Svájcban, Bázelben az 1990-es években piacos is stb.. Úgyhogy ismét tudom, hogy miről írok blog cikket ne aggódj!
Mint mindig praktikus tanácsokkal próbállak ellátni, hogy mire figyelj különösen a lakásbiztosításoddal kapcsolatban.
Nyilván, mint ősrégi, kövület ingatlanközvetítő az ingatlanok felől domborítóm ki az írásomat, de hát egy lakásbiztosításról szóló írást miről is tudnék kidomborítani..
Mire figyeljünk a jelenlegi helyzetben lakásbiztosításunk esetében?
• Érdemes megvizsgálni a meglévő lakásbiztosításunkat.
A számunkra szükséges szolgáltatásokat bele foglalni a biztosítási szerződésbe, módosítani a szerződést, a lényegteleneket kivenni belőle
Érdemes megvizsgálni, hogy milyen összegre van biztosítva az ingatlan, az megfelelő-e, nehogy alul biztosítás legyen.
• Érdemes összehasonlítani a biztosítási ajánlatoknak a feltételeit, a meglévő szolgáltatásokat más biztosítók szolgáltatásaival, áraikkal
• Amennyiben úgy látjuk, akkor érdemes lehet váltani és felmondani a meglévő lakásbiztosításunkat.
• Banálisan hangzik, de el ne felejtsünk kötni a felmondott biztosítás helyett másikat megfelelő átfedéssel ügyelve az idő lyukakra, amikor is adott esetben a figyelmetlenségből adódóan nem lesz esetleg biztosítva az ingatlanunk.
• Azért is érdemes átnézni több lakásbiztosítási ajánlatot, mert a márciusi kampány miatt a biztosítók versenybe lesznek, lehetnek, akik tért hódítanak és lehetnek kampány vesztesek is.
• A kampány kedvezőbb díjakhoz, kedvezőbb szolgáltatásokhoz, ajándék kiegészítő biztosításokhoz is vezethet.
• A meglévő lakásbiztosításunkat bővíthetjük kiegészítő biztosításokkal is.
Figyeljünk arra, hogy a biztosítónk, akár visszavonhat bizonyos korábban megadott kedvezményeket, tehát feltétlenül érdeklődjünk bármiféle módosítás, váltás felmondást megelőzően a biztosítónknál a lehetséges következményektől.
Bővebb feltételek a 2024. márciusi kampányról:
https://www.mnb.hu/letoltes/24-02-14-kerdesek-es-valaszok-marciusi-lakasbiztositasi-atkotesi-lehetoseg-fogyasztobarat-otthonbiztositasok.pdf
Most beszéljünk bővebben a lakásbiztosításokról!
Mire jó a lakásbiztosítás?
A lakásbiztosítással biztosíthatjuk az ingatlanunkat és az ingóságainkat is.
Azt is megtehetjük, ha úgy gondoljuk, hogy nincs szükségünk ingóságbiztosításra, akkor külön köthetünk ingatlanra is biztosítást, illetve kihagyjuk az ingóságokat a biztosításból.
Biztosításkötést megelőzően, amennyiben társasházban lakunk, akkor érdeklődjünk a közös képviselőtől, hogy a társasház rendelkezik-e már tömb biztosítással, mert ha igen, akkor ingatlanra nem kell biztosítás, csak ingóság biztosítást érdemes kötni, amennyiben olyan értékűek az ingóságok.
A biztosításkötés előtt ilyen esetben mindig érdemes átgondolni, hogy mi történne akkor, ha például az ingatlanunk, illtetve ingóságunk a tűz martaléka lenne, vagy éppen elázna és egyéb károk érnék, mekkora kár érne bennünket és tudnánk-e azt pótolni és mennyiből.
Mit biztosítunk a lakásbiztosítással?
Egy ingatlan értéke, két dologból tevődik össze a telekből, amin áll az épület és az épület értékéből.
Az átlag ember általában, csak egy komplett áron számol, az ingatlannal együtt, az más kérdés, hogy hozzá gondolhatja a telek értékét is, hogy mennyi lenne a telek ára pluszban, ha nem lenne épület és mondjuk, csak egy építési terület lenne.
Egy komplett értékbecslés során az ingatlan értékbecslő figyelembe veszi a telek értéket is, de általában az értékmegállapításkor a komplett ingatlan értékét veszik figyelembe az ingatlant telekkel együtt, ugyanezt látod az ingatlan hirdetésekben is.
Lakásbiztosítás esetén az épületet biztosítjuk és az ingóságot, a telket nem lehet biztosítani, legfeljebb terményt, de az nem ide tartozik.
Léteznek a lakásbiztosításban alapkockázatok és egyéb kockázatokról
Az alapkockázatokon kívül köthetünk biztosítást a bővebb kockázatokra is, illetve köthetőek még kiegészítő biztosítások is és esetenként kaphatunk ajándék kiegészítő biztosítást a csomagunkhoz például készpénz elvesztés esetére, vagy éppen kockázati baleset biztosítást.
A lakásbiztosításon belül, akár egy máshol lévő garázst a biztosításon belül is biztosíthatunk, vagy éppen drága ablakokat, különleges üvegeket stb..
A lakásbiztosítás kiterjedhet még baleset és egészségbiztosításra is
Az előbb említett ajándékba kapott baleset biztosítás mellett lehet kötni még egyes konstrukciókban baleset és egészségbiztosítást a lakásbiztosítások mellé. Itt belefoglalhatjuk a biztosításban a gyerekeinket, együtt élő hozzátartozóinkat is.
A kutya biztosítás fontossága a lakásbiztosításban!
Amennyiben van kutyád, akkor köss rá biztosítást, ezt a lakásbiztosítás keretein belül megteheted. Nekem is volt már majdnem szükségem a biztosításra a hajszál választott el tőle és káresemény esetén, kártól függően hidd el 5-10 millió forint nem is olyan nagy összeg, főleg ha például a károsult ne adj isten munkaképtelen lesz az élete hátralévő részében a kutya miatt.
Érdemes átnézni többfajta lakásbiztosításnak a feltételeit
A feljebb felsoroltakon kívül még nagyon sok mindenre lehet kötni biztosítást pl. Utazásra is, ezért érdemes átolvasni több biztosítónak a lakásbiztosításának a feltételeit és szolgáltatásait, kiegészítő biztosításokat. Én azt javaslom, hogy gondold át, hogy milyen értékű ingatlanod van, ha szükséges keress ingatlanközvetítő szakembert, vagy éppen ingatlan értékbecslőt az értékmegállapításhoz és böngészd az ingatlanportálokat, nehogy alul biztosított legyen az ingatlanod, vagy éppen felül biztosított.
Gondold át az ingóságaid értékét is. Véleményem szerint ezt érdemes átbeszélned egy biztosító szakemberrel, hogy mire van szükséged nem pedig adott esetben hasztalan, drága dolgokat, szolgáltatásokat bele venni a biztosításba.
Fogalmak közül a lakásbiztosításba, amivel feltétlenül légy tisztában!
Mit jelent a lakásbiztosítás esetében az Alul biztosítás?
Ez gyakori hiba lehetőség, hogy nem veszed igénybe a biztosító évenként felajánlott indexálását az infláció mértékével, vagy éppen nem is foglalkozott vele, nem is látta évek óta a lakásbiztosításodat senki és úgymond az ingatlanod biztosítási értéke is elinflálódik, tehát, akár jóval kisebb összegre is lehet biztosítva az ingatlanod, mint amennyiből újra elő lehetne állítani, ha elpusztulna. Nem akarlak ijesztgetni ez akármennyi is lehet. Ugye ez úgy lehetséges, hogy az építőanyag árak növekednek, az ingatlanok értéke növekszik általában ( kivéve, amikor csökken) és a te lakásbiztosításod meg mondjuk akárhány éve nem lett indexálva. Ilyen esetben kitudja milyen alacsony összeget is fizethet a biztosító kár bekövetkezte esetén, a többit pedig neked kellene kipótolnod saját zsebből, ha van miből. Nincs mese, ezzel számolhatsz, ha nem indexálod a lakásbiztosításodat évenként.
Egyszerűbben megfogalmazva az ingatlan alul biztosítását képzelj el egy házat, aminek a jelenlegi értéke 50 millió forint körül van és mondjuk x éve 20 millióra biztosították. Ebben az esetben, ha az épület totál káros lesz, akkor csak 20 milliót fizet a biztosító a többit zsebből kell a tulajdonosnak finanszíroznia és, ha nincs ingóság biztosítása, vagy éppen alap van, ami nem fedezi a kár mértékét, akkor az ingóságok esetében is hasonló lesz a szitu.
Mit jelent a lakásbiztosítás esetében a felülbiztosítás?
A felülbiztosítás értelemszerűen az alul biztosítás ellentéte, amikor is a biztosítási összeg nagyobb, mint az ingatlan, vagy éppen az ingóság vagyontárgy valódi értéke. Ebben az esetben a lakásbiztosítási szerződésnek az a része, amely a tényleges érték fölötti összegre vonatkozik, semmis, mivel a biztosításból nem lehet gazdagodni. Értelem szerűen éppen ezért nem érdemes több lakásbiztosítást sem kötnöd, hanem az az egy lakásbiztosításod legyen jó, amelyik van..
Mit jelent a lakásbiztosítás esetében az újraelőállítási érték?
Azt jelenti, hogy egy adott ingatlant mennyiből lehetne újra előállítani, ha teljesen megsemmisülne.
Ez ingatlan értékbecslésben, ingatlan értékmegállapításban nem feltétlenül, illetve nem túl gyakran alkalmazott módszer, mert ez a módszer fejezi ki általában legkevésbé a tényleges ingatlanpiaci viszonyokat.
Azonban lakásbiztosítás kötése esetén figyelembe kell venni, illetve az újraelőállítási költség alapján kell biztosítást kötni, mert adott esetben más lehet egy épület újra előállítási költsége, mint a forgalmi értéke.
Például ingatlanpiaci szempontból kevésbé keresett helyeken, településeken könnyen előfordulhat, hogy amikor felépítenek egy új házat, akkor az jóval többet érne elméletben, mint a környéken lévő hasonló használt családi házak, mert annyira alacsonyak az ingatlanárak, illetve nem keresettek az ingatlanok, de mégsem ér sokkal többet, illetve hiába ér többet, DE NEM LEHET SOKKAL TÖBBÉRT ELADNI, HIÁBA KERÜLT SOKKAL TÖBBE A FELÉPÍTÉSE, tehát, ha az ingatlan forgalmi értéke alapján kötnénk lakásbiztosítást és, ha megsemmisűlne a ház, akkor jóval kevesebb biztosítási összeget fizetne ki a biztosító, mint, amelyből újra lehetne építeni az épületet.
Tulajdonképpen jóval drágább lehet felépíteni egy új ingatlant, mint egy hasonló használt ingatlant megvásárolni, de mint írom, nem feltétlenül lehetne érvényesíteni akkor eladás esetén az árban, bár ezt sem lehet teljesen biztosra tudni, mert vannak vevők, akik pedig a makulátlan ingatlanokat szeretik és hajlandóak, akár jóval többet adni egy ingatlanért, főként, ha új, de azért az átlag vevő nem ez..
A hasznos alapterület fogalma nemcsak lakásbiztosítás esetén fontos:
Az alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.
Lakásbiztosítás – összegzés:
Több biztosítónak a lakásbiztosítási ajánlatot tekintsd át és ne vegyél bele olyan szolgáltatásokat a biztosításba, amire valószínűleg sosem lesz szükséged, hacsak nincs temérdek pénzed és mindig csak olyan szolgáltatásért fizess, amire tényleg szükséged van!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/