Ingatlant örökölsz? Meg kell várnod a hagyatéki végzést az eladással?
Nincs még hagyatéki végzésed, de eladnád már az örökölt ingatlant?
Várj a hagyatéki eljárás befejezésére, vagy már most is eladhatod az ingatlant, még a hagyatéki végzés előtt, vagy nem adhatod el?
Időnként megkeresnek a fenti kérdésekkel ingatlant eladni szándékozó megbízók, hogy várjak, vagy ne várjak, meddig kell várnom, meg kell várnom a teljes hagyatéki eljárás végét, vagy sem?
Fontos! Mindig kérd ki jogász, ügyvéd tanácsát az ilyen ügyekben, hogy a lehető legjobb döntést hozd meg, mivel jelen blog cikk nem teljes körű!
Várj vagy Cselekedj? Hirdesd már a hagyatéki eljárás vége előtt az ingatlant?
Egyet már most tisztázzunk! Az örökölt ingatlant nem adhatod el addig, amíg nem a te neveden van!
A hagyatéki eljárás vége egy fontos tényező, mivel megvédhet az esetleges jogi bonyodalmaktól, és a vevő is nyugodtabban dönthet a vásárlásról.
A hagyatéki végzés megléte tisztázhatja az örökölt vagyon jogi státuszát, és megkönnyíti az ingatlan értékesítését.
A vevő nagyobb valószínűséggel hajlandó lesz várni, míg a hagyatéki eljárás lezárul, mivel így jóval kevesebb kockázatot vállal, mert mi történik akkor, ha – azt szokták mondani – hogy a fiók mélyéről előkerül egyszer csak egy addig ismeretlen végrendelet és másé lesz az ingatlan, vagy egy része?
Meddig tart a hagyatéki eljárás?
Hát, általában sokáig..több hónapig is eltarthat, fél évig is, ha sima az ügy, akkor gyorsabban, ha többször kell az örökösöknek egyezkedni és újabb tárgyalási időpontokat kell kitűzni, akkor rendesen húzódhat a befejezés.
Az ismeretlen végrendelet előkerülésétől kezdve több bonyodalom is közbe jöhet, például összeveszhetnek az örökösök, nem tudnak megegyezni a hagyatéki tárgyaláson, amit az illetékes közjegyző hív össze és meghív minden örököst és esetleges érdekelt feleket.
Tehát a hagyatéki tárgyaláson kell megegyeznetek az örökség tárgyában, ha egyáltalán elmennek a felek.., de képviselheti őket ügyvéd is.
Amennyiben összevesztek más örökösökkel – ha van más – akkor, akár évekre is befagyhat az ingatlan, egyelőre eladhatatlanná válhat, ugyanis bíróságra kell mennetek, vagy peren kívül is megegyezhettek.
A hagyatéki eljárásban számíts a költségekre, az esetleges bírósági perben meg még többre..
Milyen megoldás lehet mégis, ha biztosítani akarod a vevőt a hagyatéki eljárás vége előtt?
Előszerződéssel rögzítheted a vevő szándékát az ingatlan megvásárlására, amelyet később a hagyatéki eljárás befejezésekor lehet véglegesíteni, tehát megkötni a végleges ingatlan adásvételi szerződést..
Az előszerződés megkötésével egyidejűleg átvehetsz foglalót a vevőtől, ami azt jelenti, hogy a vevő már jelezheti az érdeklődését, és megerősítheted a tranzakciót.
Lehet kötni előszerződést foglaló nélkül is, de én olyant nem szoktam kötni, mert nem sok értelmét látok szerződést kötni biztosíték nélkül, de te megteheted, ha neked és a vevőnek is megfelelő így.
Mikor köthető meg az ingatlanra a végleges adásvételi szerződés?
A végleges adásvételi szerződést akkor tudjátok megkötni, ha véglegessé válik a hagyatéki végzés – jogerős hagyatékátadó végzés – és benyújtják a földhivatalba, ahol széljegyre kerülsz a tulajdoni lapon, mint tulajdonosa az ingatlannak.
Ebben az esetben, ha csak széljegyen vagy a tulajdoni lapon és még nem vagy bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba, mint örökös, akkor az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvéd, vagy közjegyző kéri a jogerős hagyatékátadó végzés eredeti példányát, illetve ellenőrzi, hogy a földhivatalba is ugyanaz az okirat került benyújtásra.
Mikor gondolkodj egyáltalán a hagyatéki eljárás befejezése előtt az ingatlanra a vevő felkutatásában és az előszerződés megkötésében?
Véleményem szerint, akkor, ha egyedül vagy örökös, vagy a többi várható örökössel előre mindenben megállapodtatok, ők is hozzájárulnak az ingatlan értékesítéséhez, semmilyen várható bonyodalom nem látszik az öröklés körül.
Ugye, ha bonyodalom lépne fel, akkor nagy problémád lehet a foglaló miatt.
Milyen előnyeid származhatnak abból, hogy nem várod meg a hagyatéki eljárás végét az ingatlan értékesítésében?
A mai hektikus ingatlanpiaci környezetben fontos lehet a jó időzítés az ingatlan eladásában – egyébként ez mindig nagyon fontos volt – de egy kínálati piacon még fontosabbá válik.
Persze, ha nem fontos a gyorsaság és nem sürgős, meg különben sem kenyérre kell a pénz, akkor ki lehet várni a hagyatéki eljárás végét.
Az is lehet, hogy a végén jól jársz, ha időközben felmennek az ingatlanárak.
Ez mind mind kockázat, neked kell eldöntened, hogy mennyire sürgős, mennyire sürgős a pénz, illetve az is kockázat, hogy később milyen vevőt fogsz találni.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]