Jó hírek jönnek az ingatlanpiacról. Örüljenek az eladók és sírjanak a vevők?
Az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban hallani az ingatlanárak emelkedéséről, valamint az ingatlan tranzakciók, adásvételek megnövekedett számáról.
De vajon tényleg olyan jók az idők az ingatlaneladóknak és rosszak a vevőknek, ahogy azt a hírek sugallják?
A magasabb árak mögött számos tényező húzódik meg, az inflációtól kezdve a változó vevői igényekig.
Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk az ingatlanpiac jelenlegi helyzetét, és megpróbáljuk feltárni, hogy mit is jelent mindez számodra, mint ingatlantulajdonos vagy -vásárló.
Az ingatlan némi áremelkedések látszata és valósága
1. Infláció és áremelkedés:
Az infláció mértéke az elmúlt években jelentősen megnőtt, amely bevallottan volt 25,7% is, de tegyük a szívünkre a kezünket jóval többnek is éreztük ezt, sőt most is érezzük, holott most hivatalosan 4%-nál tartunk.
Az infláció következtében a pénz vásárlóereje jócskán csökkent, így az ingatlanok ára ugyan magasabb, de reálértékben nem biztos, hogy többet érnek, mint korábban.
Tehát látszólag az ingatlanárak egyre magasabbak, érdemes figyelembe venni az inflációs hatásokat is. Sok eladó ezt nem hajlandó figyelembe venni, hogy x évvel ezelőtti 100 millió forint, már nem az a 100 millió forint és sokkal kisebb a mostani pénznek a vásárlóértéke, tehát visszanézve nem biztos, hogy érdemes volt várni sokáig a vevőkre és megvárni az álomárat adó vevőt, vagy ha azóta sem kelt el az ingatlan, akkor nem biztos, hogy érdemes volt várni, persze minden eladó élethelyzete más és más, olyan eladó is lehet, aki élete végéig tud várni, mivel nem is szükséges neki eladnia az ingatlanját, vagy nem érdekli, hogy mikor adja el és nem érdekli az infláció, meg ilyen bagatelságok..
Sok esetben az árak csupán nominálisan növekednek, valóságos reál értékük nem feltétlenül növekszik, sőt kimondhatjuk, hogy inkább reál értelembe jócskán csökkennek az ingatlan árak, hiába növekednek papíron pár százalékot, mi az a volt és a jelenlegi inflációhoz képest..
2. Ingatlan tranzakciók, adásvételek és a vevői kivárás:
A magas ingatlanárak miatt sok vevő kivár, nem siet vásárolni. Az, hogy megemelkedett az ingatlan tranzakciók, adásvételek száma nem jelent most hatalmas dolgot, ha ez csak egyszeri lesz, az akkor az igazi, ha majd sorozatban lesz kiugró a szám és az is kérdéses, hogy mihez képest kiugró a halott időszakokhoz, vagy a kiugró ingatlanpiaci időszakokhoz képest.
Bár lehetséges, most több jobb hónapnak jönnie, mivel az ősz következik és az ingatlanpiacon az Őszi időszak általában jó szokott lenni és egyébként is, egy rosszabb hangulatot követően most egy kicsit jobb hangulatot érzek, amely hangulat, mint tudjuk befolyásolja, mint az eladók és mint a vevők tevékenységét is.
A jobb hangulatban olyanok is kiléphetnek a lakáspiacra, akik eddig kivártak és kiléphetnek a lakáshitelesek is vevőként, akik már nem akarnak tovább várni, illetve nem bíznak a mostanában történő hitel kamatcsökkenésben.
Ezenkívül visszajöhetnek az állampapírosok is, ha már nincs akkora hozama az állampíroknak, ugye éppen ezen a héten jelentették be, hogy új fix állampapír sorozatot dobnak piacra 6,75% kamattal.
Az orosz–ukrán háborút meg úgy néz ki, hogy már beárazta a lakáspiac.
Az ingatlaneladók dilemmája
3. Nem kényszer eladók:
Jelenleg az ingatlantulajdonosok nagy része nem kényszer eladó, így képesek várni a megfelelő ajánlatra. Ez gyakran áremelkedésre sarkallja őket, holott a valós lakáspiaci körülmények és a kivárásos stratégiák miatt a végleges eladási ár jelentősen eltérhet a hirdetési ártól.
Ahhoz, hogy jócskán ingatlan áremelkedés legyen, ahhoz nagy számban kellenének megjelenniük a lakáspiacon a kényszer eladóknak, mint például 2008-2014-ig, amikor örültek az eladók, hogy el tudták adni az ingatlanjukat és sokszor a tartozás mértéke jóval nagyobbra nőtt, mint a lakás, ház, ingatlan értéke.
4. Az ingatlan áralku lehetősége:
Fontos megjegyezni, hogy a hirdetett árak sok esetben alkuképesek, és a végleges ár jelentős mértékben alacsonyabb lehet a kiindulási árnál. Ezáltal a látszólagos áremelkedés visszaesést szenvedhet, magyarul akár 10-20% alku is lehetséges adott esetben.
A lakásvásárlók helyzete
5. Rezsi takarékos ingatlanok kereslete:
A vevők jelentős része, kb. 60-70%-a már az energia hatékony és jó, újszerű állapotú ingatlanokat preferálja, ami tovább növeli az árkülönbségeket a használt és új ingatlanok, rossz állapotú, rezsi pazarló használt és jó állapotú, rezsi hatékony használt ingatlanok között között.
6. Albérleti piac és áremelkedés:
Az eladatlan ingatlanok gyakran a bérleti piacon kötnek ki, ahol az árak emelkedése tovább fokozza az ingatlanpiaci feszültségeket, ugyanis az eladó jó része, ha nem tudja eladni az elképzelt álom áron az ingatlant, akkor inkább nem adja el és az albérleti piacra megy, sőt az is lehet, hogy eleve onnét jött, tehát visszatér.
A bérleti piac és az ingatlanpiac
Az eladatlan ingatlanok gyakran a bérleti piacra kerülnek, ami szintén hatással van a piaci árakra és a vevők és a bérlők magatartására.
Albérleti piac növekedése:
Azok az ingatlanok, amelyeket nem tudnak eladni, gyakran a bérleti piacon végzik. Ez növeli az albérlet kínálatot, de ugyanakkor emeli az albérleti díjakat is, mivel a kereslet továbbra is erős.
Albérleti díjak emelkedése: Az albérleti díjak emelkedése további terhet ró a bérlőkre, és még inkább arra készteti őket, hogy hosszú távon inkább ingatlanvásárlásban gondolkodjanak, amint erre lehetőségük nyílik.
Energiahatékonyság és az ingatlanpiac
Az energiatakarékos ingatlanok egyre nagyobb keresletnek örvendenek, ami tovább növeli az árkülönbséget a különböző típusú ingatlanok között.
Rezsitakarékos ingatlanok előnye:
A vevők egyre inkább az energiatakarékos, jó állapotú ingatlanokat keresik, amelyek hosszú távon alacsonyabb költségekkel járnak.
Az ilyen ingatlanok ára stabil maradhat, sőt, növekedhet is, mivel ezek a vevők számára vonzóbbak.
Energiapazarló ingatlanok hátránya:
Ezzel szemben az elavult, energiapazarló ingatlanok ára stagnálhat, vagy akár csökkenhet, mivel ezek kevésbé keresettek.
Az ilyen ingatlanok eladása nehezebb, és gyakran jelentős árengedményeket kell tenniük az eladóknak.
Összefoglalás – Jó hírek jönnek az ingatlanpiacról. Örüljenek az eladók és sírjanak a vevők?
Az ingatlanpiac jelenlegi állapotában az áremelkedés látszata és valósága közötti különbségek, valamint a vevői kivárás, a viszonylag már jó ideje gyengélkedő ingatlanpiac jelentős szerepet játszanak.
Az eladóknak érdemes precizen, reálisan árazniuk ingatlanjaikat, míg a vevőknek figyelemmel kell lenniük a piaci trendekre és a körülményekre.
Mint mindig is lehetőség van ingatlanvásárlásra és eladásra, de mindenkinek szem előtt kell tartania a valós piaci viszonyokat és készen kell állnia az alkudozásra a megegyezésre.
Az ingatlanpiac mindig mozgalmas, és a jövőt tekintve is érdemes figyelemmel kísérni annak alakulását.
Ezek a blog cikkek is érdekelhetnek:
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Az ingatlanpiaci időzítés titkai és buktatói
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Zalakaroson, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/