Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? Bérelj, vagy vásárolj ingatlant?
Döntési útmutató az ingatlanpiac változó világában
Ingatlan vásárlás vagy bérlés? A nagy kérdés, ami mindenkit foglalkoztat!
Szia! Gondolkoztál már azon, hogy saját otthonod legyen, vagy inkább albérletben élnél? Ez a kérdés sokaknak okoz fejtörést, hiszen mindkét opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai.
A képzeletbeli pallos is egyfolytában a jövendő bérlő, vagy lakásvásárló feje fölött lebeg, mivel az ingatlan vétel nagyon drága, és a lakás bérlési díjak ára bármikor elszállhat, illetve már most is rettentően magasak és nem nagyon látszik igazán kiút..
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Mi az ingatlanközvetítő véleménye?
Nekem, mint ingatlanközvetítőnek megvan ezzel kapcsolatban a saját határozott véleményem márpedig az, hogy, ha megteheted, és, ha a lakásvásárlást követően nyugodtan tudsz aludni, nem adósítod el magadat és nem facsarod ki magadat a végletekig az ingatlanvásárlás miatt, akkor inkább vegyél ingatlant.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Egyszer fent vannak a lakáshitel kamatok, másszor lent
Igen, egyszer fent vannak a hitel kamatok, másszor lent, a lakáspiac is így van valahogy, ezért nem is kezdek most el itt számolgatni, hogy most nem éri meg, mert most magasabbak, mint a múltkor, holnap meg alacsonyabbak lesznek, mint ma voltak, az ingatlanárak meg változhatnak, ez attól függ, hogy mikor fogod látni ezt a cikkemet.
Nyilván, ha kivagy facsarva pénzügyileg, akkor számolgatnod kell erősen, fordulj pénzügyi szakértőhöz, akár én is tudok segíteni hitelben.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Ellenvéleményed van?
Mégpedig esetleg az, hogy az ingatlanvásárlással röghöz kötötté válsz és rugalmatlanabb leszel?
Az Y,Z és az Alfa generációt gyakran hülyeségekkel, épületes baromságokkal tömik egyes cikkek, írások, vélemények, éspedig azzal tömik mostanában őket, hogy nem érdemes ingatlant vásárolni, mert merev lesz az életük, nem tudnak szabadon mozogni és így tovább..
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Meg kell vizsgálni a távolabbi egyéni célokat, anyagi helyzetet
• Nyilván, aki családot akar és például a szülei segítségére akar támaszkodni és engedi az anyagi ereje, annak érdemes lehet ingatlant vásárolni, akár még abban a faluban is, ahol a szülei élnek.
Az más kérdés, ha nagyon rossz helyen lesz a vásárlás, meg még rossz ingatlan is lesz, akkor tényleg röghöz kötöttség lehet a vége.
• Az olyan embernek viszont a lakásbérlés lehet a célravezetőbb, aki ma még itt él, de holnap, vagy bármikor, amikor alkalom nyílik rá máshová költözne, akár külföldre és ott is maradna, annak célszerűbb lehet az ingatlan bérlés, mert az ingatlan eladáshoz idő kell, ha meg jó árat akarsz, akkor meg pláne. Természetesen, ha nincs szükség az ingatlan értékesítésből befolyt pénzre, akkor szóba jöhet a bérbeadás is, aztán ennek a bevételnek a felszanálásával lehet bérelni egy másik lakást máshol.
• Akkor is jó lehet a lakásbérlés, ha forgatod közben a szabad tőkédet és jóval több pénzt keresel, mintha ingatlanba tennéd, számolva az esetleges ingatlan áremelkedéssel és a bérbeadással is.
• Az ingatlan bérlés akkor is jó lehet, ha vársz a szabad pénztőkéddel a nagy ingatlan áresésre és arra játszol, hogy majd jó olcsón tudsz venni ingatlant.
Itt, csak az a kérdés, hogy mióta vársz az ingatlan árak esésére és még meddig fogsz várni?
Az ingatlanvásárlás komoly döntés, és számos tényezőt érdemes figyelembe venni:
• Pénzügyi helyzet:
Az ingatlanvásárláshoz jelentős anyagi forrásra van szükség, ezért alaposan át kell gondolni a saját pénzügyi helyzetünket.
Adott esetben hitelre lesz szükséged és ennek a törlesztőrészleteit kell tudnod fizetni.
Ezenkívül önerőre is szükség lesz, az is kérdés, hogy megvan-e, hacsak nem vállalsz több gyermeket és a Babaváró lásd lejjebb, vagy esetleg egyéb fedezeti ingatlan bevonása segítség lehet.
Ahhoz, hogy egyáltalán hitelben gondolkodhass megfelelő jövedelemre és munkahelyre van szükséged és folyamatos jövedelemre, hogy tudd fizetni a hitel törlesztőrészleteit.
• Jövőbeli tervek:
Az ingatlanvásárlás hosszú távú elköteleződés lehet, ezért érdemes figyelembe venni a jövőbeli terveinket is (pl. családalapítás, munkahelyváltás stb..).
• A lakáspiac helyzete:
Az ingatlanpiac folyamatosan változik, ezért érdemes tájékozódni az aktuális trendekről és az ingatlanpiaci szakértők véleményéről.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Amennyiben nem teheted meg az ingatlan vásárlást
Mit tehetsz, ha nem teheted meg a lakásvásárlást és még a bérleti díjak is magasak neked?
• Olcsóbb helyen ingatlan bérlés:
Kevésbé frekventált helyen keresel például falún, vagy peremkerületekben, Budapesten a kevésbé kedvelt kerületekben, vagy amelyekben rosszabb a közlekedés, hosszabb időbe telik a belvárosba jutás. Egy rosszabb állapotú házban bérelsz, kevésbé jó környéken. Tudom a kompromisszumok, de hát ilyen az élet..
• Többen egy lakást bérelni:
Az is egy bevett módszer, hogy többen bérelnek egy lakást, vagy éppen többen vannak egy szobában, tehát lakótársakat keresel, a német is így mondja valahogy, hogy Wohngemeinschaft – lakóközösség.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Miért jó a saját lakás?
• Stabil, biztos pont az otthonod:
Te alakíthatod át az otthonodat a saját ízlésed szerint, és nem kell attól tartanod, hogy a tulajdonos bármikor felmondja a szerződést, vagy éppen megemeli a bérleti díjat.
• Hosszú távú befektetés:
Az ingatlan értéke általában növekszik – persze lehetnek az ingatlanpiacon hullámvölgyek – így a lakásvásárlás egyben ingatlan befektetés is lehet.
• Bérbeadhatóság:
Amennyiben elköltöznél te is bérbe adhatod az ingatlanodat.
• Hitel fedezetre is jó lehet az ingatlanod:
Ebből is lehet majd a tőkeáttétel, amikor is az ingatlanodra lakáshitelt veszel fel és további ingatlant veszel belőle.
• Nem növekednek a bérleti díjak:
A bérlési díjak emelkedhetnek, ami növelheti a lakhatási költségeket.
• Lakás tulajdonosként kontroll:
A bérlő korlátozottan befolyásolhatja az ingatlan állapotát és használatát.
És miért lehet jó az albérlet?
• Rugalmasság:
Ha még nem tudod, hogy hova költöznél hosszú távon, milyen életre vágysz, családos, vagy szingli, vagy gyakran költözöl, az albérlet a rugalmasabb megoldás.
• Kevesebb felelősség:
Nem kell foglalkoznod a felújításokkal, javításokkal, vagy a közös költségekkel, hitel felvétellel és hitel visszafizetéssel.
• Alacsonyabb kezdő költség:
Az albérletbe költözéshez általában kevesebb pénzre van szükség, mint egy lakásvásárláshoz.
Bár, ez nem teljesen biztos, mert, ha például több gyermeket vállalsz, felveszed a Babaváróhitelt, amit részben, vagy egészben beszámítanak a bankok önerőbe, akkor lehet, hogy annyi pénzre sem lesz szükséged beugrónak a lakásvásárláshoz, mint albérletre, ha több havi kauciót és bérleti díjat fizetnél ki.
• Fenntartási költségek:
A tulajdonosnak viselnie kell az ingatlan fenntartási és javítási költségeit is. Na persze bérlés esetén is a bérlő szokta fizetni a közös költséget.
• Kisebb kockázat:
A bérléssel a bérlő kevésbé köteleződik el hosszú távon, így kevésbé érinti a piaci ingatlanárak változása és adott estben a hitel költségek emelkedése.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Hosszú táv vs. rövid táv
• Hosszú távon:
Ha legalább 5-10 évre tervezel egy helyben lakni, a lakásvásárlás általában kedvezőbb lehet, mivel a befektetés megtérülhet elöbb-utóbb, és az ingatlan értéke növekedhet, persze ez esetben, ha egy felfelé ívelő lakáspiaci ciklust kapsz el.
• Rövid távon:
Ha csak rövid ideig maradsz egy helyen, a bérlés praktikusabb lehet, mivel nem kell a vásárlással járó költségekkel és elköteleződéssel foglalkoznod.
Lakásvásárlás, vagy inkább albérlet? – Összefoglalva:
A lakásvásárlás vagy az albérlet választása egy fontos döntés. Alaposan gondold át, hogy mi a számodra a legfontosabb, és hozd meg a számodra legjobb döntést! Ha pedig eladásra, vagy bérbeadásra szánod az ingatlanod, bízd rám a feladatot!
Kapcsolódó blog cikkeim:
Meddig nőnek még az ingatlan árak szerinted? Az égig?
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Érdemes most lakást venni? Ingatlanvásárlás
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/