Szerinted hányféle ára, értéke lehet egy ingatlannak?
Van egy mondás, hogy minden ingatlan annyit ér, amennyiért megveszik.
Ez az ár azonban nem csupán számszerű értéket jelent, hanem egy összetett fogalmat, amely különböző dimenziókat ölel fel.
Ha te is azon gondolkodsz, hogy eladnád ingatlanodat, vagy épp vásárolnál egyet, fontos megérteni, milyen tényezők befolyásolják az ingatlanok értékét.
Az ingatlanpiacot sokféleképpen lehet értékelni
Van például a kínálati ár, vagy ahogy néhányan nevezik, az irányár, ami az eladók által remélt összeg. Ezzel szemben a keresleti ár azt mutatja, mennyit lennének hajlandóak fizetni érte a potenciális vevők.
A végleges piaci ár ezek találkozásának eredménye, amikor az eladó és a vevő megegyezik.
A tulajdonosnak, eladónak más elképzelései vannak az ingatlan értékéről, mint a vevőnek
Az ingatlan eladó és vevő ellenérdekelt felek.
Az eladó többet akar a portékáért, sok esetben sokkal többet, aztán a végére általában belefárad és enged, illetve belátja azt, hogy túl magasra tartotta a kezdetekkor az ingatlan értékét.
Ezért is nagyon fontos, hogy a hirdetés kezdetén, illetve, amikor kilépsz a lakáspiacra, akkor már akkor, a lehető legtökéletesebben, legpontosabban legyen meghatározva az eladó ingatlanod ár, ha nem árulgatni akarod, hanem eladni.
Ugyanis, ahogy megy az idő a végére lehet, hogy még kevesebbért is odaadod, mint a valódi érték lett volna az elején, ugyanis belefáradsz.
Rengeteg fáradt arcot látok hidd el a lakás tulajdonosoktól, amikor már x ideje nem tudják eladni az ingatlanjukat és egyszerűen elfáradnak, ugyanis erre a pszichológiai eladási folyamatra nincsenek felkészülve agyba.
Ezért is jó, ha megkeresel már a piacra lépés előtt.
Az árak alakulása nagyban függ a piaci környezettől és az ingatlan jellegétől
Egy budapesti rózsadombi villa más árfekvésben mozog, mint egy külvárosi panellakás, és a városi belvárosban lévő ingatlanok ára is eltérhet a vidéki városokhoz, falukhoz képest.
A természeti és épített környezet, valamint egyéb szubjektív tényezők mind hatással vannak az árra.
Ne feledkezzünk meg az eszmei és érzelmi értékről sem, amit sokan figyelmen kívül hagynak
Az érzelmi kötődés gyakran azt eredményezi, hogy az ingatlan tulajdonosa túlértékeli azt.
Fontos megkülönböztetni az érzelmi és a piaci értéket, hogy reálisan árazhassuk be ingatlanunkat.
Az eszmei érték, egy műtárgy, illetve régi épület értékét is kifejezheti.
Az ingatlan értékelése során számos szakmai szempont lép színre, például az értékbecslő által alkalmazott módszerek:
A piaci összehasonlító, újra előállítási költség alapú és hozam alapú értékelés.
Ezek mindegyike más-más szempontot vesz figyelembe, és segít pontosan meghatározni az ingatlan értékét. Természetesen mindenek előtt az ingatlan értékbecslő, de a jó, tapasztalt ingatlanközvetítő is megkérdezi az eladótól, hogy mi a célja az értékelésnek, illetve a lakás eladásnak és már a célok figyelembevételével kezdi el az ingatlan értékelését, nemcsak úgy a hasára csapva.
Legyen szó eladásról vagy vásárlásról, az ingatlanpiac dinamikus és állandóan változó
A lakás árak mozgása befolyásolja mind a vevők, mind az eladók döntéseit.
Eladom most, vagy nem, veszek most, vagy majd máskor. Eladom most és másik ingatlan veszek, vagy várok, de az is lehet, hogy soha nem lesz az egészből semmi.
Ha valódi értéken szeretnéd eladni az ingatlanodat, vagy megbízható forrásból szeretnél vásárolni, bízz meg egy tapasztalt és megbízható ingatlanközvetítőben.
Most pedig folytassuk az ingatlanok különböző értékeinek részletesebb kifejtését, és magyarázzuk el, miért hívjuk őket úgy, ahogy
1. Ingatlan piaci Érték
A piaci érték az az összeg, amennyiért egy ingatlan eladható a jelenlegi piaci körülmények között. Ez az ár tükrözi, hogy a vevők és az eladók hogyan értékelik az ingatlant a piaci viszonyok alapján. A piaci érték alakulását számos tényező befolyásolja, mint például a kereslet és kínálat, gazdasági körülmények, a környék infrastrukturális fejlesztései, hol van az ingatlan, milyen típusú az ingatlan, mekkora az ingatlan és milyen állapotú stb…
Miért hívjuk így, hogy Ingatlan piaci Érték?
Azért nevezzük piaci értéknek, mert ez az a valós ár, amit a piac hajlandó megadni az ingatlanért. Ez a legobjektívebb mutató arra, hogy mennyit ér egy ingatlan a jelenlegi piaci környezetben.
Fontos, hogy, amíg nincs meg az ingatlan adásvételi szerződés, addig ez a piaci érték nincs, addig, csak az eladó és a vevő fejében léteznek ingatlan árak, vágyálmok, ugyanis minden ingatlan annyit ér, amennyit adnak érte.
2. Ingatlan kínálati Ár/Irányár
A kínálati ár vagy irányár az az összeg, amit a tulajdonos szeretne kapni az ingatlanáért. Ez egy vágyálom többnyire.
Ez gyakran magasabb, mint a piaci érték, mivel az eladók gyakran optimisták, vagy próbálják maximalizálni a nyereséget.
Az irányár többnyire tárgyalási alap, és nem feltétlenül tükrözi az ingatlan tényleges piaci értékét.
Azonban, ha túl magasan van meghatározva, elrugaszkodva a valóságtól, akkor lehet, hogy vágyálom marad az irányár, mert nem lesz kivel tárgyalni, legfeljebb, csak az ingatlan ügynökök fognak hívni, vagy azok sem.
Miért hívjuk így, hogy Ingatlan kínálati Ár/Irányár?
Az irányár nevében is benne van, hogy ez a tulajdonos által meghatározott „irányvonal,” amit célként tűz ki az eladáskor. Nem kötelezően ez a végleges ár, hanem inkább egy tárgyalási kiindulópont.
3. Ingatlan értékbecslés
Az értékbecslés egy szakértő által meghatározott érték, amely az ingatlan különböző tulajdonságait és a piaci összehasonlító adatokat figyelembe véve készül. Az értékbecslés az ingatlanok hitelbiztosítéki értékének meghatározásához elengedhetetlen, és gyakran eltérhet a piaci értéktől.
Miért hívjuk így, hogy Ingatlan értékbecslés?
Az értékbecslés egy szakértői vélemény, amely a legfontosabb piaci tényezőket figyelembe véve állapítja meg az ingatlan értékét. Ez az érték a bankok és biztosítók számára fontos, mivel ennek alapján döntenek a finanszírozásról, vagy biztosításról.
4. Ingatlan érzelmi Érték
Az érzelmi érték azt az eszmei és szubjektív értéket jelenti, amit az ingatlan tulajdonosa személyes élményei és emlékei alapján társít az ingatlanhoz. Ez az érték általában jóval magasabb, mint a piaci érték, hiszen a tulajdonos számára az ingatlanhoz fűződő érzelmi kötődés is számít.
Olyankor lehet az ilyen, ha a tulajdonos a házban született, a házban nőtt fel, vagy éppen saját maga építette a két kezével. Rengeteg élmény fűzi a házához és ezeket az emlékeket bele kalkulálja, beleépíti önkéntelenül az ingatlan árába és azt mondja, hogy ez megér ennyit, nem adom ez alatt, inkább rohadjon ide, vagy inkább felgyújtom. Az a faramuci sokszor az egészben, hogy a tulaj azzal dicsekszik a vevőnek, hogy hiszen a két kezemmel építettem a haverokkal együtt a családi házamat, amely tulajdonképpen nemhogy értéknövelő, hanem értékcsökkentő tényező, hiszen nem szakember építette, de ez a családi ház tulajdonosának a fejében felárat jelent.
Miért hívjuk így, hogy Ingatlan érzelmi Érték?
Az érzelmi érték kifejezi azt a személyes kapcsolatot, amit a tulajdonos az ingatlanhoz fűz.
Ez a kapcsolat gyakran felülírja a racionális piaci megítélést, és olyan árat eredményezhet, amely a vevők számára irreálisnak tűnhet, mert ugye a nem racionális ingatlan érték a vevőt hidegen hagyja.
5. Ingatlanpiaci összehasonlító Érték
Az ingatlanpiaci összehasonlító érték (más néven piaci összehasonlító módszerrel meghatározott érték) az ingatlanértékelés egyik leggyakrabban használt módszere, amelynek célja, hogy meghatározza egy adott ingatlan valós piaci értékét. Ez a módszer a korábbi ingatlan eladások elvén alapul, ami azt jelenti, hogy az értékbecslő összehasonlítja az értékelendő ingatlant más, hasonló ingatlanokkal, amelyeket nemrégiben adtak el a piacon. Ezenkívül figyelembe veszi az ingatlanpiacon lévő jelenlegi kínálati árakat és azt súlyozza.
Hogyan működik az ingatlanpiaci összehasonlító érték meghatározása?
1. Összehasonlítható ingatlanok kiválasztása:
Az első lépés az, hogy az értékbecslő kiválaszt több, a célingatlannal összehasonlítható ingatlant, amelyeket a közelmúltban értékesítettek. Ezek az ingatlanok lehetőség szerint ugyanabban a környékben, hasonló méretű telken, és azonos típusú építési stílusban kell legyenek. Fontos, hogy ezek az ingatlanok relevánsak legyenek az adott piaci környezetben.
2. A különbségek elemzése:
Miután kiválasztották az összehasonlítható ingatlanokat, az értékbecslő elemzi a különbségeket az ingatlanok között. Ez magában foglalja a méret, az állapot, a felszereltség, a telkek nagysága és elhelyezkedése, valamint a piaci trendek figyelembevételét. Például, ha az egyik összehasonlított ingatlan újabb felújításokat kapott, akkor annak értéke magasabb lehet, mint a célingatlané, amely még nem esett át ilyen felújításon.
3. Korrekciók végrehajtása:
Az értékbecslő ezután korrekciókat végez az összehasonlítható ingatlanok eladási árában, hogy figyelembe vegye a fent említett különbségeket. Például, ha az összehasonlított ingatlan nagyobb alapterületű, mint a célingatlan, akkor az eladási árát lefelé korrigálják, hogy a két ingatlan összehasonlítható legyen.
4. Az érték meghatározása:
Az értékbecslő végül az összes korrigált eladási árat átlagolja, vagy súlyozott átlagot alkalmaz, hogy meghatározza az ingatlanpiaci összehasonlító értéket. Ez az érték tükrözi az ingatlan valós piaci értékét a jelenlegi piaci környezetben.
Miért fontos az ingatlanpiaci összehasonlító érték?
Az ingatlanpiaci összehasonlító érték meghatározása kulcsfontosságú, mivel ez az egyik legmegbízhatóbb módszer arra, hogy pontosan megállapítsuk egy ingatlan tényleges piaci értékét. Ez az érték segít:
• Eladóknak:
Meghatározni egy reális eladási árat, amely vonzó lehet a vevők számára, ugyanakkor biztosítja, hogy az ingatlan ne legyen alulértékelve.
• Vevőknek:
Megérteni, hogy egy adott ingatlanért kért ár reális-e a piaci viszonyokhoz képest, és hogy az ingatlan valóban megéri-e a befektetést.
• Hitelezőknek:
Az ingatlan fedezetként történő értékeléséhez, hogy biztosak legyenek abban, hogy az ingatlan elegendő értéket képvisel a nyújtott hitel fedezésére.
• Befektetőknek:
Felmérni a lakáspiaci lehetőségeket, és azonosítani azokat az ingatlanokat, amelyek a legnagyobb hozamot nyújtják.
Összefoglalás:
Az ingatlanpiaci összehasonlító érték tehát egy objektív módszer az ingatlanok valós piaci értékének meghatározására, amely a legközelebbi hasonló eladások alapján történik. Ez az érték fontos iránytűként szolgál mind az eladók, mind a vevők számára, mivel segít a piaci viszonyok pontos felmérésében és a legjobb döntések meghozatalában. Ha pontosan szeretnéd tudni, hogy mennyit ér az ingatlanod, vagy szeretnél biztos lenni abban, hogy reális áron vásárolsz, az ingatlanpiaci összehasonlító érték az egyik legjobb eszköz ehhez.
6. Újra előállítási Érték
Az újra előállítási érték az az összeg, ami szükséges ahhoz, hogy az ingatlant teljes mértékben újjáépítsék egy esetleges káreset vagy katasztrófa után. Ez az érték különösen fontos a biztosítások megkötésekor, mivel ennek alapján határozzák meg a biztosítási összeget.
Miért hívjuk így, hogy Újra előállítási Érték?
Az újra előállítási érték kifejezi azt az összeget, amely szükséges ahhoz, hogy egy ingatlant azonos minőségben és állapotban újraépítsenek. Ezért a biztosítók számára ez az érték különösen fontos, mivel ennek alapján nyújtanak fedezetet. Az a lényeg, hogy lakásbiztosítás esetén fogadd el a biztosító évenkénti indexálás, infláció követést, nehogy úgy járjál, ha ne adj isten újra fel kell építeni a házadat, akkor adott esetben jóval kevesebb pénzt kapjál, mint amennyiből újra lehet építeni a házat. Arra is figyelj, hogy nehogy felül legyen értékelve az ingatlanod, ugyanis a biztosításból nem lehet gazdagodni.
7. Befektetési Érték – Hozam számítás
A befektetési érték egy ingatlan azon értéke, amit egy adott befektető számára képvisel, figyelembe véve a befektetési céljait és stratégiáit. Ez lehet a várható hozam, adóelőnyök, vagy a jövőbeli értéknövekedés.
Miért hívjuk így, hogy Befektetési Érték – Hozam számítás?
A befektetési érték személyre szabott, mivel egy adott befektető konkrét pénzügyi céljait és helyzetét tükrözi. Különböző befektetők számára ugyanaz az ingatlan más-más befektetési értéket képviselhet. Ez a módszer különösen üzleti ingatlanok esetében működik, mert azt kell vizsgálni, hogy az ingatlannak mennyi lesz a jövőbeni hozama.
8. Az ingatlan adóértéke
Az adóérték az ingatlan adóhatóságok által meghatározott értéke, amely alapján a tulajdonos ingatlanadót fizet.
Miért hívjuk így, hogy Az ingatlan adóértéke?
Az adóérték az ingatlanok adózásához szükséges érték, amely alapján az éves ingatlanadó összege meghatározásra kerül. Ez az érték a hatóságok szempontjából lényeges, mivel ennek alapján történik az adókivetés.
Egyéb ingatlan értékek:
Az ingatlan jelenértéke:
A jelenérték azt az összeget jelenti, amely egy jövőbeni pénzáramlás, vagy hozam mostani időpontra vetített értéke. Másképp fogalmazva, a jelenérték azt mutatja meg, hogy egy jövőbeni pénzösszeg mennyit ér ma, figyelembe véve a pénz időértékét.
Az ingatlan jövőértéke:
A jövőérték azt az összeget jelenti, amennyit egy jelenlegi pénzösszeg vagy befektetés ér majd egy meghatározott időpontban a jövőben, figyelembe véve a hozamot, vagy a kamatlábat. Az ingatlanok esetében a jövőértéket gyakran úgy számítják ki, hogy a jelenlegi ingatlanértéket vagy befektetést felnövelik egy elvárt hozammal a jövőbeni időpontra.
Miért fontos a jelenérték és a jövőérték?
Mind a jelenérték, mind a jövőérték rendkívül fontos fogalom az ingatlanbefektetéseknél, mivel segítenek a befektetőknek megalapozott döntéseket hozni azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e egy adott ingatlanba befektetni, illetve mennyit érdemes érte fizetni.
Mi az ingatlan eszmei értéke?
Az ingatlan eszmei értéke egy olyan fogalom, amely túlmutat a hagyományos piaci vagy anyagi értéken. Az eszmei érték nem feltétlenül mérhető pénzben, mivel az inkább szimbolikus, kulturális, történelmi, vagy érzelmi jelentőséget fejez ki. Az ilyen típusú érték különösen fontos lehet olyan ingatlanok esetében, amelyek nemcsak fizikai tulajdonként léteznek, hanem egyben kulturális örökséget, nemzeti identitást vagy történelmi emlékezetet is hordoznak.
Mi az eszmei érték?
Az eszmei érték olyan fogalom, amely általában az alábbi jellemzőket foglalja magában:
1. Kulturális és történelmi jelentőség:
Egy ingatlan eszmei értéke nagyban függ annak kulturális és történelmi jelentőségétől. Ez lehet egy ikonikus épület, amelynek fontos szerepe van a nemzeti történetben vagy kultúrában, például egy muzeális értékű épület vagy egy történelmi esemény színhelye.
2. Szimbolikus jelentőség:
Az eszmei érték gyakran szimbolikus jelentőséggel bír. Egy adott épület lehet a nemzeti büszkeség szimbóluma, mint például a magyar Parlament épülete, amely nemcsak az ország politikai központja, hanem a magyar nemzet jelképe is.
3. Érzelmi kötődés:
Az eszmei érték érzelmi tényezőket is magában foglalhat. Például egy családi örökségként fennmaradt ingatlan, ahol több generáció nőtt fel, különleges érzelmi értéket hordozhat a család tagjai számára, amely túlmutat a piaci áron.
4. Egyediség és ritkaság:
Az eszmei érték gyakran összefügg egy ingatlan egyediségével vagy ritkaságával. Egy muzeális értékű épület, amelyből csak egyetlen példány létezik, különleges eszmei értékkel bírhat, mivel az ilyen épületek általában pótolhatatlanok.
Példák eszmei értékre
1. Muzeális értékű építmény:
Vegyünk példaként egy olyan épületet, amely múzeumként működik, de maga az épület is muzeális értékű. Az ilyen épület eszmei értéke nemcsak abban rejlik, hogy kulturális műalkotásokat őriz, hanem abban is, hogy az épület maga is művészeti alkotás, például egy híres építész munkája, amely a maga korában egyedi volt, és amelyen keresztül a látogatók megérthetik a történelmi és kulturális kontextust.
2. A Parlament épülete:
A magyar Parlament épülete kiváló példa az eszmei értékre. Ez az épület nemcsak a politikai hatalom központja, hanem a magyar nemzet egyik legfontosabb szimbóluma is. Az eszmei értéke a magyar történelemhez, kultúrához, és nemzeti identitáshoz kapcsolódik. Az épület ikonikus látképe Budapest szívében világszerte ismert, és megtestesíti a nemzet függetlenségét és szuverenitását.
3. Egyedi műemlékek:
Egy történelmi kastély vagy templom, amely évszázadok óta fennáll, és egyedi építészeti vagy művészeti értékekkel rendelkezik, szintén magas eszmei értékkel bírhat. Ezek az épületek gyakran szerepelnek a nemzeti örökségi listákon, és nemcsak a helyi közösségek számára jelentenek fontos emlékeket, hanem az egész nemzet számára is.
Az eszmei érték jelentősége
Az ingatlan eszmei értéke nem feltétlenül tükröződik az ingatlan piaci árában.
Sőt, egyes esetekben az eszmei érték felbecsülhetetlen, mert nem helyettesíthető vagy reprodukálható. Emiatt az ilyen ingatlanok védelme és megőrzése különösen fontos, mivel ezek nemcsak fizikai tárgyak, hanem a közösség, a nemzet vagy akár az emberiség kulturális és történelmi örökségének őrzői is.
Az eszmei érték tehát egy különleges dimenziója az ingatlanok értékének, amely mélyebb, érzelmileg és kulturálisan megalapozottabb értéket képvisel, mint a pusztán gazdasági szempontok alapján meghatározott piaci érték. Az ilyen ingatlanok kezelése és megőrzése különös gondosságot és figyelmet igényel, mivel ezek az épületek az idő múlásával egyre értékesebbek lesznek a jövő generációi számára.
Összefoglaló: Szerinted hányféle ára, értéke lehet egy ingatlannak?
Az ingatlan értéke egy komplex fogalom, amely számos tényezőtől függ. Nemcsak a négyzetméterek és a szoba száma számít, hanem az ingatlan állapota, elhelyezkedése, a környezet, az eszmei értéke, és még sok más tényező. Az ingatlannak lehet piaci értéke, kínálati ára, értékbecslési értéke, érzelmi értéke, eszmei értéke, újra előállítási értéke, befektetési értéke, adóértéke, jelenértéke és jövőértéke is. Mindegyik érték más és más szempontot tükröz, és más-más célra használható. Az ingatlan értékének meghatározása nem egyszerű feladat, és gyakran igényel szakértői segítséget.
Fontos megjegyezni, hogy az ingatlan értéke nem statikus, hanem folyamatosan változik a piaci körülmények és egyéb tényezők hatására.
Összegezve elmondható, hogy az ingatlan értéke egy sokrétű fogalom, amelyet számos szempontból lehet megközelíteni. A megfelelő érték meghatározása kulcsfontosságú mind az ingatlanvásárlás, mind az eladás során.
Ha szeretnéd, hogy segítsek neked meghatározni ingatlanod értékét, vagy ha bármilyen kérdésed van az ingatlanpiaccal kapcsolatban, fordulj hozzám bizalommal!
Ezek a blog cikkeim is érdekelhetnek:
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
Lakás eladás ingatlanközvetítő nélkül? Megéri, vagy nem éri meg?
A tulajdonos önmaga is el tudja adni az ingatlanát a közösségi médiában?
Eladnád az ingatlanod? Őszinteség, vagy ígéretek? Melyik a fontosabb számodra?
Saját magad adnád el a lakásodat? Erre számíthatsz!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/