Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Ingatlan bérleti díjak: Végtelen emelkedés vagy stabilizáció?
Te is azon aggódsz, hogy az ingatlan bérleti díjak örökké emelkedni fognak? Vajon elérjük a nyugati országok árszínvonalát, vagy van remény a stabilizációra?
Ebben a blogcikkben górcső alá vesszük az ingatlanok bérleti díjainak az alakulását, és megvizsgáljuk, hogy mire számíthatsz a jövőben, emelkedés lesz továbbra is, vagy stagnálás, vagy éppen csökkenek az ingatlanok bérleti díjai?
Felsoroljuk az ingatlan bérleti díjak emelkedését befolyásoló tényezőket:
• Kereslet és kínálat:
Alapvető gazdasági szabály, hogy ha a kereslet meghaladja a kínálatot, az árak emelkednek. A magyar ingatlanpiacon jelenleg viszonylag élénk a kereslet, a lakások, családi házak, ingatlanok iránt viszonylag stabil az érdeklődés, ami felfelé hajtja a bérleti díjakat.
Az utóbbi időben némileg megtorpantak, vagy nem annyira emelkednek az ingatlan bérleti díjak, mivel árkorrekció következett be, mert az elmúlt években nagyon megszaladtak az ingatlan bérleti díjak.
Látható, hogy általában keresleti van az ingatlan bérleti piacon és mindig vannak, akik meg tudják fizetni az ingatlanok bérleti díját.
A lakásbérleti piacon megfigyelhető, hogyha a bérbeadó az általa elképzelt bérleti díjat nem tudja érvényesíteni, tehát nincs a kiadó ingatlanára kereslet, akkor engedni fog a bérleti díjból. Azért teszi ezt, mert különben elbukná minden hónapban az ingatlan bérleti díjat és a közös költséget is.
Az eladói ingatlanok piacán nem mindig így van, mert inkább kivárnak az eladók, akár hosszabb évekig is, amíg el tudják adni az általuk elképzelt áron az ingatlanukat.
• A magyar fizetések alakulása:
A fizetések alakulása a következő fő szempont az ingatlan bérleti díjak alakulásában. Amennyiben jó úton fog haladni a magyar gazdaság és emelkednek a fizetések, akkor valószínűleg emelkednek az ingatlan bérleti díjak is.
• Építkezés és felújítás:
Az építőanyagok árának emelkedése és a munkaerőhiány drágítja az új lakások építését és a régiek felújítását. Ez a költségnövekedés az ingatlan bérleti díjakban is megmutatkozik.
• Ingatlan befektetés:
Sokan fektetnek be ingatlanba, és a bérleti díjakból származó bevételt remélik, hogy egyre jobb lesz, azáltal jól profitálnak az ingatlan befektetésükből. Ha az ingatlan befektetők kedvezőnek ítélik meg a magyar ingatlanpiacot, az tovább növelheti a keresletet és az árakat, de ugyanakkor növelheti az eladó ingatlanok árait is.
• Általános árszínvonal:
Az infláció, azaz az árak általános emelkedése az ingatlan bérleti díjakat is befolyásolja. Az utóbbi időben jó pár méltatlankodó jelzést kaptam olyan bérlőktől, akik már évek óta bérelnek egy ingatlant, hogy a bérbeadó emelni akar, az addig kiszámítható bérleti díjon. Ez azért van, mivel időközben elinflálódott a bérleti díj, ezáltal a bérbeadónak jóval kevesebbet ér, az addigi bérleti díj, akár 50%-kal is kevesebbet, mint korábban, a ”háborús inflációt” megelőzően.
Erre lehet, azt mondani, hogy szegény embert még az ág is húzza.
Szegény ember a boltban is nagyjából nyugati színvonalon kapja most már az élelmiszert, ez mellett megdrágultak más termékek és a szolgáltatások árai, meg még az ingatlan bérleti díjuk is emelkedik nem is kicsit..A fizetés meg..
Nyugati árszínvonal felé tartunk a lakás kiadás terén?
A nyugati országokban a bérleti díjak magasabbak, mint Magyarországon.
Azonban nem feltétlenül kell attól tartanunk, hogy hamarosan elérjük a nyugati árszintet. Magyarország gazdasági fejlettsége és az életszínvonal még elmarad a nyugati országoktól, ami az ingatlan bérleti díjakban is megmutatkozik.
Azonban lehetnek olyan luxus kategóriás ingatlanok, amelyek megközelíthetik a nyugati ingatlan bérleti díjak ár színvonalát, amelyeket a magyar tehetős rétegek, illetve külföldiek bérelnek.
Tippek az ingatlan bérleti díjak emelkedésének a kivédésére:
• Kösd le a bérleti díjat hosszabb távra:
Ha hosszabb távra kötöd le a bérleti díjat, akkor elkerülheted a rövid távú ingadozásokat.
• Keress társbérlőt:
Ha társbérlővel osztod meg a lakást, akkor felezheted az ingatlan bérleti díját.
• Költözz olcsóbb lakásba:
Ha a lakás mérete vagy elhelyezkedése nem prioritás, akkor olcsóbb lakásba költözve spórolhatsz a bérleti díjon. A jó, keresett környékeken lévő, a legjobb tömegközlekedésű helyeken található ingatlanok bérlése kerül általában a legtöbbe. A lakás mérete sem mindegy, a nagyobbak drágábbak és ráadásul a rezsijük is nagyobb.
• Költözz rosszabb állapotú lakásba és szerezz be saját bútorokat, eszközöket:
Megfigyelhető, hogy a legdrágább albérletek a teljesen berendezett, újszerű, új építésű ingatlanok. Amennyiben neked esetleg olyan is megfelelő, ahol nagymama bútorok vannak, vagy éppen üres a lakás, de már vannak bútoraid és eszközeid, akkor spórolhatsz a lakás bérleti díján.
• Figyelj az bérlendő ingatlan rezsi költségeire:
A rezsi költségeken rengeteg pénzed elmehet. Lehet, hogy megéri némileg drágább lakást bérelni, de energiatakarékosabbat.
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ? – Összefoglalva:
A bérleti díjak emelkedése aggasztó jelenség, de nem feltétlenül kell attól tartanunk, hogy a helyzet örökké fennmarad. A jövőben beállhat egy stabilizáció, de a bérleti díjak valószínűleg nem fognak csökkenni, hanem, ha nem is szélvész sebesen, de emelkedhetnek. A bérleti díjak emelkedésének kivédésére érdemes hosszabb távra lekötni a bérleti díjat, társbérlőt keresni, olcsóbb lakásba költözni, figyelni a rezsire.
Tudsz alkudni az ingatlan bérleti díjából?
Amennyiben a fentieket figyelembe veszed és nem egy kurrens az ingatlan, amit azonnal elkapkodnak a bérlők, valamint ha jó feltételeket tudsz kínálni, például előre egy összegben sok hónapot ki tudsz fizetni, meg még szimpatikus is vagy, akkor lehet esélyed. De, nagyon figyelj és óvatosan csináld az alkut, mert lehet, hogy itt el is veszted a bérbeadó szimpátiáját. És ne erőltesd, ha nem megy!
Nézzünk tovább a kristálygömbön: Mi befolyásolhatja még az ingatlan bérleti díjakat?
Eddig a klasszikus gazdasági tényezőket vizsgáltuk, de érdemes más szempontokat is figyelembe venni:
• Állami szabályozás:
A kormányzat lépéseket tehet az ingatlan bérleti piac befolyásolására. Például bevezethet a lakás bérleti díjakra vonatkozó korlátozásokat, vagy adókedvezményekkel ösztönözheti a lakáspiac bővülését. Bár, erre a megoldásra Magyarországon egyelőre nem sok reményt látok, pedig nagy szükség lenne rá. Németországban például már évtizedek óta vannak ilyen állami szabályozások és biztonságban érezhetik magukat a lakás bérlők.
• Társadalmi változások:
A népesség eloszlása, a családalapítási kedv és az urbanizáció mind befolyásolják a keresletet, így a bérleti díjakat is. Például a nagyobb városokban, ahol a fiatalok koncentrálódnak, általában magasabbak a bérleti díjak.
Mire figyeljen többek között a lakást kereső bérlő?
Lakáskeresés közben érdemes ezeket is szem előtt tartania:
• Lokáció:
A lakás elhelyezkedése jelentősen befolyásolja az árat. Ha hajlandó vagy távolabb költözni a városközponttól, olcsóbb lakást találhatsz.
• Lakás állapota:
Egy felújított, újszerű, vagy éppen új építésű lakásért természetesen többet kell fizetni, mint egy felújításra szoruló ingatlanért.
• Lakás típusa: A lakás mérete, a szobák száma és az extrák (pl. erkély, garázs) mind befolyásolják a bérleti díjat.
Meddig emelkednek az albérlet árak? Hol a határ? – Összességében
A lakás bérleti díjak alakulása komplex kérdés, számos tényező befolyásolja.
Bár a közelmúltban jelentős emelkedést tapasztaltunk, a jövőben remélhetőleg stabilizálódik a lakás bérleti piac. Lakáskeresés közben érdemes körültekintően tájékozódni és összehasonlítani az ajánlatokat, hogy megtaláld a pénztárcádnak és igényeidnek megfelelő lakást.
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ? – Bérleti díjak stabilizációja a jövőben?
Véleményem szerint a bérleti díjak esetében előbb-utóbb beállhat egy stabilizáció, de ez nem jelenti azt, hogy a bérleti díjak csökkenni fognak. Inkább egy lassabb emelkedésre, vagy némi stagnálásra számíthatunk. De, ne felejtsd el, hogy az ingatlan bérleti piacon is, ugyanúgy, mint az eladó ingatlanok esetében is ciklikus a piac, tehát egy stagnálást követően, áremelkedés is jöhet.
Az ingatlan bérleti piacon azonban bérleti díj csökkenésre nem számítok, hacsak nem lesz valami hatalmas probléma Magyarországon, a világban, de akkor nem ez lesz a legnagyobb gond..
Ezek a cikkeim is érdekelhetnek:
Meddig nőnek még az ingatlan árak szerinted? Az égig?
Mire figyeljünk lakás bérbeadásakor, bérléskor?
Ingatlan bérleti díj emelése. Infláció mértékével?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/