Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást
Számtalan esetben találkozok eladókkal, akik időközben meggondolják magukat és mégsem adják el az ingatlanjukat, vagy esetleg majd valamikor eladják és vevőket is látok szép számmal, akik végül is még sem vesznek ingatlant.
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást – Miért rossz az, ha az eladók, illetve a vevők meggondolják magukat?
Az ingatlanpiacot a tranzakciók, vagy is az ingatlan adás vételek mozgatják.
Ezeket a tranzakció számokat egyes ingatlanos cégek monitorozzák is, illetve a KSH is nyilvánosságra hozza a számokat, igaz késéssel, amikor már nem igazán tudsz vele mit kezdeni, legfeljebb visszafelé lehet okoskodni, hogy valamikor milyen volt a lakáspiac aztán előre is okoskodhatsz, hogy majd valamikor talán majd ilyen meg olyan lesz ebből kifolyólag a lakáspiac, meg a tapasztalatból kifolyólag is, de tulajdonképpen ez nagyjából jóslás, de van, mikor bejöhet.
Visszatérve az ingatlanpiaci tranzakciók fontosságára, ha az eladó nem adja el mégsem az ingatlanát, akkor lehet, hogy a vevője sem fog tovább lépni, hacsak nem talál másik lakást és a vevőjének is van elképzelhetően egy vevője és annak is van egy vevője és így tovább, tovább, tehát ez egy láncolat.
Olyankor is gond szokott lenni, ha a láncolatban az egyik fél nem tud időben fizetni, vagy például nem kapja meg a lakáshitelt és közben odaadta a másiknak a láncolatban a kis foglalóját, vételár előlegét, netán már az ügyvédnél az adásvételi szerződést is megkötötték, vagy csak előszerződést, de lelassul, vagy megakad, de adott esetben az egész láncolat felborul.
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást
– A lakás lefoglalózása
Éppen ezért, jó ha tudod az eladó helyzetét, hogy ő hová fog költözni, hogyan áll ebben a láncolatban, illetve mennyire függ a láncolattól.
Ezért érdemes elbeszélgetned a kiszemelt ingatlanod eladójával, ha vele nem találkozol, akkor pedig az ingatlanközvetítőtől mindig kérdezd meg, hogy miért akarja eladni az eladó az ingatlant, illetve hová költözik, innét mikor tud kiköltözni, lefoglalózta már az ingatlant, amit meg akar venni, illetve milyen stádiumba van az ingatlan adásvétel?
Persze nem mindig tudod ebből kihámozni a valóságot, mert nem mindenki mond igazat, hanem, ami jól hangzik, mert azt is gondolhatja, hogy mi közöd van hozzá és amúgy joggal titkolhat valamit, de azért próbáld meg.
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást – Az ingatlanpiacot torzító irreálisan magasan tartott ingatlan árak
Az a baj az olyan eladókkal, akik irreálisan tartják az eladó ingatlan árát és tulajdonképpen tesztelik a lakáspiacot, hogy ezzel a mesterségesen úgymond próbálkozó eladási árral erősen torzítják az ingatlanpiacot.
Miért torzítják az ingatlanpiacot?
Azért, mert, ha eladó vagy te is, akkor gondolkodj, honnét veszed elsősorban, először az infóidat lakásár ügyileg, mivel nincs a birtokodban semmilyen megbízható adat az ingatlan árakról?
Első körben a szomszédot kérdezed meg, az ismerősöket és nézed az ingatlan hirdető oldalakon a lakás hirdetéseket.
Aztán jobb esetben, ha nagyon úgy érzed, meg még ha komoly is az eladási szándékod hívsz egy ingatlanközvetítőt, hogy ő segítsen meghatározni az eladó ingatlanod reális árát.
Azért írtam, hogy jobb esetben, mert vannak, akik elzárkóznak ettől és jól megemelik a lakásuk hirdetési árát és várnak, várnak, várnak és várnak, majdcsak meg jön a madaruk és közben pedig minden pörög tovább a lakáspiacon ők lesznek az etalonok, illetve a lakásáruk.
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást – De hiszen nemcsak a magas elszállt árakkal hirdető tulajdonosok befolyásolják a lakáspiacot, vannak más tényezők
Természetesen vannak más ingatlanpiacot befolyásoló tényezők is bőven és az ingatlanpiac különben is ciklikus, ugyanolyan ciklikus, mint a gazdaság, tehát egyszer fent, másszor lent, de azért hidd el van befolyásuk, hogy milyen lakás árakat látsz a hirdető oldalakon, ha éppen eladó vagy.
Nemrégen beszéltem egy ingatlan hirdetővel, akik két ingatlant is árult, egy családi házat és egy társasházi lakást és a terve az volt, hogy a kettő árából fog venni egy újszerű házat.
Mondanom sem kell, hogy aranypor értékben árazta be mint a kettő ingatlanát, a lakást és a házat is, mert ugye a szuper házat meg kellett volna fizetni, ha talált volna és a ház vételárát a kettő ingatlan eladásából fedezte volna.
Végül is bosszankodva visszalépett, mert elmondása szerint legalább egy évig fent volt az ingatlanpiacon, de nem talált egy darab neki tetsző családi házat sem, így elállt a lakása és háza eladásától is, levette az ingatlanhirdető oldalról a hirdetéseit.
Mondanod sem kell gondolom, hogy addig az erősen túlárazott, aranypor árhoz hasonlító árú lakás és családi ház keményen torzították az ingatlanpiacot, mert ugye pénzt nem akart hozzá tenni a vételárhoz, hanem egy az egyben tulajdonképpen csere lett volna.
Az sincs kizárva, hogy majd valamikor mégiscsak végbemegy az ingatlanjai eladása és az álom családi ház megvásárlása, de az nem most van, az ingatlanpiacot viszont most torzítja.
Ha már a lakáscserénél tartunk..
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást – A lakáscsere, milyen jó lenne, ha menne, maga lenne az eladók és vevők boldogsága, kánaánja..
Milyen egyszerű lenne az eladók és vevők dolga, ha könnyen lehetne véghez vinni egy ingatlancserét.
Tudod mi a baj a lakáscserével?
Az a baj, hogy az eladók és a vevők tulajdonképpen ellenérdekelt felek, mert az egyik fél drágán akar eladni a másik fél pedig olcsón akar venni.
A másik pedig az, hogy nehezen lehetne összefésülni, hogy melyik félnek mi tetszik és mennyire ragaszkodik az elképzeléséhez, tehát majdnem tökéletes partnerre kellene találni egymásban, ez pedig nem egy könnyű feladat..
Sok lakáscsere van szerinted?
Azt nem tudhatom, hogy összességében az ingatlanpiacon mennyi van, de én az 1996-óta ingatlanpiacon töltött időm alatt, ha jól számolom mindösszesen 2-öt, azaz kettő lakáscserét láttam. Biztos volt több, de véleményem szerint elenyésző számú az ingatlan adásvételekhez képest.
Az egyik ilyen csere egy Kádár kocka házról társasházi lakásra történő csere volt, mondanom sem kell a lakás felújított, a Kádár kocka ház pedig lepusztult, erősen felújításra szoruló volt.
A másik ilyen ingatlan tranzakcióm pedig kettő társasházi lakáscsere volt.
Mindkét ingatlan cserés esetben egyébként nem is volt készpénz forgalom, mert egy az egyben cserék voltak.
Egyébként Önkormányzati lakáscsere igényt szoktam régen olvasni az újságokban Pesten, de már azt sem nagyon, mert nem nagyon van újság, másszor pedig Önkormányzati lakás is alig van.
Eladók, akik sohasem adják el az ingatlant és vevők, akik soha nem vesznek lakást
– Az ingatlanpiac soha nem áll meg, mindig mozog
Visszatérve a blog cikkem elejére nem kell félned a túl árazott ingatlanok ingatlanpiaci hatásaitól, az adásvételi lánc akadozásairól és a lakáscsere nehézségeitől sem az ingatlanpiac mindig mozog.
Ha visszatekintek a múltba és a közelmúltban az ingatlanpiacon általában meg van a nagyjából minimum szám a lakáspiaci tranzakciókat illetően, ami alá nem igen mennek a tranzakció számok.
Miért nem akar egy minimum szám alá süllyedni az ingatlan adásvételek száma?
Azért nem, mert ha más nem, akkor az emberi élethelyzet változások, emberi igények mozgatják a piacot.
Természetesen olyan is létezik sok esetben, amikor nem épül fel egy láncolat, az eladó nem akar tovább lépni, nem vesz a vételárból lakást, ingatlant, hanem eladja az ingatlanát és kész, teljesen más tervek vannak a pénzzel. Ilyen leggyakoribb tervek például, hogy odaadja a gyermekének, félreteszi, befekteti, törleszti az adósságát, autót vesz, állampapírba rakja.
Vannak vevők, aki szebb, kisebb, nagyobb, jobb helyen lévő lakásba költöznének, az élet pedig zajlik, akár mi történik, az emberek házasodnak, válnak, gyermekek születnek, pénzhez jutnak, eladósodnak és sajnos történnek tragikus események is.
Ezenkívül azért mindig vannak spekulánsok, akiknek mindig a plusz pénz keresésen jár az agyuk, így ha mennek lefelé az árak, akkor pedig ők jelennek meg tömegével az ingatlanpiacon, mint 2008-2010-ben, amikor is ugrásra készen várták, hogy még lejjebb menjenek a lakásárak.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 1. rész
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 2. rész
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/