Ingatlan bérleti szerződés kötéskor a leggyakoribb hibák bérlőként és bérbeadóként!
Nem is gondolnád, hogy mennyi hibát el lehet követni egy lakásbérleti szerződés megkötésekor.
A bérleti szerződés egy jogi dokumentum, ami mind a bérlőnek, mind a bérbeadónak védelmet nyújt. Fontos, hogy mindkét fél alaposan átolvassa és megértse a szerződés tartalmát, mielőtt aláírná. Azonban sokan hibákat követnek el a szerződéskötés során, amik később komoly problémákhoz és félreértésekhez vezethetnek.
Hidd el, jobb és sokkal olcsóbb megelőzni a problémát, mint belesétálni.
Ebben a blogbejegyzésben megnézzük, hogy milyen hibákat követnek el leggyakrabban a bérlők és a bérbeadók a bérleti szerződés megkötésekor.
Gyakori hibák a bérleti szerződéskötéskor:
- Nincs is lakásbérleti szerződés.
Különféle teóriák keringenek ingatlan bérbeadói körökben, hogy például nem is jó, ha van írott bérleti szerződés, mert, akkor probléma esetén könnyen kirakható az albérlő, hiszen nem is jogosan lakik a lakásban. Ez nem ilyen egyszerű. - A lakás bérlője nem ellenőrzi le az ingatlan tulajdoni lapját és nem is bizonyos abban, hogy a lakás tulajdonosával, illetve egyéb jogosulttal, meghatalmazottal tárgyal, illetve a jogosulttól fogja kivenni a lakást.
Ilyenkor szokott fordulhat elő, hogy a bérlő nem is a jogosultnak adja oda a foglalót a lakásra, hanem csalónak, lakásmaffiának. Adott esetben még az is előfordulhat, hogy egy napon belül több személynek is kiadják a lakást, persze, ugyanez előfordulhat ingatlan vásárláskor is. - Nem pontos szerződés, pongyola az ingatlan bérleti szerződés.
Sokan töltenek le az internetről, vagy éppen húznak elő a fiókból régi lakásbérleti szerződéseket és az alapján készítik el a mostanit, anélkül hogy végre megkérdeznének egy szakembert, ingatlanközvetítőt, ügyvédet, jogászt, hogy jó lesz-e.
Amíg nincs baj, addig jó lesz hidd el az a lakásbérleti szerződés, de abban a pillanatban, ha baj van, akkor majd a szerződés alapján kellene az elmaradt pénzt a lakás bérlőjén behajtani, vagy éppen ki tessékelni a lakásból és ez alapján dönt a bíró is a bíróságon az ügyedben, ne felejtsd el!
Ezenkívül mindig az eredeti szerződésre lesz szükség a bíróságon, tehát őrizd meg. - Nem szerepel a lakás bérleti szerződésben a bérleti díj fizetésének módja és határideje.
Nincs benne a bérleti szerződésben, hogy miként és meddig kell fizetni, netán még az sincs benne, hogy mennyit kell fizetni havonta. - Nem szerepel az ingatlan bérleti szerződésben a kaució összege.
Átveszi a bérbeadó a kauciót, de elfelejti beírni a bérleti szerződésbe, hogy mennyit vett át. - Nem szerepel az ingatlan bérleti szerződésben a felmondási idő.
A bérleti szerződésből kifelejtik, hogy határozott, vagy határozatlan idejű a szerződés és mennyi a felmondási idő. Nincs benne, hogy a bérlő a bérleti szerződés lejártakor önmaga köteles gondoskodni az elhelyezéséről. - Nem szerepel a bérleti szerződésben a bérlő kötelezettségei a lakás karbantartásával kapcsolatban.
Az egy gyakori vita lehet bérlő és bérbeadó között, ha valami elromlik, akkor azt kinek a kötelezettsége megjavíttatni. Érdemes lehet ezt leírni a bérleti szerződésben, hogy mindent a bérbeadó javít, vagy például mekkora összeg alatt és miket érintő javításokat a bérlő javít. - Nem beszélik át a felek a bérbeadó és bérlő részletesen a lakásbérleti szerződést.
Hatalmas hiba, ha konkrétan nem beszélik át a bérlő és bérbeadó az ingatlan bérleti szerződést, a feltételeket, mert így lehet, hogy a bérlő nem is lesz tisztában, hogy pontosan mit is írt alá. - A bérbeadó nem mondja el részletesen és pontosan a lakás bérlőjének, hogy mennyi lesz a várható rezsi és az összes költség a lakhatásával kapcsolatban.
A költségeket is minden esetben részletesen is el kell mondani, beleértve a fizetendő közös költséget , a villany, víz és az egyéb költségeket, ha egyedi fűtéses a lakás, akkor a gázfűtés, egyéb fűtés díját. Ilyenkor fordulhat majd elő, hogy a bérlő majd fizetéskor kamillázik, mert ő fele ennyi fizetni valóra sem számított. - A bérlő adatai hiányosak, illetve nem megfelelőek, mert bemondásra írta be a bérleti szerződésbe a lakás bérbeadója.
Ezzel addig nincs igazán baj, amíg nincs baj és jogi úton kellene lépni a lakás bérlője ellen, mert akkor kit is keresünk pontosan, hol és milyen adatok alapján..
Persze, még az is lehetséges, hogy az igazolvány hamis és a lakásmaffiába botlottál éppen bele, de nyilván egy laikustól nem várható el, hogy fel ismerje a hamis igazolványt, hacsak annyira nem ócska hamisítvány. - Nem készül a lakás bérleti szerződéshez a leltár.
Amennyiben olyan cuccok, nagymama bútorok vannak a kiadott lakásban, amiket nem sajnálsz, vagy éppen örülnél is, ha valaki végre elvinné és nem téged terhelne a nagymama bútorok elvitelének a költségei és nehézségei, akkor nem muszáj.
Azonban, ha sajnálnád, ha valami berendezés eltűnne, vagy éppen kicserélnék valamelyiket valamilyen ócskább berendezésre például a fűtőtestet, gáz melegítőt egy régebbi kiadásúra, akkor írj mellékletet, leltárt a bútorokról és a lakásban maradt berendezésekről.
Készíts képeket és videót is és hitelesítsd a bérlővel is. - A lakásbérleti szerződést nem írta alá minden jogosult, nincsenek rajta tanuk.
Előfordulhat ilyen eset is, amikor az izgalom és a beszélgetés hevében nem írja alá valaki a bérleti szerződést, de az is gyakori eset, ha a tanúkat felejtik le a szerződésről, anélkül pedig a lakás bérleti szerződés nem sokat fog érni, illetve addig jó lesz, amíg nem lesz baj..
További gyakori hibák, amiket a lakás bérlők követnek el:
- Nem olvassák el alaposan a szerződést a lakás bérlők:
Ez a leggyakoribb hiba, amit a bérlők elkövetnek. Fontos, hogy minden sorát elolvasd a szerződésnek, és megértsd, hogy mire kötelezed magad. Ne írj alá semmit, amit nem értesz! - Nem kérdeznek, ha nem értenek valamit a lakás bérlők:
Ha nem értesz valamit a szerződésben, ne félj kérdezni a bérbeadótól. A bérbeadó köteles elmagyarázni neked a szerződés minden pontját. - Nem alkudoznak az ingatlan bérlők:
A bérleti díj és a kaució összege általában tárgyalható. Ne félj óvatosan alkudozni a bérbeadóval, hogy a lehető legjobb feltételeket kapd meg. - Nem írja alá az ingatlan bérleti szerződést minden fél:
A bérleti szerződést minden érintettnek alá kell írnia, beleértve a bérlőt, a bérbeadót és a tanúkat is - Nem biztosítják a lakást a bérlők:
Fontos, hogy bérlőként lakásbiztosítást köss, hogy fedezze a károkat, amik a lakásban keletkeznek. Előtte kérdezd meg a bérbeadót, hogy van-e biztosítás a lakáson, ha igen, akkor neked elég az ingóságaidat biztosítanod.
Gyakori hibák, amiket a bérbeadók követnek el:
- Nem fogalmazzák meg pontosan a lakás bérleti szerződést:
A szerződésnek pontosan meg kell határoznia többek között a bérleti díjat, a fizetési módot, havonta mikor meddig kell fizetni, a kaució összegét, a felmondási időt, és a bérlő kötelezettségeit. - Nem ellenőrzik az ingatlan bérlő anyagi helyzetét:
Fontos, hogy ellenőrizd a bérlő anyagi helyzetét, mielőtt aláírod a szerződést. Ez segíthet megelőzni a későbbi fizetési problémákat. Az anyagi helyzetét a bérlőnek például munkáltatói igazolással, kereset kimutatással ellenőrizheted. - Nem foglalkoznak a lakás karbantartásával bérbeadók:
A bérbeadó köteles gondoskodni a lakás karbantartásáról. Ez magában foglalja a javításokat, a felújításokat és a tisztítást. - A bérbeadó a bérlőnek lakást nem megfelelő állapotban adja át:
A lakást tisztán, rendezett állapotban kell átadni a bérlőnek és úgyis kell visszaadni a bérlet megszűnésekor a bérlőnek. - Nem tartják tiszteletben a bérlő magánéletét:
A bérbeadónak tiszteletben kell tartania a bérlő magánéletét. Nem mehet be a lakásba a bérlő engedélye nélkül és nem zaklathatja őt állandó jelleggel, bejelentkezés nélkül.
Tippek a hibák elkerülésére a lakás bérleti szerződéseknél:
- Jogi tanácsadás: Ha nem vagy biztos benne, hogy mit kell beleírni a lakásbérleti szerződésbe, fordulj jogi tanácsadóhoz, ügyvédhez, ingatlanközvetítőhöz.
- Kommunikáció: Fontos, hogy nyíltan és őszintén kommunikálj a másik féllel az ingatlan bérleti szerződés feltételeiről.
A biztosítékokról most nem írtam, a közjegyzői szerződésről, a kiköltözési nyilatkozatról, a befogadó nyilatkozatról, a kereseti kimutatásról stb..ilyen dokumentumokat is kérhetsz lakás bérbeadóként, hogy megfelelő bérlőt találj az ingatlanodba.
Ezek a cikkeim is érdekelhetnek:
Mire figyeljünk lakás bérbeadásakor, bérléskor?
Ingatlan bérleti díj emelése. Infláció mértékével?
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/