Ingatlanügynökök futószalagon – A franchise hálózatok árnyoldalai
Ingatlan franchise: A csillogó álom és a valóság görbe tükre.
Ha az ingatlanszakmában gondolkodsz, eladni, venni, vagy dolgozni akarsz biztosan szembejött már veled az ingatlan franchise fogalma. Tudod a franchise hálózatos országos ingatlanirodák..
Egy csodás, kulcsrakész megoldás, ahol nem kell mindent a nulláról kitalálnod, csak beállsz a jól bejáratott rendszerbe, és már mehet is a biznisz. Vagy mégsem? Nézzük meg kicsit más szemszögből, ironikus, könnyed és őszinte stílusban, hogy mit is takar valójában az ingatlan franchise, és miért nem olyan leányálom, mint amilyennek elsőre tűnik, vagy te hiszed.
A franchise… az a varázsszó, amitől sokan azt hiszik, hogy egy csapásra gazdagok lesznek és hatalmas karriert csinálnak. Akár egy új gyorsétterem nyílik a sarkon, akár egy újabb ingatlaniroda tűnik fel egy forgalmas utcában, a franchise mindig ott van, hogy „biztos sikerrel” kecsegtessen. De vajon tényleg így van?
Mi is az ingatlan Franchise? Nézzük a Mítoszt!
A franchise egy egyszerű képlet: egy nagy, jól bejáratott márka átadja a nevét, logóját és tudását egy lelkes új belépőnek – természetesen megfelelő díj ellenében. Az ötlet egyszerű: te, a franchise partner, fizetsz a jogokért és a tudásért, és cserébe egy már ismert névvel nyitsz irodát. De van egy kis csavar: a kockázatot és a költségeket te viseled. A franchise gazda pedig szépen terjeszkedik – a te pénzeden.
Tehát még egyszer! Franchise az ingatlanpiacon – a nagy csoda vagy inkább jól csomagolt kockázat?
A franchise lényege, hogy a franchise átadó (a „nagy főnök”) átad egy működőképes, kipróbált rendszert a franchise átvevőnek, franchise partnernek (a „kis cégvezetőnek”), aki cserébe fizet, vállalja a kockázatot, és reméli, hogy a rendszer működni fog. Az ingatlan franchise hálózatok nem maguk kockáztatnak, hanem a franchise partnereiken és az ingatlan ügynökeiken keresztül terjeszkednek – vagyis a te pénzeden és energiádon. Ha megy, megy, ha nem, hát nem.
Ez a modell a gyors terjeszkedésről szól, nem feltétlenül a minőségről vagy a szakmaiságról. A cél a minél nagyobb lefedettség, minél több iroda, minél több ingatlanos – akár 10-20, vagy még több üzletkötővel egyetlen irodában. A belépési küszöb alacsony, így rengeteg „kókler” is be tud csatlakozni, akiket pár nap alatt „kiképeznek” az ingatlanszakmára. Ha nem válik be, jön a következő, mint a biztosítósoknál. Ez a nagy fluktuáció pedig hígítja az ingatlan szakmát, és gyengíti a minőséget.
Az ingatlan franchise csillogó előnyei – és a mögöttük megbúvó valóság
• Kész rendszer, nem kell kitalálni semmit: Valóban kapsz egy működő modellt, szabályokat, sablonokat, egységes arculatot, ruházatot, bútorzatot. Olyan, mint a Mekiben a uniformis meg a pontosan betanított „készétel” – csak itt ingatlanokat árulsz és veszel fel.
• Erős márkanév: Az ismert név vonzó lehet az ügyfeleknek, de vajon tényleg azt kapod, amit vársz? Tapasztalatom szerint a márkanevek valamikor előnyösek, de sokszor hátrányosak, meg nagyon sok eladó és vevő kérdezi meg már a telefonban, hogy maga hálózatos, mert akkor ne is folytassuk tovább, elegem volt, van..
• Marketing támogatás: Központi kampányok, reklámok, amikből a franchise hálózat profitál, de neked is jut belőle.
• Képzés: Van, de pár nap alatt „kiképzett” ügynökök hada nem feltétlenül jelenti az ingatlan szakmai csúcsot, amikor mások évekig tanulnak, hogy megtanulják a jogot, építészetet és a műszaki dolgokat.
• Csökkentett kockázat? Inkább átcsoportosított kockázat: a franchise átadó nem viszi a vállán a bukást, azt rád tolja, te viszed a kockázatot a válladon..
Miért nem álom a franchise, az ingatlan franchise sem?
Michael E. Gerber, a vállalkozás mítoszáról írt guru szerint a franchise akkor működik igazán, ha a modell olyan egyszerű és szabályozott, hogy még a legkisebb szaktudással rendelkező is képes működtetni.
Ez a gyorséttermeknél működik, de az ingatlanszakmában, ahol a bizalom és a szakértelem kulcsfontosságú, már kevésbé.
Gondolj csak bele, ha egy Mekiben azt kérnéd, hogy tudna bele tenni a hamburgerbe még egy kis uborkát, vagy salátát, vagy egy kis kecsöppöt, vagy majonézt, a rendszer egy pillanat alatt csikorogva összeborulna.
A nagy értékű ingatlanodnál, ami ingatlan a legtöbb ember számára a legnagyobb vagyoni érték szeretnél valami hasonlóságot?
A tudás vagy a tudatlanság gyára az ingatlan franchise?
A franchise rendszerek egyik legnagyobb trükkje, hogy minimális belépési küszöböt kérnek. Ha van néhány napod, és tudsz beszélni, akkor már szinte ingatlanos is vagy. A toborzás és a kiképzés olyan lendületes, mint egy biztosítónál: jönnek-mennek az ügynökök, a fluktuáció hatalmas. Egyes irodákban 10-20 üzletkötő dolgozik egyszerre, akik közül sokan csak pár hetet, pár hónapot bírnak, de lehet ez akár pár nap is.
A híguló szakértelem és a gyengülő minőség az ingatlan szakmában
Mi történik, ha a rendszerbe bárki beléphet? A minőség elkerülhetetlenül romlik. Amikor az új ingatlan ügynököket pár nap alatt „kiképzik” az ingatlan szakmára, és az első sikertelenségnél már cserélődnek, akkor hogyan lehetne fenntartani a színvonalat?
A „nagy együttműködés” mítosza és a jutalékok rejtelmei az ingatlan franchise rendszerben
Ez egy erős csúsztatás. Nincs nyilvános statisztika, hogy ténylegesen hány ingatlant adnak el közösen, vagy mennyi jutalékot osztanak meg.
Ráadásul az ingatlanosok jutaléka sem egyenlő a mesékben hallott százalékokkal. Ha egy ingatlan ügynök saját maga adja el az ingatlant, akkor is csak általában 30-40%-ot kap a jutalékból, ami már nagyon jónak mondható, a többi a franchise partneré és a hálózaté. Ha pedig keresztértékesítés történik, az ügynök még kevesebbet lát, miközben a TB-jét és egyéb költségeit neki kell állnia – nem csoda, hogy sokan inkább „feketén” dolgoznak, vagy hamar feladják.
Az ingatlan franchise szerződés – egy jogi labirintus
Nem árt, ha mielőtt franchise partner, vagy dolgozó, ingatlan ügynök leszel, alaposan átnézeted a szerződést ügyvéddel. Sok franchise szerződésben olyan kikötések vannak, amiktől még az ügyvéd is majdnem hanyatt esik. A franchise átadó a legtöbb esetben nem vállal felelősséget a partnerek hibáiért, és ha valami balul sül el, a kockázat nagy része a franchise átvevőt, ingatlan ügynököt terheli. Ez ott is van a cégek honlapján, nézd csak meg, valahogy így, hogy minden iroda külön jogi személy, vagy valami ilyesmi szöveggel..
Az egyik legnagyobb baj, hogy a franchise hálózatok akár veszteséges irodákat is fenntartanak adott esetben, hiszen a veszteség nem a vízfejé, hanem a franchise partneré, vagy nem kérnek franchise díjat, vagy jóval kevesebb díjat kérnek, mint másoktól, csak hogy ott legyen az ingatlan iroda a térképen. Így tudják mutogatni a nagy számokat: „Nálunk ennyi iroda van!” – de ez nem feltétlenül jelent valódi sikert, vagy hatalmas minőséget.
Összegzés: Franchise az ingatlanban – álom vagy valóság?
Előnyök | Hátrányok |
---|---|
Kész, kipróbált rendszer | Franchise átvevőn nyugszik a kockázat |
Erős márkanév, ismertség | Alacsony belépési küszöb, sok kókler |
Marketing és képzés támogatás | Magas fluktuáció, szakma hígulása |
Központi támogatás és hálózat | Veszteséges irodák fenntartása, kényszerű terjeszkedés |
Csökkentett vállalkozói kockázat? | Alacsony jutalékok, nehéz megélhetés |
Több ügyfél, nagyobb láthatóság | Jogilag bonyolult, kockázatos szerződések |
Szóval, ha franchise rendszerben gondolkodsz, ne feledd: nem egy varázspálca, hanem egy jól csomagolt üzleti modell, ahol a „nagyok” a te vállalkozói bőrödön keresztül terjeszkednek. Ha szereted a szabadságot, a saját ötleteket és a valódi szakmai minőséget, akkor érdemes alaposan megfontolni, hogy belevágsz-e.
Mert az ingatlanpiac nem egy gyorsétterem, és a franchise sem mindig a megváltás. Néha csak egy jól csillogó tükör, ami elrejti a valóságot.
Ha komolyan gondolod, hogy franchise partner, vagy ingatlan ügynök legyél, kérd ki az ügyvéded véleményét, és készülj fel arra, hogy a franchise nem egy leányálom, hanem egy kemény üzleti játék, ahol te vagy a tét.
Még egy fontos, talán a legfontosabb..A röghöz kötés a Franchise hálózatos ingatlanirodákban..
Azt is olvasd el a szerződésben és az ügyvéded is jól nézze meg, hogy mi történik egyszer, ha váltani akarsz, egyszóval, ha felmondasz?
Meddig nem ingatlanozhatsz, nem mehetsz el másik hasonló profilú vállalkozáshoz, nem indíthatsz hasonló tevékenységű vállalkozást! Ugye, mivel, aminek van kezdete, annak valószínűleg vége is lehet egyszer, amire nagyon sokan nem gondolnak, mert csak a csillivillit látják és elvakulnak, hacsak nem onnét fogsz majd valamikor egyszer nyugdíjba menni.. Garantálom neked, hogy te és az ügyvéded is fogtok dobni egy hatalmas hátast, ha ezt elolvassátok..
Szóval gondolkozz el, mielőtt belevágsz az ingatlan franchise rendszerbe!
Az ingatlan franchise lehet egy út a sikerhez, mert lesznek és vannak sikeresek is – de az is lehet, hogy csak egy drága tanulópénz lesz számodra. Mielőtt belevágnál, gondold át, hogy valóban a te pénzedet és energiádat akarod-e kockáztatni valaki más nevéért.
Végső soron a kérdés egyszerű: Szeretnél-e egy olyan rendszer része lenni, ahol a sikereid és a kudarcaid a te felelősséged, de a haszon és a hírnév a franchise gazdáé, ahol te csak egy vagy a sok közül, akit bármikor lehet helyettesíteni?
Ezek a blog cikkek is érdekelhetnek:
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
A legnagyobb bullshitok az ingatlanpiacon. A prémium partner
A legnagyobb bullshitok az ingatlanpiacon. Az Ingatlan értékesítési garancia
Ingatlanosok kíméljenek! Milyen ingatlanközvetítőt ne bizz meg az eladással?
Ingatlanügynök ne hívjon! 7+1 dolog, amit nem szeretnek az ingatlanosokban..
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
