Az imént hívott egy ismerősöm, aki családi házat venne és az ő panaszkodása adta ehhez cikkhez az ötletet. Panaszolta, hogy többen is hirdetik ugyanazt a házat, ami érdekelné, de mindenki más és más épület és telek négyzetmétert, adatokat adott meg.
Most kinek higgyen, hiszen ő nem szakember, nem ért az ingatlanokhoz, teljesen elbizonytalanodott.
Amikor elment megnézni az egyik ügynökkel az ingatlant, nem tudta megmondani az ingatlanos, hogy milyen közművek vannak a telken és ami ennél rosszabb, hogy ígért egy visszahívást, amit azóta is vár a vevő.
Lássuk tehát a 7+1 dolgot, amit nem szeretnek az ingatlanosokban!
Más mutatja az ingatlant, mint aki felvette
Amennyiben adtál már el lakást ingatlanossal, akkor nagy eséllyel találkozhattál már azzal a jelenséggel, hogy nem az mutatja az ingatlant, aki felvette, sőt lehet, hogy mindig más és más mutatja.
Ilyesmik olyan cégeknél fordulhatnak elő természetszerűleg, ahol sok ingatlanügynök dolgozik.
Ez abból is következik, hogy az ingatlanos munka nem olyan könnyű, mint amilyennek sokan hihetik, nemcsak arról szól, hogy felrak egy hirdetést és várja a vevők hívásait, hanem ennél sokkal összetettebb.
Ezenkívül a legtöbb ingatlanügynök vállalkozó és jutalékért dolgozik, ami valljuk be, eléggé bizonytalan, nem mindenkinek jön be ez a fajta élet, ezért is sokszor cserélődnek, újak jönnek.
A hálózatos cégeknél pedig a franchise díjat ki kell termelni, ehhez pedig termelő emberek kellenek, ezért folyamatosan megy a toborzás a régiek pótlására és az újak felvételére, majd betanítására, gyakorlatilag a rendszer olyasmi, mint a futószalag egy nagy gyárban. Ezzel az lehet a probléma, hogy az ingatlanost általában azért bízzák meg az eladók, mert megbíznak bennük. Gondolom nem kell magyaráznom, hogy milyen fura lesz, amikor lehet, hogy akkor láttad utoljára azt, akiben megbíztál, elmondtad neki az igényeidet, amikor megkötötted vele az ingatlanközvetítői szerződést és adott esetben mások, új, ismeretlen ügynökök fognak téged hívogatni és alkudoznak veled..
Kulcs és villany, ablak, lakásajtó bezárás..
Abban az esetben, ha nem vagy ott a lakás bemutatón és kulcsot adtál annak, akiben megbíztál, nyugodtan fogsz aludni, ha majd ismeretlenek, más és más mutatja az eladó ingatlanodat a tudtod nélkül?
Hallottam már olyanról, hogy pl. az új ingatlan ügynök nem kapcsolta le a villanyt és napok múlva telefonált valaki a szemben lévő házból, hogy megy a világítás.
Ezenkívül olyan is megtörtént, hogy nyitva hagyták a lakásbemutatót követően a földszinti lakások ablakait, de ami a legextrémebb, hogy már lusták voltak elmenni mutatni a lakást és odaadták a kulcsot az érdeklődőknek, hogy majd hozzák vissza..
Hidd el a közel 30 éves ingatlanforgalmazói pályafutásom alatt csak az én városomban már nem tudom megmondani, hány emberről hallottam, hogy ingatlanozik, hány nem hálózatos ingatlanos vállalkozás volt és nemcsak sok ügynök cserélődött ki, hanem több ízben a tulajdonosok, franchise partnerek is.
Ahányan hirdetik annyiféle az információ
Az előbb leírtakból következik, hogyha nem a bizalmi embered foglalkozik csak az ingatlannal, akkor ahány ember annyi információ lesz?
Ismered azt, hogy a pletyka hogyan terjed, hogy mindenki hozzátesz valamit?
A hirdetéseknél jó esetben még egyezik az infó az ingatlanodról, mivel általában programokkal teszik fel a hirdetett lakásokat, de a szóban elmondottak már mások lehetnek.
Amikor többen hirdetik, ahány iroda annyi m2, ár, információk. Így eldevalválódhat az ingatlan, nem ösztönző lesz egy bizonytalanabb vevőnek, hanem inkább akadály az értékesítésre.
Többször jelenik meg ugyanaz a lakás hirdetés egymás alatt ugyanott
Az internetes böngészőknek az egyik nagy negatív „kedvence”, amikor ugyanannak az ingatlanos cégnek az emberi hirdetik egymás alatt egyazon ingatlant, de az is lehet, hogy más és más cégek hirdetik ugyanazt a lakást.
Láttam olyant, amikor 8-szor, azaz nyolcszor volt hirdetve ugyanaz a lakás egymás alatt, egyazon cég ingatlan ügynökeitől de lehetnek még bővebb további variációk is pl. 2,3,4, 10 stb..
Arra gondoltam, de lehet, hogy most te is arra gondolsz, hogy a hirdetett ingatlan eldevalválódásának az egyik első lépcsője lehet az ilyen ingatlanhirdetés, mivel azt is gondolhatják a vevőjelöltek, hogy ez nagyon sürgős lehet, ha ennyien és ennyiszer hirdetik, de még nagyon sok mindent gondolhatnak ezenkívül..
Nem hívja vissza az érdeklődőket az ingatlanos, ha ígérte
Ahogy a cikkem felvezetőjében is írtam, számtalanszor halottam már ezt a panaszt a vevőjelöltektől, érdeklődőktől, hogy nem hívta vissza az ingatlan ügynök. Én is jártam már így, hogy nem hívtak vissza, de ha nekem valami fontos volt, akkor nem hagytam magamat és addig hívtam, amíg fel nem vette, úgyhogy én is ezt ajánlom, ha fontos, hívogasd.
Nem veszi fel a telefont, nehezen elérhető
Ezt a panaszt is sokszor halottam már az ingatlanosokra. Ezt is meg lehet érteni, mert mint már a cikkem elején írtam, nehéz munkáról beszélünk, sokat kell tárgyalni, intézkedni, jönni, menni, adott esetben hivatalokba, bankba menni, ügyvédhez ingatlan adásvételire menni és nem mindig lehet felvenni a telefont, de egyébként gondolom már te is jártál úgy, hogy nem hívott órákig senki, aztán egyszerre többen is hívtak és egyszerűen nem tudtad felvenni a telefont.
Ezenkívül az ingatlanozás rugalmas munkaidővel jár, tulajdonképpen egy kis túlzással úgy vagyunk a telefonnal, mint a tűzoltók a riasztással, mindig várjuk..Én például már annyira megszoktam, ha nem hív egy ideig senki, akkor egy másik telefonról magamra csörgök, hogy minden rendben van e..
Nagyon régen dolgoztam egy biztosítós cégnél és az ottani felmérések szerint az ügynökök legfőbb oka a pályaelhagyásra a rugalmas munkaidő volt, mert ugye egy kis túlzással mindig szolgálatba kell állni.
Őszintén bevallom, velem is előfordul, hogy nem tudom felvenni a telefont, de én visszahívok mindenkit, aki keresett, ha nem magánszámon hívott..
Amennyiben így jársz velem, nyugodtan keress többször, vagy küldjél SMS-est, vagy emailt.
Mint szinte mindenre erre is van egy sztorim..
Régebben kb. 10 éve egy délután nem tudtam felvenni a telefont több órán keresztül, sőt ki kellett kapcsolnom. Amint bekapcsoltam láttam, hogy ugyanarról a számról 20-nál többször keresett valaki. Te jó isten mondom milyen ember lehet, aki ennyiszer hívott..
Gyanakodva visszahívtam és akkora barátság lett, hogy családi ház eladás, majd lakás vásárlás lett a vége, ezenkívül, azóta is ha találkozunk mindig jót beszélgetünk.
Ezt főként ingatlanosoknak írtam, hogy nem ijedjenek meg az ilyen helyzetektől sem..
Gátlástalan nyomulás, zaklatás, hideg hívás
Mi a hideg hívás?
A hideg hívás azt jelenti, amikor ismeretlen embereket kell felhívni és személyes találkozót beszélni meg velük, arra bírni, hogy adjon az ingatlanosnak ingatlanközvetítői megbízást. Vannak ingatlanirodák, akik szinte sportot űznek abból, hogy kizárólagos megbízásra bírjanak rá, ezt a honlapjukon is láthatod ilyen megjelölésekkel pl: „Csak nálunk!”, „kizárólagos megbízás”. Ha pl. 20-an vannak egy irodába, nagy eséllyel mind a 20 ügynök fel fog hívni és rabolják az idődet, ölik az idegrendszeredet.
Ha beírod az ingatlanhirdetésbe, hogy ingatlanos ne hívjon akkor meg csak olajat öntesz a tűzre, ugyanis kimondottan erre a helyzetre tanult technikákkal fognak hívogatni.
Egyik kedvencem, amikor a megyei újságban a lakáshirdetésbe a tulajdonosok beleírják, hogy ingatlanközvetítők, kérem ne keressenek és azt a plusz 4 szót ki is fizetik, mert természetesen fizetős a hirdetés. Szerintem felesleges beleírni..
Semmi probléma a hídéghívással, én is szoktam használni főleg akkor, ha egy kereső ügyfelemet nem tudom kiszolgálni és ingatlant keresek nekik.
Lehet kulturáltan és nem nyomulósan is „hideget hívni”.
Azt szükséges megérteni, hogy nem mindenki akarja igénybe venni az ingatlanközvetítői szolgáltatást és nem is mindenkinek van rá szüksége.
Azonban, ha a kvótát kell teljesíteni egy ingatlanügynöknek, akkor nem nagyon várhatunk el tőle mást, csak a nyomulást.
Az ingatlanos kvótákról és hogy milyen ingatlanost ne bízz meg az eladással itt olvashatsz..
Amennyiben nem akarod, hogy zaklassanak, akkor keress meg és leveszem a terheket a válladról, illetve én azt szoktam javasolni, ha nem akarsz ingatlanközvetítőt megbízni a lakásod eladására, akkor erre az egy lakáshirdetési projektedre használj egy olyan telefonkártyát, amelyet később nem fogsz használni, nehogy majd később is zaklassanak.
Nem mondja el, hogy mit irat alá és olyant írat alá, ami nem lesz megfelelő az eladónak
Mielőtt az ingatlanos eljut az ingatlanközvetítői szerződésig, addig meg kell ismernie az eladó körülményeit, célját, igényeit, egyszóval meg kell ismernie az eladót.
Lehet, hogy nincs is szüksége az eladónak ingatlanosra.
Amennyiben csak a szerződése aláíratását erőlteti és nem mondja el, hogy mit írsz alá, akkor kezd el gyanakodni, ugyanis lehet, hogy olyan szerződési feltételeket akar rád sózni, ami neked nem lesz megfelelő.
Na persze téged sem mentesít attól, hogy elolvasd az ingatlanos szerződését és pontosan értelmezd, ha nem értesz valamit, akkor kérdezz, ha bizonytalan vagy, akkor inkább kérj időt.
Ezek a blog cikkek is érdekelhetnek:
Ingatlanosok kíméljenek! Milyen ingatlanközvetítőt ne bizz meg az eladással?
Ingatlanközvetítők ne keressenek! Ingatlanosok trükkjei, igéretei..
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/