Mit utálnak az ingatlan eladók a lakás eladás folyamata során?
Amikor önállóan lakás eladásra adod a fejedet, akkor tulajdonképpen folyamatos munkát veszel a nyakadba, fő, de minimum egy mozgalmas másodállást.
Folyamatosan telefonügyeletben leszel. Hallgatnod kell a vevők, adott esetben a fikázó emberek megjegyzéseit. Idegen emberekkel kell tárgyalnod és beengedned az ingatlanodba.
Az eladásig nem tudsz megnyugodni, mert mindig töröd valamin a fejedet és nem tudod letenni a munkát, nem tudsz szabit kivenni.
Az eladás folyamata alatt végig szurkolsz, hogy jó áron vegyék meg a lakást és várod a vevőt.
Miért nem hívnak annyian, mindent jól csináltál?
Mikor fognak hívni és mikor kell menned.
Egyszóval mindig ugrásra készen kell állnod.
Megnyugodhatsz, biztos, hogy fognak hívni, ha nem is a vevők, akkor mások.
Ki találtad már, hogy kik? Ingatlan ügynökök. Egyfolytában.
Amennyiben már ők sem hívnak, akkor valami nagy gond lehet, akkor szerintem tervezz újra mindent.
Lássuk, hogy mi lehet teher az eladóknak a lakás eladás folyamata során
A lakás eladás alatt nincs nyugalom, zajlik az élet..
Innentől kezdve elfelejtheted a nyugalmat.
Állandóan az motoszkál a fejedbe, hogy:
Jók a képek és a szöveg a hirdetésben?
Jó helyen adtad fel a lakáshirdetésedet?
Mennyire sikerült jól eltalálnod az árat?
Nem kellett volna felújítani az ingatlant az eladás előtt, vagy eléggé felújítottad, ha meg felújítottad mi lesz, ha azzal kezdi a vétel után a vevő, hogy szétveri az egész lakást?
Mikorra is beszélted meg az érdeklődővel az időpontot?
Oda fogsz érni a lakásbemutatóra?
A mostani vevő komoly lesz, vagy ez is csak egy ingatlanturista, aki nem tud mit kezdeni vasárnap az idejével és rabolja a kevés idődet.
Amennyiben nem hív senki, akkor meg tele leszel még jobban kétségekkel, hogy hol rontottad el az egészet.
Egyszóval a lakás eladás folyamata alatt valami mindig fog motoszkálni a fejedbe.
A legváratlanabb pillanatokban csörög a telefon
Nekem tudod mikor szokott csörögni pont? Órákig, fél napig nem csörög, de aztán egyszer csak jó hosszan türelmetlenül csörög, pont ott..
Van úgy, hogy megszakad, majd újra és újra és újra kezdi..Én már megszoktam, nekem ez a munkám, sebaj, engem nem zavar, meg korlátlanul beszélek, legfeljebb visszahívom.
Neked is fog csörögni, ne aggódj.. Amikor színházba, vagy moziba mégy, el ne felejtsd le halkítani, vagy étterembe mész a barátaiddal, pároddal.
Engem legalább az ingatlanosok nem hívnak, vagy legfeljebb a kezdők, mert ismerik a telefonszámomat.
Téged? Millióan..Sok hirdető azt szokta mondani, hogy nem is hívta más, csak ingatlanos.
Beleírod, hogy ingatlanos ne hívjon? Szebben fogalmazva: Ingatlanos segítségét nem kérem?
Rossz hírem van. Ez csak olaj a tűzre. Még jobban fel fognak hívni, sőt nem hiszed el, de különféle trénerek erre tanítják őket, hogy mi van akkor, ha ezek benne vannak a hirdetésben és mit kell pontosan mondaniuk. Kihívásnak tartják nagy eséllyel, lehet, hogy a csapat még versenyezni is fog, hogy ki hozza be előbb az ingatlanodat és adott esetben kihangosítón elemzik a beszélgetést.
Gondolj csak bele, ahol 10-20-an dolgoznak, szerinted nem próbálkozik nálad szinte mindenki és hány ilyen cég van, ahol ennyien dolgoznak a környezetedben?
Ezenkívül nyilvánossá teszed a telefonszámodat, ami nagy eséllyel a hálózatos cégeknél bekerül egy programba.
Ezért is szoktam mondani, hogy ha valaki az önálló ingatlan hirdetésre adja a fejét, akkor érdemes, csak erre az egy alkalomra venni egy eldobható kártyát és amint vége, akkor eldobni, de legalább egy darabig elfelejteni.
Aztán végig hallgathatsz az ingatlanosoktól mindenféle trükköt, amit bevetnek, ami csak létezik:
Hogyhogy ilyen olcsón árulja a lakást én többért is el tudom adni!
Kössön kizárólagost és az összes partnerünk ezen fog dolgozni!
Pont ilyen lakást keres a Júlia és a családja, mikor mehetek felmérni?
Olyan is létezik, hogy nem mondja meg, hogy ingatlan ügynök, hanem elmegy, hosszasan végig nézi a lakást, majd közli, hogy pont ilyent keres az egyik vevője.
Elfolyik az idő, mindenféle kérdés a lakásodról
A telefoncsörgés még csak hagyján, de ami utána fog következni.
Erre szokták mondani, hogy el lehet kezdeni felkötni a gatyót..
Amennyiben dolgozol közben, akkor nem lesz egyszerű, pláne, ha a főnök néz közben..akkor sem lesz egyszerű, ha nem tudod állandóan felkapkodni a telót, vagy csak a dolgodat jöhetsz ki elvégezni a sorról.
Erről jutott eszembe, ez nem vicc, hogy nagyon régen volt egy főnököm, akire azt mondták a kollégák, hogy figyeljem csak meg, ha mérges, akkor nem szól semmit, csak a bal szeme nő meg.
Ezt követően, amikor már figyeltem, ahányszor csak rám nézett mindig nagyobb volt a bal szeme, mint a jobb..
Aztán jönnek a kérdések..
Miért akarja eladni a lakást?
Mióta hirdeti? Voltak már érdeklődők?
Hány érdeklődő volt?
Mikor épült az épület?
Merre néz a lakás?
Milyenek a szomszédok?
Mennyire hangosak?
Mennyi a rezsi?
Volt felújítva a ház és mi volt felújítva?
Mennyire sürgős az eladás?
Mikor tud kiköltözni?
Milyen fizetési ütemezés megfelelő Önnek?
Mennyit enged az árból?
Boldog, boldogtalan ismeretlen a lakásodban, ha esik, ha fúj
Az időpont lebeszélését követően jönnek az ismeretlenek, vagy nem.
Bizony, olyan is lesz, hogy rohansz, hogy érjél oda a megbeszélt lakásbemutatóra és vársz, vársz, vársz és vársz, de nem jön senki. Talán felhívod, hogy mizujs, de kivan kapcsolva..
Mások jönnek időben, vagy késéssel.
Lesznek, akik egyedül, lesznek, akik párban, de lesznek, akik 6-an, vagy többen jönnek és szanaszét szóródnak a lakásodban.
Érdemes lábzsákokat is otthon tartanod, de legalább 10 párat.
Lesznek, akik többször is elmennek és a végén lesz lakásvétel, vagy nem lesz lakásvétel.
Szerencsére csak egyszer történt meg velem az 1996-óta tartó pályafutásom alatt, hogy egy vevőjelölt 9 szer, azaz kilencszer nézte meg az ingatlant.
Én beírtam sztoriként a legnagyobb közösségi oldalra és másnap este az egyik nagy kereskedelmi TV csatorna híradója velem kezdődött, ahol elmeséltem a történetet, azutáni nap délelőtt pedig műsort készítettek a habókos vevőkről a közszolgálati rádióban velem és még egypár szakértővel.
Ez utáni legtöbbszöri lakásnéző vevőjelölt a praxisomba már csak háromszor jöhetett el, a második lakásnézést követően szóltam neki, hogy most az összes döntéshozóját hozza el és döntsön.
Mondanom sem kell gondolom, hogy egyikből sem lett vevő.
Azóta egyszer, maximum kétszer elég eljönni a vevőknek lakást nézni, meg úgyis rakom össze az információkat, hogy elég legyen ez a maximum 2 alkalom.
Fikázás, akár fikázó emberekkel is
A legtöbb érdeklődő megnézi a lakást, nem mond különösebben semmit aztán elmegy.
Lesznek, akik szépen, finoman elmondják a véleményüket és megkérdezik, hogy mennyit engedsz az árból, hogyan kéred a pénzt és mikor költözöl.
Aztán jönnek a fikázók..
Az a probléma ezzel, amit ők sem gondolnak át előre, hogy ezzel csak ellenszenvet szülnek az eladónál, az eladó pedig azt mondja magában, hogy bárkinek, de ennek soha nem adom el, inkább megmarad, vagy felgyújtom, vagy megingatják és előbb utóbb eladja olcsóbban.
Tavaly árultam egy sorházat kulcsom volt hozzá, szerencsére nem volt ott egyik tulaj sem.
A tulajdonosok közül az egyik igazán szókimondó, úgy is mondhatnám, hogy nagyszájú, ha ott lett volna, szerintem nagy veszekedés lett volna.
Vártam a vevőjelöltekre, amikor megérkeztek, belépve gyors köszönés, majd a férfi egyszer csak azt mondta, hogy itt lehet, hogy patkányok is vannak..
Ezt nem tudom mire alapozta, amikor még nem is látták az épületet belülről, csak a kiskertbe léptek be és ott nem voltak erre utaló nyomok, de az is igaz, hogy a melléképület részben tönkre ment már, az új tulajdonosok le is bontották. Az épületbe belépve végig fikázták, de hát mondtam nekik, hogy ha fel lenne újítva nem ennyi lenne az ára.
Aztán végül is elmentek, nem lettek vevők, de nem is erőltettem, hogy ők legyenek.
Mások megvették hamarosan az eladóknak is megfelelő áron.
Fikázó emberek
Abba is belefuthatsz – én már voltam ilyennek részese, amikor a saját ingatlanomat adtam el – hogy valaki ár alatt pályázik rá és rád küldi a fikázó embereit. Először ő jön, nem szidja annyira, de próbál alkudni és ha nem megy, akkor aztán heti 1-2 fikázó ember fog jönni, akik minden hibáját ki fogják domborítani az eladó ingatlannak, senki nem mondja, hogy milyen jó, csak azt akarják bebizonyítani, hogy milyen drágán árulod az ingatlant.
Az ingatlanon kívül sorolják a gazdasági, politikai bajokat, „válság van” csak azért, hogy megingassanak és elvegyék végre a kedvedet.
Majd gondolj csak rám, ha ilyen helyzetbe kerülsz.
Vérlázítóan alacsony árajánlatok
Amennyiben a piaci ár felett árulod az ingatlanodat, akkor sok ilyenre számíthatsz, ami számodra vérlázítónak, nevetségesnek fog hatni.
Itt elolvashatod egy blog cikkemet az ingatlanár megállapításról
Az sincs kizárva, hogy senki nem fog felhívni, semmilyen ajánlattal, még telefonhívásod sem lesz a magasan megállapított ingatlan ár miatt.
Azonban, akkor is kaphatsz nevetségesen alacsony árajánlatokat, ha normális piaci áron árulod az ingatlanodat, mert egyszerűen ilyen mindig létezik, mindig lesznek olyanok, akik mennek körbe körbe az ingatlanpiacon és bemondják mindenhol az alacsony árat, hátha egyszer csak lesz egy kapás, arra számítanak, hogy valakit csak megtudnak ingatni, valaki vagy megunta már, vagy sürgős neki a lakás eladás.
Erre annál nagyobb esélyed van, minél régebb óta vagy a piacon az ingatlanoddal, akkor is, ha már többször módosítottad az árat, akkor egyre alacsonyabb ajánlatokra számíthatsz, mivel a vevők kiszagolják, hogy valamiért nem bírod eladni az ingatlanodat.
Ezért érdemes az ingatlanpiacra lépésed előtt felmérned a piacot és minél jobban megállapítanod az ingatlanod értékét, mert akkor magabiztosan háríthatod el ezeket az ajánlatokat.
Taktika is lehet a bosszantóan alacsony árajánlat és rossz modorú viselkedés
Történt velem egyszer, olyan régen, hogy tán igaz sem volt, ha jól emlékszem 1996-ban, hogy árultam egy 1 szobás lakást Zalaegerszegen a Platán soron, talán 1.700.000 Ft-ért? Jöttek fel nagy hangon a vevők, mint később kiderült egy hölgy akarta megvenni a lakást és 2 férfi kísérővel érkezett. Végig hangoskodtak felfelé a lépcsőházban, nevetgéltek, amíg felértek a 4. emeletre.
Ott fent szúrós szemmel, barátságtalanul mindent végig néztek, majd megkérdezték, hogy mennyiért adom, én a fent leírt számot mondtam nekik.
Erre szokták mondani, hogy láthatóan mindhárman majdnem dobtak egy hátast.
EZT??? ENNYIÉRT??? Majdnem ordibálva kérdezték. Ezt a lepusztult, 4.emeleti sötét lakást, ebben a régi házban? Megjegyzem, akkor még nem volt divat a panelprogram és a ház szigetelése, előtte ez egy IKÁ-vés leroggyant ház volt.
Kitartóan és pókerarccal válaszoltam, hogy igen, nem engedek.
Erre fogták magukat, gyorsan kifaroltak és búcsúzóul gyorsan azt mondták, hogy nem kell nekik ennyiért és már futottak is lefelé olyan nagy hangon, ahogy jöttek. Én is meglepődtem a gyorsaságon, mert azt hittem, hogy legalább megpróbálnak alkudni, utánuk is néztem, majd hallgatóztam. Hallottam, hogy valamit beszélnek, majd lassabbra veszik a tempót. Ekkor gondoltam, na ti vagytok a vevőim, mert már akkor több lakás eladásán voltam túl, voltak tapasztalataim.
Valóban, visszafordultak, visszajöttek a 4. emeletre, már barátságosabb arcot vágva elővették a foglalót és letették az asztalra, hogy ezt most oda adják és készpénzben kifizetik a többit.
Úgy is lett.
A tanulság az, hogy amennyiben nem sürgős és tudsz kockáztatni, akkor érdemes lehet nem bedőlnöd a nevetségesen alacsony árajánlatú blöffnek és nem neki állnod alkudozni.
Azt viszont tudnod kell, hogy ez egy kockázat, mert lehet, hogy bejön és az is lehet, hogy nem. Lehet, hogy a végén alacsonyabb áron fogod eladni az ingatlant, vagy magasabban. Ez lutri.
Ők is hibáztak, mert amikor visszajöttek, akkor megpróbálhattak volna legalább némileg alkudni, de az sincs kizárva, hogy nem mertek, mert tudták, hogy előtte túlzásba vitték a dolgokat és szükségük volt a lakásra, mivel akkoriban sem volt olyan sok egyszobás, egyedi gázfűtéses lakás, tehát kurrens volt az ingatlan és piacismeretem is volt, jól állapítottam meg a lakás árát.
Egy biztos, hogy fel kell mérned a piacra lépésed előtt az ingatlanpiacot és jól kell beáraznod az ingatlanodat és közben figyelned kell a piaci folyamatokat, akkor lehetsz magabiztos.
Megjött a vevő, vagy mégsem?
A lakás meghirdetésének a pillanatától erre a pillanatra vársz, hogy végre megjöjjön a VEVŐ, aki az általad elképzelt áron megveszi a lakásodat.
Mindenesetre, ha tényleg megjött a vevő és ha sikerült mindenben megállapodnotok, akkor ne engedd csak úgy el, hanem tegyen le foglalót, akár még kis összeget is.
Régebben 1997-ben este 8-kor megállapodtunk egy ismerősömmel, hogy megveszik a lakásomat és könyörgött, amit többször elmondott, hogy el ne adjam reggelig, mert ők készpénzben tudnak fizetni, holnap ki is fizetik a lakás árát. Másnak reggel hívtak, hogy sajnos meggondolták magukat mégsem veszik meg a lakást.
Már tanulva az esetből, a következő vevőnek azt mondtam, amikor ő is közölte velem, hogy megveszi a lakást, hogy tegyen le foglalót. Azt mondta, hogy rendben, ha úgy döntenek, akkor este hív és megkérdezte, hogy este meddig hívhat, mert buliban lesz. Én azt mondtam, hogy bármeddig. Természetesen nem gondoltam annyira komolyan, hogy bármeddig, de úgy látszik, hogy ő komolyra vette. Este már teljesen ideges lettem, 9 óra körül már le is mondtam róla, kint esett a hó, fújt a szél, kedve sincs ilyenkor az embernek kimozdulni. Mint a mesében, de nem mese este
fél 11- kor megcsörrent a telefonom és mondta, hogy bocsi, programja volt, de most már jó neki, foglalót nem tud adni, viszont van otthon neki látra szóló betétje és azt tudja adni a foglaló helyett.
Ok, mondom és már mentem is hozzájuk a nagy hóban. Másnak pedig az lakás egész árát egy ügyvédnél – aki rugalmas volt, mert reggel 8-kor hívtam és 10 órára már adott is időpontot – ki is fizette készpénzben.
Tudni kell, azért, hogy régebbi ismerősöm volt ez a vevő, ezért mert ilyenkor hívni, tehát ez nem jellemző, előtte, se azóta nem volt ilyen későn esti üzletkötésem, vagy legalábbis nem olyankor kezdődött, legfeljebb elnyúlott odáig.
Természetesen akkor tudod és akkor érdemes a foglaló intézményét használnod, ha biztosan tisztában vagy a lakásod jogi helyzetével és nincs semmilyen igény rá, nehogy úgy járj, hogy a te hibádból meghúsoljon az adásvételi szerződéskötés és duplán kelljen visszaadnod a foglalót, tehát alaposan fel kell készülnöd a lakás eladásra.
Egyébként van egy mondás, hogy eladhatatlan ingatlan nincs, csak magas ingatlanár.
Ezt én is meg tudom erősíteni, olyan ingatlanokat láttam már eladni az 1996-óta tartó pályafutásom során, hogy csak néztem, közmű nélkül, alig megközelíthető helyeken, csak ár és vevő kérdése volt.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/