Lepusztult lakást vegyél jó környéken, vagy felújított lakást rossz környéken?
Egyre több helyen hallom és olvasom, hogy ne vásároljunk korszerűtlen, energiapazarló, felújítandó lakást, házat, mivel drága az építőanyag, kevés a jó szakember és a pár jó szakember nem ér majd rá felújítani az ingatlanunkat, meg különben se lesz időnk és energiánk a felújításra, ezért inkább lehetőleg felújítottat vegyünk.
Ezzel kapcsolatban gondoltam arra, hogy mi történik akkor, ha rossz környéken, rossz helyen találunk egy szupernek tűnő lakást, ezt érdemes-e megvásárolni?
Lokáció, lokáció és lokáció
Egy ingatlan értékét 3 dolog határozza meg: a hely, a hely és a hely.
Ugye, te is úgy gondolod, hogy nagyon nem mindegy, hogy egy eladó ingatlan például Budán, vagy egy Zalai kis falúban található, de írhatnék még ide bőven összehasonlító példákat.
Egy ingatlanvásárláskor nemcsak az ingatlant vesszük meg, hanem átvitt értelemben a környéket is.
A jobb, kellemesebb környékeken nem véletlenül drágábbak az ingatlanok, mint a rosszabbakon, mert ezt az eladók is tudják.
Azonban vigyázzunk, hogy egy jó környéken is lehet, egy rossz épület rossz szomszédokkal, ahol hiába jó a környék, tehát mindig alaposan járjuk körbe vásárlás előtt a környéket és a házat.
Olyan is elképzelhető, hogy amit jó környéknek mondanak az már nem annyira jó környék, ezért is fontos a körbenézés.
A rossz helyre épült luxus ház esete
Több, mint 10 évvel ezelőtt hívott ki a házához egy ismerősöm, mert nem értette, hogy évek óta árulta az ingatlanát és miért nem tudta eladni.
Az ingatlan új építésű volt, minden akkori luxussal felszerelve, addig nem is láttam olyan házat.
Ott kezdődött, hogy egy ilyen házat nem hegyi, lepusztult pincék közé kellett volna építeni, amit egy autónyi szűk, poros, göröngyös úton lehet megközelíteni, hanem egy lakóparkba lett volna való, ahol a szomszédság is oda illő lett volna.
Az erkélyre kilépve megkérdeztem tőle, hogy tudod miért nem tudod eladni az ingatlant többek között annyiért, amennyit valójában ér a ház és rámutattam a terasz mellett kb. 3 méterre lévő szomszéd pottyantósára.
Tegyük fel mondjuk jön a vevő és akkor kell menni a szomszédnak pottyantani, vagy jönnek a vájt fülű barátok, kiülnek a teraszra bulizni a szomszéd meg a pottyantóban ücsörög a dolgát végezve pár méterre tőlük..
Most már biztosan érted gondolom a LOKÁCIÓ lényegét..
Vegyél rossz környéken felújított ingatlant, vagy inkább jó környéken vegyél felújítandó ingatlant?
Ingatlanközvetítői pályafutásom alatt nagyon sokféle ingatlant és sok vevőt láttam, akiknek szinte végtelen szempontjaik voltak a lakáskeresésben és sokszor nem az előre elképzelt ingatlant vásárolták meg, az elképzelt helyen, mert méretben, tájolásban, felszereltségben stb..nem volt megfelelő, vagy egyszerűen azt vették meg, ami megtetszett, tehát elragadták őket az érzelmeik, nem racionálisan gondolkodtak.
Éppen ezért, hogy nehogy belefuss valami nagyon rossz ingatlanvásárlási döntésbe jó, ha felkészülsz előre..
Az ingatlan vásárlás befektetésnek rossz környéken
Mint az imént írtam a vevőt könnyen elragadják az érzelmei és esetleg megvehet egy olyan ingatlant, amit ha jobban átgondolná nem venne meg.
Nem gondolja át például, hogy ha majd el szeretné adni az ingatlant, akkor könnyen, vagy nehezen tudja eladni, illetve mekkora árnövekedési potenciál van az ingatlanban, ugyanis, ha a vásárolt lakás rossz környéken, rossz helyen van, akkor kapásból nem lesz akkora értéknövekedési potenciálja, mint egy jó helyen lévő ingatlannak..
Éppen ezért az új tulajdonos hiába költ rá hatalmas összegeket, ha majd el akarja adni az ingatlant, akkor nagy eséllyel nem tudja az ingatlanra költött összeget olyan nagy mértékben érvényesíteni, mint egy jó környéken lévő ingatlannál, hacsak nem jön meg a „madara”, arra pedig legtöbbször várni kell.
Amennyiben kiadás céljából veszi meg az ingatlant, akkor pedig a bérlők sem szívesen költöznek rossz környékre és várhatóan kevesebbért lehet kiadni a lakást, mint egy jó környéken.
Otthon vásárlás rossz környéken
Amennyiben rossz környéken vásárolsz ingatlant ott lakás céljából, akkor nem biztos, hogy kellemesen fogod érezni magadat az otthonodban és lehet, hogy jócskán romlik az életminőséged.
Nem mindegy, hogy milyen a környék közbiztonsága, el mered-e egyedül engedni a gyerekedet sötétben is, milyen a közlekedés, az infrastruktúra, csendes, vagy zajos a környezet, nem kellemes ugyanis egy állandó zajforrás közelében élni, de sorolhatnám a rossz környék ismérveit.
Az elvándorlás, vagy bevándorlás hatása az ingatlanpiacra
Nem mindegy, hogy melyik megyében, melyik helységben, melyik környéken veszel ingatlant, mekkora az elvándorlás, bevándorlás, milyen az infrastruktúra.
Vannak falvak, amelyek az idők során elnéptelenednek és vannak és létezhetnek majd megyék, városok, falvak, ahonnan nagyobb mértékű lesz az elvándorlás és vannak, lesznek települések, környékek, ahová bevándorolnak.
Az ingatlanközvetítői pályafutásom alatt számos vevővel találkoztam, akik a keleti országrészből vándoroltak és vásároltak ingatlant Zalában az ide települt multiknál lévő munkalehetőség miatt, vagy innét akartak majd tovább menni nyugatra dolgozni.
A határ melletti településekről például nagyon sokan járnak át dolgozni Ausztriába napi szinten.
Nyilván sokféle vevő van és adott esetben egy nagyvárosi élet nyüzsgésébe belefáradt embernek, például egy nyugdíjasnak jó ötlet lehet egy kihalófélben lévő környéken ingatlant vásárolni, akár még a „semmi közepén is”.
Azonban az átlag embernek, aki gyereket nevel nem feltétlenül jó, kényelmes életet biztosít az ilyen környék.
Érdemes lehet egyáltalán rossz környéken ingatlant vásárolni?
Előfordulhatnak ilyenek, ha például eddig is ott éltél, oda kötnek a családi kapcsolataid, amúgy jól érzed magadat a környéken, vagy ismered és el tudod képzelni ott az életedet.
Jóval olcsóbban kapsz ott ingatlant, mint egy jó környéken és amúgy sem éred fel a jó környéken lévő árakat, vagy esetleg nagy lemondással tudnád felérni.
Biztos információd van arról, hogy rehabilitációs környék lesz majd, megújul majd a környezet, az épületek, de nyilván ebben az esetben keresd fel az illetékes Önkormányzatot és ott érdeklődj.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat!
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/