Mit gondolj át lakásvásárlás előtt?
Legalább ezekre a kérdésekre kell tudnod válaszolni mielőtt elindulsz lakást nézni:
Mit szeretnél, miért szeretnéd azt, amit szeretnél és mennyi pénzed van arra, amit szeretnél.
Ezenkívül még azt is érdemes átgondolnod, hogy otthonnak, vagy ingatlan befektetésnek keresel lakást.
Amennyiben ingatlan befektetési célból keresel ingatlant, akkor rövid, vagy hosszútávra tervezel, tehát milyen célú befektetést szeretnél, lakáskiadást, vagy gyors eladást, vagy netán várakozol várva az esetleges áremelkedésben, vagy biztonsági tartaléknak veszed a lakást stb..
Megengedheted e magadnak a lakásvásárlást, vagy csak szeretnéd és milyen stabil a jelenlegi munkahelyed, milyen keresett a szaktudásod, ha esetleg váltani kell.
Fontos, hogy ne csak az érzelmeidre hallgass, hanem racionálisan gondolkodj.
Ha legalább ezeket a kérdéseket nem gondolod át részletesen, akkor céltalanul fogsz bolyongani és csak „tapogatózni” fogsz.
Mik a legfontosabb gondolatok, teendők lakásvásárlás előtt röviden
Határozd meg pontosan az igényeidet, hol, milyen környezetben szeretnél élni, milyen igényeidből tudsz engedni és mikből egyáltalán nem.
Mérd fel előre a fízetőképességedet és, ha szükséges hitel, akkor a pontos hitelképességedet.
Figyeld folyamatosan az ingatlanpiacot és a pénzed legyen készenlétben, hogy bármikor tudj fizetni, ha meglátod a megfelelő ingatlant.
Ezenkívűl legyenek meg a szakembereid is egy esetleges felújításra.
Legalább egy kockás lapra írd össze az ingatlanvásárlási igényeidet, elképzeléseidet
Írd le, hogy mikből nem tudsz engedni, mik feltétlenül a legfontosabbak és mik azok, amikhez adott esetben nem ragaszkodsz.
Minél jobban gondold át az elképzeléseidet, mert sokkal céltudatosabban tudsz ingatlant keresni, lehet, hogy olyan megfelelőt is észreveszel majd, amit nem vettél volna észre, vagy nem is gondoltál volna rá, ha nem írod össze az elején az elképzeléseidet.
Mit szeretnél vásárolni?
Milyen ingatlant szeretnél vásárolni?
Lakást, sorházat, vagy családi házat? Kertes ingatlant szeretnél?
Kicsi, vagy nagy legyen a telek?
A lakáshoz fontos a garázs, vagy az autóbeálló?
Kiindulásnak az is jó lehet, ha átgondolod, hogy mit nem szeretsz a jelenlegi otthonodban és mit szeretnél a jövőbeli ingatlanodban, iiletve mit nem szeretnél egyáltalán.
Lokáció, közlekedés, infrastruktúra
Hová szeretnél költözni?
Lehetséges települések, városok.
Városon belül belvárosba, külvárosba, vagy nyugalmasabb környékre, hegyre, vidékre, falura költöznél?
Városon belül melyik városrészbe költöznél, van olyan városrész, ahová egyáltalán nem?
Nemcsak városban keresel, hanem szívesen kiköltöznél vidékre is, ha igen, akkor milyen messze maximum a várostól jöhet szóba a családi ház vásárlás?
Milyen szokásaid, mindennapi rutinod van? Hol dolgozol?
Mennyire fontos a tömegközlekedés megléte?
Ha van busz, milyen sűrű legyen a buszjárat?
Milyen közel legyen a Buszmegálló?
Autód van, vagy nincs?
Ha nincs, vagy elromlik az autód, akkor hogyan oldod meg a mindennapjaidat?
A környéken, ahol szeretnél vásárolni milyen az infrastruktúra?
Milyen közművek legyenek minimum?
Mi legyen a közelben? Szórakozási lehetőségek, boltok, oktatási intézmények stb..
Mennyire zavarnak a zajok, az állandó mozgás, vagy a nyüzsit szereted?
Miért szeretnéd és milyen ingatlant szeretnél?
Kis lakás, garzon lakás, nagy lakás, több generációs családi ház?
Egyedül élsz, vagy van párod, családod.
Milyen korú vagy?
Lesz élethelyzet változásod a közeljövőben, mi várható a távoli jövőben, bővül a család, összeköltöznél a szülőkkel, vagy külön válnátok?
Amennyiben fiatal vagy, akkor jó lehet egy felsőbb emeleti, alacsonyabb árfekvésű garzon lakás is, viszont ha az idősebb korosztályba tartozol, vagy kis gyerekes vagy, akkor nem szerencsés olyan magas emeleti, lift nélküli lakást vásárolnod, ahová a bevásárlás után kész cécó fölpakolni a cuccokat. Utóbbi esetben gyermekorvos, játszótér, bölcsőde, óvoda és iskola is jó ha van a közelben.
Legfelsőbb emeleti, tetőtéri lakások előnyök és hátrányok
Egyébként a legfelsőbb emeleti, ill. a tetőtéri lakásoknak is vannak előnyei.
A tetőtériek általában egyedi hangulatúak, világosak, akár panorámásak is lehetnek.
A legfelsőbb emeleti lakásoknak az a nagy előnye, hogy nem kell hallgatnod a feletted lakók fapapucsának a kopogását és egyéb zajokat.
Régebben volt olyan lakásvásárló ügyfelem, aki eladta ilyesmi zajok miatt az új építésű, első emeleti lakását és tetőtéri használt lakást vásárolt.
Nekem is volt olyan felettem lakó szomszédom, akinek nehéz volt elviselni az életvitelét, mivel este 11-kor kezdett fürödni, majd egy kis szünet jött, reggel fél 7-kor megint fürdött és ezt végig tisztán hallottam.
Ezenkívül a felsőbb emeletekre kevesebb utca zaj szűrődik fel és por is kevesebb, mint az alsóbb emeleti lakásoknál plusz kevesebb ember megy el az ajtód előtt, adott esetben szinte senki.
Lehetnek hátrányok is például, az ügyfelek szokták mondani, hogy hidegebbek, melegebbek, a lapos tetős lakásoknál a legfelsőbb emeletieknél az 1990-es években rengeteg helyen láttam beázást, jelenleg már alig látok, mert sok házat időközben felújítottak és gondolom, hogy a közös képviselők is jobban odafigyelnek a problémákra és jobban is szólnak talán nekik a lakók.
Ezenkívül, ami még hátrány hogy fel kell oda cuccolni, de sok emberrel beszélte fiatallal, időssel, akik meg kimondottan szeretik a legfelsőbb és felsőbb emeleti lakásokat.
Olyan legfelsőbb emeleti tetőtér ráépítéses lakásban is jártam, hogy a 4. emelet tetejére építették a lakásokat, a lakásba belépve az 5.dik emeleten éppen, hogy a cipőmet és a kabátomat tudtam letenni, mert annyi hely volt és mászhattam fel a 6.dik emeletre. Úgy gondolom, de lehet, hogy rosszul, hogy ez egy kicsit már túlzás.
Amennyiben idősebb szülőnek veszel, vagy kerestek lakást, akkor csak alsó emeleti jöhet szóba lift nélküli házban, földszinti, vagy első emeleti, ritkán második emeleti, családi ház esetében egyszintes, hacsak nem te költözöl a felső szintre, viszont ekkor felmerülhet az a kérdés, mi lesz a nagy házzal, ha már kirepülnek a gyerekek, vagy nem lesznek már a szülők. Fenn tudod majd tartani a nagy családi házat?
Lakás állapota, felújítás igen, vagy nem, beosztás, egyedi igényre való kialakíthatóság
Hajlandó vagy akár a teljes felújításra, vagy inkább felújított legyen a lakás?
A szempontjaid szerint alakítható a lakás, milyen falak mozgathatóak?
Hány szoba legyen az otthonodba, ahol kényelmesen elfértek?
Hány négyzetméteres legyen, erkély, terasz, fűtés, tájolás?
Világos, napfényes, melegebb legyen a lakás, vagy inkább a hűsít szereted.
Fürdőkádat, vagy zuhanytálcát szeretnél a fürdőszobába?
Ha nem szereted a konvektort, akkor be tudod szereltetni a gázcirkót, vagy akár jó lesz az elektromos fűtés is?
Az ingatlanközvetítői pályafutásom alatt többször tapasztaltam, hogy ha árban a vevő nem érte fel az egyedi gázcirkó fűtéses lakást, de konvektorost nem akart, akkor házközponti fűtésest vett, lehetőleg egyedi mérőst.
Amerikai konyhás nappalit szeretnél, vagy nem szereted ezt a kialakítást a konyhából terjengő szagok miatt?
Ki lehessen alakítani egy dolgozósarkot, ahol nyugodtan el tudsz vonulni Homeoffice-ba?
Energiapazarló ingatlanok
Arra, hogy mennyire kis rezsis, takarékos, vagy energiapazarló egy lakás, családi ház, ingatlan tapasztalatom szerint mindig figyeltek a vevők, de most különösen fontos lett.
A rezsicsökkentés változás hatása az ingatlanpiacra blogcikkemet itt olvashatod.
Hol keress ingatlant?
Ingatlanportálok, ingatlanközvetítők weboldalai, nyomtatott sajtó, bevásárló központok, közösségi média.
Az ingatlanportálokon a legtöbb magányszemély és ingatlanközvetítő is hirdeti az ingatlanát. Az is igaz, hogy van olyan ingatlanportál, amelyik főleg vidék és olyan is van, amelyik főként Budapest centrikus.
Az ingatlanhirdető oldalakon tájékozódhatsz az ingatlanárakról is.
Az oldalakon használd a keresőt és az ár elképzelésedtől 10-20%-al is érdemes eltérned a keresésnél.
Helyi ingatlanközvetítőknél jelezd, hogy milyen ingatlant keresel és minél részletesebben próbáld körülírni, hogy mit keresel. Időnként érdeklődj, mert így kifoghatsz olyant ingatlant is, ami még nincs meghirdetve és adott esetben nem is lesz.
Meghirdetheted a keresési elképzelésedet a közösségi médiában és a helyi nyomtatott sajtókban, de akár nagyobb boltokban lévő hirdetőtáblákon is.
Jelezd az ismerősöknek, kollégáknak, hogy szóljanak, ha tudnak eladó lakást.
Szórólapozás, farmingolás
Ha pontosan tudod a környéket, akár utcára is lebontva, akkor szórólapozás és farmolás is következhet.
A szórólapra írd rá, hogy magánszemély vagy és minél részletesebben, hogy milyen lakást keresel emelet, erkély és milyen gyorsan kell költöznöd. Amennyiben készpénzben, vagy gyorsan tudsz fizetni, az is fontos információ.
Az ingatlanhálózatos franchise cégeknél az új belépő ingatlanos kollégákkal is tanítják a farmingolást, ami azt jelenti, hogy kimész terepre és beszélgetsz emberekkel, hogy hol van eladó ingatlan, milyen és mennyiért, milyen ingatlanokat adtak el a közelmúltban.
Nézzed a kihelyezett táblákat, cetliket az ablakokban.
Ez arra is jó lesz, hogy ingatlanpiaci ismeretekre teszel szert a környéken és a séták közben meglátod, hogy tényleg megfelelő neked ez a környék az otthon választásra, vagy mégsem.
Ezzel a módszerrel olyan ingatlanokat is találhatsz, amiket még nem hirdettek és lehet, hogy nem is fognak.
Miből vásárolsz ingatlant?
Érdemes készítened egy költségvetést.
A pénzügyek felmérése során változhatnak az elképzelések negatív, vagy pozitív irányba is, attól függően, hogy mennyi pénzed lesz az ingatlan vásárlásra.
Érdemes bankfüggetlen hiteltanácsadót keresni, aki több bank ajánlatából válassza ki számodra személyre szabottan a megfelelő lakáshitelt.
Lakáshitelben is tudok segíteni külsős hitelszakértő bevonásával, keress nyugodtan, a tanácsadás díjmentes, bankfüggetlen, tehát időt és energiát, akár pénzt is megtakaríthatsz.
Át kell tekinteni, hogy miből tudod finanszírozni az ingatlan vásárlást, mekkora önerővel, készpénzzel rendelkezel, jogosult vagy e állami támogatásokra CSOK, CSOK plusz, babaváró.
Rendelkezel állandó, rendszeres jövedelemmel?
Annak is érdemes utánanézni, hogy esetleg fenn vagy e a KRH – BAR listán, mert ez nagy probléma, főleg akkor ha már le foglalóztad az ingatlant és nem tudod magadat helyettesíteni a hitelügyletben.
Érdemes lehet még a banki lakáshitel igénylése előtt kérni a banktól egy előzetes értékbecslést az ingatlanra, mert itt akár az is kiderülhet, hogy nem kapsz elég hitelt, több önerőre is szükséged lehet, vagy az ingatlannal is gondok lehetnek, ami meghiúsíthatja az ingatlanvásárlást, hitelfelvételt.
Az sincs kizárva, hogy nincs szükséged lakáshitel ügyintézőre, mivel rendelkezel a vásárláshoz szükséges készpénzzel, vagy lakáseladásból finanszírozod a vásárlást.
Amennyiben lakáshitelre, hitelre lenne szükséged keress nyugodtan!
El kell adnod ingatlant ahhoz, hogy vásárolni tudj?
Ebben az esetben, ha másik ingatlan eladásából finanszírozod a vételt, akkor jó ha már
el kezdted az ingatlan értékesítését és reménykedhetsz a közeli eladásban, ha legalább
2-3 érdeklődő megnézi hetente.
Arra vigyázz, hogy a foglalót addig kockázatos kifizetni a megvásárolandó ingatlanra, amíg a tiéd nincs eladva, vagy lefoglalózva és az sem előnyös, ha több pénzzel foglalózol, mint, amit te kapsz a lakásodra.
Úgy mondják, hogy az éremnek két oldala van, tehát az is kockázatos lehet, ha a lefoglalózzák az ingatlanodat és ezt követően keresel másik ingatlant, dehát azt is mondják, hogy kockázat nélkül nincs nyereség.
A kockázatok minimalizálására kereshetsz egy nagy tapasztalattal rendelkező ingatlanközvetítőt, aki leveszi a terheket a válladról.
Ne költekezz túl, mindig gondolj a lakásvásárlás plusz költségeire!
Soha ne felejts el számolni a lakásárán kívüli plusz kiadásokkal, ügyvéd, illeték, adó, felújítás, bútorok, háztartási gépek, egyéb költségek.
Arra is nagyon vigyázz, hogy ne költsd rá az összes pénzed a megvásárolandó lakásra, hanem maradjon még megtakarításod, amihez bármikor hozzá tudsz nyúlni szükség esetén.
Mennyi időd van a ki és beköltözésre
Mikor szeretnél, ill. mikor kell költöznöd?
Tüntesd fel a kereséseid során és olyan lakáshirdetéseket nézz meg, amik ilyen szempontból megfelelnek, vagy ha nem tüntetik fel, akkor kérdezz rá.
Álmok és a valóság a lakáskeresésben
Idővel majd rá fogsz jönni, hogy lesznek a lakáskeresésben kompromisszumok, és nagy eséllyel el kell térni az eredeti álmoktól, mivel vagy nem lesz pontosan olyan ingatlan, amit szeretnél, vagy nem lesz rá annyi pénzed, egyszóval nincs tökéletes lakás, mindegyik ingatlannak vannak előnyei és hátrányai.
A mire figyelj lakásnézéskor következő blogomban fogom írni, hogy a vásárlás előtt érdemes megnézetni az ingatlant egy szakemberrel, de legalább vigyél magaddal egy családtagot, vagy egy ismerőst, mivel több szem többet lát.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/