Az ingatlanra adott foglaló visszajár a vevőnek, ha a bank nem ad hitelt, vagy el bukja a foglalót?
Gyakori kérdés a vevőktől a foglalózás, ingatlan adásvételi szerződés kötése előtt foglaló fizetése esetén, hogy az ingatlanra adott foglaló visszajár a vevőnek, ha a bank nem ad hitelt, vagy el bukja az egész foglalóként eladónak átadott összeget a vevő?
Vizsgáljuk meg nemcsak a vevő, hanem az ingatlan eladójának a szempontjait is.
Ingatlan eladói szempontok! Miért fontos, hogy a vevőd ne bukja el a foglalót?
Sok probléma adódhat abból, ha a vevőd végül mégsem kapja meg a várt lakáshitelt, és ezzel elbukja a foglalót, amit már átadott neked a lakásvásárlás céljából. Ez nemcsak neki jelent veszteséget, hanem számodra is komoly akadályokat gördíthet a sikeres adásvétel elé.
Elsőre talán úgy gondolod, hogy emberséges megoldás lenne visszaadni a foglalót, de ezzel nem oldódik meg minden probléma. Az értékesítési folyamat lelassul, hiszen időt veszítesz, miközben folyamatosan várod, hogy a vevő rendezze a helyzetét. Könnyen eltelhetnek a hónapok, ami közben lemaradhatsz más potenciális vásárlókról és vételi, továbblépési lehetőségekről is, ha azért adnád el a lakásodat, hogy ingatlant cserélj.
Ez a helyzet még bonyolultabbá válhat, ha te is foglalóztál egy újabb ingatlanra, miközben bíztál abban, hogy a saját vevőd hitelképessége rendben lesz. Ilyenkor a láncolat miatt nemcsak te, hanem a saját eladód és akár több érintett fél is megakadhat a folyamatban. Az egész adásvételi lánc meginoghat, és sokan komoly anyagi veszteségekbe kerülhetnek a hitelfelvétel megakadása miatt.
Ezért kiemelten fontos, hogy olyan ingatlanközvetítőt válassz az eladás lebonyolításához, aki nemcsak az ingatlanpiacban, de a hitelügyekben is jártas. Én hitelközvetítői végzettséggel is rendelkezem, így képes vagyok előzetesen felmérni a vevők hitelképességét, persze, csak abban az esetben, ha őszinték velem, és kiszűrni azokat, akiknél fennáll a veszély, hogy később nem lesznek hitelképesek, illetve ha partnerek a hitelsegítségben, akkor a profi hitelügyintézőmhöz irányítom őket.
Ezáltal elkerülhetjük a felesleges bonyodalmakat, és biztonságosabbá tesszük az eladási folyamatot mindkettőnk számára.
Hogyan történik a gyakorlatban, mit tegyél vevőként lakás vásárlás, foglalózás előtt?
Erről már írtam cikket, hogy mire figyelj a lakás vétel előtt és a foglalóról és az előlegről is írtam.
Most azt vizsgáljuk meg, hogy hogyan járhatsz el minél körültekintőbben, hogy ne veszítsd el a foglalódat, ha nem kapsz hitel, de az sokkal jobb megfogalmazás, ha azt írom, hogy mit tegyél, hogy szóba se kerüljön a foglaló elbukása és a hitel nem folyósítása.
Amennyiben tőlem veszel lakást, akkor én egyből felajánlom a hitelsegítségemet!
Abban az esetben is fordulhatsz hozzám hitel segítségért, ha nem nálam veszel lakást.
Amikor a vevő azt mondja, hogy meg vásárolná az általam közvetített ingatlant, akkor egyből felajánlom a segítségemet, illetve megkérdezem, hogy megnézte már a hitelképességét, leellenőrizte, hogy fent van-e a KHR-en, régen BAR lista? Kért már a banktól hitelképességi vizsgálatot, hitel előminősítést, hitelígérvényt?
Egypár kérdést is felszoktam tenni, ha fura, vagy bizonytalan válaszokat ad a reménybeli vevő, mint például, van önereje és az mennyi, utána nézett már annak, hogy tud felvenni állami támogatást és így tovább..
Amennyiben elfogadja a hitel segítségemet a vevő, akkor elküldöm egy profi hitelügyintéző kollégámhoz, aki megvizsgálja a hitelképességét, minimum 3 versengő hitelajánlatot mutat neki és leellenőrzik, hogy nem szerepel-e a rossz adósok listáján, régen BAR lista volt, most KHR, ugyanis ez meghiúsítja a hitel felvételt.
Amikor felajánlom lakásvásárlás előtt a hitelsegítségemet milyen válaszokat kapok?
– Rendben, köszönöm, hová és mikor menjek?
– Köszönöm, nem kell hitelsegítség, mert magam intézem, a saját bankomban veszem fel a lakáshitelt.
– Köszönöm, nem kell hitelsegítség, mert magam intézem, több bankban is voltam már.
– Köszönöm, nem kell hitelsegítség, más hitelügyintéző intézi már a lakáshitelemet.
– Köszönöm, nem kell hitelsegítség, felesleges, mert biztos, hogy hitelképes vagyok, biztos, hogy a kapok hitelt, lakáshitelt, jól keresek.
Biztos, hogy fogsz kapni hitelt, lakáshitelt? Saját bankból hitelt lakásvásárláshoz?
Azt szokták mondani, hogy ahány ház, annyi szokás. Ez lefordítva bankosra, ahány bank, annyi féle feltétel.
Egyébként semmi sem biztos, ráadásul a bankok nem helyben bírálják el a hiteledet, ahol a bankban, akár mindenkit ismerhetsz, hanem a központban és nem érdeklik őket az érzelmek.
Ezért is jó elfogadni a hitelsegítséget, mert különben járkálhatsz bankról bankra, vagy és kalkulálgathatsz otthon a banki kalkulátorokkal. Az a verzió is előszokott jönni a vevőktől, hogy a saját bankjukban vesznek majd fel hitelt. Nos, oké, de arra számíts, hogy nem feltétlenül a saját bankod adja neked a legjobb és legkedvezőbb lakáshitelt, hitelt.
A hitelügyintézőknek kapásból 3 versengő hitelajánlatot kell mutatniuk számodra, ez a szabály, tehát van összehasonlító alapod, ha meg csak a saját bankodhoz mész az sem lesz.
Hogyan lehetsz körültekintő a hitelfelvétel folyamatában, még mielőtt leteszed a foglalót a lakásra?
A lakáshitel, hitel igénylés egy összetett folyamat, amelynek során számos tényezőt kell figyelembe venni.
Összegyűjtöttem néhány fontos lépést és szempontot, amelyek segíthetnek abban, hogy sikeresen eljuss a hiteligényléstől a lakás megvásárlásáig.
Amit Neked érdemes megtenned, mielőtt letennéd a lakásra a foglalót:
1. Tájékozódj a hitel piacon:
◦ Különböző bankok ajánlatai: Hasonlítsd össze a különböző bankok lakáshitel konstrukcióit, kamatait, és egyéb feltételeit.
◦ Állami támogatások: Tájékozódj az aktuális állami támogatásokról (CSOK plusz, falusi CSOK Babaváró), hiszen ezek jelentősen megkönnyíthetik a lakásvásárlást költség oldalról.
◦ Egyéb hitel és lakásvásárlási költségek: Ne feledkezz meg a hiteligényléssel és a lakásvásárlással járó egyéb költségekről sem (pl. ügyvédi díj, közjegyzői díj, értékbecslés stb..).
2. Értékeld az anyagi helyzetedet, mielőtt leteszed a foglalót az ingatlanra:
◦ Önerő: Gyűjtsd össze az összes rendelkezésre álló önerőt, hiszen ez jelentősen befolyásolja a hitelösszeget és a kamatot. Figyelj az önerő szükséges mértékére lakásvásárláskor. Szabály szerint ez 20%, de lehet, akár 10%-is, de jóval több is, amit az ingatlan is befolyásolhat. A gyakorlat és a tapasztalatom az, hogy minél több az önerőd és kevesebb a hitel, annál jobb, biztonságosabb a lakásvásárlás.
◦ Jövedelem: Győződj meg róla, hogy a jövedelmed elegendő a havi törlesztőrészlet fedezésére és nemcsak rövid, hanem hosszútávon is.
◦ Hitelképesség: Számold ki a hitelképességed, hogy reális képet kapj arról, mekkora összegű hitelt engedhetsz meg magadnak.
◦ Figyelj a banki minimum hitelfelvételi szabályokra: 2015. január 1-től alkalmazza az MNB az adósságfék szabályokat.
A jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályokat( JTM és HFM), bővebben Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) és a Hitelfedezeti mutató (HFM).
Ezeken kívül még jó pár szempont van, amit a bank vizsgál, de ezek az alap kritériumok.
3. Készítsd elő, szerezd be a hitelügyintézéshez szükséges dokumentumokat:
◦ Jövedelemigazolás: Gyűjtsd össze a legfrissebb jövedelemigazolásokat, az előszűréshez szükséges
dokumentumokat és adatokat és ne késlekedj velük!
◦ Egyéb dokumentumok: A bankok és hitelügyintézők által kért további dokumentumokról érdeklődj.
4. Keress fel egy hitelügyintézőt, még mielőtt átadod a foglalót a lakásra:
◦ Szakértői segítség: Egy hitelügyintéző segíthet a megfelelő hiteltermék kiválasztásában és az igénylés folyamatában.
◦ Egyéni tanácsadás: A hitelügyintéző figyelembe véve az egyéni körülményeidet, személyre szabott tanácsot adhat.
Amit a bank vizsgál a hitelfelvételhez:
• Hitelképesség: A bankok elsősorban azt vizsgálják, hogy képes vagy-e a hitelt visszafizetni. Ehhez értékelik a jövedelmedet, a vagyonodat, valamint a már meglévő hiteleid.
• Az ingatlan fedezet: A lakáshitelek jelzáloghitelek, így a bank a vásárolni kívánt ingatlant veszi fedezetül. Az ingatlan értékbecslését a bank által megbízott értékbecslő végzi.
Nem mindegy hol van az ingatlan, milyen műszaki állapotú, miből épült és nagyon sok tényezőt fog figyelembe venni egy ingatlan értékbecslő.
• Egyéb tényezők: A bankok figyelembe veszik a korodat, a foglalkozásodat, valamint a hitel előtörténetedet is, de még a céget, ahol dolgozol és még sok mindent.
Hogyan kerülheted el a lakásra adott foglaló elvesztését?
• Határidők betartása: Pontosan tartsd be a szerződésben rögzített határidőket.
• Folyamatos kommunikáció: Tartsd folyamatosan a kapcsolatot az eladóval és a hitelügyintézővel.
• Tervezett tartalékok: Számíts a váratlan kiadásokra is, és készítsd fel magad arra, hogy a vártnál hosszabb ideig tarthat a hiteligénylés.
• Jogász, ügyvéd bevonása: Ha jogi kérdések merülnek fel, érdemes jogászt, ügyvédet is bevonni a folyamatba.
Fontos megjegyezni:
A lakáshitel igénylése egy egyedi folyamat, amelynek részletei bankonként eltérnek. Érdemes több bank ajánlatát is összehasonlítani, és szakértői segítséget kérni a döntéshozatalhoz.
Amennyiben nem kapod meg a hitelt, akkor elbukod a foglalót?
Bizony, sajnos elbukod az átadott foglalót, hacsak nem kötötted ki a szerződésben előzőleg, hogy visszajár a foglaló abban az esetben, ha nem kapod meg a hitelt, lakáshitelt.
Persze elmehetsz bíróságra, de én sok esélyt nem jósolok neked, de azért kérdezz meg egy jogászt ilyen esetben.
Mit tehetsz, hogy ne bukd el a foglalót, amit az ingatlanra adtál?
• Mint korábban írtam járj el minél körültekintőbben a hitelügyintézés során és ne foglalózz, mielőtt nem jártál el a hitelfelvételed ügyében.
• Kérjél a bankban hitel előminősítést.
• Kérhetsz a banktól hitelígérvényt is. Ezt egyes bankok korlátozott ideig biztosítják és ez felér a készpénz fizetéssel szinte, mert a bank vállalja, hogy bizonyos ideig, az akkor adott feltételekkel neked x összegű hitelt fog adni lakásvásárlásra és ezt lobogtathatod az eladónak, hogy te komoly vevő vagy, nemcsak ingatlan turista.
• Nézd meg, hogy nem szerepelsz-e a KHR-ben, a rossz adósok listáján, régebbi nevén a BAR listán, ugyanis ezzel nem fog menni a hitel és természetesen az adóstársat is ellenőrizzétek le.
• Amennyiben, ha az eladó is beleegyezik, akkor foglald bele a szerződésbe, már az esetleges foglalós, előszerződésbe, vételi nyilatkozatba is, hogy, ha nem kapsz hitelt visszajár a foglaló, vagy csak egy része. Egyébként ebbe nem szoktak bele menni az eladók, mivel erre a kérdésre jogosan azt mondják, hogy a hitel a vevő felelőssége és a foglaló az foglaló.
• Próbálkozhatsz előleg adásával is az ingatlanra, nem pedig foglalóval, de, amennyiben ezt elfogadná az eladó, az meggyőződésem, hogy nem is akarja eladni komolyan az ingatlanát, mert az előleg azt jelenti, hogy bármikor visszaadhatja és te is visszakérheted, és te is gondold át, hot mit nyersz az előleggel, mert tulajdonképpen, lehet, hogy egymás pénzét cipelgetitek, vagy utalgatjátok feleslegesen. Én mindenesetre nem örülnék, ha az eladóm beérné előleggel és nem foglalót akarna átvenni a vevőtől mindenáron, mert azt jelentené, hogy kétséges a komoly ingatlan eladási szándék, de az is jelenti, hogy nincs tisztában a foglaló és előleg fogalmában. Mondjuk, ha én árulom az eladóm ingatlanát, ilyen nincs, mert megbeszélek vele előzőleg mindent és felkészítem az eladásra.
• Most jön a Bónusz! Amit legszívesebben minden vevőnek kötelezővé tennék, ha ingatlant akar vásárolni és hitelt fog igényelni, mielőtt a foglalót kifizeti az ingatlanra.
Kérj a banktól előzetes ingatlan értékbecslést! Miért? Azért, mert az is lehet, hogy az ingatlan nem hitelezhető, vagy nem kapsz annyi hitelt az ingatlanra, amennyi szükséges lenne a teljes ingatlan vételár kifizetésére. Hiába vagy te hitelképes, ha az ingatlan nem igazán, vagy nem annyira jó műszaki állapotú, mint látszik, vagy rossz helyen van, ahol nem fogják hitelezni, vagy nem annyira, mint neked kellene.
A zártkerti, külterületi, nyaraló ingatlanoknál különösen figyelj erre, mert azoknál pl. nem mindegy, hogy a tulajdoni lapon az ingatlan gazdasági épület, nyaraló, vagy lakóház, vagy ki van vonva a művelési ágból, vagy még ki kell függeszteni az ingatlant és lesznek még más elővásárlásra jogosultak, de ide írhatnék még nagyon sok dolgot, ami nem mindegy, hogy pl. miből épült az ingatlan, meg hát rendben van-e a térképmásolat, ugyanaz van jogilag, mint, amit látsz, vagy, amit látsz, az köszönő viszonyban sincs azzal, ami a térképkivonaton látható..
Az ingatlanra adott foglaló visszajár a vevőnek, ha a bank nem ad hitelt, vagy el bukja a foglalót? – Összegzés
Amennyiben előre tisztázod a hitel lehetőségeket, elkerülheted az ingatlanra átadott foglaló elbukását. Ne félj kérni a becsületes ingatlanos segítségét. Így nemcsak a foglaló biztonságosabb, de az ingatlan megvásárlása is gördülékenyebben fog zajlani.
Eladnád az ingatlanodat? Milyen ingatlanközvetítőt válassz?
Ne kockáztass az ingatlanod értékesítésekor! Olyan ingatlanost válassz, aki nemcsak az eladásban segít, hanem a teljes folyamatot átlátja és támogatja.
Vedd fel velem a kapcsolatot, és beszéljük át, hogyan tudlak segíteni az ingatlanod értékesítésében!
Több mint két évtizedes tapasztalatommal állok rendelkezésedre, hogy az adásvétel zökkenőmentes legyen mind az eladói, mind a vevői oldalon.
Hívj bizalommal, és tedd biztonságosabbá a lakásvásárlást és lakáseladást velem!
Miért bíznád másra a lakásod, családi házad, ingatlanod értékesítését, ha a becsületes ingatlanközvetítő áll a rendelkezésedre?
Bízd rám ingatlanod eladását, és biztosítom, hogy a folyamat gyors és stresszmentes legyen számodra!
Egy díjmentes konzultáció keretében örömmel felmérem a lakásod eladhatóságát és piaci értékét, és megbeszéljük az elképzeléseidet!
Ezek a blog cikkeim is érdekelhetnek:
Lakás eladás ingatlanközvetítő nélkül? Megéri, vagy nem éri meg?
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
A tulajdonos önmaga is el tudja adni az ingatlanát a közösségi médiában?
Eladnád az ingatlanod? Őszinteség, vagy ígéretek? Melyik a fontosabb számodra?
Saját magad adnád el a lakásodat? Erre számíthatsz!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
Eladnád az ingatlanod?
Kérj visszahívást és megbeszéljük, hogyan tudom támogatni az ingatlanod eladását
Miért bíznád másra a lakásod, családi házad, ingatlanod értékesítését, ha a becsületes ingatlanközvetítő áll a rendelkezésedre?
Bízd rám ingatlanod eladását, és biztosítom, hogy a folyamat gyors és stresszmentes legyen számodra!
Egy díjmentes konzultáció keretében örömmel felmérem a lakásod eladhatóságát és piaci értékét, és megbeszéljük az elképzeléseidet!
Ezek a blog cikkeim is érdekelhetnek:
Lakás eladás ingatlanközvetítő nélkül? Megéri, vagy nem éri meg?
A tulajdonos önmaga is el tudja adni az ingatlanát a közösségi médiában?
Eladnád az ingatlanod? Őszinteség, vagy ígéretek? Melyik a fontosabb számodra?
Saját magad adnád el a lakásodat? Erre számíthatsz!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/