Ingatlant, lakást veszel, vagy bérelsz? Milyen állandó költségekkel számolhatsz?
Sokszor kérdezik tőlem lakás, ingatlan, ház megtekintéskor a vevő, illetve a bérlő érdeklődők, hogy milyen havi, állandó költségekkel számolhatnak, ha megvásárolják a lakást, vagy albérletbe költöznek.
Konkrétan is rá szoktak kérdezni társasházi lakás esetében a közös költség mértékére, illetve hogy mit tartalmaz a közös költség?
A családi házaknál is érdekli általában a vevőket, hogy mennyi szokott lenni a fogyasztás, a rezsi, az albérlőket meg pláne érdekli.
Ebben a blog cikkben tételesen átnézzük a várható költségeket, ha lakást, vagy házat veszel, vagy éppen bérelsz. Megnézzük, hogy milyen tételeket tartalmazhat a közös költség lakások esetében.
Miért fontos, hogy helyesen kalkulálj már előre a lakásvásárlás, illetve bérlés előtt?
Mielőtt bármilyen esetleges ingatlanközvetítői letétet, vagy foglalót adnál a megtetszett lakásra nagyon fontos, hogy határozd meg a havi állandó bevételeidet és kiadásaidat, hogy pontosan láthasd, mennyit tudsz havi szinten lakhatásra fordítani.
Ez különösen fontos, akkor, ha nincsenek nagy tartalékaid és plusz bevételeid, amivel esetleg, ha nagyobbak lennének a kiadásaid, mint a bevételeid ki tudnád egészíteni a különbséget.
Nagyon fontos, hogy előre kalkulálj és pontosan kérdezd meg a költségeket, mert később például a főbérlő és albérlő között is vezethet ez konfliktushoz, mert mondjuk az albérlő azt hitte, hogy, csak x forintba kerül neki a közös költség havonta, de éppen dupla lesz, ez a legtöbb lakás bérlőnek nem mindegy. Amennyiben főbérlő vagy, akkor pedig előre tételesen tájékoztasd az albérlőt a fizetendő állandó költségekről.
Amennyiben lakást bérelsz nyilván a közös költséghez és az egyéb költségekhez hozzá kell még számolnod a bérleti díjat is!
Amennyiben pedig ingatlan vásárló vagy, akkor is fontosak a várható rezsi költségek és ezt is átgondolnod, hogy miként tudod felújítani a lakást energiatakarékosra. Itt pedig arról olvashatsz, hogy milyen költségekkel számolhatsz ingatlan vásárláskor és milyen költségekkel számolhatsz ingatlan eladáskor.
Nézd meg a legfrissebb lakás közös költség kimutatás táblázatot!
A közös költség mértékét a társasház közgyűlése szavazza meg az x. számú határozatával, amit a kimutatás tetején jelölnek.
Az ingatlan tulajdonosától, társasházi közös képviselőtől, vagy az ingatlanközvetítőtől kérd el a legfrissebb közös költségi kimutatási táblázatot, amelyben fel vannak tételesen sorolva a tételek, hogy mit kell fizetned minden hónapban, milyen tételeket és mire fizetsz.
Ezeket az összegeket időnként megváltoztatják, felfelé módosíthatják, de akár bele tehetnek még tételeket és ki is vehetnek.
Mire figyelj a közös költség kimutatásban különösen?
Amikor lakásokat nézegetsz és a közös költségek után érdeklődsz meglepődhetsz majd, hogy lesz, amelyik házban 13.000 Ft, vagy éppen kevesebb lehet a közös költség, másik társasházban a duplája, vagy éppen a triplája, de akármennyi is lehet.
Mi alapján fizeted a közös költséget?
Általában a tulajdoni hányad, négyzetméter alapján, tehát nem mindegy, hogy 50 négyzetméteres lakást nézel, vagy éppen 120 négyzetméterest és mondjuk a házban tartozik-e hozzá garázs, vagy éppen erkély.
Ezenkívül egy átlagos társasházhoz képest, ahol alap költségek vannak, ezt úgy értem, hogy semmi extra szolgáltatás nincs, lehetnek olyan házak, ahol viszont extra, luxus szolgáltatások lehetnek, ami megsokszorozza a közös költség díját.
Például lehet portaszolgálat, közös jakuzzi, gondozók és bármi más szolgáltatások.
A közös költség kimutatásban a lakásban lakó személyek számát is megjelölik, valamint, ha a lakáshoz tartozik a házban erkély, garázs. Ilyenkor a garázs, illetve az erkély négyzetméterét hozzászámolják a lakás négyzetméteréhez.
Arra is figyelj, hogy a házközponti fűtéses, távfűtéses és az egyedi fűtéses lakások közös költség kimutatása más és más, más tételeket tartalmaz.
Visszatérve arra, hogy mire figyelj és mit kérdezz meg a tulajdonostól feltétlen a közös költséggel kapcsolatban!
Arra figyelj különösen, hogy lehetnek olyan plusz költségek a közös költségben, amelyeket még sok évig kell fizetnie a lakóknak például hitelt vettek fel a felújításra, a falak szigetelésére, vagy éppen kicserélték a kazánt, vagy szedik a plusz pénzt kazán cserére.
Az sincs kizárva, hogy perben áll a társasház és annak a költségeit kell fízetni évekig, akár több pere is lehet egy háznak egyszerre.
Ezért is lehet olyan különbség például két alapszintű társasházi közös költség fizetése között, vehetjük ismét az 50 négyzetméteres lakást, amikor semmi extra szolgáltatás nincs a házban, de a két lakás közös költsége között, akár lehet dupla annyi különbség is. Amennyiben ezt az évekig fizetendő plusz közös költséggel megegyező tételt nem tudod lealkudni a lakás megvásárlásakor, akkor tulajdonképpen ennyivel drágábban veheted a lakás, csak részletekben fizetsz.
Azonban az sem mindig ingatlan csökkentő tényező, ha még nincs felújítva, szigetelve a ház és neked biztos információid vannak arról, hogy szigetelve lesz, mert, ha éppen ingatlan befektető vagy és a lepusztultságot érvényesíteni tudod az alkuban, viszont a felújítást követően adott esetben jóval drágábban is el tudod adni az ingatlant, ha tudod érvényesíteni ezt is az alku folyamat során, de ez nagy odafigyelést és előre tervezést igényel.
Jó neked, ha alacsonyabb a közös költség a más ugyanakkora lakásokhoz képest?
Amennyiben albérlő leszel, akkor jó lehet, mert kevesebbet fizetsz, viszont, ha vevőként nézed meg a lakást és megvásárolnád, akkor nem feltétlenül kedvező számodra az alacsony közös költség.
Miért lehet kedvezőbb, alacsonyabb közös költség más ugyanakkora lakásokhoz képest?
Akkor is alacsonyabb lehet, ha például egy a társasházban lakó személy végzi a közös képviselői feladatokat társadalmi munkában, vagy ahhoz közelítő bérezésért.
Olyan esetben is lehetséges, ha társasház nem rak félre megfelelő összeget a felújításra, viszont a nem megfelelő takarékoskodásnak meg lehet majd a böjtje, mert egy nagyobb probléma, vagy éppen kár, kártérítés esetén lehet, hogy cél befizetés kell, amikor is a lakók célbefizetésként fizetik be a hirtelen felmerülő költséget, ha nincs pénze a társasháznak.
Lehetséges, hogy egy társasházban nincs közös költség?
Ez is lehetséges, bármely meglepő, amikor hivatalosan van egy több lakásos társasház, de se közös képviselő és se közös költség sincs. Én főként sorházi lakások, illetve sorházi jellegű lakások esetében szoktam ilyenekkel találkozni, de olyankor is, amikor egy családi házat osztottak meg és társasházi lakásokat hoztak belőle létre.
Olyanokat is látok, hogy azt hinném, amikor több lakás van egy udvarban, hogy társasházat látok, de közben nem is alapítottak társasházat, meg hát természetesen közös költség sincs.
Mi történik akkor, ha nem szednek közös költséget?
Nagyon egyszerű a dolog, mindenki fizeti a saját költségét és mindenki teszi félre saját maga a majdani felújításra a pénzt, vagy nem..ugyanúgy, mint egy önálló családi háznál.
Amikor egy társasházban lakó megnézi a társasházi közös költség kimutatást, a havi fizetendőket, akkor elgondolkodhat rajta, hogy célszerű lenne egy olyan ingatlanba költözni, ahol nem kell közös költséget fizetni, de az önálló házban például, ha nem kötsz például lakástakarékot, vagy nem teszel félre felújításra, akkor neked kell majd előteremteni hasonlóan a társasházi célbefizetéshez az esetleges hirtelen kifizetendő összeget.
Magyarul nagyon kényelmes lehet egy jól működő társasházban, hogy szedik a pénzt és szinte semmi gondod nincs más, mindent intéznek helyetted.
Még egy nagyon fontos társasházi lakás esetében, ha lakást veszel!
Kérdezd meg a közös képviselőt, ha nem akar válaszolni, akkor a tulajdonos közbenjárásával érdeklődj, hogy mekkora megtakarítása van a társasháznak, van-e egyáltalán megtakarítása. Amennyiben nincs megtakarítása azt jelentheti, ha bármire hirtelen költeni kell, akkor célbefizetésre lehet szükséges.
Nézz utána, hogy nincsenek-e folyamatban a társasháznak perei.
Lássuk, akkor tételesen, hogy milyen tételeket tartalmazhat a közös költség:
A közös költségben szereplő költségek, mint feljebb írtam változhatnak az szerint, hogy van-e például a háznak hitele, fizet-e lakáskasszát, de adott, szerencsétlen esetben egy károkozás esetén, akár még kártérítést is fizethet a társasház, akár részletekben is, tehát, akár ezek és egyebek is lehetnek még a közös költség kimutatásban felsorolva, vagy éppen, ha perben áll a társasház, akkor a perköltségeket és az ügyvédet is kell fizetni menet közben.
Az is megváltoztathatja a fizetendő tételeket, ha luxus házban vennél, vagy bérelnél lakást, ahol különleges szolgáltatások lehetnek.
Lássuk milyen fizetendő tételeket tartalmaz általában a közös költség:
Mi a közös költség?
A társasházi lakás fenntartásának egyik legfontosabb költségtétele a közös költség. Ez a díj fedezi a társasház üzemeltetésének és karbantartásának költségeit, beleértve a következőket:
• Fűtés és víz: A fűtés és a víz díját a távfűtéses, házközponti fűtéses lakásokban tartalmazza a közös költség az egyedi fűtéses lakásokban, csak a vizet tartalmazza a fűtést nem! A meleg víz és a hideg víz külön tétel és külön tarifa.
A házközponti fűtéses és a távfűtéses lakásokban úgy is szokták hívni ezt a tételt, hogy fűtési gáz, a víz külön van.
• Gáz: A távfűtéses és házközponti fűtéses lakásokban, amennyiben gáztűzhelyet használsz, annak is lehet egy külön díja, ezt úgy is szokták nevezni, hogy konyhai gáz számlája.
• Üzemeltetés: Takarítás, szemétszállítás, kertgondozás, fűnyírás, felvonó, lift karbantartása, közös terek fűtése és világítása pl. a lépcsőházi villany, víz és csatorna alapdíj, kazán átalány karbantartás, fűtő karbantartó, tisztítószerek, nyomtatványok, bankköltség, egyéb anyagköltség, gázóra alapdíj stb..
A szemétdíj van mikor külön tételként van feltüntetve.
• Felújítás, javítás, karbantartás: A társasház épületeinek és berendezéseinek karbantartása, javítása, felújítása.
• Adminisztráció, bank és posta költségek: A társasház működésének adminisztratív költségei (pl. könyvelés, jogi tanácsadás)
• Közös képviselő díja
• Biztosítás: A társasház épületeinek és berendezéseinek biztosítása. Ezt is mindig kérdezd meg, hogy van-e a társasháznak tömbbiztosítása, mert, ha van, akkor neked csak a lakásodban lévő ingóságaidra kell kötnöd biztosítást, ha akarsz, másra nem, viszont, ha nincs a társasháznak biztosítása a házra, akkor érdemes kötnöd egy teljes körű biztosítást a lakásodra.
• Egyéb kiadások: Házmester fizetése stb..A házmesteri lakás költségeit külön is feltüntethetik, mint tételt a lakások között.
• Egyedi kiadások: Ezek a kiadások lehetnek például koszorú, amikor sajnálatos modón az egyik lakó elhalálozik és a temetésére visz a társasház koszorút.
A közös költség mértéke a lakások méretétől, a társasház elhelyezkedésétől és a nyújtott szolgáltatásoktól függően változhat!
Milyen további állandó költségeid lehetnek a közös költségen kívül a lakhatással kapcsolatban:
• Fűtés és víz: A fűtés és a meleg víz díját a távfűtéses, házközponti fűtéses lakásokban tartalmazza a közös költség!
A fűtés díját az egyedi gázfűtéses lakásokban nem tartalmazza a közös költség, hanem külön gázszolgáltatónak fizeted például a konvektoros és gázcirkós lakásokban! Amennyiben villannyal fűtesz az pedig a villanyszámládat terheli meg!
A fűtési és melegvíz-költségek a lakás méretétől, az energiahatékonyságtól és a fűtési módtól (gáz, távhő, elektromos) függően változnak.
Télen természetszerűleg magasabb, mint nyáron, de érdemes lehet inkább átalány fizetést választanod, ha mindig kiszámítható díjat fizetnél ( az egyedi gázfűtés esetében lehet az átalány fizetést választani).
A szezon végén van egy leolvasás az egyedi gázfűtés ( Itt a gázszolgáltató olvassa le a gázórát) és az egyedi mérőkkel ellátott lakások esetében, amikor is, vagy rá kell még fizetned, vagy visszakapsz.
• Lakásbiztosítás: Ez a lakásbiztosítás nem ugyanaz, mint feljebb taglaltam a közös költségben lévő, mert az egész társasházra vonatkozik. Ezért fontos, hogy megtudd, hogy a társasháznak van-e biztosítása és mi van bent. Ha nincs, akkor köss a saját lakásodra teljes körű biztosítást, ha van a társasháznak megfelelő, akkor, csak ingóság biztosítást érdemes kötnöd.
A lakásbiztosítás nem kötelező, de erősen ajánlott, hogy védelmet nyújtson a lakásodban keletkező károk ellen, mint például tűz, vízvezeték-törés, üvegkárok, betörés vagy éppen viharkár. Ezenkívül plusz szolgáltatásként, de nem mindig rak bele a biztosító baleset biztosítást és magán kár okozására is felelősségbiztosítást. Ha van kutyád arra is köss a lakásbiztosításon belül!
• Villanyszámla: A villanyszámla a lakás energiafogyasztásától függően változik. Érdemes lehet modernebb, energiatakarékosabb gépeket üzemeltetned. Befolyásolja még a villanyfogyasztásod mértékét, ha villanybojler állítja elő a lakásodban a meleg vizet, vagy éppen részben, vagy egészben villanyfűtésed van. A villanyfűtés nem olcsó, de ha nincs nálad gáz a kényelem miatt, akkor jó lehet, bár, mivel nem olcsó érdeklődj a várható költségekről!
• Internet és TV: Az internet- és TV-előfizetés díja a szolgáltatótól és a választott csomagtól függően változik.
• Fa és egyéb tüzelő anyag díja: Jól látod, még léteznek olyan társasházi és nem társasházi lakások, ahol nincs gáz, vagy éppen nem használnak gázt és lehetséges ezt a fűtési módot használni, akkor neked kell gondoskodnod és megvásárolnod a tüzelő anyagot.
Családi házat vennél, vagy éppen bérelnél?
Lássuk a lakhatással kapcsolatos várható költségeidet:
Az önálló házaknak nincs közös költség, de a tulajdonosoknak felelniük kell az alábbi esetleges költségekért:
• Ingatlanadó, vállalkozások esetében lehet építményadó is: Ez nem mindenhol létezik. Az ingatlanadó és építményadó mértéke az önkormányzattól és az ingatlan értékékétől, méretétől függően változhat.
• Lakásbiztosítás: A lakásbiztosítás nem kötelező, de erősen ajánlott, hogy védelmet nyújtson a lakásodban keletkező károk ellen, mint például tűz, vízvezeték-törés, üvegkár, betörés vagy éppen viharkár.
• Fűtés: A fűtést a gázszolgáltató biztosítja, akivel szerződést kell kötnöd és pont annyi, havi diktálás szerint, vagy éppen átalány díjat is fizethetsz. A fűtés költsége az épület energiahatékonyságától és a fűtési módtól (gáz, kazán, pellet) függően változhatnak.
a fűtés nemcsak gáz, hanem egyéb fűtés is lehet, annak is vannak költségei. Amennyiben van gáz, de más fűtést is használnád például fát, hasonlítsd össze az árakat melyikkel fogsz jobban kijönni, vagy éppen mennyire jó keverni a kettőt.
Én például a nagyon hideg időben használom csak a cserépkályhát, mert akkor a gáz kevesebbet ér a fűtőértéke, legalábbis nekem.
• Víz: A vizet a víz szolgáltató biztosítja, akivel szerződést kell kötnöd és havi díjat fizetsz.
• Villanyszámla: A villanyszámla a ház energiafogyasztásától függően változik, azonban általában nagyobb költségekkel kell számolni, mint egy lakásban, hiszen a fűtés részben, vagy egészben villany is biztosíthatja és a meleg víz szolgáltatás ( villanybojler) is elektromos áramról működhet. A villanybojler esetében létezik éjszakai és nappali áram, tehát kétfajta villanyóra van ilyen esetben. Létezhet a házban a 220 volton kívül ipari áram is.
• Szemétdíj: A szemétdíj mértéke az önkormányzattól függően változik, és az ingatlan típusától (lakás vagy ház) is eltérő lehet. Általában negyedévente vagy havonta kell fizetni.
• Ház karbantartás: Az önálló ház karbantartási költségei a ház méretétől, korától és állapotától függően jelentősen eltérhetnek.
Ide tartozik többek között a tető karbantartása, a csatornák tisztítása, a kerítés javítása, a festés, és a kertgondozás. Ezek a költségek havonta nehéz előre kalkulálni, de érdemes tartalékot képezni rá, mert ugye nem fizetsz közös költséget és senki sem intézi el és gyűjti a pénzt helyetted, mint egy társasházban a közös költségben és senki nem csináltatja meg helyetted a felmerülő munkákat.
Melyik a költséghatékonyabb a társasházi lakás, vagy az önálló családi ház?
Általánosságban elmondható, hogy a társasházi lakás fenntartása költséghatékonyabb, olcsóbb, hacsak nem luxus társasház, és adott esetben kényelmesebb is, hiszen a közös költség tartalmazza a legtöbb alapvető szolgáltatás díját és mindent intéznek helyetted, neked csak lakógyűlésre kell elmenned néha, ha elmész egyáltalán. Azonban az önálló családi ház esetében nagyobb szabadságod van az ingatlan kialakítását és a rezsi csökkentését célzó beruházásokat illetően (például napelem telepítés, szigetelés stb..). Nem kell másokkal egyeztetned, ha például le akarod szigetelni a házadat.
Lakást bérelsz, vagy ingatlant adsz ki? Miben szokott vita lenni legtöbbször?
Egy bérlő és bérbeadó között több mindenben is lehet vita, bár, ha a kezdetekkor minden meg van beszélve alaposan, akkor ez elméletileg nem lehet. Azt szokták általában a közös költségben vitatni a bérlők, hogy a felújítást nem fizetik, mert az őket nem érinti, mivel az a tétel az ingatlan tulajdonosának az érdeke és az ő céljait szolgálja. Azt kell megérteni, hogy ha akarja a tulajdonos, akkor eltekinthet ennek a tételnek a fizetésétől, de például ez miatt magasabb bérleti díjat is kérhet, tehát ugyanoda jut a bérlő.
Lakást vásárolnál, vagy lakást bérelnél? Mielőtt döntesz:
Lakásvásárlás vagy bérlés előtt mindenképpen tájékozódj a kiszemelt ingatlan rezsiköltségeiről. Kérj az eladótól vagy a bérbeadótól egy éves lebontást a várható költségekről, és kalkuláld be ezeket a kiadásokat a havi keretedbe.
Ne feledd ez a blogbejegyzés csak tájékoztató jellegű!
Ez a blogbejegyzés csak tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti a pénzügyi tanácsadást. A pontos költségek az ingatlanok elhelyezkedésétől, állapotától és a lakók életvitelétől függően és még több mindentől változhatnak.
Extra tipp!
Ha ingatlan keresésben vagy, nézd meg a weboldalamon található ingatlanokat: link a saját oldaladra. Számos lakás és ház és akár telek közül válogathatsz!
Ezek a blog cikkeim is érdekelhetnek:
Mire figyeljünk lakás bérbeadásakor, bérléskor?
Ingatlan bérleti díj emelése. Infláció mértékével?
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Ingatlan bérbeadó és bérlő közti viszony. Tippek az olajozott együttműködéshez!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/