Belterületi családi ház vs. zártkerti hétvégi ház: Melyik lehet a jobb választás?
Az egyik családi ház keresőm ihlette ezt a cikket, akinek egy belterületi családi házat mutattam és találkozva vele megkérdeztem, hogy érdekli még a ház?
Ekkor el kezdte mesélni, hogy vannak fenntartásai, mivel közben nézett más ingatlanokat, igaz nem belterületit, hanem zártkerti – külterületi ingatlanokat, épületeket.
A végén már az volt az érzésem, hogy végül is mindegy, hogy a ház, amit vesz hol van és milyen besorolású jogilag, amit a tulajdoni lapon láthatsz.
És jogos lehet a kérdés! Mert ha belegondolunk, mindkettő épületnek van teteje és négy fala, de mégis mennyire hasonlítanak? Nézzük meg közelebbről!
Melyik a jobb? A belterületi családi ház vs. zártkerti hétvégi ház?
A válasz egyszerű: nincs egyetlen jó válasz. Mindez attól függ, hogy neked mi a fontos, mik a terveid, mik a preferenciáid, mennyi pénzed van az ingatlan vásárlásra, ingatlan befektetésre, vagy otthont vásárlást tervezel. És sorolhatnám még a szempontokat szinte a végtelenségig..
Ha szeretnél egy olyan ingatlant, amibe be tudsz fektetni, és hosszú távon is megőrzi az értékét, akkor a belterületi ház lehet a nyerő, bár ez sem biztos, mert a hely, hely hely a lényeg, hogy hol veszel és a zártkert is lehet nyerő, illetve keresett, de bukó is és ugyanez lehet a belterületi ingatlannal is.
Ha viszont egy olcsóbb alternatívát keresel, és nem zavar, hogy kicsit távolabb laksz a városközponttól, akkor a zártkert is jó választás lehet.
Nézzük, hogy összehasonlítható egyáltalán egy belterületi családi ház és egy külterületi gazdasági épület?
Erre most azt gondolhatod, hogy minden összehasonlítható. Persze, igen, de ingatlanszakmailag pedig mégsem, mert egy értékbecslő sem hasonlítaná össze az értékelt belterületi családi házát egy zártkerti ingatlannal, főleg, ha művelési ágból nem kivett.
Rögtön elmondom, hogy az átlag ingatlan vásárló mégis összehasonlítja a zártkerti és belterületi ingatlanokat és nem alaptalanul.
Művelési ágból kivett, vagy nem vették ki a zártkerti ingatlant?
Ráadásul, ha a zártkerti az ingatlan, akkor még azt is meg kell vizsgálni, hogy a művelési ágból kivették-e, vagy még művelés alatti az ingatlan, mert ebben az esetben még termőföldnek minősül és a magyar földtörvény szerint ki kell függeszteni és vannak elővásárlásra jogosúltak, tehát lehet, hogy nem is a vevő lesz végül is a vevő, illetve nem az, akivel az adásvételi szerződést kötötte az eladó.
Ezenkívül még az adásvételi szerződést megszerkesztő ügyvédnek is nehezebb a dolga, mert úgynevezett zöld papírra kell a szerződést megírni, de talán ez a legkevesebb.
Egyre keresettebbek a zártkerti ingatlanok az ingatlanpiacon
Végül is az figyelhető meg, hogy a fentiek sem igazán érdeklik a legtöbb vevőt, aki házat szeretne és korlátozottak az anyagi lehetőségeik, mivel a zártkertekben általában olcsóbban tudnak lakhatásra is alkalmas ingatlant vásárolni, hacsak nem olyan zártkert, ahol a külföldiek is tömegével keresik a zártkerti ingatlanokat például a Balaton, Hévíz, Zalakaros környékén.
Ház, épület állapota, nagysága, mint vevői szempont
Megfigyelhető, hogy egészen kicsi zártkerti ingatlanokat is keresik, illetve megveszik, főleg egyedül álló, de akár nyugdíjas párok is, vagy éppen kispénzű kisgyerekesek.
Ugyanígy keresik a nagyobb zártkerti házakat is, de azok közül nyilván kevesebb van és az igényes, panorámás zártkerti házak ára is vetekszik a belterületi házakkal. A kisebb zártkerti ingatlanok azért is népszerűek, mert egy panel lakás áráért, vagy éppen kevesebbért is lehet ilyeneket vásárolni, legalábbis az én működési területemen, hacsak nem fürdő közeli nagyon felkapott helyről van szó.
A kis zártkerti épületeknél is a lakható, vagy kis pénzből, kis költségből lakhatóvá tehető épületeket keresik
Eredeti funkció az épületnél, amire mindig figyelj!
Arra azért mindig figyelj egy zártkerti ingatlan vásárlásnál, hogy a zártkerti – külterületi ingatlanok eredeti funkciója a legtöbbször nem a lakhatás megoldása, hanem a nyaralás, pihenés volt, tehát nem feltétlenül olyan minőségben épült, mint egy belterületi lakóház, persze a belterületen is lehet találni rogyadozó, bontandó épületeket bőven. Az a kérdés, hogy a lakhatást, ha arra keresed az ingatlant, akkor mennyiből tudod megoldani és milyen minőségben.
Belterületi családi ház vs. zártkerti hétvégi ház? Nézzük meg együtt, egypár szempontot, amit érdemes figyelembe venni!
1. Lakhatási szempontok
• Belterületi házak: Ezek az ingatlanok általában lakóházként vannak nyilvántartva, így könnyebben hitelezhetők, és jogosultak vagyunk különböző állami támogatásokra, mint például a Családi Otthonteremtési Kedvezményre (CSOK).
• Zártkerti ingatlanok: Ezek gyakran gazdasági épületként szerepelnek a tulajdoni lapon, ami megnehezíti a hitelfelvételt, vagy meg is hiúsítja. Az állami támogatás nem is lehetséges ( CSOK ). Bár vannak kivételek, a zártkerti ingatlanok között is találhatunk lakóház megnevezésűeket, de ezek ritkák és ezeknek meg is kérik az árát, ami az átlag vásárlónak megint csak elérhetetlen, vagy nehezen elérhető az ára miatt.
2. Használhatóság és komfort
• Belterületi házak:
◦ Állandó lakhatásra tervezték őket.
◦ Általában nagyobb alapterület.
◦ Minden helyiség a lakhatást szolgálja.
• Zártkerti ingatlanok:
◦ Eredetileg hétvégi háznak, vagy gazdasági célra épültek.
◦ Kisebb alapterületű épület, de nagyobb, akár gazdálkodásra is alkalmas telek. Az átlagos zártkerti gazdasági épület úgy néz ki, hogy alul van egy kisebb, vagy nagyobb pince, amely általában két, három helyiséges. Felül pedig egy szoba, esetleg kettő szoba. Ritkán kialakítottak egy WC-ét, vagy akár egy fürdőszobát is, de ezek is kisebbek inkább zuhanytálcával, mint káddal. Ezeket az épületeket nyaralásra tervezték legtöbbször, nem állandó lakhatásra.
Az anyag a csatorna helyett, ami legtöbbször nincs, vagy elvétve van általában egy pöce gödörbe megy, ami téglából készült, hogy szikkadjon el a földbe, vagy betonból és időnként jön a szippantós kocsi. Olyan megoldás is látható sokszor, hogy egy csövön keresztül megy a semmibe lefelé és trágyázza a földet.
3. Állapot és elhelyezkedés
• Belterületi házak: Általában közelebb vannak a városközponthoz, jobb közlekedési lehetőségekkel és teljes közműellátottsággal (víz, villany, csatorna, gáz).
• Zártkerti ingatlanok: Általában távolabb esnek a várostól, vagy a város peremén vannak, nehezebb megközelíteni őket, főleg hegyi, egysávos utakon, és sokszor nem rendelkeznek teljes közműellátottsággal.
Ne költözz zártkertbe, ha idegesít, hogy időnként elállják az utadat munkagépek, melósok és várnod kell, mert szűk az út, illetve meg kell állnod elengedni a másikat, avagy éppen kerülnöd kell. Ez mindennapos a zártkerti hegyi utakon, én is ilyen helyen lakok. Vannak elmebetegek, akik adott esetben fenyegetőznek, nyomják a verdának, mint Tóth az anyjának, szitkozódnak, meg akár verekednek is, ha netán ki kell térniük, meg kell állniuk, kerülniük kell, netán vissza kell tolatniuk.
Olyanok is vannak, akik soha nem tolatnak vissza, inkább integetnek, ordibálnak, meg szídják másnak az anyukáját, tehát ne menj ilyen útra, helyre, ha nincs vezetési gyakorlatod és nem tudsz tolatni és manőverezni, centizgetni!
4. Jogszabályi és adminisztratív kérdések
• Belterületi házak: Könnyebben eladhatók és vásárolhatók, mivel nincsenek olyan szigorú jogszabályi megkötések, mint a zártkerti ingatlanok esetében ( művelési ágból nem kivett zártkertek esetében).
• Zártkerti ingatlanok: A tulajdoni lapon gazdasági épületként szereplő ingatlanok esetében előfordulhat, hogy elővásárlási joggal rendelkeznek mások, és a művelési ágból való kivonás is időigényes.
5. Közlekedés és infrastruktúra
• Belterületi ingatlanok esetében általában minden infrastruktúra a közelben megtalálható és a helyi közlekedés is adott, buszjárat stb…
• Zártkerti ingatlanok: Általában autó szükséges a közlekedéshez, mivel nincs buszjárat éppen ezért általában azok a zártkerti ingatlanok a kapósabb, ahol a közelben van a busz, mivel akkor nem feltétlenül kell autó. Üzletek sincsenek, azok bent vannak a belterületen a városban.
6. Életmód és célok
• Belterületi házak: Ideálisak azoknak, akik a városi élet kényelmét és a könnyű hozzáférhetőséget részesítik előnyben, nincs autójuk.
• Zártkerti ingatlanok: Kiváló választás lehet azoknak, akik nyugalomra, természetközeli életmódra vágynak, és nem zavarja őket a várostól való távolság.
7. Hitelezhetőség
• Belterületi házak: Mivel ezek az ingatlanok lakóházként vannak nyilvántartva, a bankok szívesebben hiteleznek rájuk, és a feltételek is kedvezőbbek.
• Zártkerti ingatlanok: Sok esetben nem, vagy esetleg csak nagyon korlátozottan hitelezhetők, mivel gazdasági épületek általában. Ha mégis sikerül hitelt kapni, a feltételek nem lesznek olyan jók, mint belterületi ingatlanoknál és CSOK sem lesz.
8. Az ingatlan ára
Végül, de nem utolsósorban, sőt ez általában a fő szempont az ingatlan ára. Azok keresik főleg a zártkerti ingatlanokat, akik nem panel lakásban szeretnék leélni az életüket, hanem családi házra vágynak és nem engedhetik meg maguknak a drága belterületi, városi családi ház luxusát, illetve a szellős élettérre vágynak, ahol nem egymás nyakában vannak a szomszédok minden oldalról és kertészkedni akarnak, de egyébként még lehetnek szempontok ezenkívül is, hogy valaki miért keres zártkerti ingatlant.
Kis számban olyanok is keresnek zártkerti ingatlanokat, akik nem lakni, hanem időnként nyaralni akarnak és nemcsak magyarok, hanem külföldiek is keresnek jócskán ilyen ingatlanokat, csak el kell menni a Balaton, Hévíz, Zalakaros környéki települések zártkertjeibe és körül kell nézni, valahol alig hallasz magyar szót.
Zártkerti ingatlanokat általában kisebb költségvetéssel vásárolnak, így ha valaki nem akar, vagy nem tud nagyobb összeget költeni felújításra, vagy vásárlásra és nem számít közművek teljes megléte, vagy nem léte, ez lehet a megfelelő választás.
Itt jegyzem meg, hogy a vidéki belterületi ingatlanokat is ugyanígy általában a kisebb költségvetésű vevők keresik és azok, akik CSOK-ot vennének igénybe.
A belterületi házak magasabb ára általában a jobb infrastruktúrát, a jó és kényelmes megközelíthetőséget és a könnyebb hitelezhetőséget tükrözi.
Belterületi családi ház vs. zártkerti hétvégi ház: Melyik lehet a jobb választás? – Összegzés
Láthatod, hogy bár vannak átfedések, a belterületi családi házak és a zártkerti ingatlanok összehasonlítása nem egyszerű feladat. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. A döntés nagyban függ a személyes igényeidtől, pénzügyi lehetőségeidtől és hosszú távú céljaidtól.
És mit tegyél, ha nem tudod, hogy melyik a megfelelő neked?
Keress meg engem, a Becsületes Ingatlanost! Segítek neked megtalálni az álmaid otthonát, legyen az belterületen vagy zártkertben. Együtt átbeszéljük az igényeidet és a lehetőségeidet, és megtaláljuk a számodra tökéletes ingatlant.
Ne feledd, a megfelelő döntéshez elengedhetetlen az alapos tájékozódás. Vedd figyelembe az összes szempontot, és hallgass a megérzéseidre is. Így biztosan megtalálod azt az ingatlant, ami tökéletesen illik az életstílusodhoz és igényeidhez!
Kapcsolódó blog cikkem:
Városba, vagy vidékre költözz? Hol vegyél ingatlant?
Érdemes házat venned a semmi közepén?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/