Hogyan védekezz a lakásmaffia ellen?
Bárki lehet ingatlan csalás áldozata, mivel a csalók lesik a lehetőségeket és adott esetben visszaélnek a bizalmaddal, ezért ennek megelőzésére nagyon fontos a prevenció és felkészültség az ingatlanügyekben.
Ebben a blog cikkemben hasznos példákat kapsz arra, hogyan tudsz védekezni a csalók ellen és több konkrét, több, mint 15-20 évvel ezelőtt velem megtörtént esetet mutatok be tanulságokkal.
Ingatlan vevőként, eladóként, bérbeadóként, bérlőként és egyéb ügyekben is a lakásmaffia áldozatává válhatsz.
Sokféle lakásmaffiás módszer létezhet, amiknek csak egy részét ismertetem jelen cikkemben.
2000-ben történt lakás eladás hamis papírokkal
1996-óta adok el ingatlanokat és szinte rögtön a pályám elején belebotlottam a lakásmaffiába.
Nem volt kellemes dolog, 7 évig tartott a rendőrségre és bíróságra járás és őszintén megmondva aggódtam is egy ideig, hogy elkapnak és megvernek, mivel én voltam a koronatanú.
A csalárd lakás bérlő
Az egész történet úgy kezdődött, hogy volt egy a megyei újságban hirdetett tehermentes, kiadó lakás egy harmincas tulajdonossal 1/1-ben, tehát csak egyedüli lakás tulajdonossal, tulajdon lapi bejegyzés nélkül, tehát teljesen tiszta tulajdoni lappal.
Gondolhatod, hogy ez egy jó lehetőség a lakásmaffiának, mivel annyi volt a dolguk, hogy keresni kellett a bandában egy hasonló korú férfit és csináltatni kellett egy személyi igazolványt az eladó adataival és a maffiózó fényképével az ingatlan eladáshoz és egy másik személyit egy ismeretlen ember adataival és szintén a bűnöző fényképével.
Az ingatlan úgymond tiszta, tehermentes volt, ami pont kapóra jött a csalóknak.
Bérlőként jelent meg a maffiózó
Miután meglátta gondolom a bandavezér a kiadó lakás hirdetést elküldte a végrehajtóját a „terepre”.
A személyi igazolványok és a tulajdoni lap alapján megírta a bérlő és a bérbeadó a bérleti szerződést, átadott 2 havi kauciót és 1 havi bérleti díjat a bérlő és a maffiózó kivette a lakást, megkapta a kulcsokat.
Azt mondta, hogy pár nap múlva hozzák a bútorokat, mivel bútorozatlan volt a lakás és költözik is.
Ezen a szerződéskötéskor voltam ott, természetesen a későbbi adásvételen nem, hisz nem is tudtam róla.
Az első gyanús körülmények
Teltek a napok és nem történt meg a költözés, majd újabb napok és még semmi.
Ekkor, mivel én napi szinten arra jártam gyanút fogtam, egyszer a bérlő után mentem, aki a Zalaegerszegi Arany Bárány szállodáig ment gyalog, ahol beült egy régi típusú halványpiros Mercedesbe több nagydarab kopasz közé.
Ezt bejelentettem egy rendőr nyomozó ismerősömnek, aki azt mondta, hogy ha nincs bűncselekmény, akkor nem tud mit tenni.
Megtörtént a bűncselekmény, eladta a maffiózó más lakását
Pár nap múlva a bérlő maffiózó eladta a lakást, mint megtudtam egy olyan vevőnek, aki olcsó lakás vételi lehetőséget keresett.
Akkoriban kb. 6-7 millió forint lehetett ennek a belvárosi, egyedi fűtéses téglalakásnak a forgalmi értéke, amit 4 millió forintért vásárolt meg az átejtett, becsapott vevő.
Rendőrségi feljelentés
Bementünk a rendőrségre, a nyomozó megkért, hogy hívjam fel a maffiózót, természetesen hiába hívtam, mert kikapcsolta és eldobta a telefont.
Ezek után többször kellett be mennem a rendőrségre, amire végre azonosították a tettest, aki már bent volt a nyilvántartásban, mint később kiderült toplistás bűnözőről volt szó, ő volt Borsod megye 3-dik legkeresettebb bűnözője.
Amikor rájöttek a nyomozók, hogy ki a tettes ez 2000 évben volt.
Láthatólag nagyon örültek, legalább úgy, mint amikor az ember kedvenc csapata gólt lő.
Megjegyzem az előbb írt kocsiban ülő társak soha nem lettek azonosítva, ezért nem is lehettek meg, azóta sem.
Per a lakásvételt követően a kártalanításért
Szegény vevő, miután megtudta, hogy nem is az eladótól, hanem egy maffiózótól vett egy lakást bűnbakot kezdett keresni.
Ráadásul nem tudott beköltözni a vett lakásba, mivel az eladó egy ügyvéd tanácsára gyorsan beköltözött az ingatlanba, hogy, ha bármi történik is a birtokvédelem őt illesse meg, ugyanis a birtokost illeti meg a birtokvédelem.
Ki lehetett volna más a bűnbak, mint az ügyvéd és nem is egy, hanem ráadásul 2 ügyvéd volt az ingatlan adásvételen.
A per egy másik városban volt az összeférhetetlenség miatt.
A károsult beperelte az ügyvédeket, úgy tudom azzal a váddal, hogy nem voltak elég körültekintőek és különben sem nézték meg a személyi igazolványt.
Megjegyzem, hogy ha valóban nem nézték meg, akkor is mindegy, ugyanis a lakás tulajdonos adatai voltak bent a maffiózó fényképével, tehát mivel nem ismerték az ügyvédek a tulajdonost, ezért esélyük sem volt.
Akkoriban még nem volt kötelező a JÜBÖLÉS ( lásd lejjebb).
Legfeljebb a gyanúsan alacsony vételár szúrhatott volna szemet nekik, de ez a vevőnek is gyanúsnak kellett volna, hogy legyen, de hát az emberi kapzsiság..
Ezenkívül régi típusú személyi igazolvány volt, amelyben esetleg észre lehet venni hibákat és rá lehet jönni esetleg a csalásra, ezt a következő években egy magánnyomozó ismerősömtől tudtam meg, amikor megmutatta az ismérveket, mert ugye egy ingatlanokkal foglalkozó embernek mindenben képeznie kell magát, én ezt teszem folyamatosan, mindig utána nézek annak, amit nem tudok és próbálok tanulni a hibákból is.
Lakásmaffiózó a bíróságon
2007 évet írunk, ekkor lett meg a maffiózó!
Erre már az évek hosszig tartó perben az adásvételi szerződést ellenjegyző ügyvéd vesztett és kártalanították a vevőt az ügyvédi biztosításból.
Tehát még egyszer leírom 2007-ben hozták bilincsben a maffiózót a zalaegerszegi bíróságra, ahol is találkoztam azzal, akitől egy Vasas meccsen lopták el a személyi igazolványát és ezzel és a beragasztott saját fényképével igazolta magát első ízben a maffiózó.
Ítélet az ingatlan csalás ügyben
Most jön a lényeg.
Kedves olvasóm, tudod mit kapott a maffiózó?
Leírták, hogy több városban követett el hasonló bűncselekményeket, de mivel megbánta a bűneit, több gyereket nevel és a kár különben is megtérült, mivel kifizette az ügyvédi biztosítás, legalábbis ebben az ügyben, a többiről nem tudok, ezért megúszta pár év felfüggesztettel..
A többiek meg, köztük én is 7 évet idegeskedtünk és 2 ügyvédet meghurcoltak..
A csalárd ingatlanos, aki jó pár családot tett tönkre
Ugye, ugye, már megint az a francos ingatlanos pénzletét..
Hú, de jó régen volt már, hogy megy az idő..Kb. 20-25 éve volt ez a sajnálatos sztori.
Egy volt szállodai dolgozó, kitalált egy konstrukciót, amivel levette a hiszékeny ingatlan eladókat és vásárlókat.
Irodát is bérelt, meg különben sem mondta volna meg róla senki, hogy szélhámos, hiszen halk szavú és kölyök képű volt..
Egyszer csak elkezdtek szállingózni az olyan lakás nézők hozzám, akik mesélgették, hogy hát most ez az általam mutatott lakás nem tetszik, de valószínűleg az X Úrtól vesznek lakást és kell neki letenni pénzt, illetve nála kell letenni előzőleg letétbe a vásárlásra fordítandó összeget, vagy egy részét.
Én nagy dumás vagyok és, ha úgy érzem, hogy igazam van, akkor pedig még nagyobb, de minél jobban mondom sokszor annál jobban nem hisznek nekem. Vesztükre..
Én mondtam sokaknak, hogy NE!!! Hülyének néztek, irigynek néztek.
1-2 év múlva találkoztam a fickóval, az egyik károsulttal, akinek órákig magyaráztam, hogy NE, olyan 30 év körüli, jóképű, korom fekete haja volt.
Totál megroggyant, tiszta ősz volt a haja, a fekete hajú fickónak.
A volt felesége azóta is megvan roggyanva.
Egy másik átejtett vevővel, akinek még ráadásul a szélhámos adta el az ingatlanját, aztán el tette a vételárat letétként Önkormányzati szükség lakások házában láttam, mert szerencséjére kapott lakást, ami után minden pénze elúszott.
Hiába mentek be a szélhámos lakás ajtaján úgy a verőlegények, hogy tokostól betörték az ajtót, a pénz soha nem lett meg és hiába ment börtönbe a fickó..A legutóbb egy egyszobás hegyi pincében húzta meg magát, ott láttam, amikor néztem az eladó helyi pincéket.
Ugye, ugye a hiszékenység és az a fránya ingatlanos pénzletét..
Bérlőként is válhatsz a lakásmaffia áldozatává?
Igen, bérlőként is lehetsz csalás áldozata.
Számtalanszor hallottam már, hogy vannak, akik kivesznek ingatlanokat és többeknek tovább adják albérletbe az ingatlant, de inkább úgy fogalmaznám, hogy több bérlőtől átveszik a bérleti díjat és a kauciót és végül is senki nem költözhet, vagy éppen csak az egyik.
Ingatlan vevőként, eladóként is félhetsz a lakásmaffiától?
Igen, nemcsak a vevők, hanem az eladók is lehetnek ingatlan csalás áldozatai.
Hogyan?
Vevőkén:
Például kifizeted a vételárat és soha nem kerül az ingatlan a nevedre, soha nem költözhetsz be, mint ahogy a fenti eset is mutatta.
Eladóként:
A vevők valamilyen módon elérik, hogy előbb tulajdon joguk legyen az ingatlanon, mint, ahogy az egész összeget kifízetnék neked, de az sincs kizárva, hogy semmit nem fizetnek, vagy éppen alacsony öszeget.
Ezzel kapcsolatban is van egy nemrégiben történt sztorim, amikor is az eladót lebeszéltem inkább az ingatlan eladásáról
Az eladó megbízott egy lakás eladásával.
Meg is jöttek a vevők, egy szimpatikus, kedves, fiatal házaspár.
Azonban napok múlva megtörtént az első gyanús körülmény.
A fészbuksin közvetlenül megkeresték az eladómat, rá akarták bírni a megkerülésre, viszont azzal nem számoltak, hogy az eladó felhívott és elmondta, hogy megkeresték és milyen feltételeket szeretnének az adásvételiben, de igazából ő és a felesége el is tudják azt fogadni.
Erre én azt mondtam, hogy oké, ha elfogadják ezeket a feltételeket, akkor én kiszállok, én nem adom a nevemet ehhez, lépj vissza, inkább keresek egy másik vevőt mondtam neki, inkább plusz munkát vállalok, de ne menj bele.
Ő erősködött, de másnap felhívott és azt mondta, hogy megbeszéltek mindent a feleségével, igazam van, már le is mondta az adásvételt, keressek másik vevőt.
Mit szerettek volna a vevők?
Nem állítom, hogy lakásmaffiózók, de az adásvételi szerződésben adó, illeték spórolás, egyéb célokból nem annyi összeg szerepel, amennyi valójában lesz és nem egyszerre fizettek volna készpénzben, és te lehet, hogy soha nem kapod meg a különbséget és ilyenkor panaszt sem teszel, mert hát elmész a bíróságra és azt mondod, gyakorlatilag beismered, hogy adócsalást követtél el?
Szerencsére az eladók megértették, hogy én egyfajta előszűrő is vagyok az ingatlanügyeikben, véleményezem a történteket, felhasználom a felgyülemlett tapasztalatomat és jelzem, ha valami nem tetszik, egyszóval védem az érdekeiket.
Nemcsak a szépre gondolok, mint egy átlagos eladó, hanem a nagyon csunyákra is..
Hogyan védekezz a lakásmaffia ellen?
Túl olcsó az ingatlan, túl szép, hogy igaz legyen..
Mindig próbálj utána járni, hogy vajon miért olyan olcsó az ingatlan, ha olcsó portékát árulnak neked és ne kapkodj, mivel az elkövetés lényege, hogy meglátod az ingatlant és nem akarod, hogy más is megtudja, milyen jó vételt találtál.
Amennyiben meg még sürgetnek is, gyorsan nézz utána.
Természetesen lehet alkalmi vétel az ingatlanpiacon és adott esetben sokan érdeklődhetnek az eladó ingatlan után, de akkor is nézz utána.
Arra is vigyázz, hogy a nagy érdeklődést az ingatlanra a jelenlétedben mesterségesen is generálhatják..
Egyszóval minden esetben gyanakodj, ha túl olcsó az ingatlan és láthatóan nincs meg az oka rá az eladónak, például nem látszanak azonnal fizetendő terhek a tulajdoni lapon, vagy nincs egyéb lekövethető ügy, ami miatt túl olcsón kell eladni az ingatlant.
Prevenció az ingatlanügyekben
A megelőzésre kell nagy hangsúlyt fordítani, mivel, akik csalásban utaznak kimunkált módszerekkel dolgoznak, ezért nekünk is kimunkált módszerekkel kell fellépnünk ellenük.
Ingatlan vétel és eladás során minden lépésre oda kell figyelni és nem szabad hiszékenynek lenni.
Van egy orosz mondás állítólag Lenin mondta, hogy „bizalom plusz ellenőrzés”.
Ne legyél hiszékeny és legyél tisztában alapvető jogi dolgokkal
Amennyiben nem vagy tisztában alapvető jogi dolgokkal, vagy az ingatlan eladás – vétel folyamatával, semmi gond, hiszen sokan élik le az életüket egy lakásban, nem is lehetnek tisztában ezekkel, akkor viszont keress Ingatlan szakembert és vedd igénybe a szolgáltatását, vagy keress jogi képviselőt, ügyvédet.
Földhivatali SMS szolgáltatás és tulajdoni lap
Amennyiben lakást adsz ki, vagy másnak is van kulcsa a lakásodhoz, akkor kérjél SMS-email szolgáltatást a földhivataltól, amiben értesítést kapsz, ha valami változás történik az ingatlanoddal a tulajdoni lapon, bár ez már kicsit késő bánat, de több a semminél..
Ezenkívül minden ingatlantulajdonosnak érdemes lehet 1-2 szer betekinteni a tulajdoni lapba évenként, hogy nem történt-e változás, ha nincs SMS-email szolgáltatás.
Azt is szokták ajánlani, hogy érdemes lehet valamivel megterhelni az ingatlant, hogy minél nehezebb legyen eladni egy jogosulatlannak.
Amennyiben ne adj isten eladták az ingatlanodat, akkor azonnal intézkedj, költözz be, ha még nem költözött be senki, mert vannak jogvesztő határozatok és, amennyiben a vevő jóhiszemű, lehet, hogy az övé lesz az ingatlanod..
Megváltozott a címed?
Minél előbb jelentsd be, hogy megkaphasd a hivatalos iratokat a földhivatalba is!
Amennyiben például közös tulajdonod van, elővásárlásra vagy jogosult, a tulajdoni lapon a régi címed van, ha kiküldik a tértivevényes levelet és ha nem kapod meg, visszamegy a tértivevény a feladóhoz, akkor olyan, mintha nem élnél az elővásárlási jogoddal. Tehát olyan címet adj meg, ahol el is érnek.
Ezenkívül vevőként és eladóként is gyanakodj, ha minden simán megy, feltűnően előzékeny az eladó, vagy vevő, mindenben partner, szinte semmi alku, egyezkedés, esetleges kis nézetkülönbségek stb..akkor gyanakodj.
Ingatlan megtekintéskor, ha meg akarod venni az ingatlant
Amikor megnézed az ingatlant és már megegyeztetek, akkor minél több mindenre kérdezz rá, hol van a pince, van közös tároló, a tárolóban kinek hol lehet a cucca, mutassa meg, milyenek a lakók, milyen korúak, kik laknak alatta, felette, mellette, milyen emberek, mutasson csekkeket a fogyasztásról, vagy átutalást, mik a szokások a házban, ki a bizalmi ember, kivel kell vigyázni, mikor volt a ház felújítva, mi volt felújítva, mennyibe került, mennyi pénze van a háznak, mutasson papírokat a felújításról, az ingatlanról például Társasházi Alapító Okiratot, Szervezeti és Működési Szabályzatot stb.. és ha ezeket nem tudja az eladó, akkor is gyanakodj, illetve minél régebbinek tűnnek a papírok véleményem szerint annál jobb, mert nem most csináltatta őket valószínűleg.
Keresd fel a közös képviselőt, ha társasházban vennél lakást és az még jobb, ha együtt mentek el a közös képviselőhöz „0”-ás igazolást kérni.
Amennyiben nem együtt mentek el, akkor is kérj az adásvételi szerződésre legkésőbb „0”-ás igazolást, ami aláírt és lepecsételt legyen és beszélj a közös képviselővel telefonon, hogy ott volt-e az eladó.
Ingatlan eladásra meghatalmazás. Vörös lámpa legyen!!!
Abban az esetben, ha nincs tulajdonos a pénzt sem neki tudod odaadni és meghatalmazást mutat a meghatalmazott, akkor csak ügyvéd jelenlétében adj pénzt, foglalós szerződést ne kössél, illetve nagyon nézz körül és szimatolj, ne hagyd magadat becsapni, átverni..
Nem akarlak ijesztegetni, de egy másik Zala megyei városban dolgozó ingatlanközvetítő kollégám mondta, a praxisában volt olyan, hogy a meghatalmazás is hamis volt, nem azok írták alá, akik nevére szólt, még a tanúk is hamisak voltak, mint egy perben később kiderült, illetve az írásszakértő megállapította.
Ügyvédi távazonosítás
Ilyen is létezik már, hogy az ügyvéd, amennyiben nincsenek ott személyesen a felek, akkor távazonosítás igénybevételével készítheti el az ingatlan adásvételi szerződést.
Nekünk is volt a közelmúltban olyan ingatlan eladásunk, amikor is se a vevők, se az eladók nem voltak ott az ügyvédnél, külföldön laktak távol egymástól a világban és az ügyvéd távazonosítással végezte az adásvételi szerződést + Jüb-öléssel.
Ez a módszer nincs szoros kapcsolatban a maffiózókkal, legfeljebb az ügyvéd elhibázhatja, ha nem kellően körültekintő, de csak érdekességképpen raktam be ide, mind modern módszer.
Beszélgess a szomszédokkal
Kérdezd meg a szomszédasszonyt, hogy az e a tulajdonos, akit te annak gondolsz, mióta lakik ott, ha nem ott lakik, akkor hol lakik, tudja a telefonszámát stb..
Mindig annyi foglalót, pénzt adj, amit adott esetben el tudsz veszíteni
Ezt egy korai mentorom tanította velem még 1995-ben.
Jól láttad, még egyszer leírom.
Mindig annyi foglalót, előleget, pénzt adj, amit adott esetben el tudsz veszíteni.
Ez azért van, mert ekkor még nem kapsz tulajdoni jogot és ha nem kapod meg valami oknál fogva a lakást, nem kerül a nevedre, nem kerülsz birtokba, akkor mehetsz bíróságra, polgári perre, harcolhatsz az igazadért évekig, ha egyáltalán lesz kivel, mert meglesz az eladó, be lesz azonosítva.
Kinek adj pénzt, foglalót?
Minden esetben a tulajdonosnak, vagy meghatalmazottnak, utóbbi esetben csak ügyvédnél.
Ingatlanosnak adj pénzt például?
Erre vannak, akik azt mondják, hogy nem jogosultak pénzt átvenni, sokan pedig az ellenkezőjét állítják.
Tele van az internet ellentmondásokkal.
Amennyiben megteheted, akkor ne adj, mivel lehetőség lehet a visszaélésre, az ingatlanosok közül is lehetnek olyanok, akik nem angyalok és voltak is már konkrétan ilyen megtörtént esetek.
A régi történeteket hajlamosak elfelejteni az emberek és hajlamosak csak a jóra emlékezni.
Zalaegerszegen régen történt egy országos franchise hálózatos irodával, akik munkatársai, ha jól tudom közel 100 millió forintot vettek át ügyfelektől, az egyik kolléga végül is börtönben is ült ezért, a kár, ha jól tudom végül is megtérült.
Nem akarom ezzel besározni az ingatlanos kollégákat, mert nagyon sok jó ingatlanszakember van köztük, de mivel sokszor cserélődnek, mindig jönnek újak, így megvan a visszaélés lehetősége, meg amúgy is.
Amennyiben azt mondják, hogy adj letétet, akkor se adj az ingatlanosnak pénzt?
Én, ha erőltetnék, akkor bevinném az irodába és többeknek adnám oda, vagy az iroda vezetőnek tanúk jelenlétében megfelelő szerződéssel, de előtte nyilván utána néznék, azoknak, akiknek adom és a cégnek is a nyilvántartásban.
Egyébként itt olvashatod el a blog cikkemet az „ingatlanközvetítői letétkezelés intézményéről”.
Bármilyen pénzátadást megelőzően nézd meg a friss tulajdoni lapot!
Mindig nézd meg a tulajdoni lapot pénzátadás előtt és, ha valamit nem értesz, vagy terheket látsz rajta, akkor keress szakembert.
Ne azt a tulajdoni lapot nézd meg, amit az ingatlan eladója, vagy az ügyvéd ad, illetve – ha előzőleg te is megnézted önállóan, akkor megnézheted – hanem mindig te kérd ki előszőr, illetve a földhivatalba nézd meg és kérd ki az eredeti tulajdoni lapot és kérd ki az ügyintézők véleményét, segíteni fognak.
Azért fontos, hogy te kérd ki, mert a tulajdoni lap is lehet hamisított, illetve az sincs kizárva, hogy a körülötted állók egy csapat, egy bünbanda, amibe benne lehet az eladó, de akár az ügyvéd és, akár ha van az ügyben végrehajtó is.
A tulajdoni lap legyen a legfrissebb, lehetőleg éppen a foglalós szerződés, vagy az adásvételi szerződést megelőzően a lehető legközelebb.
Üzleti kapcsolat során, ingatlan nézéskor, szerződés olvasáskor, aláíráskor sok a duma..
Amennyiben sokat dumálnak körülötted, ingatlan nézéskor, pénz számoláskor, szerződés olvasáskor, aláíráskor, azonnal gyanakodj!
Akkor ne gyanakodj, ha éppen velem találkozol és én dumálok sokat, mert sajnos ez az egyik gyengém, sokat szeretek dumálni, ÉN NEM AKARLAK BECSAPNI..de más esetben lehet, hogy el akarják vonni a figyelmedet, ez is lehet egy trükk..
Okmányok ellenőrzése
Pénz átadáskor, ha nem adásvételi szerződést kötsz – mert akkor az ügyvéd hivatalból megnézi az okmányokat és ellenőrzi a JÜB rendszerben – akkor nézd meg minden esetben a másik fél személyi igazolványát, lakcímkártyáját és nézd meg, hogy ő van-e a képen.
Természetesen, mint látjuk, az én esetem is fent bizonyítja ez sem 100%-os biztosíték, de legalább nyugodtan aludhatsz azzal a gondolattal, hogy te mindent megtettél.
Abban az esetben, ha benne van a buliban az ügyvéd, akkor természetesen az sem ér semmit, ha ő nézi át a dokumentumokat..
Amikor megnézed az eladó dokumentumait, ingatlannal kapcsolatos dokumentumokat, tulajdoni lapot és a tulajdonos is nem régen vette az ingatlant, illetve friss a tulajdoni jog változása
Minden esetben hatalmas piros lámpa legyen a szemeid előtt, ha olyannal találkozol, hogy a tulajdonos nemrégen jutott az ingatlanhoz bármilyen jogcímen. Ilyenkor pláne, meg egyébként kérdezősködj a szomszédoktól. Előfordulhat ilyen, mert nagyon sok ingatlan befektető létezik, akik megveszik az ingatlant, majd tovább adják. Azonban az sincs kizárva, hogy éppen a lakásmaffiába futottál bele, mert lehet, hogy éppen hamis meghatalmazással, papírokkal került le az ingatlan az igazi tulajdonosnak a nevéről. Ilyen könnyen lehet, ha például benne van egy ügyvéd a buliban.
Olyan is lehetséges, hogy még a régi tulaj nevén van az ingatlan, csak ő pont nincs ott és meghatalmazást lobogtatnak, vagy éppen hamis a személyi igazolvány és azt hiszed, hogy az igazi tulajdonossal tárgyalsz. Tehát szomszédok, ezt ne akard megúszni!
Tanúk jelenléte az ingatlanügyletek során
Ne egyedül intézd az ingatlanügyeidet, lehetőleg mindig legyen veled valaki szakértő, ingatlanközvetítő, ismerős, barát, barátnő.
Pénz átadáskor meg pláne, mert egy esetleges későbbi bizonyítási eljárás meg is hiúsulhat, ha egyedül voltál, meg több szem többet lát. Vitás ügyekben a tanúk szerepe hatalmasra értékelődhet, perdöntő lehet.
Ügyvéd
Megbízható ügyvédet válassz, de legalább tedd meg, hogy utána nézel az internetes keresőben és a Magyar ügyvédi kamara nyilvántartásában, hogy aktív-e az engedélye, különösen akkor, ha a másik fél ügyvédjéhez mentek, ugyanis léteznek zugügyvédek és olyan ügyvédek is létezhetnek, akiknél a másik fél felé lejthet erősen a pálya, illetve visszaélésekre is hajlandó.
Ingatlan adásvételi szerződés átnézése
Kérd ki előre az adásvételi szerződés tervezetet és ha nem értesz valamit, akkor kérdezz Ingatlanszakembertől, saját jogi képviselőtől, ügyvédtől, ingatlanostól.
Ingatlan adásvételi szerződéskor
Mindig olvasd el a szerződést és értelmezd, ha nem értesz valamit, akkor kérdezz az ügyvédtől és ha módosítani kell, azt is kérd.
A szerződés átolvasása és értelmezése egyébként mindenféle szerződés esetén ajánlatos.
Azt is megteheted, hogy adásvételi szerződésre magaddal viszel egy szakértőt, jogi képviselőt, ügyvédet, ingatlanost.
Én például mindig elmegyek az eladóimmal az adásvételi szerződésre és voltak már esetek, amikor azt kellett mondanom, hogy addig ne írd alá az adásvételit, amíg nem módosítja az ügyvéd.
Tanút, tanúkat, kisérőt mindenképpen vigyél magaddal, mert egy késöbbi bizonyítás esetében létkérdés lehet, hogy vannak, vagy nincsenek tanúid, meghát több szem többet lát.
Amennyiben nem olvasod el a szerződést..
Annak teszed például ki magadat, hogy ha mondjuk magán kölcsönt veszel fel és azt hiszed, hogy kölcsönszerződést írsz alá, lehet, hogy ingatlan adásvételi szerződést iratnak veled alá, mert honnét tudod, hogy nincs bent a buliban az ügyvéd is, de nem folytatom a sort, nem akarok a maffiózóknak további ötleteket adni..
Meghát most már szabály, hogy minden lapot alá kell írni az eladónak és vevőnek, hogy ne lehessen kicserélgetni a lapokat. Ugyanezt tedd meg bármilyen szerződéssel minden lapot írjál alá és gyanakodj azonnal, ha nem íratnak veled alá minden lapot..
Ingatlan adásvételi szerződés
A blog cikkem elején írt visszaélést nem tudták megakadályozni az ügyvédek plusz, akkor még nem alkalmazták a JÜB-ölést, ahol utána tudnak nézni a szerződő feleknek, be tudják őket azonosítani egy nyilvántartás alapján a Belügyminisztérium központi rendszerében, tehát most már látod, hogy a legjobb ügyvédhez fordulni és minimalizálni a visszaélés lehetőségét, azonban nyilván ez nem tehet téged „kényelmessé”, akkor is legyél résen és nézz utána mindennek, aminek tudsz.
Mit néz az ügyvéd a JÜB rendszerben?
A személyi okmányok érvényességét és a személyazonosságot ellenőrzik le az ügyvédek és látják a fényképedet.
Nyilván egy ügyes szélhámos még akár ennek ellenére is próbálkozhat.
Mindig előtted írja alá a másik fél a szerződést!
Mindig ügyelj arra, hogy a másik szerződő fél saját kezűleg írja alá a szerződést előtted. Előfordulhat, hogy át akar menni, csak egy pillanatra egy másik helyiségbe, a jogosult a másik helyiségben tartózkodik át akarják neki vinni a szerződést, te menj utána és nézd, hogy ő írja alá saját kezűleg. Engem meg akartak etetni ilyesmi trükkel, de nem ment nekik..Volt olyan ingatlanos ismerősöm, akit megettek, aztán az írásszakértő mondta a bíróságon, hogy hát nem az írta alá, akinek alá kellett volna, meghát nem is tudja senki, hogy ki irta alá a szerződést..Ingatlan adásvételi szerződést követően
Kérd meg az ügyvédet, hogy lehetőleg minél gyorsabban vigye be a földhivatalba az adásvételi szerződést.
Az ügyvédeknek hivatalosan 30 napjuk van az adásvételi szerződést bevinni a földhivatalban, de hát addig akár 60 másik embernek is eladhatják a lakást, tehát legjobb azonnal bevinni, ha más nem, akkor te vidd be.
Vigyáznod kell a lyukakkal, ha például vevő vagy a péntek délutáni adásvétellel, mert az ügyvéd nem tudja bevinni az adásvételit hétvégén, egy másik ügyvéd hétfőn reggel nem látja még a széljegyet a tulajdoni lapon, mert még nincs is rajt és az ő vevője is megveszi az ingatlant, tehát a hétfői korai adásvétellel is vigyázni kell, meg ha te leszel a többedik vevő, akkor könnyen lehet, hogy soha nem lesz az ingatlan a tiéd a pénz meg elmegy.
Adásvételi szerződés, ami 6 év múlva jutott be a földhivatalba
Megszokhattad már, hogy nekem mindenre van sztorim..
Majdhogynem természetes, hogy erre is van, hiszen én már szinte egy kövület vagyok az ingatlan szakmában, kimondani, leírni is rémisttő hogy megy az idő, 1996-óta vagyok bent az ingatlanszakmában.
Egy vevőm hívott egyszer, hogy képzeljem el, hogyan járt.
Már kb. 6 éve vettek tőlem egy sorházi lakást és egyszer csak engedélyt kellett kérni a szomszédtól valamiért és ezért bementek a földhivatalba megnézni a tulajdoni lapot.
Ekkor döbbentek rá, hogy még a régi tulajdonosnak a nevén van az ingatlan.
Elmentek volna az adásvételt készítő ügyvédhez lecseszni, de szegény már nem is élt.
Az volt a szerencse, hogy az eladók még éltek, partnerek voltak és új adásvételi szerződést készített egy másik ügyvéd, így végül is a nevükre került a sorházi lakás 6 év után..
Mondjuk itt a vevők is hibásak voltak, nagyon nem figyeltek, mert nem tűnt fel nekik, hogy semmilyen értesítést nem kaptak az akkor még illetékhivataltól és a földhivataltól sem?
Egyébként, ha az eladók nem lettek volna partnerek, akkor, ha elmentek volna perre a vevők, akkor is nekik itélték volna nagy valószínűséggel az ingatlant, mert nem lehet így a törvény szerint gazdagodni.
Az önkormányzati bérlakást is el akartak adni nekem..
Legalább 15 éve történt velem, hogy telefonon hívtak, hogy a belvárosban eladnának egy jó helyen lévő kétszobás, egyedi fűtéses lakást. Kimentem a helyszínre, ahol a levelesládákat nézve az a gondolatom támadt, hogy ebben a társasházban sok önkormányzati bérlakás lehet. Felérve és belépve a lakásba, sokat beszélgetve a „tulajdonossal” egyre gyanúsabb lett az egész sztori, meg a hölgy ember, ezért azt mondtam, hogy majd visszajövök, előbb utána nézek az áraknak. Nyilván a földhivatalba vitt az első utam, ahol látszott, hogy egy önkormányzati bérlakást akartak eladni nekem..
A gondnokolt akart családi házat eladni..
Ez is nagyon régen volt.
Az ingatlanirodámban ültem, amikor bejött egy fiatal, furcsa párocska babakocsival, kisbabával. ( ez is lehetett elterelés).
Mondtam, hogy ok, de előtte fel kell vennem az adatokat mielőtt kimegyek a helyszínre és megtekintem a családi házat.
Elkértem a hölgy személyi igazolványát, ez egy régi típusú személyi volt és miközben töltöttem az ingatlanközvetítői megbízást beleforgattam.
Szépen benne volt, hogy x bíróság gyámság alá helyezte.
Nem szóltam erről nekik, de kérdeztem, hogy másik ingatlanközvetítőnek is adtak megbízást és kinek?
Igen, adtak, el is mondták, hogy kinek.
Ilyen „frankó fickó” vagyok, más lehet, hogy nevetgélt volna magában, én felhívtam az ingatlanügynököt, ahogy elmentek és elmeséltem a sztorit.
Ő „természetesen” nem csekkolt le semmit és már árulta eladásra a házat az interneten.
Kérdezem én, hogy mi lett volna akkor, ha én nem jövök a képbe, nem jelzek neki, és ha mondjuk jön egy vevő és foglalózni akart volna?
Odaadta volna a gondnokoltnak a pénzt, ha ő sem néz meg semmit?
Nos, nagyon hálálkodott, én meg mondtam neki, hogy többet ilyent ne csináljon és nézzen utána a megbízóknak.
A vevő, aki személyi okmányok és tulajdoni lap nélkül belenyomott a kezembe ismeretlenként 900.000 Ft-ot foglalóként
Az 1990-es évek végén történt velem ez az eset saját lakás eladójaként, hogy megnézte a vevő hölgy a lakást és megtetszett neki, megbeszéltünk egy időpontot, hogy ad a foglalót, menjek el este a lakására.
Tanúk sehol, ketten voltunk csak. Kérdezi, hogy hoztam a tulajdoni lapot?
Tényleg elfelejtettem, mert annyira rohantam, mondtam is neki, de mondom az okmányaim is kint maradtak kocsiba, kimegyek értük.
A hölgy mondta, hogy nem szükséges és belenyomta a kezembe a pénzt.. Se dokumentumok, se tulajdoni lap, se személyi okmányok megtekintése..
Mondtam is neki, hogy egy hatalmas szerencséje van, hogy én nem vagyok maffiózó, hanem becsületes ember vagyok és nem szükséges csalnom a megélhetésemhez, szerencsére nem vagyok rászorulva, és most nem futok el a pénzzel, de egyébként nyugodtan elfuthatnék.
Nem szabad ilyent csinálni..Nem szabad ilyen jóhiszeműnek lenni!
Mindig ellenőrizd le az adásvételi szerződésben az adatokat, számlaszámot, összegeket
Az ingatlan szerződés elolvasásakor ellenőrizd az adataidat, számlaszámodat, ha pénzt utalnak, vagy te utalsz és az összegeket, időpontokat.
Nagyon régen ez is megtörtént velem, hogy egy ügyvéd 1 millió forintot kihagyott a szerződésből a vevő kontójára és újra össze kellett hozni a feleket aláírásra.
A vevőtől kapott pénzt minden esetben számold meg!
Egy blog cikkemben írtam, egy olyan esetről, amikor az eladó 1 millió forinttal kevesebbet kapott.
Itt az elkövető nem feltétlenül ingatlan maffiózó volt, csak ügyes szélhámos, bár ki tudja, sohasem derült ki.
Ingatlan vételára Készpénzben, vagy átutalással?
Amennyiben nagy összegű készpénzt kapsz számold meg alaposan, lehetőleg olyan ügyvédnél legyen az ingatlan adásvételi, akinek van UV-A/C lámpája és ki tudja szűrni a hamis bankjegyeket.
Egyébként, amennyiben lehet nagy összegű készpénzt ne vegyél át, hanem inkább a bankban a jelenlétedben fizesse be a számládra a vevő a pénzt, vagy utalja el, de utóbbi esetben legyen SMS értesítőd a pénz megérkezéséről.
Rip-deal maffiózó módszer, amelyet nemcsak ingatlan ügyletek során használnak
Ennek a rip-deal elkövetési módszernek a jellemzője, hogy megkapod az ingatlan vételárát, majd ezt észrevétlenül kicserélik valamilyen értéktelen pénzre, vagy nem is pénzre, ha például borítékban van, akkor lehet, hogy értéktelen papír darabokat, fecniket kapsz cserében.
Akkor is használhatják ezt a módszert, amikor arra kérnek, hogy például mutasd meg biztosítékként a pénzt, hogy meg van-e és ezt cseréli ki másra.
Használhatják pénz váltáskor és akár más esetben, hiszen a maffiózók kifogyhatatlanok az ötletekben, ha meg akarnak téged károsítani.
Kölcsönszerződés, eltartási szerződés helyett ingatlan adásvételi szerződés
Szorult helyzetbe kerülsz, pénzre van szükséged és nem figyelsz oda, nem olvasod el a szerződést és adásvételi szerződést íratnak alá veled kölcsön szerződés helyett.
Eltartási szerződés helyett is járhatsz így.
Ingatlan adásvételi szerződés aláíratása erőszakkal
Ilyen is létezhet, különösen a védekezésre képtelen, illetve az alább írt személyek esetében.
Az új kapcsolatban az egyik fél szélhámos
Az új kapcsolatokban, társkereső oldalakon is találhatsz szélhámost, aki ki akar forgatni az ingatlan vagyonodból
Amennyiben ingatlant akarsz venni, annak is érdemes utána nézni, hogy a másik félnél a kapcsolat milyen régi.
Az 1990-es évek végén jártam úgy a saját ügyemben, hogy meg akartam venni egy lakást, adtam foglalót és megkötöttük az adásvételi szerződést.
Csak érdekességképpen, akkor még nem volt ügyvéd köteles az ingatlan adásvétel, én írtam az adásvételi szerződést és az volt a szerencsém, hogy az első részlet, foglalókor már kértem a tulajdon jog bejegyzésemet az ingatlan nyilvántartásba.
Még nem kaptam lakás kulcsokat, mert 1 havi kiköltözésben állapodtunk meg.
1 hét után jött az eladó hölgy, hogy eltűnt a pénze, elvitte a párja, egyébként, mint mondta ő elsem akarta adni a lakást, hanem a 2 hete ismert párja bírta rá.
Soha nem lett meg a pénz és a férfi sem, de szerencsére kiköltözött a hölgy a többi vételárrészlet megfizetését követően.
Tehát, azt is tudakold meg, hogy milyen régi a kapcsolat és miért akarják eladni az ingatlant, beszélgess és vigyázz az új szerelmekkel!
Adathalászat
Mindig vigyázz az adataidra, ne kerüljenek nyilvánosságra, különösen a személyi számodra vigyázz, mert arra szükség van az ingatlan adásvételi szerződésben, viszont a tulajdoni lapon nincs rajta, tehát nyilvánosan nem látható.
Óvd magad a számítógépes vírusoktól és ne kattintgass ismeretlenektől kapott linkekre, ne add meg senkinek a kártyád pin kódját.
Legyen kétfaktoros az azonosításod és ezeket az adatokat se add meg senkinek.
A közelmúltban egyébként olvastam, hogy ilyen módszerekkel követtett el ingatlan csalásokat egy külföldön elfogott magyar szélhámos.
Magányos, idős, beteg, demensek, alkoholisták, szenvedélybetegek, szellemi fogyatékosok, aki nem állnak gyámság alatt különösen kiszolgáltatottak
Mit tegyél, ha ilyen emberek élnek a környezetedben?
Figyelj rájuk és segíts nekik, akár gondnokság alá helyezésben is!
Történt velem tavaly, hogy osztatlan közös tulajdon miatt 84 embert kellett megkeresnem aláíratnom velük a vételről lemondó nyilatkozatot.
A tulajdoni lapon szereplő lakcímek szerint haladtam és volt egy család, akik már legalább 20 éve nem laktak azon a címen, ami a tulajdoni lapon szerepelt, sőt a szülők már nem is éltek a szomszédok elmondása szerint, a fiú gyerek pedig intézetben volt, a lány is részben szellemi fogyatékos volt, de ő nem állt gondnokság alatt.
Felhívtam a gyámhatóságot, elmentem a fiú gondnokához és ő aláírta a lemondó nyilatkozatot, mondta, hogy a lány hol lakik.
Elmentem hozzá, amikor kiszálltam a ház előtt a kocsiból már figyelt a szomszéd Úr.
A lánytól többször is megkérdeztem, hogy biztos nem áll gondnokság alatt, mert látszott rajta, hogy szegény nagyon problémás és gondnok esetén ő nem írhatott volna alá.
Kijött egyszer csak a szomszéd Úr és kérdezte, hogy mi járatba vagyok, elmondtam neki, tőle is kérdeztem, hogy nincs – e a lánynak gondnoka, azt mondta, hogy nincs, nyugodtan aláírhat és a lánynak is mondta, hogy aláírhatja, miután elolvasta a dokumentumot.
Az otthonban lakó gondozottak is és az örököseik is könnyen lehetnek a lakás maffia áldozatai
Időnként előfordulnak olyan esetek is, amikor is az otthonban élő, idős embereket rábírják az ingatlanuk értékesítésére, vagy egyéb szerződések aláírására, amely tulajdonképpen adásvételi szerződés és mások lépnek be a helyére a tulajdoni lapon, illetve tovább adják az ingatlant. Természetesen ez nemcsak otthonba élőkkel fordulhat elő.
Itt is a megelőzés a fontos.
Látogasd, beszélgess az idős hozzátartozóddal és légy résen!
Amikor az ügyvéd, végrehajtó, ingatlanos, egyebek is benne vannak a maffiában, bünbandában..
Időnként nyilvánosságra kerülnek olyan esetek, illetve ha az ingatlanpiacon vagy, akkor benne van a pakliban, hogy ügyvédek, végrehajtók, ingatlanosok, egyéb hivatalnokok is benne lehetnek az ingatlanmaffiában és el akarják venni jogosulatlanul az ingatlanodat, vagy éppen mástól jogosulatlanul megszerzett ingatlant akarnak neked eladni.
A legutóbbi ilyen ismert sztoriban még embert is öltek a maffiózók.
Mindig gondolj arra, ha az ingatlanpiacon mozogsz, vagy éppen ott akarsz mozogni, hogy te is lehetsz bűncselekmény áldozata.
Amint nyitva áll az ajtód ingatlan hirdetéskor, vagy éppen lakásokat nézel idegen helyeken nem a kis viszonylag zárt életedet éled,nem tudhatod, hogy kivel, kikkel kerülsz kapcsolatba.
A fentebb felsoroltakat járd végig, beszélgess a szomszédokkal, ha vevő vagy, mert lehet, hogy ők az utolsó mentsváraid, ők az utolsó esélyeid, hogy ne verjenek át, mert minden papír, dokumentum körülötted ügyes hamisítvány és az egész adásvételi folyamat egy megrendezett színjáték.
És figyelj, figyelj, figyelj, vigyél magaddal bizalmi embereket és ők is figyeljenek.
Amennyiben nem érzed a biztonságot, vagy gyanús valami állj fel, kérj időt, akármilyen kecsegtető a helyzet, és akármilyen alkalmi a lakás vétel, olcsó az ingatlan.
Mit tegyél, ha mégis ingatlan visszaélés áldozata leszel, vagy ilyent látsz?
Azonnal keress ügyvédet és tegyél rendőrségi feljelentést, vagy éppen szólj a károsultnak, ugyanis léteznek jogvesztő határidők.
Jogvesztő határidők törlési kereset a földhivatalban
Nagyon fontos, hogy ha ingatlan visszaélés áldozata leszel, például csaló kerül be a tulajdoni lapra tulajdonosként, vagy éppen másik károsult, akkor minél előbb lépjél és keresd meg a földhivatalt, hogy állítsa vissza az eredeti állapotot. de hangsúlyozom vannak jogvesztő határidők, tehát ha nem lépsz időben, akkor lehet, hogy nem tudod töröltetni az új tulajt a tulajdoni lapról!
Ha még nem költözött be a vevő, vagy éppen csaló, akkor költözz be a lakásba és rácsozd magad körbe, hogy más ne tudjon beköltözni, mert a birtokosnak nagy jogai vannak a magyar jogban.
A blog cikkem elején írtam a prevencióról, mindent tegyél meg a megelőzésért!
Tegyél meg mindent, hogy ne legyél ingatlan csalás áldozata, mert nehéz az utólagos bizonyítás és, ha megtörtént a baj, akkor általában nehéz egyáltalán beazonosítani, megtalálni a bűnözőket és a végén, ha a bíróság kimondta az igazadat, akkor perben hajthatod be a pénzedet, ha lesz kin és miből, tehát lesz vagyona az elkövetőnek.
Járhatsz ügyvédhez, bíróságra, végrehajtóhoz és idegeskedhetsz évekig.
Hogyan lehet, hogy én ennyi csalásos ügybe belefutottam és ennyi mindent láttam, tapasztaltam?
Amennyiben olvastál már tőlem blog cikkeket, vagy ismersz tudhatod, hogy 1996-óta adok el ingatlanokat.
Nem is tudok a környéken olyan ingatlanost, aki régebb óta foglalkozik ingatlanokkal, mint én, úgyhogy nagy a valószínűsége, hogy nincs is olyan.
Ez alatt az idő alatt rengeteg emberrel, ingatlanügylettel, vevővel, eladóval és lakásnézővel találkoztam, úgyhogy ez egy elenyésző kis szám a sok ügyfélkapcsolathoz képest véleményem szerint.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/