Jön az ingatlanár stop? Ez most komoly?
Élelmiszerár stop után itt az ingatlanár stop?
Az utóbbi időben egyre többet hallani arról, hogy nemcsak az élelmiszerárakra terveznek árstopot, hanem az ingatlanpiacon is felmerült az árrésstop bevezetése.
Ez elsőre jól hangzik, főleg annak, aki épp lakást keres és úgy érzi, elszálltak az ingatlanárak.
De vajon mit jelentene ez valójában? Működne egyáltalán? És kinek tenne jót – vagy éppen kinek ártana?
Összeszedtem a legfontosabb szempontokat, és persze a saját véleményemet is hozzáteszem.
Nézzük meg, miről szól ez az ingatlanár stoppos ötlet, milyen feltételei, előnyei és hátrányai lehetnek, és hogyan hathat ez a használt és az új lakáspiacra.
Azt vedd figyelembe azért, hogy ez az ötlet sok máshoz hasonlóan még csak ötlet..SZERENCSÉRE! A köré szőtt gondolatok pedig csak teóriák!
Az ingatlanárstop ötlete és háttere
Az árrésstop eredetileg az élelmiszerpiacon jelent meg, hogy fékezzék az inflációt és megvédjék a fogyasztókat a túlzott áremelkedéstől. Most Lentner Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakértője szerint indokolt lehet ezt a szabályozást kiterjeszteni az ingatlanpiacra is, különösen a lakáseladói szegmensre és az építőanyagokra.
Az indok: a jelenlegi piaci helyzetben az eladók jelentős erőfölénnyel bírnak, így az árak nem a piaci versenyen alapulnak, hanem aránytalanul magasak, ami indokolatlan jövedelemelvonást jelent a vevőktől. Az ingatlanárak jelentős hatással vannak az infláció alakulására, ezért a kormány akár évekre is fenntarthatja az árrésstopot, ha az infláció nem csökken az elvárt szintre.
Az ingatlanárstop lehetséges feltételei
• Állami szabályozás: Az állam hatósági árrést szab meg az eladóknak, amely korlátozza az ingatlanok áremelését a piaci viszonyokhoz képest.
• Kiterjesztés az építőanyagokra: Mivel az építőanyagok ára is jelentősen emelkedett, az árrésstop kiterjedhet ezekre is, hogy az új építésű lakások ára se szökjön meg.
• Fenntartás hosszabb távon: Ha hatékony, az ingatlan árrésstop akár évekre is fennmaradhat, különösen a turbulens piaci környezetben.
Mit jelentene az ingatlanár stop elméletben?
Az ötlet lényege, hogy a lakásárak növekedését valamilyen módon korlátoznák, például:
• maximálnák, hogy egy lakást mennyiért lehet eladni (pl. négyzetméterárhoz kötve),
• előírnák, hogy csak bizonyos mértékben emelhető az ár egy adott időszakban,
• vagy „visszafagyasztanák” az árakat egy korábbi szinten, mondjuk 2021-es árszinten.
Ez lehet állami szabályozás, önkormányzati szinten bevezetett rendelkezés, vagy akár csak szociális bérlakásokra vonatkozó intézkedés – de az utóbbi időben olyan pletykák is felröppentek, hogy akár a teljes lakáspiacra kiterjedő szabályozásban is gondolkodnak akár.
Milyen feltételek kellenének az ingatlanár stop működéséhez?
Egy ilyen ingatlanpiaci korlátozó szabályozás csak akkor lenne „működőképes”, ha:
• az állam képes lenne pontos ingatlanpiaci árértékeket meghatározni (ez már önmagában nehéz ügy),
• lenne egy ellenőrző és büntető rendszer, ami lecsap azokra, akik „okosba” próbálnak eladni ingatlant,
• a szabályozás nem csak a magáneladókra, hanem a fejlesztőkre, ingatlan befektetőkre is vonatkozna,
• és lenne politikai és társadalmi támogatottság – ami azért nem egyértelmű, ahogy beszélgetek erről emberekkel ( Csak úgy megsúgom mindenki nagy barosságnak tartja, legalábbis azok, akikkel én beszéltem eddig..).
Az ingatlanárstop előnyei elméletben..
• Ingatlanár fékezése: Segíthet megállítani vagy lassítani az ingatlanárak elszabadulását, így a lakásvásárlók számára elérhetőbbé válhatnak az ingatlanok, mivel sokan nem tudnak saját ingatlanhoz jutni, egy ilyen intézkedés elvileg megfékezné az ingatlanárakat.
• A fiataloknak, első lakásvásárlóknak kedvezne: elérhetőbbé válhatnának az ingatlanok.
• Kiszámíthatóbbá válna a lakáspiac: ha nem lehet egyik hónapról a másikra 20%-kal drágábban hirdetni, akkor könnyebb lenne tervezni.
• Infláció mérséklése: Az ingatlanárak jelentős súlyt képviselnek az inflációban, így az ingatlanárstop hozzájárulhat az általános árszínvonal stabilizálásához.
• Visszaszorítaná a spekulációt: azok, akik csak felvásárolnak, hogy drágábban eladják, kevésbé motiváltak lennének.
• Vevővédelem: Csökkenti az eladók túlzott profitérdekeltségét, és mérsékli az ingatlanpiaci torzulásokat, amelyek a verseny hiányából fakadnak.
Az ingatlanárstop hátrányai
• Az ingatlan kínálat szűkülése, elriasztja az eladókat: Az árstop miatt az eladók kevésbé lehetnek motiváltak az ingatlanok piacra vitelére, ami tovább szűkítheti a kínálatot, különösen a használt lakásoknál. Ha nem adhatja el valaki a lakását piaci áron, akkor inkább nem is hirdeti meg. Ez csökkentheti a kínálatot, ami pont az ellenkezőjét váltja ki: még nehezebb lesz lakást találni.
• Ingatlanpiaci torzulások: Az ingatlanárstop mesterséges beavatkozás, ami hosszabb távon torzíthatja a lakáspiaci folyamatokat, és megnehezítheti a reális lakásárak kialakulását.
• Feketepiac kialakulása: Az árrésstop ösztönözheti a rejtett, hivatalos árnál magasabb tranzakciókat, ami átláthatatlanná teheti a piacot. A mesterséges beavatkozások gyakran szürke zónákat hoznak létre. Például: „hivatalosan” 40 millió, „borítékban” még 5 millió? Ezzel pont az átláthatóság és a tisztességes piaci működés sérül.
• Új lakások építésének lassulása, megöli az új építésű szektort: Az építőanyagár stop és a lakásárstop együtt visszafoghatják az új építések számát, mert a fejlesztők nem tudják érvényesíteni a költségeiket és profitjukat. A beruházók nem fognak építkezni, ha nem tudják eladni a lakásokat annyiért, amennyi fedezi a költségeiket és a hasznot. Már most is drága az építőanyag, drága a munkaerő – ha még az ingatlanárakat is mesterségesen lenyomják, sok projekt el sem indul.
• Megtorpan az ingatlan befektetés: nem csak magánszemélyek, de a külföldi tőke is elpártol, ha kiszámíthatatlan a szabályozás.
Milyen hatásai lennének a használt lakáspiacon az ingatlanár stopnak?
A használt lakások piacán az árstop gyors és drasztikus hatással járhat. Kevesebb eladó jelenne meg a piacon, sokan kivárnának, amíg újra „szabad a vásár”. Ezzel párhuzamosan a kereslet – főleg az alacsonyabb árak miatt – megnőne. Eredmény: torz piac, verseny a kevés elérhető lakásért, és nagyobb eséllyel születnének „trükkös” vagy nem teljesen legális megoldások.
• Sok lakás eladó visszalépne, ha az árstop miatt kevesebbért adhatná el a lakását, mint amennyit ér.
• Kevesebb ingatlan hirdetés, kevesebb lehetőség: az árstop nem növeli a kínálatot, hanem csökkenti.
• Megnő a trükközés aránya: bútorral „együtt”, külön parkoló áron felül, vagy „rokonnak” eladva, csak hogy kijátsszák a szabályokat.
• Torzul a lakáspiaci érték: ha nincs verseny, nincs valódi ár – csak kötelező keret.
És mi történne az új lakásokkal?– még durvább
Itt még nagyobb lenne a baj valószínűleg. A fejlesztők nem karitatív szervezetek. Ha nem éri meg nekik építkezni, akkor nem fognak. Már most is épphogy elindulnak a projektek – egy ingatlanárstop teljesen befagyaszthatná az újlakás-építéseket.
Ez hosszú távon kínálathiányhoz, és végül még magasabb árakhoz vezethet.
• A beruházók egyszerűen leállítanak: ha nem tudják fedezni az építési költségeket és a profitot, nem építenek.
• Az új lakás kínálat még jobban visszaesik, az ingatlanárak pedig végül még így is megpróbálnak utat találni felfelé – csak hosszabb távon és torzított formában.
• Kimaradnak a támogatások hatásai: CSOK Plusz, áfa-visszatérítés stb. nem ér semmit, ha nincs mire felhasználni, mert nincs új lakás.
Az én véleményem az ingatlanárstopról – Őszintén és Becsületesen
Értem, hogy valamit kezdeni kell azzal, hogy sokak számára elérhetetlen a saját lakás, kezdeni kellene már végre valamit az egyre nagyobb lakhatási válsággal, mert előbb utóbb a politikai hatások is meg fognak mutatkozni ezzel kapcsolatban.
De nem hiszem, hogy az ingatlanárstop a jó válasz. Inkább támogatni kéne az első lakásvásárlókat, ösztönözni a bérlakásépítést, egyszerűsíteni az építési szabályokat. A lakáspiacot nem tiltásokkal, hanem okos szabályozással lehet jobbá tenni.
Az ingatlanárstop egy nagyon kényes és összetett kérdés. Egyrészt érthető az állam szándéka, hogy fékezze az elszabadult árakat és csökkentse az inflációt, hiszen a lakásvásárlás az egyik legnagyobb kiadás a családok életében. Egy jól megtervezett lakásárstop rövid távon segíthet a vevőknek, különösen a fiatal családoknak, akik most nehezen tudnak bejutni a lakáspiacra.
Ugyanakkor az ingatlanpiac nem olyan, mint az élelmiszerpiac, ahol gyorsan reagálhat a kínálat és kereslet. Az ingatlanok hosszú távú befektetések, és a fejlesztések, építkezések nem egy-két hónap alatt zajlanak. Az árstop könnyen visszafoghatja a kínálatot, és még nagyobb bizonytalanságot okozhat. Ez pedig hosszabb távon a piaci torzulásokhoz, fekete vagy szürke piaci megoldásokhoz vezethet.
A használt lakáspiacon az árstop hatására az eladók inkább kivárhatnak, ami tovább szűkíti a kínálatot, így a vevőknek kevesebb jó lehetőség marad. Az új lakáspiacon pedig az építkezések lassulhatnak, ami később árfelhajtó hatású lehet, mert nem lesz elég új lakás a piacon.
Akkor mi értelme lenne egyáltalán az ingatlanár stopnak?
Őszintén? Jelen formájában nagyon kevés. Egy ilyen árstop maximum rövid távon tudna segíteni – politikai célokra, vagy krízishelyzetekben –, de a valódi megoldás nem a tiltás, hanem az építés és az ösztönzés lenne. Több elérhető lakás = kiegyensúlyozottabb árak.
Élelmiszerár stop után itt az ingatlanár stop? – Összefoglalás
Összességében az ingatlanárstopnak esetleg lehet értelme egy rövid távú, átmeneti eszközként, ha az infláció nagyon elszabadul, de hosszabb távon a lakáspiaci folyamatokat nem lehet és nem is szabad mesterségesen korlátozni. Jobb megoldás lenne a kínálat bővítése, az építési költségek csökkentése, és a piaci verseny élénkítése, valamint a hitelfeltételek javítása, hogy természetes úton alakuljanak ki reális ingatlanárak.
Az ingatlanárstop jó szándékból indulna, de rossz vége lenne. A lakáspiac túl bonyolult ahhoz, hogy „egy vonalzóval” rendet lehessen tenni benne. Az elérhető lakhatás fontos cél, de nem tilalmakon, hanem okos ösztönzőkön, támogatott építkezéseken, szigorúbb szabályozáson keresztül lehetne elérni.
Ráadásul: mi számít reális árnak? Ha valaki életének munkáját fektette a lakásába, hogyan magyarázod meg neki, hogy most csak X forintért adhatja el?
Ha érdekelnek további részletek az ingatlanpiaci folyamatokról, érdemes követned a blogomat, vagy velem konzultálni, mert az ingatlanvásárlás és ingatlanértékesítés mindig nagy döntés, ahol a körülmények gyorsan változhatnak.
Az ingatlanpiac nem játék
A túlzott beavatkozás – bármilyen jó szándékkal történik is – hosszú távon több problémát okozhat, mint amennyit megold.
Ha eladóként vagy vevőként bizonytalan vagy, inkább kérdezz meg egy olyan embert, aki nem csak az ingatlan eladást, vételt nézi, hanem a valódi összefüggéseket is látja a lakáspiacon. Lehetőleg olyat, aki nem ver át. 😉
Ha szeretnél reális képet kapni a lakásod értékéről, vagy tanácsra van szükséged, keress bátran. Beszéljünk őszintén, nyíltan – ahogy egy becsületes ingatlanoshoz illik.
Miért keresd a becsületes ingatlanost, ha ingatlant adnál el, vagy vásárolnál?
Ha ingatlant szeretnél eladni, és biztos vagy abban, hogy a legjobb eredményt akarod elérni, akkor bízz meg engem, a becsületes ingatlanost!
1996 óta vagyok az ingatlanpiacon, és rengeteg tapasztalattal rendelkezem. Az ingatlanközvetítői és hitelközvetítői végzettségem garantálja, hogy szakszerűen fogom képviselni az érdekeidet.
Az ingatlanpiac folyamatosan változik, de egy tapasztalt ingatlanközvetítővel az oldaladon, könnyebben navigálhatsz a változások között. Bízz bennem, és együtt érjük el a céljaidat!
Forrás: atv.hu
Kapcsolódó blog cikkem:
Városba, vagy vidékre költözz? Hol vegyél ingatlant?
Érdemes házat venned a semmi közepén?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
