Kifizetted a tartozásodat és mégis rajta van a lakásodon a jelzálog?
Jelzálog törlése az ingatlanról, tehermentesítés menete
Gyakran találkozok azzal a kérdéssel, hogy az eladó kifizette a tartozását, de még mindig nem került le a jelzálog az ingatlan tulajdoni lapjáról, tehát nem tehermentes látszólag az ingatlan.
Mi az egyik legfontosabb teendő, ha eladnád az ingatlanodat?
Nem győzőm hangsúlyozni, hogy az ingatlanodat szabadítsd meg a problémáktól, mielőtt áruba bocsájtod és el akarod adni
Azért fontos ez, mert megtudja a vevő a tulajdoni lapról, hogy problémák vannak az ingatlannal, az ingatlant jelzálog terheli és hanyatt homlok fút, amennyire csak tud és ameddig csak lát, mert ház egy lakás vásárlónak sem hiányoznak a problémák, pláne nem olyanok, hogy terhelten vegyen egy lakást.
Kivételt képeznek az ingatlan befektetők, akik nagy része olcsón akarnak lakást venni.
Az ingatlan befektetőknek ilyenkor általában megcsillan a szemük és már el is képzelik, hogy a lakásodat meg is vették olcsó áron, mert hát anyagi problémáid vannak és úgysem tudsz fizetni, árverés, végrehajtás előtt áll az ingatlanod és neki mivel készpénzre van, jócskán fogsz engedni a lakásod árából.
Mi a jelzálog jog? Mit jelent a jelzálog az ingatlanod tulajdoni lapján?
A jelzálog egy jog biztosíték, arra, hogy fizetni fogod a tartozásodat. Egy jelzálog bejegyzés sokféle képen kerülhet egy ingatlan tulajdoni lapjára. Tipikus eset, amikor hitelt veszel fel és akkor utal a bank, amikor már rajta van a jelzálog az ingatlanodon. Bármilyen más tartozás is rámehet egy ingatlanra, például közös költség tartozás, amit a társasház jegyeztet be, vagy éppen NAV tartozás és így tovább, számtalan jogosult lehet.
Mit tehetsz, ha jelzálog van a lakásodon? El tudod adni jelzáloggal terhelten is az ingatlanodat?
Azért nem kell, hogy elmenjen teljesen a kedved az ingatlanod eladásától, ha éppen nem tudod, vagy nem akarod kifizetni a tartozásodat.
A mai világban teljesen természetes, hogy egy eladó ingatlanon jelzálog, főleg hitel tartozás van.
Amennyiben kevesebb a tartozás összege és az ügyintézéssel járó összegek, például végrehajtás, mint az ingatlan vételára, akkor már megszabadulhatsz a lakásodat terhelő jelzálog bejegyzéstől oly módon, hogy a vevő a vételárból kifizeti az összeget a jelzálog jogosultjának.
Annak idején a 2008-as ingatlan és jelzálog válság idején rengeteg ingatlanra a tartozás összege meghaladta az ingatlan értékét és sok esetben kiengedték a bankok az ingatlan így is a hitelből, mert így mindenki jobban járt, mintha egy bedöglött hitel maradt volna az ingatlanon.
Azt akarom ezzel mondani, ha netán talán nagyobb a tartozásod, mint az ingatlanod értéke, akkor is próbálj meg tárgyalni a bankkal.
Az ingatlan tehermentesítésének módja a következő:
Kérsz egy igazolást a jogosulttól, például bankok esetében bejelented a hitel végtörlesztését és kéred az igazolást a fennálló tartozásodról. Általában ennek a megérkezése több hetet vesz igénybe, de siettetheted.
Amint megérkezik az igazolás az ebben szereplő összeget vég törlesztheted, vagy éppen a lakás vásárlód törleszti a vételárból.
Amennyiben a vevőd fizeti ki a tartozást a vételárból, akkor előzőleg el kell mennetek ügyvédhez, vagy éppen közjegyzőhöz ingatlan adásvételi szerződést kötni, mert senki nem fogja oda adni a pénzét a két szép szemedért, pláne biztosíték nélkül.
A bátrabbak azt is megszokták csinálni, hogy már az ingatlan adásvételi szerződés megkötése előtt adnak foglalót az eladónak, vagy éppen pénzletétet az ingatlanosoknak, ha azt látják, hogy az ingatlanon lévő teher nem túl nagy, de az elöbbi elintézési mód biztosabb, de nem mindig van rá idő.
Általában adnak még foglalót is a lakásra, de olyan is lehetséges, hogy nem adnak foglalót, hanem első körben tehermentesítik az ingatlant.
Kifizetted a tartozást és mégsem tűnt el a teher az ingatlan tulajdoni lapjáról?
Hogy lehet ez?
Ebbe sokan bele futnak, számtalanszor találkozok terhelt ingatlannal, amikor is az eladó tulajdonos meggyőződéssel mondja, hogy a tartozást már réges-régen kifizette, például ez tipikus régi munkáltatói kölcsönöknél még az őskorban.
Tehát hogyan lehet az, hogy kifizetted a hiteledet, tartozásodat és még ott virít a jelzálog bejegyzés az ingatlanod tulajdoni lapján?
A jelzálog törlés nem automatikus, ezt kérvényezni kell. Tehát kifizetted, vagy a vevőd kifizette a tartozást, kell kérni egy törlési engedélyt a jogosulttól.
Ezzel a törlési engedéllyel be kell ballagni szépen a földhivatalba és kérni kell az ingatlan tehermentesítését.
Ugyanezt online is lehet kérni, de én maradi vagyok az ilyen ügyeket személyesen szeretem elintézni.
Arra figyelj, hogy kérjél, bár adni fognak nagy eséllyel egy igazolást, ami azt igazolja, hogy oda adtad a a földhivatali ügyintézőnek a törlési engedélyt és te pedig kapjál úgynevezett érkeztetett, azaz földhivatali pecséttel ellátott, valamint ledátumozott másodpéldányt és ezt őrizd is meg. Mindez jelenleg 6.600 Ft-ba fog kerülni egy jelzálog esetén.
Több jelzálog esetében nyilván ez többszöröződik.
Ennek a kifizetése véleményem szerint az eladót terheli, tehát ezen ne vesszetek össze az eladóval, meg kalkuláld is bele a vételárba előre.
Aztán már csak a földhivatali értesítést kell várni, hogy le került az ingatlanról a jelzálog és tiszta lett a tulajdoni lap.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/