Mi az ingatlan előszerződés? Előnyei és hátrányai
Az ingatlan előszerződés, mint a neve is mutatja olyan szerződés, amelyben megállapodnak a felek, hogy egy későbbi időpontban szerződést kötnek, megkötik a végleges adásvételi szerződést.
Lássuk az ingatlan előszerződés előnyeit és hátrányait!
Mi az ingatlan előszerződés?
Az ingatlan előszerződésben a felek, az ingatlan eladó és a vevő arra vállalnak kötelezettséget, hogy a későbbiekben, egy meghatározott időpontban ingatlan adásvételi szerződést kötnek.
Az ingatlan előszerződésben megállapodnak a felek a későbbi ingatlan adásvételi szerződés lényeges feltételeiben, az egyebeken kívül, tehát rögzítik a feltételeket, rögzítik az ingatlan árát, a vételi és eladási határidőt, valamint az esetleges foglalót, vagy előleget.
Mi a különbség az ingatlan adásvételi szerződés és az előszerződés között?
A legfontosabb különbség az, hogy az ingatlan adásvételi szerződés egy végleges szerződés, amely az ingatlan tulajdonjogának átruházását eredményezi.
Az előszerződés viszont egy előzetes megállapodás, amely nem hoz létre tulajdonjogi változást, tehát és ez nagyon fontos nem kerül be az ingatlan előszerződés a földhivatalba, nem kerül széljegy a tulajdoni lapra.
Mikor érdemes ingatlan előszerződést kötni?
Az ingatlan előszerződés megkötése akkor lehet célszerű, ha az eladó és a vevő már elkötelezett az adásvétel mellett, de még nem állnak készen az adásvételi szerződés megkötésére.
Példák, hogy mikor lehet érdemes ingatlan előszerződést kötni és még nem adásvételit
Ez például akkor fordulhat elő, ha a későbbi várható tulajdonosnak még nincs a tulajdonában az ingatlan, vagy az eladónak még be kell szereznie dokumentumokat, jelzálog törlési engedélyt stb. vagy például a vevőnek még nem áll rendelkezésre a teljes ingatlan vételár.
• Amikor még nincs a várható későbbi tulajdonos tulajdonában az ingatlan például folyamatban van a hagyatéki eljárás
• Nem tud minden eladó rendelkezésre állni, ingatlan adásvételi szerződést kötni például külföldön, vagy távol van az egyik eladó
• A vevő ingatlana még értékesítés előtt áll, vagy az értékesítése folyamatban van, ezért nem rendelkezik az eladó ingatlan teljes vételárával, de komolyan meg akarja vásárolni az ingatlant
• A vevő már utána járt a lakáshitelének, biztosan kap hitelt, de még nem áll rendelkezésre minden bankba benyújtandó dokumentum és ez hosszú időt vesz igénybe, vagy például éppen munkahelyet váltott a hitelfelvétel előtt és a banknak hitel adáshoz szükséges idő meglétét kell kivárni, ami több hónapot vesz igénybe
• Adózás miatt a feleknek, vagy valamelyik félnek érdemes várni a végleges ingatlan adásvételi szerződés földhivatali beadásával
Mikor érdemes ingatlan adásvételi szerződést kötni?
Az ingatlan adásvételi szerződés megkötése akkor lehet célszerű, ha az eladó és a vevő minden feltételt tisztáztak, és készen állnak az adásvétel végleges megkötésére.
Ez például akkor fordulhat elő, ha az eladó rendelkezik a szükséges dokumentumokkal, és a vevőnek rendelkezésre áll a teljes vételár.
Az előszerződésnek is vannak előnyei és hátrányai, amelyeket érdemes figyelembe venni.
Mik az ingatlan előszerződés előnyei?
Az előszerződésnek számos előnye van, mind az ingatlan eladója, mind a vevő számára.
• Az eladó számára biztosítékot nyújt, hogy a vevő komolyan érdeklődik az ingatlan iránt
• A vevő számára is azt jelenti jelenti, hogy az eladó komolyan gondolja az ingatlan eladását
• Megkönnyíti az adásvételi folyamat lebonyolítását, mivel az előszerződésben már rögzítik az alapvető feltételeket
Mik az ingatlan előszerződés további előnyei és hátrányai?
• Amennyiben az előszerződést kötő egyik fél indokolatlanul nem akarja megkötni a végleges ingatlan adásvételi szerződést, akkor azt a másik fél, akár azt bíróságon is kikényszerítheti, ami költséges és időigényes lehet
• Az előszerződésben rögzített feltételek megváltoztathatók, ami újabb egyeztetést igényelhet, de csak közös megegyezéssel
• A felek visszaléphetnek az előszerződésből közös, egyhangú megállapodással
• Előszerződésre a bankok nem folyósítanak hitelt, Csokot stb..
• A vevő tulajdoni joga nem jegyeztethető be a tulajdoni lapra az előszerződéssel
• A legnagyobb hátránya, hogy az ingatlan előszerződés az ingatlan adásvételi szerződéssel ellentétben nem kerül be a földhivatalba, tehát, akár ingatlan visszaélés, csalás is kerekedhet belőle az eladó esetleges rosszhiszeműsége esetén, mivel nem kerül be az ingatlan nyilvántartásba, nem kerül rá a tulajdoni lapra a széljegy.
Ha nem is visszaélés, illetve például többszöri ingatlan értékesítés lehet belőle, de nem védi ugyanígy a vevőt az esetleges idő közbeni bejegyzéssel való ingatlan megterhelésétől sem..
Magyarul, amennyiben betekint valaki az eladó ingatlan tulajdoni lapjába, nem látszik a széljegyen, hogy valaki meg akarja vásárolni az ingatlant, mivel nem látszik az ingatlan előszerződés..
Új építésű ingatlanok vétele esetén alkalmazott ingatlan előszerződés..
Az új építésű ingatlanok, projektek esetében általában ingatlan előszerződést kötnek a felek, mivel a beruházó általában egy üres telekre építkezik, vagy egy szerkezetileg meglévő ingatlant alakít át új lakásokká.
Azért használják ebben az esetben az előszerződés intézményét, mivel a beruházónak kényelmesebb kezelnie a folyamat során az előszerződést, ami nem kerül be a földhivatalba, mint a végleges ingatlan adásvételi szerződés.
Persze éppen ezért a vevőnek rizikós ez az eljárás, amely sovány biztosítékot jelent neki, de hát tetszik, nem tetszik ez van, ha új építésű ingatlant akar vásárolni..
Véleményem szerint érdemes ingatlan előszerződést kötni?
Igen, érdemes lehet, főleg akkor, ha nem vagy és a másik fél sem jártas igazán a jogban és biztosabbak vagytok akkor a dolgotokban, ha ügyvédhez fordultok és ő készíti el az előszerződést.
Ezenkívül ügyvédi segítség szükséges, mert például bonyolultabb az átlagosnál az ingatlan ügyetek.
Az én eladóim, vevőim szoktak ingatlan előszerződést kötni?
Nagyon ritkán, ugyanis én már úgy előkészítem az ingatlanügyeimet, megbeszélem az eladókkal az igényeiket és feltételeiket, felkészítem az eladóimat, én is felkészülök, hogy ne érjen meglepetés minket akkor, ha megérkezik egy komoly szándékú vevő.
Tovább segítek a vevőnek is szükség szerint.
Ezenkívül, mivel én jártas, tapasztalt vagyok az ingatlan ügyekben, ezért már vagy ingatlan adásvételre megyünk ügyvédhez, vagy foglalós szerződést kötünk és természetesen, ha valami nekem is kérdéses a foglaló előtt, akkor már a foglalóval kapcsolatban is kikérem előzetesen ügyvéd véleményét, segítségét.
Tehát az én általam végigvitt ingatlan eladások során én majdhogynem feleslegesnek, csak időhúzásnak tartom az ingatlan előszerződés intézményét alkalmazni, csak a vevő kifejezett akarata és az eladó esetleges beleegyezése esetén támogatom a feleknek
Mi az ingatlan előszerződés? Előnyei és hátrányai – Összefoglalás
Az ingatlan előszerződés és az ingatlan adásvételi szerződés mindkét fél számára előnyökkel járhat, de fontos, hogy a felek, az ingatlan eladó és a vevő is ismerjék a két szerződés közötti különbségeket, és a saját helyzetüknek megfelelően döntsenek arról, hogy melyik szerződést kötik meg.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/