Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod?
Sokszor felmerülhet benned a kérdés, hogy mibe fektesd a pénzed, részvényt, ingatlant, vagy éppen állampapírt vásárolj?
Rossz hírem van!
A mostani írásomban sem tudjuk egyértelműen eldönteni és nem is lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik a jobb befektetés, mivel mindig egyénre szabottan lehet eldönteni, az egyéni életkörülményeidet, anyagi helyzetedet és kockázatvállalási hajlandóságodtól is függően, hogy mi lehet a megfelelő befektetés, hová tedd a pénzedet, tehát ez a blog cikkem is, csak egy iránymutatás, illetve gondolatébresztő lehet bármelyik befektetési vásárláshoz.
Az, hogy hová tedd a pénzedet, mibe fektesd ismétlem magamat nagyon sok minden meghatározhatja például, hogy milyen jövőbeni céljaid vannak, befektetés, takarékoskodás, nyugdíjba vonulás, lakásvásárlás, gyermekek jövője és így tovább..
Egyébként sem befektetési, sem jogi tanácsadás eme blog cikkem, csak a saját véleményemet osztom meg veled.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Kicsi, vagy nagy tőke igény
A részvénybefektetést minimális tőkével is elkezdheted, akár egy részvényt is vásárolhatsz, na persze, ekkor ne várj hatalmas nyereséget, igaz legfeljebb annak ez egy részvénynek az értékét bukhatod el, vagy éppen ezen az egyen nyerhetsz árfolyamnyereséget.
Kicsit nagyobb tökével már kialakíthatsz egy egész jó változatos részvényportfóliót különböző részvényekkel.
Állampapír vásárlásnál adott a hirdetményben az alapcímlet, de ezek sem nagy összegek általában.
Ingatlan vásárláshoz általában már nagyobb összegek kellenek, sőt lehet, hogy lakáshitelre is szükséged lesz plusz állami támogatásokra, bár nincs kizárva, hogy állami támogatással is tudsz ingatlant vásárolni, mivel a babavárót is adott esetben önerőnek vehetik, ha nem is a teljes támogatást.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Gyors vétel és eladás? – A likviditás kérdése
A részvényt bármikor vehetsz és eladhatsz, akár darabokban is, ugyanígy, mint az állampapírt is. Természetesen a nyereséged függ az árfolyamtól, de az a lényeg, ha pénzre van szükséged, akkor könnyen eladhatod darabokban, részekre bontva is.
Ingatlant is vehetsz bármikor, igaz az nem lesz nagy eséllyel olyan gyors, mert foglalózol, illetve egyeztetned, alkudoznod kell az ingatlan eladójával az ügyvéddel és kapsz majd egy időpontot, amikor adásvételi szerződést köthetsz. A birtokba adás pedig lehet, hogy hónapok múlva lesz.
Az ingatlan eladás pedig általában nem olyan gyors, vagy inkább azt lehet mondani, hogy nehéz összehozni azt, hogy akkor legyen, amikor pénzre van szükséged és abban az esetben még jó áron is add el az ingatlant, mint amennyiért eladhattad volna, akkor, ha ki tudod várni a legmegfelelőbb pillanatot az eladással, bár véleményem szerint nem igazán van legmegfelelőbb pillanat, hacsak mondjuk neked az élethelyzetedben volt a legmegfelelőbb pillanatban az ingatlan értékesítés.
Magyarul a kapkodásnak és a rossz idegeknek az ingatlanpiacon ára lesz, hacsak nincs bazi nagy szerencséd.
Ezenkívül az ingatlant általában nem tudod eladni darabokban, például egy lakásból nem tudsz eladni egy szobát. Hacsak fel nem lehet az ingatlant darabolni, lakásokra szedni, például egy nagy házat és társasházasítani, vagy használati megállapodásokat kötni, de ebben az esetben akkor az igazi, ha mindegyik részt el tudod adni, nem pedig bennragadsz valamelyikbe, vagy többe is.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Elérhető információk
A részvények esetében könnyű információkhoz jutni, mert számtalan cég, befektető, alapkezelő és írás foglalkozik cégek elemzésével, tehát nem neked kell kitalálnod a nagy frankót.
Egy bróker cégre is rábízhatod a részvényeid kezelését.
Az állampapír esetében elég felmenned a netre és nézned a hirdetményeket, vagy éppen bemenned egy forgalmazó pénzintézethez, ahol erre a célra oktatott alkalmazottaktól kérdezősködhetsz és tanácsot kérhetsz, de egyébként a hirdetményben látható a kamat mértéke és minden egyén infó.
Az ingatlan vásárláshoz viszonylag nagy információ halmazra van szükséged, hogy hol vegyél, mit vegyél, mennyiért vegyél, jó pár információt kell előre és az ingatlanok nézegetése közben begyűjtened, turistáskodnod kell…
Az ingatlanok esetében minden ingatlan más és más. Ezenkívül minden eladónak mások a feltételeik, vannak például olyan lakás eladók, akiknek sürgős az eladás, mások ráérnek.
Tehát információ halmazokat kell gyűjtened és ezeknek a birtokában tudsz hozamot elérned, alkudoznod és általában a vételkor tudod megtermelni a nyereséget főleg.
Egy ingatlanközvetítőt is megbízhatsz az ingatlan kereséssel, a Becsületes ingatlanost is, igaz kimondott számodra való ingatlan kereséssel kevés ingatlanos foglalkozik, mert inkább az ingatlan értékesítésre specializálódtak, a komoly ingatlanközvetítők külön díjazással fognak számodra ingatlant keresni, ha szükséged lenne rá, hasonlóan az ingatlan értékesítéshez.
A részvények és állampapírok esetében nem tudsz alkudni.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Kell spekulálnod?
Ezt a fejezetet egy idézettel kezdem a híres tőzsde gurutól André Kostolany-tól – „Akinek sok pénze van, annak lehet spekulálni, akinek kevés a pénze, annak nem szabad spekulálni, akinek pedig egyáltalán nincs pénze, annak muszáj spekulálni.”
Minden befektetés esetében szükséges némileg spekulálnod a céljaidtól, lehetőségeidtől, anyagi helyzetedtől függően.
Az állampapír esetében kell a legkevésbé spekulálnod, mivel a hirdetmény tartalmazza a feltételeket és az elérhető kamatot.
Részvény esetében már szükséges spekulálnod, figyelned a cégek helyzetét, az árfolyam mozgásokat. Amikor részvényekkel foglalkoztam, akkor a magyar Bux indexet figyeltem állandóan és a Dow Jones amerikai indexel feküdtem.
Tulajdonképpen napi programom volt ezeknek és a cégeknek a figyelése, beköltöztek az életembe.
Ingatlan vásárláskor, amennyiben, ha otthonnak veszel lakást, akkor az a lényeg, hogy jól érezd magadat az ingatlanban, amúgy is az érzelmeid fognak irányítani, meg amúgy sem érdekes, hogy majd lehet, hogy lemegy az ár közben 10 szer, meg fel megy, téged nem fog érdekelni, mert lakod az ingatlant.
Amennyiben viszont klasszikus befektetésnek veszed az ingatlant, akkor viszont ki kell alaposan spekulálnod, hogy hol vegyél, mit vegyél, mennyiért vegyél stb. és még a várható nettó hozamot is ki kell spekulálnod előre.
Én egyébként óva intelek az eszetlen ingatlan vásárlástól, mindenképpen spekulálj előre, mert, ha el kell majd adnod valamikor az otthonodat, akkor vakarózhatsz, ha rossz helyen és még ráadásul rossz ingatlant is vettél..
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Tartsd kordában az érzelmeidet!
Szintén egy időzet André Kostolany-tól: „A nyereség csak illúzió, egyedül a veszteség realitás.”
A pénz és mindenféle befektetés esetében tanuld meg kordában tartani az érzelmeidet és ne hagyd magadat behúzni a tömeghisztériába.
Annak idején az 1990-es években bróker céghez jártam részvényt venni és eladni és, ha bessz volt, akkor hajlamos volt az ember hallgatni az örök siránkozó emberekre, hossz esetén meg például hajlamos voltam elragadtatni magamat.
Voltak, akik ijedségükben eladták a részvényeiket és csomó pénzt veszítettek, és voltak, akik kivártak, mint például én is így voltam, persze ehhez olyan pénzt kell befektetni, amit nélkülözni tudsz akár meddig is.
Az ingatlanüzletben is, ha rossz üzletet csináltam valaha azt a rossz passznak köszönhettem.
Az ingatlan és bármilyen üzlethez jól jegyezd meg jó idegek kellenek és ne ragadjanak el az érzelmeid!
Még egy másik igaz mondás „Akkor vásárolj, amikor vér folyik az utcákon” Nathan Rotschild.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Idő, energia, munka igény
Az állampapír esetében nem kell nagy idő és energia igény a vásárláshoz, bemész egy forgalmazó pénzintézetbe és vehetsz, valamint el is adhatsz, csak a sorodat kell kivárnod.
Amennyiben VIP ügyfél vagy, akkor akár időpontra is mehetsz az ügyintéződhöz.
A részvény esetén már nem ilyen egyszerű a helyzet.
Mint korábban írtam az én mindennapi életem meghatározói voltak a részvények.
Igaz, ha megveszed ma a részvényt, majd 10-20 évig nem érdekel és majd akkor nézel rá, akkor nem különösebben lesz vele gondod.
Viszont, ha játszol vele, akkor nagy lehet vele az energia és időigény. Én annak idején az 1990-es évek közepén napi szinten játszottam egyes részvényekkel, többször akkor vettem, amikor mások pánikoltak, eladtak „vér folyt az utcákon” és ahogy felment az árfolyam eladtam, majd ismét vettem. Ez idő és energia igényes napi munka.
Az ingatlanra sokan passzív befektetésre tekintenek, amivel nincs, vagy nagyon csekély dolgod van.
Ez igaz, akkor, ha otthonnak tekinted, laksz bent, jól érzed magadat aztán majd az élethelyzet változásod esetén el akarod adni, vagy éppen az örököseid adják majd el és nyugodtan végig éled az életedet, mint a hal a vízben, az ingatlanodra, mint otthon tekintesz, csak érdekességnek veszed az árfolyam mozgásokat, ingatlan ár csökkenéseket és növekedéseket. Erre szokták mondani, hogy No stressz….
Viszont, ha befektetésnek veszel ingatlant, akkor spekulálsz, információkat gyűjtesz, bankba mész, barkácsolsz, felújítasz, hirdetsz, telefonokat, vevőket kezelsz, tárgyalsz, alkudozol, ügyvédhez mész stb..
Amennyiben kiadod a lakást, akkor hirdetsz, figyeled az albérlet kereső hirdetéseket, káderezel, albérlőt keresel, tárgyalsz, albérlőt szűrsz, adózol, újítasz, ha szükséges és ha kifogsz egy hülye albérlőt, akkor pedig hajthatod és beköltözik a mindennapjaid gondolatába.
Ez tudod olyan, mint van egy mondás, hogy ha azt akarod, hogy emlékezzenek rád, ne felejtsenek el, akkor kérj kölcsön…
A nem fizető és nem kiköltöző albérlővel is így járhatsz, hogy nehéz lesz elfelejtened és beköltözik a mindennapi életedbe, meghatározza a gondolataidat…
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Milyen távon érdemes befektetni? – Piaci ciklusok!
Minden befektetés általában hosszútávon jó. Azért írom, hogy általában, mert ez sem igaz teljesen, mivel adott esetben, oda figyelve, spekulálva, gyakori eladással, vétellel lehetséges nagyobb nyereséget, hozamot elérni, ha még szerencséd is van.
Az állampapírnak fix a futamideje, ha eladsz belőle közben, akkor adott esetben kisebb lehet a nyereséged.
Azt lehet megfigyelni, hogy a részvény árfolyamok annyira ingadozhatnak, hogy egyik nap lent, másik nap fent és harmadik nap ismét és, akár így tovább. Az 1990-es években én is időnként játszottam a részvényekkel, egyik nap vettem, másnap eladtam és így tovább, addig, amíg nagy mozgások voltak egy adott részvénynél és mertem.
Az ingatlanpiaci mozgás és lakásárak jóval merevebbek.
Valamilyen nagy sokk és az kell a nagy ingatlan ár csökkenésre, hogy tömegével jelenjenek meg az eladók az ingatlanpiacon eladóként és ár alatt. Ingatlan áremelkedéskor pedig a vevők jelenjenek meg hirtelen nagy számban és kereslet alakuljon ki az ingatlanok iránt, kevés legyen az eladó ingatlanokból.
Az állampapír merev és fix. Ott legfeljebb lejár és közben, ha leviszik az irányadó kamatot, akkor lejáratot követően kisebb kamatot kapsz a következő befektetésedre.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – A diverzifikáció
A diverzifikáció azt jelenti, hogy oszd fel a tőkédet különféle befektetésekre és így a kockázatok kiegyenlítik, mérséklik egymást jó esetben.
Az állampapír kiszámítható.
A részvény és az ingatlan rossz gazdasági helyzetben, vagy éppen rossz egyéb helyzetben nagyjából nincs kizárva, hogy egyformán rosszul fog állni, úgyhogy, lehet, hogy nem érdemes kiszállni belőle, illetve nem tudsz kiszállni, ezért mindig érdemes 6-12 hónapos készpénztartalékot képezned legalább.
A részvények esetében egy bizonyos mértékű tőkéből már vehetsz megfelelően kialakított diverzifikált részvény portfóliót.
Amennyiben, csak egy ingatlanra van pénzed, akkor az ingatlanokból nem tudsz portfóliót kialakítani, ekkor nagyon fontos az információ gyűjtése, spekuláció, a hozzá adott érték teremtése.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Nominál, vagy reál hozam? Infláció alakulása. Ingatlan amortizáció
Tapasztalatom szerint az ember hajlamos nem oda figyelni arra, hogy a hozama nominálisan, vagy éppen reálisan hogyan alakul.
A reál hozam az inflációval kiigazított hozam.
A nagy inflációkor sokan például állampapírt vásároltak, így igaz, hogy remélhetőleg megőrizte a pénzük az értékét, de nem érdemes tapsikolnia az örömtől, mert ha belegondolsz, hogy a bank és az állam is nyereségből él, akkor ne hidd, hogy te túlzottan jól jártál..
Ilyen esetben is érdemes lehet diverzifikálni és egyéb befektetéseket is eszközölni, amelyekben még nagyobb nyereséget lehet adott esetben elérni, na persze veszteséget is.
Az ingatlan esetében számos eladó lehetett, akik eladhatták volna a példa kedvéért 80 millióért az ingatlant, de 100 millióra tartották, majd, amikor sürgőssé vált eladták 70 millióért, meg közben bejött a nagy infláció és az a 70 millió már nem az a 70 millió, mint előtte, illetve a vásárló értéke legalább 20%-kal lejjebb van, de lehet, hogy még rosszabb, mint a „háborús inflációt” megelőzően… Csak szólók ilyen, amikor rosszul becsülöd fel az ingatlanod értékét, meg a vevői keresletet és csökönyösen kitartod a lakás hirdetési árat és azt mondod, hogy nem adod el ennyiért, mert nem kenyérre kell a pénz, meg különben is inkább felgyújtod, de nem adod el olcsóbban, mint az általad elképzelt ingatlanár…
Az ingatlan amortizációjával sem biztos, hogy számolsz.
Az ingatlant, főleg, ha albérletbe van kiadva, akkor időnként fel kell újítani, minden albérlő váltáskor egy festés általában szükséges. Az albérlők pedig általában nem maradnak sokáig, persze ez szerencsétől és a kiválasztási folyamatodtól is függhet.
Mint láthatod, hogy nem mindegy, hogy hogyan alakul az infláció, mert ha felkúszik az infláció, akkor könnyen elmehet a hozamod. Lehet, hogy több pénzed van, de jóval kisebb lehet a vásárló értéke…
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Melyik a kockázatosabb befektetés?
A részvény, illetve az ingatlan esetében benne van a pakliban, hogy x idő múlva dupla annyit ér a befektetésed, de az is lehetséges, hogy fele annyit ér.
A részvény és az ingatlan kockázatos befektetésnek mondható az állampapír pedig nem.
Tehát, ha totál kockázat kerülő vagy, akkor állampapír lehet a jó befektetés számodra.
A befektetésekben általában a kisebb kockázatú eszközök hozzák a legkisebb kamatot, hozamot, a nagyobb kockázatú eszközök pedig nagyobb hozamot hozhatnak, bár ez sem mindig igaz, lásd az utóbbi éveket, amikor is elég nagy hozama van és volt az állampapíroknak, bár, ha az infláció mértékét nézzük, akkor már nem ilyen egyértelmű a helyzet lásd nominális és reál hozam.
A részvény értéke, ha tetszik, ha nem, akkor akár nullára is futhat, tehát elveszíthetsz mindent, mert teljesen elértéktelenedhet, tönkre is mehet, akár egy pillanat alatt is egy cég.
Ingatlan esetében ez szinte lehetetlen, legalábbis a teljes elértéktelenedés, hacsak nincs valami hatalmas peched és nem valami totál szerencsétlen helyen vettél egy szerencsétlen ingatlant.
A teljes ingatlan érték nullára futása gondolataim szerint esetleg atomháború esetén lehetséges, aminek véleményem szerint kicsi az esélye, vagy nagy környezeti károk, katasztrófa esetében, de abban az esetben talán segít az állam.
Amerikai teljesen elnéptelenedett kisvárosokat is lehet látni a TV-ben, amiket elhagytak valamilyen oknál fogva, de itt ezt nem igazán tartom valószínűleg, bár egészen kis falvakban láthatóak ilyen tendenciák, ahol nincs a környéken munkahely és kiöregszik a lakosság, a fiatalok pedig elvándorolnak, igaz az ilyen elhagyatott helyeket meg kölönösen szeretik a külföldiek, de az a kérdés, hogy mi lesz 20 év múlva, ha ők is kiöregszenek?
A biztosításra mindig figyelj, mindig legyen biztosítva az ingatlanod, Ne sajnáld rá a pénzt, mert láttam már olyan ingatlanokat, amik megsemmisültek szinte teljesen a tűztől és telek áron mínusz bontási költségek lehetett őket eladni nagy nehezen…
Az ingatlan esetében a hozam tekintetében számolhatsz a vétel és eladási ár közötti különbséggel, persze a nettó hozamot figyeld, az ingatlan értékének az emelkedésével, de akár a csökkenésével is, az albérlet hozamával.
Figyelj az adózási kérdésekre is!
Állampapír esetében kicsi az esély, hogy az állam teljesen csődbe menjen. Egyébként a futamidő lejártakor az Állam az értékhatártól függetlenül garantálja a kifizetést a tőke teljes összegére és az esedékes kamatokra és ez a követelés az állammal szemben nem évül el. Valamint a BEVA befektető védelmi alap garanciája is biztosíték egy bizonyos értékhatárig.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod? – Hozam, illetve az árfolyam nyereség kérdése, melyik hoz többet?
Az állampapírnál nagy izgalom és árfolyam ingadozás nem érhet. Ott megvan, hogy x év után hány százalék kamatot fogsz kapni és kész.
Mint már említettem a részvény árfolyam értéke nullára is futhat, de akár meg is többszöröződhet.
Az egyik ismerősöm az 1990-es években kárpótlási jegyeket kapott a szülei által, amit aztán befektetett a tőzsdére, ekkor dotálta az állam azokat, akik tőzsdén fektették be a pénzüket, így 1 kárpótlási jegy értékéért adott részvény többszörösét számították be, így lett 100 forintból például 1000 forint a semmiből.
Ezután pedig megsokszorozódott ennek a részvénynek az értéke, kb. 1000 forintból lett 10000 forint. Számold ki, hogy a 100 forintnak az értéke hányszorosa a 10000 forint és nagyon sok ezer részvénye volt, nem egy darab.
Az ismerősöm így keresett a nullából egyszer csak pillanatok alatt több száz milliót és vagyonos emberré vált.
Ezt követően meg földeket vett és most már földesúr.
Nyilván ez a tőzsde hajnalán volt, ami talán 100 évente egyszer lehetséges, ha lehetséges, vagy talán úgy lesz még egyszer lehetséges, ha esetleg politikai földindulás, vagy éppen rendszerváltás lesz még egyszer.
Korábban írtam, hogy az ingatlanvásárlást nagyon el kell tolnod, vagy valami hatalmas katasztrófának kell lennie, vagy éppen atomcsapásnak, hogy az ingatlanod értéke nulla legyen.
Ha házad van és a telkeden van a házad, akkor a földnek még megmarad az értéke, ha csak nem az atomot dobták le rá és több száz évig oda sem lehet menni, vagy éppen elgettósodik a terület, környék, aminek, ha jó helyen vetted kicsi az esélye.
Háború esetén talán a házat újjáépíti az állam, ha lakásod, házad van, vagy éppen a területet elfoglaló hódító, már csak az a kérdés, hogy majd utána beköltözhetsz, vagy a hódító emberei költözhetnek be.
Elméletileg az ingatlan értéke is kell hogy emelkedjen hosszú távon, illetve a mostani, eddigi tudásom és az ismereteim ezt mutatják.
Az ingatlan befektetésed értékét legjobban már a vásárláskor tudod megtermelni, hogy hol veszed, mit veszel és mennyiért veszed az ingatlant.
Azt követően a hozzáadott értékkel.
Aztán a bérbeadással tudod termelni a nyereséged és az ingatlan árának az emelkedésével.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/