Ezt tudnod kell eladóként! Mit jelent a reál és a nominális ingatlan ár?
Kedves Ingatlantulajdonos! Készülsz eladni az otthonodat? Gondolkodtál már azon, mi a különbség a reál és a nominális ingatlanárak között? Ennek megértése megmenthet attól, hogy pénzt hagyj az asztalon, vagy túl sokáig várj egy ingatag lakáspiacon, vagy éppen nagy anyagi veszteség érjen, amit nem, vagy csak utólag veszel észre.
Ne kockáztass!
Egy ingatlaneladás komoly döntés. Ne hagyd, hogy az infláció
a nominális és a reál ingatlan ár nem megértése miatt, valamint a lakáspiaci változások miatt akár több milliót veszíts.
Nézzük meg részletesen Reál vs. Nominális Ár: Mi a Különbség?
1. Reál ingatlanár:
Ez az a szám, ami megmutatja, hogy a pénzed valójában mit ér.
Más szóval, hogy mennyi terméket, vagy szolgáltatást tudsz venni az adott összegért. Ez az az összeg, amit a pénz tényleges vásárlóereje képvisel, amikor eladod az ingatlanodat. Az inflációval korrigált ár. Figyelembe veszi az inflációt és a pénz értékének változását az idő múlásával.
Például, ha ma 100 millió forintért adod el a házadat, annak a valódi értéke a jövőben kevesebb lehet, mivel az infláció csökkenti a vásárlóerejét. A reál ár mutatja meg, hogy a pénz valójában mit ér, és mennyit tudunk belőle vásárolni.
2. Nominális ingatlanár:
Ez az a kerek szám, amit a lakás hirdetésekben látsz.
Az az összeg, amit elképzelsz, hogy megkapsz az ingatlanodért. Mondjuk, 100 millió forint. Ez az az ár, amelyen az ingatlanodat az aktuális piaci áron adod el, anélkül hogy az inflációt figyelembe vennéd. Ez az az összeg, amit papíron látsz.
Például, ha ma 100 millió forintért adod el a házadat, az jó üzletnek tűnhet, de ha az infláció magas, az a 100 millió később kevesebbet érhet.
Miért Fontos Ez, Mit jelent az reál és a nominális ingatlan ár?
• Infláció Hatása:
A magas infláció idővel erodálja a pénz értékét. Ha túl sokáig vársz az eladással, remélve, hogy magasabb nominális árat kapsz, végül, akár kevesebb vásárlóerőt nyerhetsz.
• Lakáspiaci Időzítés:
Az ingatlanpiacok ingadoznak. Ha túl sokáig vársz az eladással, kihagyhatod a csúcsot, míg túl korai eladás esetén alacsonyabb áron adhatod el az ingatlanodat.
Manapság nagy divat az ingatlanok túlárazása..
Az ingatlanok túlárazása régen is, illetve mindig divat volt, de manapság még nagyobb divat, ugyanis az utóbbi időben megtöbbszöröződtek az ingatlanárak és erre még az átlag ember is felfigyel.
Az ingatlant manapság már mindenki komoly üzletnek tartja, holott ez nem volt mindig így.
Számtalan példát láttam az ilyen és hasonló helyzetekre, ingatlan eladásokra, amit itt ismertetek:
Vegyük például azt, hogy 100 millió forintra tartja az eladó az ingatlanát, ami csak 80 milliót ér, de nem adja annyiért.
Viszont később eladja és örül, hogy milyen jól járt, tapsikol örömében,de közben elment például 1 év és volt 20%-os infláció és a 80 milliójának már nem annyi a vásárló értéke, mint amennyi lett volna 1 éve, hanem csak 64 millió forint, de észre sem veszi, vagy csak akkor, ha másik lakást, családi házat, ingatlant vásárolna az értékesítést követően.
Az infláció hatása az ingatlanpiacra
Az utóbbi időben mindenki érzi és látja, hogy megakadt a tű a lakáspiac lemezén.
Időnként hatalmas eredményeket hoznak ki különféle cégek, hogy milyen sok ingatlan eladás volt az utóbbi negyed évben, de mint tudjuk ez részben valószínűleg ámítás, illetve a régebbi eredmények egy része csak.
A szenzációvadász cikkek is egyszer a hosszt, másszor a besszt hangsúlyozzák tőzsdei kifejezésekkel élve.
Egy a lényeg, hogy sok vevő elmarad, kisebb az ingatlanokra a kereslet és ennek jó pár oka van. Az egyik a megnövekedett ingatlan árak, ami miatt sokan nem hajlandók már bele menni az ingatlan vásárlásba, vagy mert egyszerűen nem hajlandók, vagy éppen várnak az ingatlan árak csökkenésére.
Másszor lehetnek olyanok, akik kiárazódtak az ingatlanpiacról végérvényesen, nekik marad a mama hotel, vagy az albérlet.
Harmadsorban a „háborús infláció” miatt annyira elszaladtak nyugati szintre az élelmiszer árak a keresetek meg nem tudják a „háborús inflációval” tartani a lépést, hogy nemhogy lakásvásárlásra nincs, illetve nem lesz az átlag embernek pénze, hanem a megélhetésre, az élelmiszervásárlásra is alig.
Hiszen menj el a boltba 20.000 Ft alatt nem nagyon tudsz lényeges dolgokat venni. Akkor folytathatnám az okokat a magas lakáshitel kamatokkal.
Ezenkívül a magas állampapír hozamokkal, ami miatt pedig az ingatlan befektetők nagy része marad el.
Ezt tudnod kell eladóként! Mit jelent a reál és a nominális ingatlan ár? – Konklúzió:
Az ingatlan eladása többet jelent, mint egy árcédula felragasztása és egy dacos ingatlan ár elképzelés.
Arról szól, hogy megértsd a valódi értéket, amit ma kapnál az éppen adott gazdasági környezetben.
Egy megbízható, becsületes ingatlanos partnereddel, akár biztosíthatod, hogy pénzügyi döntéseid valós eredményekre épüljenek, nem csak nominális számokra.
Készen állsz arra, hogy a legtöbbet hozd ki ingatlanod eladásából?
Látogass el a BecsületesIngatlanos.hu oldalra még ma, és beszéljük meg, hogyan érhetünk el számodra a legjobb eredményt.
Ne feledd, nem csak eladni kell, hanem okosan kell eladni az ingatlanodat!
Ezek a blog cikkek is érdekelhetnek:
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
Ingatlanosok kíméljenek! Milyen ingatlanközvetítőt ne bizz meg az eladással?
Ingatlanügynök ne hívjon! 7+1 dolog, amit nem szeretnek az ingatlanosokban..
Ingatlanközvetítők ne keressenek! Ingatlanosok trükkjei, ígéretei..
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/