Ingatlanvásárlás költségei – 12 lehetséges költség
Ingatlanközvetítőként és ingatlan bloggerként gyakran kapok kérdéseket az ingatlanvásárlás költségeiről. Ezért úgy döntöttem, hogy egy blogbejegyzésben összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat, hogy lakásvásárláskor milyen költségekkel számolhatsz.
Nem akarlak ijesztgetni, de az ingatlanmaffiás, ingatlan visszaéléses esetekről is ejtek néhány szót, hogy főleg mikor legyél résen..
Ingatlanvásárláskor és ingatlan értékesítéskor mindig nagy figyelemmel legyél, mert vagyonokat lehet nyerni, vagy adott esetben vagyonokat lehet veszíteni egy jó, vagy rossz döntéssel.
Amennyiben nem vagy biztos a dolgodban, akkor keress tapasztalt ingatlanszakértőt!
Az ingatlanvásárlás költségei jelentős összeget jelenthetnek, ezért fontos, hogy előre tervezz!
Nem is biztos, hogy minden ingatlan vásárló belegondol abba, hogy az ingatlan árán és az ügyvédi díjon felül is vannak költségek, esetleg a fizetendő illetékről vannak homályos és hiányos információik, illetve nem kalkulálják ki ezeket a költségeket és az ingatlanvásárlási öröm után egyből következhet az üröm.
Még az sincs kizárva, hogy az ingatlan vásárlást követően a felmerült nagy költségek miatt és, ha több minden élethelyzet még összejön egyidejűleg ingatlan értékesítés lesz a vége.
Azért, hogy ne érjen hatalmas meglepetés lássuk az ingatlanvásárlás lehetséges költségeit!
A blog cikkemben felsorolt ingatlan vásárlási költségek nem minden esetben merülnek fel és a költségeket csökkentheted is, ha például:
• Az ingatlan állapotát előzetesen felméreted egy szakemberrel és nem lesznek meglepetések, vagy esetleg kevés plusz költségek lesznek a tervezetthez képest
• Az ingatlan vételárából alkudsz. Tulajdonképpen akármennyit alkudsz az ingatlan vételárából az a te hasznod lesz és más költségekre fordíthatod a lealkudott összeget.
• Önfinanszírozás mellett döntesz, mivel nincs szükséged hitelre, vagy amennyiben van, akkor olyan körből kapsz hitelt, ami például kamatmentes. Ebben az esetben a tőkét nem, de a kamatot megspórolhatod.
• Saját magad, ismerősök, barátok, családtagok bevonásával költözöl az új otthonodba, nem kell hívnod költöztetőt.
• Saját magad, vagy ismerőseid, rokonaid, barátaid több minden szakipari munkát el tudnak végezni, nem kell szakembereket hívnod.
Lássuk, hogy milyen lehetséges összegekre számíthatsz ingatlanvásárlás esetén:
• Építész – tervező – statikus – műszaki tanácsadók díjai.
Ha az ingatlan állapota első körben megfelel az igényeidnek, vagy ha felújítást, bővítést, bármilyen módosítást tervezel, érdemes szakembereket bevonni az ingatlan megtekintésébe, ezt én mindenképpen ajánlom.
A szakértők díjai változóak, de átlagosan 5 000-100 000 forint/ szakértő körül mozognak véleményem szerint.
Kisebb nem hiszem, hogy lehet a szakértői díj, inkább több, de a megjelölt felső határnál is lehet akár jóval több, attól függően, hogy milyen szakértői szolgáltatásokat veszel igénybe és a szakértőnek ki kell mennie a helyszínre, vagy elég, ha a dokumentumokból és az internetről tájékozódik és megmondja, hogy egyáltalán gondolkodj-e az ingatlan vásárlásban.
Véleményem szerint, amennyiben azt mondja a szakértő látatlanban, hogy megveheted nyugodtan az ingatlant, akkor azért feltétlenül hívd el személyesen is megtekinteni, nem érdemes véleményem szerint sajnálnod rá a pénzt.
Adott esetben, ha úgy érzed érdemes lehet még egy szakértőnek is megmutatnod az ingatlant.
• Vagyonszerzési illeték:
A vételár 4%-a, de egyes esetekben kisebb százalékra, kedvezményre vagy mentesítésre is jogosult lehetsz.
Adott esetben részletfizetést is kérhetsz az adóhatóságtól, amit a hatóság egyedileg mérlegel.
Nagyon fontos, hogy a tévhit szerint elfogadja az adóhatóság az adásvételi szerződésben leírt összeget, legalábbis én számos esetben hallottam ezt a tévhitet.
Ez nagyjából így van, de adott esetben, ha például nagyon kilóg a lóláb, vagy akár más esetben is elrendelhet az adóhatóság egy személyes szemlét az ingatlanban, amikor is kimegy az ingatlanhoz egy szakértő szemrevételezésre.
Ezért is érdemes lehet például az ingatlan vételi állapotát dokumentálni képeken, videóval és, amennyiben közben felújítás, átalakítás történt, akkor azokat is precízen dokumentálni, illetve a számlákat megőrizni érdemes.
Ezeken a linkeken bővebben tájékozódhatsz a visszterhes vagyonátruházási illetékről:
https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/adokulcsok_jarulekmertekek/illetekmertekek#visszterhes-vagyonatruhazasi-illetek
https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/inf_fuz/2023
• Térképmásolat díja:
Amennyiben telket, házat, épületet veszel, akkor ajánlom, hogy minden esetben kérd ki az ingatlan térképmásolatát bármilyen megállapodás, pénz béli megállapodást megelőzően! Ezt megteheted ügyfélkapun keresztül, vagy személyesen a földhivatalokban.
A földhivatalban személyesen díjmentesen is betekinthetsz a térképmásolatban, de amennyiben nem vagy biztos a dolgodba, akkor kérd az ottani földhivatali dolgozó segítségét, vagy kérd ki és mutasd meg szakembernek.
A térképmásolat megtekintése nélkül ne vegyél ingatlant!
A térképmásolat azért fontos, hogy meglásd, minden szemmel látható ingatlan fent van-e a térképmásolaton, megegyezik-e a hivatalos állapot a látottakkal és az eladó, ingatlanos általi elmondottakkal.
Adott esetben még az ingatlan eladója sem biztos, hogy tudja az esetleges eltérést, ugyanúgy, ahogy az ingatlanos sem, akármilyen jóhiszeműek, de az is lehetséges, hogy nem is értenek hozzá, illetve az eladó is ebben az állapotban vásárolta az ingatlant és őt sem érdekelte, meg nem is kellett neki hitel, hanem készpénzre vásárolta az ingatlant és nem ment át egy szigorú banki szűrőn keresztül az ingatlan vétele.
Eltérés esetén az is lehet, hogy nem kapsz hitelt, vagy nem annyit kapsz, amennyi kellene, de olyan is lehetséges adott esetben, hogy a látott épület nincs is a térképmásolaton, hanem csak üres, beépítetlen telket veszel meg..
Az is lehetséges, hogy olyan épületeket látsz a szemeddel, amiket nem látsz a térképmásolaton, vagy engedély nélkül építkeztek bővítettek, de sorolhatnám itt tovább a bonyodalmakat..
Az sincs teljesen kizárva, hogy a vágyott telekre nincs oda vezető út például feltüntetve, vagy ha fel van tüntetve, akkor külön helyrajzi számon van és azt is meg kell venned, mert ha nem veszed meg, akkor..
Nem akarlak halálra ijeszteni, de olyant is láttam, hogy az egész utca rossz helyre építkezett és mindenkinek belóg az épülete a másik telkére, így jelenleg minden ingatlan eladhatatlan az utcában, vagy esetleg nyomott áron olyan vevőnek eladható, akinek így is jó és felvállalja a majdani bonyodalmakat és nem utolsósorban készpénzért meg tudja venni az ingatlant..Na persze, ha majd ő is eladná akkor főhet a feje, hogy kápés vevőt találjon, ha addig nem rendeződik a helyzet..
Nehogy elfelejtsd a térképmásolatot megnézni!
• Ügyvédi díj és tulajdoni lap díja:
Az ügyvédi költség kb. a vételár 0,5-3%-a, de ez függ az ügylet bonyolultságától és az adott ügyvéd díjazásától, mivel az ügyvédi munkadíj nincs törvényileg szabályozva, tehát, akár több és kevesebb is lehet.
Attól is függ, hogy az ügyvédtől az ingatlan adásvételit megelőzően más információkat is kértél az ingatlannal kapcsolatban, vagy csak az adásvételre van szükséged az ügyvédre.
Eltérő megállapodás hiányában ingatlan adásvételkor az ügyvédet a vevő szokta fizetni, de megállapodhatnak a felek másban is.
Általában az ügyvéd szokta ki kérni az adott ingatlan tulajdoni lapját az adásvételkor, legalábbis ez a jó, mert, ha korábbi tulajdoni lapot viszel, akkor közben, egy mesterséges lyuk keletkezik a rendszerben és akár bejegyeztethetik közben más tulajdoni jogát is.
Sajnos persze az ingatlanokkal kapcsolatos visszaéléseket nem lehet teljesen kizárni, de legalább minimalizáld a lehetőségét.
A Takarnet-ről az ügyvéd által lekért tulajdoni lap költsége általában 3000 Ft, amely ügyvédi irodánként változhat.
Amennyiben a földhivatalban kéri ki valaki, akkor 6000 Ft-ba kerül, és 2024-től, csak hiteles tulajdoni lap másolatot kérhetsz, a korábbi nem hiteles lehetőség megszűnt.
Azt is meg lehet tenni, ha az ügyvéd megengedi, hogy ügyfélkapunk kéred le a tulajdoni lapot és azt viszed az adásvételre, ebben az esetben viszont évi kettő darab tulajdoni lap lekérése ingyenes magánszemélyeknek.
Arra nagyon vigyázz, hogy te intézd a tulajdoni lapot, vagy az ügyvéd a visszaélések minimalizálása miatt.
Amennyiben nem a saját ügyvéded írja az ingatlan adásvételi szerződést és, ha nem viszel tulajdoni lapot, akkor előtte te is nézd meg és győződj meg a saját szemeddel a tulajdoni lapon látható dolgokról.
Egyébként még bármilyen megállapodás, pénzbeni megállapodást megelőzően tekints bele a tulajdoni lapba, hogy meg tudod-e venni egyáltalán az ingatlant, vagy annak a nevén van, akitől meg akarod venni és, aki a tulajdonosnak mondja magát stb..
Ezt nehogy el felejtsd!!
• Földhivatali bejegyzés díja:
Miután elkészült az ingatlan adásvételi szerződés, akkor ismét ismétlem az ingatlan visszaélések lehetőségének a minimalizálása miatt a lehető leggyorsabban be kell juttatni azt a földhivatalba és a hivatalba alá kell íratni, hogy átvették, nehogy valaki széljegyet rakasson az ingatlanra előtted, aki előbb ért oda..
A földhivatalban is fizetned kell díjat a bejegyzésért.
Az ingatlanközvetítői praxisomban volt olyan ügyvéd, aki sohasem vitte be a földhivatalba az adásvételi szerződést és kb. 7 év múlva derült ez ki, amikor is a vevő azzal szembesült, hogy nincs is a nevén az ingatlan.
Ezért is javaslom, hogy legalább évente nézd meg az ingatlanaid tulajdoni lapját, hogy nem történt-e valami közben, amiről nem tudsz.
Az ügyvédet már nem lehetett felelősségre vonni, mivel sajnos elment közölünk időközben és szerencsére a felek írtak egy új ingatlan adásvételi szerződést egy másik ügyvédnél és csak be lett azért jegyezve a vevő tulajdoni joga végre az ingatlanra 7 év múlva..
Ezen a linken tájékozódhatsz a földhivatalban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról:
https://www.foldhivatal.hu/content/view/82/119/
• Lakáshitel lehetséges költségei:
Ha lakáshitelből szeretnéd finanszírozni az ingatlan vásárlását, akkor számolnod kell például a hitel kamatával, a kezelési költségekkel és a folyósítási díjjal.
Persze a hitelt adó banknál a teljes hitel költségekről kérjél kimutatást, mert ezek a költségek változóak lehetnek bankonként, hogy milyen költségeket kér a bank és milyen költségeket enged el, illetve lehet, hogy éppen akciózik a bank.
• Közjegyzői költségek lakáshitel esetén:
Ugyanez mondható el a közjegyzői díj költségéről is, mert van, amelyik bank elengedi, valamelyik nem, illetve a mértéke is változó lehet.
Lakáshitel felvétel előtt érdemes tájékozódnod több bank feltételei között nem az első hitelbe fejest ugrani. Amennyiben lakáshitelre van szükséged keress engem nyugodtan!
• Költöztetéssel járó költségek:
A költöztetés költségei a költöztetendő bútorok mennyiségétől, a távolságtól és a költöztető cégtől függően változnak.
Attól is függhet, hogy ki pakol, kell-e a fuvarosnak pakoló embereket vinni és fizetni.
Egy teljes költöztetés esetén, akár több százezer forintra is rúghatnak a költségek.
• Felújítás költségei:
A felújítás költségei az ingatlan állapotától és a felújítás mértékétől függően változnak. Lehet kisebb felújítás, festés, tapétázás, mázolás, parketta lakkozás, de lehet mélyebb, teljes felújítás is, amikor, csak a falak maradnak még a vakolat is lekerül a tégláról. Érdemes szakértőt hívnod előzőleg a költségek felmérésére.
Arra is számolj, hogy közben esetleg felmehetnek az építőanyag árak, eltűnhet az építész mester, ki eshetnek csontvázak a szekrényből, egyszóval számolj még nagyvonalúan a felújítás költségeire és tartalékol, mert ritkán szokott a tervezett költségből megállni egy felújítás, bővítés, építkezés.
• Konyhabútor, bútorok és háztartási gépek költségei:
Ezek a költségek az igényeidtől függően változnak. Vásárláskor a konyhaszekrény minősége és állapota fontos tényező, mert amennyiben ki kell dobnod, akkor igaz, hogy kb. 50.000 Ft körül is kaphatsz egy alap konyha szekrényt, de akár több millió forintba is kerülhet, ha igényesebbet szeretnél.
Ugyanez mondható el a háztartási gépek esetében is. Ingatlan vásárláskor kérd el a gépek papírjait az eladótól.
• Szerelők költségei:
Meglepődhetsz ezeken a költségeken is, ha nem számolsz velük előre. Az előbb említett gépeket adott esetben be kell szerelni, a mosogató csöveket, szifont össze kell rakni stb. Kicsinyes gondolkodás lehet tőlem most gondolhatod, de a konnektorok, kapcsolók cseréje és a csillárok bekötése, felszerelése sem két fillér.
Ezek mellett egy ingatlanvásárlást követően érdemes az ingatlan hálózatot is átnézetned egy villanyszerelővel, hogy mennyire biztonságos és adott esetben áram védő kapcsolót is érdemes beszereltetned.
Én legalábbis beszereltettem, hidd el ezzel aztán nem érdemes spórolni..
• Ingatlanközvetítő jutaléka:
Általában az eladók fizetik az ingatlanközvetítő díját, de lehetnek érdekes szerződéses konstrukciók.
Például, vannak ingatlanközvetítők, akik mindkét féllel kötnek ingatlanközvetítői szerződést ( mondjuk úgy, hogy fele-fel konstrukció), a lakás eladójával és a vevővel is, így mindketten fizetnek, ha létrejön az ingatlan adásvétel.
Az is lehetséges, hogy szerződésben megbízol egy ingatlanközvetítőt, hogy kimondottan neked dolgozzon, keressen az igényeidnek megfelelő ingatlant, mert például nincs időd az eladó lakások, családi házak, sorházak, ingatlanok után futkosni, felmérni őket.
Ezt a nem kis munkát, előszűrést az ingatlanközvetítő végzi el helyetted és ennek is lehet egy díja.
A potenciális ingatlant, csak egy komoly előszűrést követően kell személyesen megtekintened és csak kimondottan a potenciálisan megfelelőket.
AMENNYIBEN MEGBÍZNÁL AZ INGATLAN KERESÉSEDDEL ÉS A TELJES INGATLAN VÁSÁRLÁS LEBONYOLÍTÁSÁVAL KERESS NYUGODTAN!
Én például a legutóbbi ingatlan vásárlásomat megelőzően ingatlanközvetítő létemre 35 ingatlant tekintettem meg a megfelelő ingatlan megvásárlását megelőzően..
Az a lényeg, hogy ingatlanközvetítői konstrukciótól, szolgáltatástól függően kb. 1-6 %-ot kell fizetned az ingatlanközvetítőknek, ha ilyen külön szolgáltatást, vagy fele-fele konstrukciót igénybe veszel.
Ingatlanvásárlás költségei – 12 lehetséges költség – Összegzés
Az ingatlanvásárlás költségei jelentős összeget jelenthetnek, ezért fontos, hogy előre tervezz. A költségek összegét a fenti lista alapján megbecsülheted, de pontos összegek egyéni igények és élethelyzetek szerint alakulhatnak.
Lehetnek még egyéb dokumentumok, amiket érdemes lehet beszerezned az ingatlan vásárlást megelőzően például, ha lakást veszel, akkor a Társasházi alapító okirat és az SZMSZ, a Szervezeti és működési szabályzat, de ezeket elméletileg díjmentesen beszerezheted a Levéltárból, illetve a társasház közös képviselőjétől, hacsak utóbbi esetben nem merülnek fel fénymásolási díjak.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Eladom a lakásomat! Ingatlan eladás költségei
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 1. rész
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 2. rész
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/