Eladom a lakásomat! Ingatlan eladás költségei és ingatlan eladás adózása
Lakás eladás előtt nagyon fontos a felkészülés és az ingatlan értékesítés feltételeinek, költségeinek, adott esetben másik ingatlan vételének az átgondolása, különben kellemetlen meglepetések is érhetnek felkészületlenség esetén.
Lássuk, hogy milyen költségeid lehetnek lakás eladáskor!
Szögezzük le, hogy nem feltétlenül lesznek az itt leírtak a költségeid és a felsorolás nem is teljes körű, minden esetben fordulj adótanácsadóhoz, vagy jogi képviselőhöz!
Lakás eladás utáni adófizetés, adózás
Azért kezdem a ingatlan eladás utáni adózással a blog cikkemet, mert nincs kizárva, hogy ez lesz a legnagyobb tétel, amelyet fizetned kell, jó ha számolsz vele, de egyébként az is lehetséges, hogy nem is lesz adózási kötelezettséged.
2023-ban írom ezt a blog cikkemet a jelenleg érvényben lévő adótörvények szerint, ha bevételed, adóköteles jövedelmed származik az ingatlan értékesítésből, akkor annak 15%-át Szja-t kell megfizetned.
Ingatlan eladás költségei – Ingatlan eladás adózás
Mely esetekben nem kell személyi jövedelem adót fizetni az ingatlan értékesítése után?
Ha eladott ingatlanodat legalább 5 éve szerezted, vagy olcsóbban adtad el, mint amennyiért szerezted, vagyis az eladási ár alacsonyabb, mint a vételár, vagy a költségek elérik a bevételt, vagy az ügylet adómentes, akkor nem kell az eladás után adót fizetni.
Hogyan kell kiszámolni a személyi jövedelem adót az ingatlan értékesítés után?
Először is szükséges meghatározni az eladás bevételéből a tényleges jövedelmet.
A bevételből le kell vonni az elszámolható költségeket, azonban a költségek összege nem lehet több a bevételnél.
Az így számított összeg a szerzés és az eladás között eltelt idő függvényében csökken.
Az 5. évben a számított összeg már „0-ra” csökken
a következők szerint:
A jövedelem 100%-a a megszerzés évében és az azt követő évben, első évben.
• 90%-a a megszerzés évét követő második évben,
• 60%-a a megszerzés évét követő harmadik évben,
• 30%-a a megszerzés évét követő negyedik évben,
• 0%-a a megszerzés évét követő ötödik és további évben.
A 2018-ban vagy azt megelőzően megszerzett ingatlan 2023-ban történő értékesítésekor már nem keletkezik adóköteles jövedelem.
A törvény a megszerzés időpontjának az ingatlan földhivatalba történő benyújtását jelenti, tehát nem az adás vételi szerződés aláírásának a dátumát!
Előfordulhat például, hogy az év végén december utolsó napjaiban kötitek az ingatlan adásvételi szerződést, de csak a következő év januárjában kerül a szerződés benyújtása a földhivatalba, így a megszerzés éve már a következő év lesz.
Ezzel adott esetben tudsz játszani, de el is csúszhatsz rajta, lakás vételkor és eladáskor is, érdemes oda figyelned az időpontokra!
Ebben a NAV tájékoztatóban olvashatod az ingatlan adózás részletesebb, teljes körű szabályait, javaslom olvasd át!
https://nav.gov.hu/ado/ingatlan-adasvetel
Adóalapot csökkentő tényezők közül
Az adóalapot csökkentő tényezők közül az alábbiakban felsorolok egypárat, ezek között van az értéknövelő beruházások, ingatlanközvetítői díj, értékbecslés díja, energiatanúsítvány díja, ügyvédi díj, tulajdoni lap lekérések díjai, költözés költségei, ha vannak számláid ezekről stb..
Ingatlan eladás költségei – értéknövelő beruházások
Értéknövelő beruházás az ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás.
Ide tartozik az az igazolt kiadás is, ami, az ingatlan átruházását megelőző 24 hónapon belül, és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben, az ingatlan állagmegóvása céljából történt.
A házilagos munkavégzés értéke költségként nem számolható el!
Ingatlan eladás költségei – ingatlanközvetítői díj
Elképzelhető, hogy egyedül próbálkozol a lakásod, házad, ingatlanod értékesítésével, majd később ingatlanközvetítő segítségét, támogatását is kéred, vagy már a kezdetektől fogva az ingatlanközvetítő foglalkozik az ingatlanod értékesítésével.
Az ingatlanközvetítő megkönnyítheti a helyzetedet, nagyon sokat segíthet, leveheti a válladról az összes lakás eladáshoz kapcsolódó nyűgöt és nem utolsó sorban segíthet a lakásod reális árának a megállapításában.
Itt olvashatod a blog cikkemet arról, hogy mekkora ingatlanközvetítői díjakkal számolhatsz általában
Ingatlan eladás költségei – értékbecslés díja
Előfordulhat olyan is, amikor nem fordulsz ingatlanközvetítőhöz a lakásod eladásának az érdekében, de szeretnéd megtudni egy független forrásból, hogy mekkora összegre számíthatsz az ingatlanod értékesítése esetén.
Az sincs kizárva, hogy az ingatlanközvetítő irányít egy banki értékbecslőhöz, mert speciális ingatlanod van, amely típusút nem igazán adnak el napi szinten és más szemlélettel kell az ingatlannak megvizsgálni a körülbelüli eladási árát, amelyhez komolyabb, szélesebb, akár építő mérnöki tudás és szemlélet kell.
Az értékbecslők körülbelül 30-100 ezer forintot kérnek az értékbecslésért, de akár többet is, ez attól is függhet, hogy egy teljes írásos szakvéleményt kérsz, vagy, csak szóbelit.
Minél több dokumentumod van meg, annál jobb lesz árban a szakvélemény.
A családi házak drágábbak, mint a lakások értélbecslése, a nagyobb, ipari ingatlanok meg sokkal drágábbak is lehetnek egy nagy kiterjedésű ingatlanról nem is beszélve.
Az írásos értékbecslői szakvélemény azért jobb, mert bemutathatod az esetleges egyéb jogosultaknak, tulajdonos társaknak – közös tulajdonba lévőknek és a vevőjelölteknek is, hogy nem habokra beszélsz.
Ingatlan eladás költségei – energiatanúsítvány díja
2024-ben is kötelező az ingatlan értékesítéskor és több más esetben is az energiatanúsítvány és a számát bele kell írni az adásvételi szerződésben, bár láttam már olyant, hogy azt írták, hogy majd meg lesz és nem lett beleírva, de ez kivétel.
Egyébként megjegyzem, hogy hasznos dolog lehet az energiatanúsítvány, de nagyjából senkit sem érdekel.
Az energiatanúsítvány díja is változó attól függ, hogy mekkora és milyen típusú az ingatlan, általában 10-30 ezer forintba kerülnek kb.
Ingatlan eladás költségei – ügyvédi díj
Ingatlan értékesítés előtt mindig alaposan gondold át a lehetőségeidet a részleteket. Ebben a folyamatban szükséged lehet egy ügyvédre is. Az ingatlan adásvételi szerződést szokás szerint a vevő fizeti, de eltérő megállapodás esetén fizetheti az eladó is.
Ebben, akkor van értelme megállapodni, ha valamilyen kedvezményt, kedvezményeket kívánsz adni a vevőnek, hogy vonzóbb legyen a portékád és akkor, ha viszonylag kedvező díjú ügyvéded van, amiért érdemes felajánlanod ezt a lehetőséget.
Amennyiben adásvételkor nem te fizeted az ügyvédet akkor is érdemes átnézetned az ingatlan adásvételi szerződést, mielőtt aláírnád.
A főként nagyobb, drága ingatlan adásvételek esetén az adásvételi szerződésre az eladók esetenként hozzák a saját ügyvédeiket.
Ingatlan eladás költségei – tulajdoni lap lekérések díjai
A nem hiteles tulajdoni lap lekérésének a díja 1000 Ft, a hiteles 6250 Ft, volt 2023 december 31-ig. 2024-től már csak hiteles tulajdoni lapot lehet lekérni 6000 Ft-ért.
A földhivatali eljárásnak a díja 6600 Ft. Lehetséges soron kívüli eljárás is.
A tulajdoni lapot lekérheted az ügyfélkapun is, ez magánszemélyeknek évi 2 db díjmentes tulajdoni lap lekérése lehetséges.
Az ügyvéd jobb esetben a Takarnet rendszerből kéri le az ingatlan tulajdoni lapját és általában a vevő fizeti, ami 3000 Ft, vagy ügyvédi irodánként más is lehet a díja.
Amennyiben valamilyen régi, már kifizetett, de elfelejtett bejegyzés található az ingatlan tulajdoni lapján azt érdemes töröltetned a földhivatalban, mert ha meglátja a vevő, akkor megijedhet és jobb, ha már az ingatlan hirdetését megelőzően töröltedet az esetleges elavult, kifizetett bejegyzéseket, a bejegyzés törlésnek is van díja.
Javaslom is, hogy általában évente egyszer tekints bele az ingatlanaid tulajdoni lapjaiba, hogy nem történt-e a tudtod nélkül változás.
Ingatlan eladás költségei – költözés költségei
Amennyiben az eladott lakásban laksz, vagy még bent vannak a bútoraid, cuccaid, akkor számolhatsz a költöztetés költségeivel is.
Minél messzebb kell költözködnöd ez a költség annál több lesz.
Egyre több olyan vevővel találkozok, akik ingatlan befektetés céljából vesznek lakást és ott hagyhatod a megunt, régi bútoraidat, vagy akár az örökölt lakásban a nagymama bútorokat is, mert a kisbefektetők örülnek, hogy nem kell az albérlőknek bútorokat venniük, felcuccolniuk és adott esetben költöztető cégnek fizetniük.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Ingatlanvásárlás költségei – 12 lehetséges költség
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 1. rész
Eladom az ingatlanom. Mit gondolj át lakás eladás előtt? 2. rész
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/