Mennyi ingatlan adásvétel volt szerinted 2023. februárban az ingatlanpiacon?
Ismét elég alacsony ingatlan adásvételi számot sikerült produkálnia a Magyarországi ingatlanpiacnak a januári alacsony számot követően.
Az előző év februárjához képest az adásvételek száma 50%-os csökkenést mutat.
Némileg erősödött a februári ingatlanpiac a januárihoz képest
A Duna House Országos, franchise ingatlanközvetítő hálózat évek óta készít ingatlanpiaci becsléseket a Magyarországi ingatlanpiacról.
Becslésük szerint a 2023 januári ingatlanpiaci adásvételek számához képest, amely 5853 volt és az elmúlt 10 év leggyengébb ingatlanpiaci év kezdését jelentette a cégcsoport szerint, februárban 7%-kal több, 6253 ingatlan adásvétel volt, de most jön a lényeg, ez a szám még mindig 50%-kal kevesebb, mint tavaly ilyenkor volt a becslésük szerint.
Mivel némi növekedést mutatnak az ingatlanpiaci becslés számai azért a cégcsoport további növekedéssel számol.
Lesz ingatlanpiaci növekedés a következő hónapokban?
Én is remélem, hogy lesz legalább némi növekedés, mivel a tavasz általában jó szokott lenni az ingatlanpiacon és egyébként, ahogy több eladóval beszéltem, akik már télen is árulták az ingatlanjaikat ők is bíznak a tavaszi ingatlanpiaci fellendülésben.
Mint írtam, én is ebben bízok, csak nehogy „kincstári legyen az optimizmusunk”, mivel vannak és lehetnek még fékező tényezők, amik erősen hatással lehetnek az ingatlanpiaci mozgásokra.
Milyen fékező tényezők vannak most az ingatlanpiacra?
Kevesebb lakáscélú hitel
A megemelkedett hitel kamatok egyértelműen fékezik az ingatlanpiacot, amelyről a Duna House is azt írta a februári tranzakció szám becslésében, hogy a Credipass szerint 35 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami 5%-os csökkenést mutat az előző hónaphoz viszonyítva.
Magas infláció, rezsicsökkentés csökkentése
Továbbra is tombol az infláció, ezáltal sokan kieshetnek az ingatlanpiacról, mert nem tudnak annyian felvállalni lakás vásárlást, hitelfelvételt a magas rezsi és a megemelkedett megélhetési költségek mellett.
Orosz- ukrán háború hatása az ingatlanpiacra
Nagyjából már némileg csitult véleményem szerint a félelem, ahogy beszélgetek emberekkel a háborúról, mivel az elején sok embernek meg fordulhatott még az is a fejében, hogy berakja-e bankba a pénzét, mert az sincs kizárva, hogy netalántán hirtelen menni kell.
A bizonytalanság viszont megmaradt, ami kivárást is eredményez.
Vevők az ingatlanár csökkenésben bíznak erősen, az eladók pedig az áremelkedésben
Ezenkívül véleményem szerint erősen megy a „kötélhúzás” a vevők és eladók között, mivel a vevők várják az árcsökkenést, az eladók pedig az áremelkedést és, hogy visszatérjen a pár évvel ezelőtti nagymértékű kereslet az ingatlanpiacra.
Inflációkövető állampapír
Amennyiben a befektetők nem olyan mértékben jelennek meg a lakáspiacon, mint eddig és sokan nem az ingatlanpiacra rakják be a pénzüket, hanem más, jelenleg magasabb hozamot ígérő befektetésekben, akkor ez is nagymértékben akadályozó tényező lehet.
Brüsszeli pénzek akadozása?
A napokban pedig olyan hangokat is hallani, hogy nem tetszik az Orvosi kamara szankcionálása Brüsszelnek, ami továbbra is akadályozhatja, lassíthatja az EU-s pénzeket.
Ez hatással lehet a magyar gazdaságra és ezáltal az ingatlanpiacra.
Jót tenne az árcsökkenés az ingatlanpiacnak
Most nem leszek népszerű, főleg azok körében, akik a közeljövőben ingatlant szeretnének eladni, de jót tenne némi árkorrekció az ingatlanpiacon, mert mint írtam, nagy valószínűséggel sok vevő kiesett a vevői körből és ezért kevesebb potenciális vevő tud belépni, ami „kisebb merítést” eredményez az eladóknak és végső soron, ha valakinek sürgős az eladás, akkor nagy eséllyel emiatt is engedni kényszerül az árból, illetve nagyobb lehet az alku, mert nincs annyi vevő.
Annak, akik nemcsak eladni akar ingatlant, hanem venni is, annak valószínűleg ez nem probléma, ha odafigyelve hozza össze a lakás eladását és vételét.
Egy kis visszatekintés a korábbi ingatlanpiacra
Amióta az ingatlanpiacon vagyok, 1996-óta figyelem az ingatlanpiaci sajtót, manapság az internetet és a szakemberek több, mint 20 éve a bérlakáspiac fejlesztésének szükségességét hangsúlyozzák, ami úgy néz ki, hogy azóta is süket fülekre talál és manapság el is halt ez az akkoriban erős kezdeményezés.
Emellett nem a bérlakás fejlesztést támogatták, hanem, amikor amúgy is ment a gazdaság, akkor állami támogatásokat vezettek be a lakáspiacra, amely tovább fűtötte az ingatlanpiacot és ez is emelte, és egyre csak emelte az ingatlanárakat, amely árak egyre megfizethetetlenebbek lehetnek sokaknak.
A kamatok alacsonyan tartása, lakásvételi dömping
A fentiek mellett a kamatokat alacsonyan tartották, egyébként ez nem csak magyar sajátosság, hanem emlékszem még, hogy a nyugati országok közül többen már negatív kamatokról beszéltek, tehát, ha berakta valaki a pénzét a bankba, akkor már ő fizetett, ezért az emberek más helyeket kerestek a pénzüknek és többek között ezt a helyet az ingatlanban találták meg. A keresletnek pedig árfelhajtó hatása van.
Állami támogatások pozitívumai az ingatlanpiacra
Természetesen nem csak negatívumai, hanem pozitívumai is voltak, vannak az ingatlanpiaci állami támogatásoknak.
Amennyiben ezek az állami támogatások most nem lennének, vagy megszűnnének, akkor még nagyobb bajban lenne a lakáspiac.
Ezenkívül sokan vehettek lakást, akik, amúgy lehet, hogy soha nem tudtak volna venni, az más kérdés, hogy számoltak-e a visszafizetendő hitelekkel, illetve kamatokkal, mert ugye adott esetben lehet, hogy a túlfűtött, túlkeresleti ingatlanpiacon meg kellett venniük egy lakást olyan áron is, amennyiért más különben nem vettek volna meg és ezért több lakáshitelt kellett felvenniük.
Az élethelyzet mindig mozgatja némileg az ingatlanpiacot
Korábbi írásaimban már említettem többször, hogy nem kell megijedni, az ingatlanpiac nem áll le, mivel élethelyzetek mindig léteznek és kialakulnak, amit ingatlan vásárlással oldanak meg például összeköltözés, különköltözés, válás, haláleset, gyermek születés, házasság és még folytathatnám a sort.
Tehát, ha most nagyon sok más igényű vevőre nem is számítunk, de az élethelyzetek mindig összehoznak némi adásvételt.
A kivárás véleményem szerint egy darabig továbbra is megmarad az ingatlanpiacon.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Ingatlanpiaci kórkép 2023 év eleje. rekord közeli ingatlan adásvétel mínuszban..
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/