Télen is érdemes ingatlant eladni, venni?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy télen is érdemes eladni, vagy venni ingatlant, vagy egyáltalán mikor érdemes?
Eladók azt szokták kérdezni, hogy mikor a legjobb az ingatlanpiac, mikor van a legtöbb vevő?
Télen is érdemes az ingatlan eladásban gondolkozni, vagy csak tavasszal, ősszel, netán nyáron?
Ebben is megoszlanak a vélemények.
Nyilván télen kevesebb embernek jut eszébe, vagy kevesebb embernek akaródzik kimozdulni az otthonából, nemhogy még kiköltözni, beköltözni, pakolni, cuccolni.
Melyik évszakokban mozog általában a legjobban az ingatlanpiac?
Tapasztalatom szerint a leginkább tavasszal és ősszel van a legnagyobb mozgás az ingatlanpiacon, de működik azért az ingatlanok adás-vétele nyáron és télen is.
Sokat számít, hogy mit mondanak, és mit látunk a médiában, jó híreket, vagy rossz híreket hallunk, netán bejelentenek valamilyen támogatást, ezek nagyban befolyásolják az ingatlanpiacot.
Egyébként nekem személy szerint az ingatlanközvetítői pályafutásom alatt kettő egymás utáni téli hónap volt az egyik legsikeresebb időszakom és ekkor volt az egyik legtöbb eladásom egy decemberi és egy januári hónapban, mivel éppen akkor nagyon mozgott az ingatlanpiac, egymást érték a lakás eladók és vevők.
Az egyik év végén December 30-án is sikerült eladnom nem is városi, hanem vidéki családi házat, télen, amikor azt gondolnák, hogy az év utolsó előtti napján nem vesznek ingatlant.
Nincs eladhatatlan ingatlan, csak magas ár
Tartja a mondás, hogy nincs eladhatatlan ingatlan, csak magas ár.
Télen is el lehet adni ingatlant, csak az ingatlanpiaci trendeket és árakat meg még több mindent figyelembe kell venni és ez szerint kell meghatározni az eladandó ingatlan árát.
Kevesebb ingatlanhirdetés
Mivel télen kevesebben akarnak költözni, ezért kevesebb lakáshirdetéssel találkozhatsz, viszont, ha el akarod adni a lakásodat, akkor kevesebb konkurens lakáshirdetés közül jobban kitűnik a tiéd, mivel nem mindegy, hogy például 10 ingatlant hirdetnek éppen a te ingatlan kategóriádban, hasonló paraméterekkel rendelkező ingatlant, vagy akár 100-at is.
Amennyiben nagyon sok ingatlant hirdetnek, akkor még az sincs kizárva, hogy észre sem veszik a lakáshirdetésedet, ha nincsenek jó képek, ha nincs kiemelve, ha túl magas az ár, de folytathatnám a sort.
A vevők szempontjából is kevés a hirdetett ingatlan és számukra hátrány, hogy kevesebb ingatlanból válogathatnak, viszont, mivel valószínűleg kevesebb a vevő, mint más évszakban, ezért nagy eséllyel jobban tudhatnak alkudni az ingatlan árából.
Az eladó ingatlan energiatakarékosságának a kihangsúlyozása
Amennyiben energiatakarékos, jól szigetelt ingatlanod van, akkor egy energiatanúsítvánnyal megerősített bemutatót is tarthatsz a lakásodba, hogy milyen jó energiatakarékos és milyen jól jár a vevő azzal, ha ezt az ingatlan veszi meg, mert tud spórolni az energiaárakon más eladó ingatlanokhoz képest.
Mutasd meg a vevőnek az előző havi fűtés számlákat, mutasd meg neki – tegye oda az ujját az ablakhoz – a jól szigetelő nyílászárókat.
Egyébként, ha nem lakott az ingatlant, akkor is érdemes a lakásbemutatóra felfűteni télen, illetve hidegben, mert máshogy néznek a vevők az ingatlanra, jobb hangulatuk lesz, otthonosabban érezhetik magukat, amikor belépnek a kellemesen meleg lakásba a nagy hidegből.
Téli hangulat kiemelése az ingatlanon belül és kívül
Amennyiben családi házat kínálsz eladásra (ez a megfogalmazás olyan ingatlanos lett), akkor érdemes lehet begyújtanod a kandallót, cserépkályhát, hogy érezze a vevő a meleget és hallja, illetve lássa a ropogó fát a kandallóban, ez nagyon hangulatos tud lenni, főleg, ha nagy hideg van kint.
A megfelelő hangulat elérése nagyon fontos az ingatlan bemutatónál, mert a vevő otthonként próbálja elképzelni az ingatlant, ha otthont keres, nem pedig befektető.
Ezen kívül, ha éppen esik a hó és nagyobb a kert, telek, akkor érdemes sétát tenni a telken és mutatni a szemben lévő havas dombokat, közben beszélni a vadon élő állatokról, akik megszokták látogatni a ház környékét, ugyanis valószínű olyan vevő vesz nagyobb telket, aki szeret valamennyire gazdálkodni, növényeket termeszteni és szereti az állatokat.
Amennyiben kisebb a kerted, akkor a madarak etető helyét mutasd és éppen előtte és akkor szórj ki nekik eleséget, amire odarepülhetnek.
Erre szokták mondani, hogy minden évszaknak megvan a maga szépsége, ha eladó vagy, akkor neked ezt a szépséget kell kihangsúlyozni.
Az egyik eladóm azt emelte ki például a vevőknek, hogy a gyerekei a saját telkükön tudnak szánkózni.
Arra nagyon ügyelj, hogy, ha még sem sikerül eladnod az ingatlanodat télen, akkor újítsd meg a képeket, mivel gondolom te is láttál már olyan ingatlanhirdetést nyáron, ahol karácsonyfa, vagy havas képek voltak még fent a neten azzal, hogy mondjuk februári beköltözéssel eladó a lakás.
Ilyen hibát néha még ingatlanosok is el szoktak követni.
Társasházi lakás eladásnál
Lakás esetében kiemelheted, hogy itt hóban sem kell havat lapátolni.
Távfűtéses, házközponti fűtéses lakás esetében felhívhatod a figyelmét a vevőnek, hogy itt sohasem kell fázni ( megjegyzem, hogy konvektoros lakás esetében sem kell fázni, ha jól állítod be a szabályozót, egyedi központi fűtéses lakás esetében sem, ha jól állítod be a termosztátot és nem spórolod agyon magad ), szigetelt falak és jó fekvés esetén pedig, az sincs kizárva, hogy valamikor le is lehet tekerni a fűtést, mert annyira meleg a lakás.
Amennyiben udvari garázs, vagy teremgarázs is tartozik a lakáshoz, az pedig nagy előny, hogy nem kell esőben, sárban, hóban totyogni.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
