Megállt az ingatlanpiac 2023-ban?
Mi várható?
Bevallom egy kicsit hatásvadászra sikerült fogalmaznom ennek a blog cikkemnek a címét ezzel a kérdéssel, hogy Megállt az ingatlanpiac 2023-ban?
Ha éppen nem is pont így, de azért sokan kérdezik tőlem, hogy megy az ingatlanpiac, megy egyáltalán és mi várható a lakáspiacon 2023 további részében, érdemes most is lakást, házat, ingatlant vásárolni, vagy várjunk?
2022.10.16-án írtam egy blog cikket arról, hogy Átalakulóban az ingatlanpiac, sajnos a jóslatom nagy vonalakban bevált és nem lett jobb a lakáspiac, ingatlanpiac, hanem részben valóban átalakult.
Már egyes helyeken árcsökkenésről lehet hallani és a vevők száma is megcsappant.
Meg tud állni teljesen az ingatlanpiac?
Amennyiben még emlékszel 2020 év elejére a Covid 19 megjelenésére és a lezárásokra, amikor alig volt mozgás az utcákon, akkor sem állt le teljesen az ingatlanpiac, akkor is jöttek nézni a vevőjelöltek a lakásokat, családi házakat, ingatlanokat.
Abban az időben szó szerint az életét kockáztatta az is, aki nézte a lakást és az is, aki mutatta, mivel még nem volt védőoltás sem és nem tudtuk, hogy mennyire veszélyes ez a vírus.
Voltak ingatlanbefektetők, akik azt hitték, hogy végre eljött a Kánaán és a lezárás egy jó darabig marad, zuhannak lefelé az árak, megáll teljesen az ingatlanpiac és visszatérnek az ingatlanárak, akár a 2008 év előttire, vagy még olcsóbbak lesznek az ingatlanok, mint akkor.
Csalódniuk kellett.
Nem állt le az ingatlanpiac, sőt a lezárásokat követően és azután is mentek tovább felfelé az ingatlanárak.
Miért robogtak tovább felfelé az ingatlanárak a Covid 19 után is?
Ennek több oka is van, lehet, hogy megérne még egy blog cikket, csak egy párat említek most.
Véleményem szerint egyszer a a kormányok adták a támogatásokat ( nemcsak Magyarországon) és pénz bőség volt.
Másszor a pszichológia, mindenki megijedt, világvége hangulat kezdett lenni – volt olyan férfi ismerősöm, aki könnyezve mondta, hogy nem tudja mit fog hozni a jövő, mikor múlik el a koronavírus – és amikor végre kiszabadult, akkor a tele kasszába lévő pénzt el kellett valamire költeni.
Természetesen besegítettek még az állami lakástámogatások és az olcsó hitel is.
Az olcsó hitelt úgy értem, hogy messze nem volt olyan magas kamata a hitelnek, mint jelenleg, de azt is tudom természetesen, hogy a hitel annak olcsó, aki beszél róla és annak drága, akinek fizetni kell..úgyhogy a hitel sosem olcsó.
A Covid 19 részben átalakította a lakásvásárlói szemléletet, igényeket és ingatlan keresletet
A koronavírus és a Home Office miatt még jobban elkezdték keresni a vidéki, Balatoni ingatlanokat és a kertes, teraszos, erkélyes lakásokat, ingatlanokat.
Pont a Kovid kellős közepén, amikor az utcára sem mehettek ki sokan, akkor mutattam több Pest környéki vevőjelöltnek kertes házakat.
Adott esetben az sem számított, hogy túl méretes, vagy egy nagyobb sorház, családi ház, ingatlan, amire esetleg szüksége lehet a vásárlónak, vagy kényelmesen elbírná a büdzséje és az sem számított, hogy esetleg sok kilométert autózni kell.
Lehet még hatása a Korona vírusnak az ingatlanpiacra?
Talán már nagyjából elmúlt ez a hatás, de a napokban hallottam egy osztrák rádión, mivel autózás közben mindig az osztrák rádiókat hallgatom, hogy a Covid 19 -el együtt az influenza is kezd erősödni.
Úgy néz ki, hogy a Covid 19 is megmarad már, de talán nem lesz már akkora hatása, mint volt, hacsak nem jön valami új, durva mutáns..
A rezsicsökkentés csökkentése és az üzemanyag támogatás eltörlésének hatása az ingatlanpiacra
A rezsicsökkentés csökkentése és az üzemanyag támogatás eltörlése viszont részben változást hozhat a kistelepülések ingatlanpiacán és a nagy sorházak, családi házak, ingatlanok keresésében, ugyanis lassan mindenki meggondolja, hogy mennyit akar és tud költeni az ingatlana rezsijére és mennyit tud és akar autózni.
Véleményem szerint lesznek, akik elgondolkodnak a nagy kertes sorházakból, családi házakból, nagy ingatlanból a vidékről, agglomerációból a városba a költözésre, visszaköltözésre egy kisebb körbefűtött panel lakásba, ha meg normál, nem támogatott lesz esetleg valamikor a rezsi akkor meg pláne.
A Balatonon mindig keresték az ingatlanokat és mindig jó érték volt a Balatoni ingatlan – bár régen még azt is kitalálták egy időben, hogy ki fog száradni a Balaton, ha jól emlékszem – legfeljebb nem emelkednek tovább esztelen mértékben a Balatoni ingatlanárak.
Talán 2023 év elején már nem fogunk mind meghalni és megfagyni és nem dől be az ingatlanpiac
Úgy néz ki, hogy már az ingatlanpiac sem dől be, amit sokan várhattak, hogy majd sok, energiapazarló, korszerűtlen ingatlan tulajdonos nem tudja fizetni a rezsit, mivel eddig legalábbis nem volt kemény a tél és gáz is van még.
Az már más kérdés, hogy, ha jön a következő tél, akkor mi lesz..
Meg tud állni teljesen az ingatlanpiac?
Véleményem szerint nem, de ne is várj az ingatlanpiac megállására, még akkor sem, ha ingatlanbefektető vagy, nagyon olcsón akarsz lakást venni, mert akkor szerintem más is, a gazdaság is össze borul és akkor valószínűleg nem a lakásvásárlás lesz a fő szempontod sem neked, sem másnak, bár van egy mondás, hogy akkor vásárolj, amikor vér folyik az utcákon mondta egykor Nathan Rotschild..csak ugye a vásárlás utáni időkre is kell gondolni, hogy kibírod-e addig és meddig tudsz várni..
Ingatlanszakértők szokták mondani és az eddigi tendenciák is ezt mutatják, hogy egy bizonyos ingatlan adásvételi mennyiséget a legnehezebb időkben is produkál a magyar ingatlanpiac, ami minimum kb. 90-100 ezer adásvételt jelent évente, persze a régi mennyiség nem biztosíték a majdanira.
Lehet hatással az Orosz- Ukrán háború az ingatlanpiacra?
Nem vagyok sem külpolitikai, sem Oroszország szakértő a médiából értesülök a fejleményekről, bár napi szinten figyelem a különböző médiumokat és érdekel is a téma, mint általában a történelem.
Nagyon úgy néz ki, hogy mostanában nem lesz vége ennek a háborúnak, éppen a napokban dőlt el, hogy a németek Leopard 2, az amerikaiak Abrams tankokat és mások is szállítanak harckocsikat, Ukrajnának és különben is Amerika és szövetségesei célja, hogy meggyengítse, megállítsa Oroszországot.
Az Oroszoknak sem biztos, hogy céljuk a mielőbbi lezárás, mert addig valószínűleg nem veszik fel Ukrajnát a NATO-ba és az EU-ba, amíg problémás, ezenkívül, ha nem is tudják megnyerni a háborút, akkor is tovább próbálnak menetelni előre, hogy jobb alkupozíciójuk legyen meg hát gondolom mégiscsak megpróbálnak nyerni, ha lehetetlennek is tűnik ekkora ellenfelek támogatása ellen harcolni.
Azzal sem biztos, hogy nagyon gyorsan ki leszünk segítve, ha lezáródik végre a háború, mert akkor viszont hosszú évekre lesz szükség az újjáépítésre és az építőipari alapanyagokat akkor meg Ukrajnában lesz szükséges felhasználni és az újjáépítés nem tudjuk, hogy mekkorát tud lendíteni a magyar gazdaságon és mennyi magyar munkaerő tud ott dolgozni, egyszóval mekkorát tud az újjá építésből Magyarország és a magyar emberek profitálni..
Bizonytalanság az ingatlanpiacon
Az előbbiekből is következik a nagy fokú bizonytalanság.
A háború megindulásakor volt a félelem, most ezt nagyjából véleményem szerint átvette a bizonytalanság.
Az emberek nagyon sok minden miatt lehetnek bizonytalanok.
A háború, gazdaság miatt, az infláció miatt és az is nagyot nyom a latba, hogy attól is félnek, hogy most jó döntést hoznak-e azzal, ha eladják az ingatlanukat, vagy ingatlant vesznek és ezért valószínűleg, főként csak azok vesznek és adnak el ingatlant, akiknek szükséges.
A lakás vásárláshoz sok esetben eladás is szükséges
Sokszor találkozok olyan eladókkal, akik venni is szeretnének és olyan vevőkkel, akik eladók is egyben.
Abban az esetben, ha azt szokták mondani, hogy valamiért „megakad a verkli”, akkor gond van, ha az eladók nem tudják eladni az ingatlanjukat, akkor vevő sem lesz belőlük, hacsak nem engednek az árból, de ha nem sürgős akkor nem biztos.
Na persze, mindig vannak olyanok, akik örökölnek, vagy egyáltalán más forrásból tudják finanszírozni a lakás vásárlásukat és, akik hitelt vesznek fel, de azért azok is nagyon számítanak a lakáspiacon, akik a lakáseladásból finanszírozzák a lakás vételüket.
Hitelfelvétel lakásvásárlásra
Egyre több helyen mondják, akik hitelekkel foglalkoznak, hogy nagymértékben csökkent a lakás hitelfelvételi kedv.
Ez természetes, mivel megemelte az MNB az irányadó kamatot, ezzel drágább lett a forrás és nagymértékben megnőttek a lakáshitel kamatok és a hitelfelvevők is ki várhatnak a jobb időkre.
Ingatlanbefektetők lakásvásárlásai
Egy időben nagyon jöttek az ingatlanbefektetők, akik az áremelkedésben bíztak és adott esetben abban, hogy jól ki tudják adni a lakásokat.
A jó lakás kiadás most is mehet akár, de az áremelkedés, legalábbis egy darabig bizonytalan.
Állami támogatások, kedvezményes lakás hitel
Szerencsére 2022 év végén bejelentették, hogy marad, illetve meghosszabbodik több állami támogatás is, mint például a babaváró kölcsön, a falusi CSOK.
Marad a CSOK és a CSOK hitel is.
A támogatások, illetékmentesség segítik az ingatlanpiacot, de sajnos, ha nem emelnek előbb utóbb a támogatások összegein, akkor szépen lassan elinflálódnak, ugyanis, amióta megjelentek a támogatások, azóta jócskán megemelkedtek a lakásárak, ugyanis minden bejelentést követően szinte azonnal beépültek a támogatások árai az ingatlanárakban és közben még amúgy is emelkedtek a lakásárak.
Az infláció hatása az ingatlanpiacra
Maradhatnak olyan lakásvásárlók, akik nem akarják hagyni elinflálódni a tőkéjüket, továbbra is az ingatlanban hisznek, illetve diverzifikálják a pénzüket és ingatlanvásárláson gondolkoznak, vesznek is ingatlant.
Sajnos lesznek olyanok is, akik lehetséges, hogy végleg kiárazódnak az ingatlanpiacról, mivel elinflálódik a pénzük, illetve az egyre magasabb megélhetési költség miatt nem tudnak már ingatlant vásárolni, pénzt tartalékolni, lakáshitelt fizetni, aminek meg magasabb lett a kamata, mint korábban manapság.
Ők bízhatnak az esetleges ingatlan árcsökkenésben, ami kérdéses, hogy eljön-e.
Állampapír és lakásvásárlás viszonya
Megjelent az inflációkövető állampapír is.
Ha nem emelkednek folyamatosan az ingatlanárak, akkor ez pillanatnyilag jobb befektetés lehet, mint egy ingatlan momentán, de az is igaz, nem lehet tudni, hogy mikor indulnak meg a lakásárak felfelé, mert amikor a KSH lehozza, hogy megindultak az ingatlanárak felfelé, akkor már lehet, hogy késő, de egyébként az ingatlanbefektetésben véleményem szerint hosszútávon kell gondolkozni
Azt szokták mondani, hogy akinek akkora tőkéje van, annak érdemes lehet diverzifikálni a pénzét, magyarul több -féle befektetésben elosztani.
Ingatlanárak
A jelenlegi ingatlanpiaci helyzethez képest magasnak látom az ingatlanárakat, tehát véleményem szerint túlárazott az ingatlanpiac.
Ezt nemcsak én látom így, hanem sok más ingatlanos, ingatlanközvetítő véleményét, nyilatkozatait figyelem a médiában, közösségi oldalakon.
Az ingatlanpiac sajátossága, hogy merev, lassan reagál az eseményekre, változásokra.
Az eladók egy része is megdöbbentő, hogy mennyire máshogy tudja látni a helyzetet, mint a valóság, no persze, tapasztalatom szerint ezek tipikusan azok az eladók, akiket nem igazán érdekel, hogy mikor lesz eladva az ingatlanjuk, az sem érdekli őket, ha sohasem, vagy évek múlva lesz eladva.
Olyan eladók is lehetnek nem kevesen, akik bocsi, hogy így fogalmazok várják a tollashátú, nagy madarukat.
Lesznek hirdetett ingatlanok, amik soha nem lesznek eladva, lesznek, amik évek alatt és lesznek, amik áralkuval gyorsabban, sürgősségtől, élethelyzettől függően.
Amennyiben magadra ismersz és úgy érzed, hogy túláraztad a hirdetett ingatlanodat, mert egyszerűen nem akar menni és senki sem hív, vagy csak ingatlanturisták, akár itt a linken olvastak szerint is eljárhatsz, illetve keress meg, hogy támogassam az ingatlan eladásodat, ha valóban, komolyan el akarod adni a lakásodat, családi házadat, hétvégi házadat ingatlanodat stb..és nem csak tesztelni akarod az ingatlanpiacot!
A jelenlegi ingatlanpiaci helyzetben vigyázz az ígérgetős ingatlan ügynökökkel!
Tipikusan azokat az eladókat tudják véleményem szerint a csalárd, ígérgetős ingatlanügynökök behúzni egy hosszú távú szerződéssel a csőbe, akik nem látják be a helyzetet és egyfolytában reménykednek, illetve különféle trükkös ígéretekkel táplálni lehet bennük a reményt, hogy majd csak el lehet adni túl magas áron az ingatlanjukat.
Ennek az a pszichológiája, hogy azt mondják az ingatlanügynökök, hogy simán el lehet adni annyiért, vagy még többért is az ingatlant, kössön 1 éves kizárólagost és majd csak sürgős lesz az 1 év alatt az eladás és majd csak enged az ingatlan árból az eladó, ha más nem kényszerből, ha majd szükséges lesz neki, ha meg nem, akkor legalább megpróbálták..
A nagy számok törvénye szerint csak befog jönni egyszer-egyszer.
Új lakáspiac
Eddigi írásomban a használt ingatlanpiacra gondoltam, most váltsunk át egy kicsit a használt lakásokról, az új lakásokra, az új ingatlanpiacra.
Hatalmas fordulatot nem várok, mert az anyagárak és a munkaerő díjai nem hiszem, hogy hatalmasat fog esni, tehát sokkal nem lesznek olcsóbbak és a beruházóknak egyszerűen meg kell lenni a hasznuknak, mivel profitorientált vállalkozások, ezenkívül a bankok rostáján is át kell menni egy vállalkozásnak, tervnek, mielőtt a bank nem finanszíroz egy vállalkozást.
Megmaradt a kedvezményes áfa visszatérítés is bizonyos feltételekkel.
Egy rövid ideig kitartott az un. zöldhitel is, de az vicc kategória, hogy milyen gyorsan kimerült a keret és jelenleg nem tudja senki, hogy újraindul-e valaha a zöldhitel.
Azoknak a vállalkozásoknak lehet nehezebb, akik már régebben eladták a lakásaikat az anyag áremelkedések előtt és most kezdik az építkezést, de gondolom ott jócskán bele voltak ezek kalkulálva, ha meg nem, akkor azt szokták mondani, hogy „egyéni szocprobléma”..
Mindenesetre, ha új lakást veszel, akkor legyél résen, keress saját ügyvédet, mielőtt adásvételi szerződést írsz alá, nehogy behúzzanak a csőbe, mert ha a beruházónak valamiért nem éri meg közbe, akkor az sincs kizárva, hogy téged megpróbál kipiszkálni a szerződésből és másik vevőt keres helyetted, aki többet fizet, eddig is lehetett hallani ilyen és hasonló megoldásokról.
Hogyan tovább ingatlanpiac 2023-ban?
Mint eddig írtam, nem lesz könnyű, de álljunk hozzá optimistán, csak nehogy „kincstári optimizmusunk” legyen..
Egy biztos, hogy az ingatlanpiac ciklikus, egyszer fent, egyszer lent, vannak hullámvölgyek, olyan mint a gazdaság.
Több ciklikusságot sikerült már eddig átélnem, sőt nemcsak ingatlanpiaci, gazdasági ciklikusságot, hanem tőzsdeit is.
Közös volt bennük, hogy amikor fent van a görbe, akkor eufória van, mindenki venni akar, szinte egymást tapossák az emberek akkora az optimizmus, rettenetesen irigylik egyesek másokat, akiknek sikerült jó, olcsó lakást, részvényt stb.. vásárolni.
Ahogy megyünk előre az időben az teljesen normális, hogy az eufóriát követően visszaesés következik a gazdaságban és az ingatlanpiacon és elindulunk lefelé, már csak az a kérdés, hogy meddig megyünk le egy képzeletbeli görbén, ugyanúgy, mint amikor megyünk fel, akkor sem tudja senki, hogy meddig megyünk.
Ebben a ciklusban hatalmas és egyre nagyobb a pesszimizmus, a rossz hangulatot még jobban felturbózza a média, ahol egyre durvábbakat írnak és közel világvége hangulatot jósolnak a szalagcímek, hogy egyre kevesebb ingatlant vesznek, esnek az ingatlanárak és a végén már szinte nem is vesz senki ingatlant, pont a felívelő szakasszal ellentéteseket írnak, amikor meg az eszméletlen, hihetetlen lakás drágulást és a hatalmas érdeklődők özönét taglalják, meg hogy már nincs is lakás, amit megvehetnének, meg már aranyárban mérik a lakásokat..
Az ingatlanpiacon azok vannak jó helyzetben, akik nyugodt, jó döntéseket tudnak hozni, nincsenek kényszer eladásban, vagy vételben, akár hosszú távon is tudnak várni, tehát ki tudják várni a legjobb időpontot, ami nagy valószínűséggel nem fog eljönni sohasem, de ezt a következőkben fogom írni.
Összességében sem a használt és sem az új ingatlanpiacon nem várok jelenlegi tudásom szerint hatalmas nagy változást, óriási áresést, jelenleg, de bármikor bármi megváltozhat, akár már holnap is.
Az is igaz, ha viszont nem emelkednek a lakásárak legalább az infláció mértékével, akkor tulajdonképpen csökkennek, az esetleges még csökkenésen kívül még jobban és a lakásért kapott majdani vételár is veszít a vásárló erejéből, magyarul inflálódik.
Azonban, ha ingatlant adsz el és azonnal vásárolsz és ha körültekintően teszed, akkor remélhetőleg a vétel és eladás kiegyenlíti egymást.
Az tény, hogy én speciel kisebb vevői érdeklődést tapasztalok, mint tavaly ilyenkor.
Érdemes most lakást, ingatlant venni?
Ez megint csak egy örökzöld kérdés, téma, hogy Érdemes most lakást venni, vagy várjunk és ha várunk, akkor meddig?
Ezt nem egyszerű megválaszolni.
Minden embernél, vevő jelöltnél más és más az élethelyzet, vagyoni helyzet, azt is írhatnám, hogy csak személyre szabott vizsgálattal lehet erre a kérdésre válaszolni.
Általános válaszom az, hogy jól gondold át, hogy miből tudod finanszírozni a lakásvásárlást és meddig tudsz várni, mennyi mindenről kell lemondanod a lakásvásárlás érdekében, tehát, ha a lakásvásárlást követően nem tudsz aludni, illetve nyugtatókat kell szedned, akkor kétszer is gondold meg a vételt.
Amennyiben bőven van pénzed és tudsz várni, akkor meg amúgy is diverzifikálni érdemes a tőkédet.
Bármikor jó lehet egy lakás vásárlás, egy fő szabály van, hogy olcsón kell venni és drágán kell eladni.., valamint jó helyen vegyél, jó áron és tudj várni, ha szükséges stb..
Eljön valaha a legjobb pillanat az ingatlanpiacon?
A döntésképtelenséget is bánhatod.
Olyan emberekről is hallani jócskán, akik már régóta várnak a megfelelő pillanatra az ingatlan vásárlás legjobb pillanatára, de akár az ingatlan eladás legjobb pillanatára is, amit megsúgok neked, valószínűleg soha nem fog eljönni a legjobb pillanat, várhatsz rá, mert mindig lesz jobb, mindig van rosszabb és jobb is, legalábbis eddig ez volt..
Persze volt nemrégen olyan az „ingatlan praxisomban”, hogy 2 hét alatt lebonyolítottam egy lakáseladást és családi ház vételt a költözéssel együtt, ennek az eladónak és egyben a vevőnek talán élete legjobb üzlete volt, mert ilyent azért ritkán sikerül összehozni ennyi idő alatt, de most nem ilyenre gondolok, hanem arra, hogy pont mikor kell ingatlant eladni és venni, hogy pont a legjobbkor add el és vegyél, amikor már nem lesz sem lejjebb, sem feljebb.
Ugye ide meg azt kell írnom hivatalból, hogy a régi történések, mozgások nem garanciák a jövőre nézve és ez nem is befektetési tanácsadás, úgyhogy ne hallgass rám, azt csinálsz, amit akarsz..
Mitől hangos most az országos média, mit mond szinte minden ingatlanszakértő?
Milyen ingatlanokat keresnek és milyen ingatlanokat nem?
Jelenleg nagyon divatos azt mondani, hogy nem keresik a nagy, korszerűtlen ingatlanokat és csak a kicsi, szigetelt, modern ingatlanokat keresik és csak ezek a jó befektetések.
Jelentem, nincs új a nap alatt, mindig így volt és mindig is jobban keresték az újszerű, szép és modern ingatlanokat és egy gyönyörű lakást, jó helyen mindig gyorsabban, könnyebben el lehetett adni, mint egy lepusztultat, legalábbis 1996-óta, amióta fent vagyok az ingatlanpiacon.
Természetesen ez sem igaz pontosan, úgy pontosabb, ha azt írom, hogy ár függvénye is, hogy mit lehet és milyen gyorsan eladni és bármilyen ingatlan lehet jó befektetés, ha jó áron van, jó helyen van az ingatlan, jó tudják hasznosítani és folytathatnám a sort..
Egyébként a napokban nézett nálam egy ingatlanbefektető nagy, 70 négyzetméter feletti társasházi lakást, és nézett elötte nagyméretű házakat és sorházat is, mivel neki az a lényeg, hogy minél több embert tudjon elszállásolni, mert munkásoknak akarja kiadni az ingatlant.
Azt mondta, hogy az a legnagyobb a baja, hogy bizonytalan abban, hogy 3 év múlva mi lesz, mert az sincs kizárva, hogy kivonul több multi, mert hiszen bármikor megtörténhet bármi, meg olyan bizonytalannak tűnik most minden, és akkor ott marad a nagy ingatlan.
Ugye, mit írtam korábban, a bizonytalanság, ez is egy fékező erő az ingatlanpiacon.
Van tőkéje, az sem lenne probléma, hogy ha energiapazarló az ingatlan, mivel tudja korszerűsíteni, de ugye ennek viszont meg kell jelennie az ingatlan vételárában.
Most már jobban és még jobban fogják keresni az energiatakarékos ingatlanokat, illetve az energiapazarló ingatlanokért jóval kevesebbet akarnak adni, kb. minimum annyival, amennyibe a teljes korszerűsítése kerül, mert ugye a rezsicsökkentés csökkentésével többet kell fízeni és ha ezt is eltörölnék netán, akkor még cudarabb helyzet elé nézhetünk.
Egy korábbi blog cikkemben itt arról írtam, hogy a rezsicsökkentés változás milyen hatással lehet az ingatlanpiacra..
Az ingatlanpiacról..
Egyébként, eddig rosszul is fogalmaztam, mivel egységes ingatlanpiacról nem is beszélhetünk, szegmensek vannak, mint Buda, Pest, kerületek, agglomeráció, megyék, város, vidék, Balaton, rossz környék, jó környék és ingatlantípusok stb..úgyhogy elkezdhetnénk, most szegmensenként vizsgálni az ingatlanpiacot, de ahhoz minimum 20-30 ingatlanszakértőnek, vagy többnek itt kellene ülnie és hozzá kellene szólnia a témához, az országból mindenhonnan, ezzel azt akarom mondani, hogy egyik helyen mehet, másik helyen nem annyira, egyik ingatlan típus mehet, a másik meg nem annyira, úgyhogy szerintem a tutit senki nem tudja neked megmondani..
A helyi ingatlanközvetítő szakember fontossága
Mivel, mint írtam nincs egységes ingatlanpiac, hanem helyi szegmensek vannak, ezért helyileg tud neked segíteni egy tapasztalt ingatlanszakember, aki ismeri a helyi ingatlanárakat, ingatlanpiaci mozgásokat, rezdüléseket, keresletet, kínálatot, vagy ezek elmaradását és ő tud legjobban következtetni a folyamatokra, mozgásokra, akár már némileg előre vetítve is.
Persze neked becsületes ingatlan szakemberre van szükséged, aki nem kezd el hitegetni egy hosszútávú, kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés reményében és meghallgatja az élethelyzetedet, őszintén, becsületesen elmondja neked az ingatlanpiaci helyzetet és tájékoztat a lehetőségekről, lehetőségeidről, hogy hogyan és miként lehet a mai helyzethez képest a lehető legjobb áron és leggyorsabban eladni az ingatlanodat.
Egy biztos, hogy a válságos időkben felértékelődnek meggyőződésem szerint a tapasztalt ingatlanszakemberek, mivel még fontosabb ilyenkor a jó ingatlan ár megállapítás, hogy belátható időn belül el lehessen adni az ingatlant.
Egy jó, felkészült ingatlanszakember megfelelő marketinget biztosíthat az eladó ingatlanodnak, amivel kiemelkedhet az ingatlant a tömegből.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/