Rosszkor lakást venni és eladni, vagy jókor ingatlant venni és eladni? Melyiket akarod?
Rosszkor vagy rossz helyen, vagy jókor vagy jó helyen?
Ez az élet minden területére igaz, nem mindegy hol vagy és mikor, ezért miért ne lenne igaz ez az ingatlanpiacra is?
A jókor jó helyen az ok, de a rosszkor rossz helyen venni, meg még esetleg rossz ingatlant venni és ráadásul rossz időben eladni az lehet ám a teljes pénzügyi és lelki befuccsolás.
Nem azokról beszélek most, akik eladták az ingatlant és utána felment az ár, mert az bárkivel megesik
Most az olyan emberekről beszélek, akik tendenciózusan rossz döntéseket hoznak az életükben és rossz döntéseket hoznak az ingatlanpiacon is és valahogy nem tanulnak a hibáikból.
Mindenki követ el hibát, sőt azt mondják, hogy kellenek is hibák, ahhoz, hogy tanulhassunk és meg is kell fizetni a tanulópénzt is, de ezekből tanulnunk kell és nem még egyszer ugyanazt a hibát, hibákat elkövetni.
Hidd el én is vettem már rosszul ingatlan és adtam el, de igyekeztem mindig a saját hibámból tanulni, miután megfizettem a tanulópénzt.
Olyan eladó is volt rengeteg, akik eladták az ingatlanjukat, majd felment az ingatlan ára.
Nem róluk szól a cikkem, hiszen ez bárkivel előfordulhatott, mivel, ha az utóbbi 35-40 évben adott el ingatlant, akkor ez megtörténhetett egypár kisebb nagyobb ingatlanpiaci kilengés, ciklikusság kivételével, mivel sokszorosára drágultak az ingatlanok.
Ezért is mondom mindig azt, hogyha az ember ingatlant ad el, akkor érdemes visszaforgatni a pénzt ingatlanba, de legalább egy részét, vagy más pénzt termelő eszközbe, befektetésbe, ha meg tudja tenni.
Miért vesznek egyesek mindig rosszkor ingatlant és miért adják el azt rossz időben?
Jó pár olyan embert láttam már, akik notóriusan mindig rossz időben vették az ingatlant, jó drágán és rosszkor adták el, az éppen akkori ingatlanpiac alján, nem ritkán nemhogy nyereséggel, hanem veszteséggel, vagy minimális nyereséggel, sokkal kevesebbért, amennyiért lehetett volna.
Úgy gondolom, hogy egy ingatlant illik nyereséggel eladni, tehát legalább drágábban eladni, mint, amennyiért vettük, illetve nem rosszkor venni és rosszkor eladni a legtöbbször, persze vannak kivételek, élethelyzetek, amikor nem tudod ezt megtenni, de hogy egyesek szinte minden ingatlanpiaci tranzakciójukat rosszul viszik végig ez elméletileg rejtély, de én már kezdem megérteni, hogy miért.
Most azt vizsgáljuk meg, hogy egyesek miért rossz vevők és eladók, mások viszont hatalmas nyereségeket érnek el minden ingatlanjukkal és alacsony áron vesznek ingatlant és magas áron adnak el, azt is mondhatnám, hogy jó ingatlan befektetők!
Mitől függhet az ingatlanvásárlási, ingatlan értékesítési döntésünk?
Hogyan lehet elkerülni, hogy rosszkor vegyünk ingatlant és rosszkor is adjunk el?
Hova születünk
A születési helyünk és közegünk befolyásolhatja a pénzügyi kultúránkat.
Például, ha egy olyan családban nőttünk fel, ahol a szüleink is ingatlant vásároltak, akkor nagyobb valószínűséggel fogunk mi is ingatlant vásárolni.
Az sem mindegy, hogy mit szívunk otthon magunkba
Számomra annak idején szinte az összes fontos folyóirat, gazdasági lapok elérhetőek voltak, ezeket lapozgattam már egészen kiskoromban.
Az meg pláne nem mindegy, hogy milyen anyagi helyzetben lévő családba születik valaki
Vannak olyanok, akiknek soha nem kellett gondolkodniuk, hogy mit vegyenek a boltba és már születésükkor eldőlt, hogy lesz Balatoni nyaralójuk, autójuk, lakásuk és, akár soha nem lesz anyagi gondjuk.
Egy ilyen közegből már könnyebb továbblépni, második és harmadik ingatlant venni és eladni.
Mi a neveltetésünk, milyen hatások érnek bennünket
A neveltetésünk is befolyásolhatja a pénzügyi, ingatlan kultúránkat.
Például, ha a szüleink megtanították nekünk, hogy fontos a spórolás és a pénzügyi tudatosság, akkor nagyobb valószínűséggel fogjuk ezeket az elveket követni.
Pláne, ha ingatlanvásárlási, illetve ingatlan értékesítési példákat is szívunk magunkba, akkor az is hatalmas előny.
Iskolázottság, közgazdaságtan nyilván segíthet a lakáspiacon
A közgazdaságtanok legalább részleges ismerete is hasznos lehet az ingatlanvásárlási döntések meghozatalában.
Például, ha tudjuk, hogy a kamatok hogyan befolyásolják az ingatlanárakat és, hogy a gazdaságban és a lakáspiacon is ciklusok váltogatják egymást, akkor jobban fel tudjuk mérni a kockázatokat.
Több közgazdász, illetve közgazdasági iskolát végzett ügyfelem van, ők soha nem hoztak még rossz döntéseket az ingatlanjaikkal, vagy legalábbis nem mentek mínuszba, mert ismerik a gazdasági összefüggéseket, persze ez nem garancia a jó döntések meghozatalára, de azért hatalmas előny.
Baráti kör, milyen emberekkel tartjuk a kapcsolatot, kiktől kérünk tanácsot lakáspiaci szempontból
Nagyon nem mindegy, hogy kikkel barátkozunk, jó, vagy rossz példákat látunk magunk előtt.
Én például kora huszonéves korom körül egy részvényekkel, földekkel, ingatlanokkal foglalkozó társaságba csöppentem bele és sok mintát, látásmódot tőlük kaptam a későbbi életemhez.
Én a negyedét sem értem el, mint sokan közülük, mert tehetős családokból származtak, de a látásmód sokat segített és a mai napig segít az ingatlanközvetítői munkámban is.
Munkahelyen megtanultak, ellesett infók hatása az ingatlanügyekre
Sokat jelenthet, ha valaki a munkahelyén alaposan, jól megtanul dolgokat és, akár a rokon szakmákból is el les sok mindent.
Erről már korábban írtam, hogy például az ingatlanszakmában korábban sok építőipari szakember tevékenykedett, de sajnos manapság, ahogy egyre jobban felhígul az ingatlanközvetítés, egyre kevesebb ilyen szakember tevékenykedik.
Én is például az építőiparban dolgoztam mielőtt ingatlanközvetítő lettem, építkezéseken is dolgoztam és ma is emlékszem sok mindenre, hasznosítom azokat, amiket a rokon szakmákban dolgozó szakemberektől lestem el.
Párválasztás hatása az ingatlanügyeinkre
A párválasztás is befolyásolhatja az ingatlanvásárlási döntéseinket és az egész életünkre hatással van.
Például, ha a párunk nem akar ingatlant vásárolni, vagy éppen eladni, akkor nekünk sem lesz könnyű ezt megvalósítani.
Az sem mindegy, hogy a döntéseinkben mennyire támogat, vagy húz vissza a párunk, vagy mennyire lehet vele egyáltalán bármit is megbeszélni.
Az is fontos, hogy csak egy darabig engedd magadat befolyásolni, erőn felül ne hagyd magadat bármire is rákényszeríteni, rábeszélni.
Többeket láttam teljesen tönkre menni, mert éppen az asszony, vagy a férj az ingatlanpiac alján, a lehető legrosszabbkor döntött a válás mellett és kényszerítette ki a közös lakás, családi ház, ingatlan eladását.
Ilyen esetben vagyonok mehetnek el a semmibe és ez még az utódokra is hatással lehet.
Többször menekültek a károsultak az alkoholba, vagy éppen az öngyilkosságba.
Pénzügyi kultúra, ismeretek fontossága az ingatlanpiacon
A pénzügyi kultúránk, azaz a pénzügyekhez való hozzáállásunk is befolyásolhatja az ingatlanvásárlási, értékesítési döntéseinket.
Például, ha hajlamosak vagyunk a kockázatvállalásra, akkor nagyobb valószínűséggel fogunk ingatlant vásárolni, vagy ingatlan eladni, még akkor is, ha a körülmények nem éppen kedvezőek.
Milyen lazán bánik a pénzzel az ingatlan eladó, vásárló
Vannak fogtechnikusok és vannak nagyvonalúak. Talán a közbülső megoldás a jó, illetve tudni kell, hogy mikor érdemes nagyvonalúnak lenni és mikor fogtechnikusnak.
Iskolába kellene tanítani, hogy hitelt hogyan vegyünk fel, ingatlan vásárláskor, eladáskor mire figyeljünk, gazdasági törvényszerűségekre
Az iskolában nem tanítják meg a gyerekeknek, hogyan kell pénzügyileg felkészülni az ingatlan ügyekre.
Pedig ez nagyon fontos lenne, hiszen az ingatlanvásárlás és ingatlan értékesítés egy komoly döntés, amely jelentős hatással lehet az életünkre.
Depressziós hangulat, pszichés bajok, önfejű személyiség az ingatlanpiacon
Rossz hangulatban jegyezzük meg, hogy ne ígérjünk senkinek semmit és ne hozzunk pénzügyi, lakáspiaci döntéseket.
Volt olyan ügyfelem, aki mindenáron el akarta adni mindig az éppen aktuális ingatlanát éppen a lakáspiac alján, a saját fia sem tudta megmagyarázni neki, hogy ne és megakadályozni.
A második után már én is azt mondtam, hogy nekem elég, csinálja maga én nem vagyok hajlandó asszisztálni hozzá, aztán a végére semmije sem maradt, mert mások persze segítettek neki..
Olyan is volt, nem is egy, akinek a lelkére kötöttem, hogy most ne, vagy most érdemes, de hiába, makacs volt és befürdött.
Egyszóval az ingatlanügyekhez nyugodt idegek kellenek.
Nyugodt idegek nélkül nem tudod rendesen átgondolni, hogy mit csinálsz és nem tudsz rendesen mérlegelni, figyelni.
Lehetőleg hideg fejjel mérlegelj és nagyjából zárt ki az érzelmeidet lakásügyekben
Azért írtam, hogy nagyjából zárd ki az érzelmeidet a lakásügyekben, mert láthatóan, csak a profik, az ingatlan befektetők tudják ezt megtenni, az átlagos lakásvásárlók és eladók nem igazán.
Amikor látom a vevő szemében a csillogást, a testén a testbeszédet és hallom az érdeklődést, akkor már tudom, hogy megjött a vevőm.
Ugyanez van az eladóknál, ha nem tudják elfedni, hogy nagyon el akarják adni az ingatlanjukat.
Az átlagos ingatlan vevő, eladó általában nem tudja tudatosan kizárni az érzelmeit a lakásügyeiben, de legalább próbálj meg racionálisan gondolkodni!
Ingatlanpiaci trendek és gazdaság figyelése, tájékozódás fontossága
Fontos, hogy figyeljük az ingatlanpiaci trendeket és a gazdaságot, mielőtt lakást vásárolunk, vagy eladunk, lakáspiaci döntéseket hozunk, hitelt veszünk fel.
Figyeljünk arra is, hogy milyen az ingatlanárak trendje? Milyen az ingatlan kínálat és a kereslet az adott régióban?
Óvakodj az a kattintásvadász ingatlanos hírektől, cikkektől!
A különféle kattintásvadász ingatlanos cikkektől óvakodj, illetve olvasd el őket, de olvass más ingatlan híreket is, mindig több forrásból tájékozódj. Ugyanígy legyél az ingatlanszakértők ingatlanpiaci elemzéseivel is, rágd át a hallottakat és nézz meg többet.
Óvakodj az okoskodóktól, az okos tanácsoktól, azoktól, akik nem ingatlan szakemberek!
Hallgasd meg őket udvariasan, lehet, hogy igazuk van és lehet, hogy nem, mindig mérlegelj, illetve kérdezz meg, beszélgess más emberekkel. Lehet, hogy a szomszédasszony azt mondja, hogy jaj annyiért úgysem tudod eladni a lakásodat, vagy nem add olyan olcsón, sokkal többért is el tudod adni, mert ő is annyiért adta el x ideje. Mindig mérlegelj.
Az ingatlanosok között is vannak sokat megértek, és olyanok is, akik tegnap kezdték és vannak szakemberek és vannak, akik szinte mindent csinálnak egyszerre, 3-ad, 4-ed állásban az ingatlanozáson kívűl.
Nyilván el kell valamikor kezdeni, de, amelyik ingatlanközvetítő már régóta sok mindent látott, azért nagyobb tapasztalata lehet.
Kényszer a lakáspiacon
A kényszer is befolyásolhatja az ingatlanpiaci döntéseinket.
Például, ha hirtelen megélhetési gondjaink adódnak, vagy válni akarunk, vagy válni akarnak tőlünk, akkor kénytelenek lehetünk ingatlant eladni, még akkor is, ha tudjuk, hogy rosszul járhatunk, és nem a legjobb időpontban vagyunk.
Szerencse faktor a lakáspiacon
A szerencse is közrejátszhat az ingatlanvásárlási döntéseinkben.
Az egyik ismerősömről írok most, aki mindig rosszkor rossz helyen volt az ingatlanügyeikor a feleségével együtt.
Albérletben laktak 20 évig, majd lakást vásároltak.
A svájci frankos hitel időszak előtt volt ingatlaneladásuk, majd a természetesen svájci frankos hitel felvételük a lakásvásárláshoz, aminek fel ment a törlesztőrészlete a sokszorosára, majd fillérekért, olcsón eladták az ingatlant, amikor egálban voltak, hogy megszabaduljanak a lakáshiteltől és mehettek vissza albérletbe.
Ezek után ráadásul elváltak, még azt a maradék pénzüket is szétosztották, ügyvédre költötték és 60 évesen albiban vannak mindketten az új párral, úgy néz ki, hogy soha nem lesz többé lakásuk.
Tudatosság, alapos tervezés a pénz és az ingatlanügyekben
A tudatosság az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolhatja az ingatlanvásárlási döntéseinket.
Ha tisztában vagyunk a saját pénzügyi helyzetünkkel, a korlátainkkal, lehetőségeinkkel, az ingatlanpiaci trendekkel, és a kockázatokkal, akkor nagyobb valószínűséggel fogunk jó döntéseket hozni.
Rossz döntések az ingatlanpiacon
Elég egy rossz döntés egyszer az életben és adott esetben valakinek a gatyája rámehet erre az egy rossz döntésre, az egész életét megkeseríti és végigkíséri egy életen át.
Nem egy ilyen embert ismerek, aki egyszer, egy rossz döntést hozott, aztán még egyet hogy kimásszon belőle, meg még egyet és soha nem jött helyre egész életében. Ugyanígy vannak az ingatlanügyletek is.
Ingatlan szakértői segítség
Ha nem vagyunk biztosak a döntésünkben, akkor érdemes szakember segítségét kérni.
Egy ingatlanközvetítő, vagy egy pénzügyi tanácsadó segíthet nekünk abban, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb ingatlant, és hogy a legjobb pénzügyi döntést hozzuk, persze, mint mindent ezeket a tanácsokat is mérlegeljük.
Érdemes, főleg a kockázatos, erőn felüli döntéseket többször is megrágni, szakértők segítségét, tanácsát kérni, vagy akár kimaradni belőle, csinálja más, aki jobban bírja.
Régebben volt egy ügyvédem, aki több mindenre mondta, hogy jobb ebből kimaradni..
További gondolatok az ingatlanvásárlásról, értékesítésről:
Az ingatlanvásárlás általában hosszú távú befektetés
Fontos, hogy átgondoljuk, hogy milyen célból szeretnénk ingatlant vásárolni.
Figyelembe kell vennünk az ingatlanpiaci trendeket, és hogy mekkora esély van arra, hogy az ingatlan ára a jövőben emelkedni fog, nem mindegy, hogy rossz helyen, vagy jó helyen veszünk ingatlant.
Az ingatlanvásárlás jelentős anyagi teher
Fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy mekkora teher az ingatlan vásárlás, tudjuk fizetni az ingatlant, beleértve a hiteltörlesztést, az adókat, és a fenntartási költségeket.
Nagyon nem mindegy, hogy a lakásvásárlást követően menyire tudjuk megtartani az ingatlant, vagy esetleg egy rossz ingatlanpiacon bele kell mennünk egy rossz időben lévő alacsony áron a lakás eladásban, vagy, akár bármeddig húzhatjuk, mert van folyamatos jövedelmünk.
Készítsünk pénzügyi tervet a lakás vásárlás, vagy értékesítés előtt
Mennyit tudunk elkölteni egy ingatlanra? Mennyire tudjuk megfizetni a hiteltörlesztést, az adókat, és a fenntartási költségeket?
Mi a pénzügyi célunk az ingatlannal? Eladást követően hová, milyen ingatlanba költözünk, mennyire lesz piacképes a vásárolt ingatlan, ha el akarjuk adni?
Ne kapkodjunk az ingatlanügyekben
Az ingatlanvásárlás egy komoly döntés, ezért ne kapkodjunk.
Legyen időnk a döntés meghozatalára, és győződjünk meg arról, hogy a legjobb döntést hozzuk.
Adott esetben gyorsan kell cselekednünk, de erre legyünk szakmailag felkészülve és legyen mindig ingatlanszakértőnk, ingatlanközvetítőnk, akihez fordulhatunk tanácsért, illetve, aki támogat minket.
Rosszkor lakást venni és eladni, jókor ingatlant venni és eladni? – Összegzés
Az ingatlanvásárlás egy fontos döntés, amely hosszú távú hatással lehet az életünkre.
Ha szeretnénk elkerülni, hogy rosszkor vegyünk rossz ingatlant és még ráadásul rosszkor is adjunk el, akkor fontos, hogy tudatosak legyünk, tájékozódjunk, és szükség esetén ingatlan szakértői, ingatlanközvetítői, pénzügyi szakértői segítséget kérjünk.
Kapcsolódó blog cikkem:
Az ingatlanpiaci időzítés titkai és buktatói
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat!
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/