Tudtad, hogy évente két ingatlan tulajdoni lapot lekérdezhetsz ingyen?!
Évente két tulajdoni lapot lekérhetsz az ügyfélkapun keresztül az online földhivatali nyilvántartásból.
Amennyiben év közben nem használtat ki ezt az ingyenes lehetőséget, akkor év végén érdemes kihasználnod, akár magad, akár a közeli rokonok ingatlan tulajdoni lapjának a megnézésével, leellenőrzésével, de akár másokét is megnézheted, mivel a magyar ingatlan nyilvántartás nyilvános.
Miért fontos a tulajdoni lap lekérése, akkor is, ha nem akarsz ingatlant vásárolni, vagy eladni?
Egyszer egy ügyvéd mondta nekem, addig bele sem gondoltam, hogy mindenkinek érdemes lenne legalább évente, de akár fél évente ránéznie az ingatlanjának a tulajdoni lapjára.
A tulajdoni lap megnézése különösen fontos lehet a telek tulajdonosoknak és, akik kiadják a lakásukat, továbbá azoknak az ingatlan tulajdonosoknak, akik nem laknak az ingatlanjukban és ritkán látják, különösen, ha külföldön tartózkodnak huzamosabb ideig.
Miért fontos, hogy időnként megnézd a saját ingatlanod tulajdoni lapját?
Azért, mert akármilyen hihetetlen, de bárki áldozatul eshet az ingatlan maffiának, illetve különféle ingatlanokkal kapcsolatos visszaéléseknek, mivel azt szokták mondani, hogy az ördög nem alszik..
Azok az ingatlan tulajdonosok különösen veszélyben lehetnek, akik nem figyelnek, vagy ritkán figyelnek az ingatlanjukra és más sem figyel rá, illetve, akiknek másnak is lehet bejárásuk az ingatlanjukba. Ezenkívül a telek tulajdonosokat azért említettem meg, mert egy telket meglehetősen könnyű mutatni a vevőnek az ál eladónak, mert adott esetben a szemrevételezést nem is látja senki.
Amennyiben pedig, ha a közeljövőben eladnád az ingatlanodat, akkor is nézd meg előre az ingatlan tulajdoni lapját, nehogy meglepetés érjen az értékesítés idején.
Eladnád az ingatlanodat, akkor pedig feltétlenül nézd meg a tulajdoni lapot!
Sokszor találkozok azzal a szituációval, amikor elhívnak lakás, ingatlan tulajdonosok az ingatlanjukhoz megbeszélni az ingatlanközvetítői együttműködést, de előtte nem látták a tulajdoni lapot. Sok esetben a helyrajzi számot sem tudják, a telek nagyságát is sokszor tippelgetik.
Ilyenkor legalább ezek az ingatlan tulajdonosok felelősen megtették azt, hogy hívtak egy ingatlan szakembert, aki, ha ingatlanközvetítői megállapodás születik úgyis megfogja nézni az eladó ingatlan tulajdoni lapját, legalábbis én megnézem, eztán nem biztos, hogy mindenki más ingatlanos megnézi és később esnek ki a csontvázak a szekrényből adott esetben.
Az már más kérdés, hogy, mi történik mondjuk akkor, ha nem lesz köztem és az ingatlan eladó között ingatlanközvetítői megbízás, nem tudom támogatni így az ingatlana értékesítését és ismét a tulajdonos kezébe kerül az ingatlan ügyeinek a rendezése.
Hátha nem figyel, vagy nem szakavatott az ingatlan ügyletekben nagyon könnyen problémái lehetnek..
Azzal most nem is akarlak ijesztegetni, hogy mi történik akkor, ha olyan bejegyzés van az ingatlan tulajdoni lapján, ami miatt meghiúsul, vagy lelassul az ingatlan eladás vétele és ez miatt vissza kell duplán adni a foglalót a vevőnek, mert például az ingatlan foglalózását követően derült ki, mert ugye előfordul, hogy nemcsak az eladó nem nézi meg a tulajdoni lapot, hanem a vevő sem..
Találkoztam már olyannal is, hogy sajnos nem a szülőé volt az ingatlan, még haszonélvezete sem volt rajta és rosszban voltak a lányával, tehát ilyenkor nem lehet semmit tenni, de hát mesélhetnék még kacifántos dolgokról, amiket megtudtam a tulajdoni lap megnézésekor..
Különféle bejegyzések is rajta maradhatnak az ingatlan tulajdoni lapján, amiről nincs is tudomásod!
Számtalanszor láttam már az ingatlan tulajdoni lapján ősrégi, nem törölt bejegyzéseket, mint például:
• Régi munkáltatói kölcsön, más kölcsön, pl. OTP kölcsön, amik már réges régen ki lettek fizetve.
Lehet, hogy megkapta a törlési engedélyt a jogosulttól az ingatlan tulajdonosa, de nem kérte a földhivataltól a bejegyzés törlését
• Különféle szorgalmi bejegyzések, amikre már nincs is szükség, például a szomszéd átjárási joga, vagy éppen víz vételi joga stb..
• Régi állami támogatások, Szociál politikai támogatás ( SZOCPOL), aminek a törlését kérni kellett volna
Régi lakcímek, elhunytak, fals adatok a tulajdoni lapon..
A közelmúltban kellett végigjárnom 84 ingatlan tulajdonost az ingatlanon rajta lévő elővásárlási joguk miatt.
Hát ne tudd meg 2 hét tömény idegeskedés!!!
Többen voltak szegények a tulajdoni lapon, akik már nem is éltek. Jó pár tulajdonosnak rossz volt a lakcíme, olyan lakcímek voltak feltüntetve, ahol már legalább 20 éve nem laktak és rengeteg fals elavult adat volt és voltak olyan tulajdonosok is, akiknek már megváltozott régen a nevük házasság, vagy válás miatt..
Mindig frissítsd a tulajdoni lapon a nevedet, lakcímedet és egyéb adatot, ha változnak!
Miért?
Azért, mert ha bárki meg akar keresni az ingatlanod, vagy éppen elővásárlási jogod miatt, fontos ügyben nem talál, vagy, csak hosszas huzavona, keresgélést követően talál meg és lehet, hogy nem is fog ezért keresni, hanem, ha például elővásárlási jogod van egyszerűen felad a fals címedre egy ajánlott levelet és nem tudsz élni az elő vásárlási jogoddal, ha akarnál, ugyanis a vevő tulajdoni jogát bejegyzik.
Ezenkívül nem győzőm hangsúlyozni az ingatlan visszaélések miatt is frissítsd mindig az adataidat az ingatlan tulajdoni lapján, mert lehet, hogy nem is szerzel ez miatt tudomást az ingatlanodat érintő bűncselekményről, visszaélésről, vagy csak sokkal később, amikor már semmit nem tehetsz, ugyanis ne feledd vannak jogvesztő határidők.
Mielőtt el akarod adni a lakásodat tisztítsd meg mindenféle problémától!
Ezt azért érdemes megtenned előre, még az ingatlan meghirdetése előtt, mert amennyiben látja a problémát a vevő, akkor lehet, hogy elfog állni az ingatlan megvásárlásától, vagy ha nem is lép vissza, akkor pedig hidd el nagy eséllyel keményen fog alkudni a lakás árából!
Íme néhány további tipp a tulajdoni lap lekérdezéséhez:
A tulajdoni lap tartalmazza az ingatlan legfontosabb adatait, például a tulajdonosok nevét, a tulajdoni hányadot, az ingatlan megnevezését, a bejegyzett terheket és korlátozásokat, széljegyet stb..
• Használj helyrajzi számot a kereséshez
A legkönnyebb keresni, ha meg van az ingatlan pontos helyrajzi száma
Az utcanév és a házszám alapján való keresés nem mindig eredményre vezető
• Lekérheted a teljes, vagy a szemle tulajdoni lapot
Amennyiben nem igazán vagy otthon a tulajdoni lap értelmezésében, akkor a teljes tulajdoni laptól megkeveredhetsz, mert az ingatlan teljes történetet írja le a szemle pedig az aktuális információkat
• Ha nem vagy biztos benne, hogy mit jelentenek a tulajdoni lapon található bejegyzések, akkor kérj segítséget egy ingatlan szakembertől
A tulajdoni lap lekérdezése egy fontos ügy, amit érdemes elvégezni minden ingatlantulajdonosnak, még akkor is, ha nem tervezi az ingatlanát eladni vagy vásárolni.
A tulajdoni lap tartalmazza az ingatlan legfontosabb adatait, például a tulajdonosok nevét, a tulajdoni hányadot, a bejegyzett terheket és korlátozásokat.
A kettő tulajdoni lap lekérdezés évente ingyenes, és bármikor elvégezhető az Ügyfélkapun keresztül.
Ha nem vagy biztos benne, hogy hogyan kell lekérdezni a tulajdoni lapot, akkor kérj segítséget egy ingatlan szakembertől.
Amennyiben nem sikerült lekérned online az ingatlan tulajdoni lapját, akkor azt személyesen a földhivatalokban nyitvatartási idő alatt megteheted szintén díjmentesen.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Itt az Eladom az ingatlanomat. Mit gondolj át lakás eladás elött blogom első részét olvashatod.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő.1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/