Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek?
Szinte nem telik el hét, hogy az interneten ne látnám már megint a kétkedést és a panaszt, hogy egyes ingatlanos kollégák ismét letétet, bánatpénzt, vételi biztosítékot és így tovább, pénzt vesznek át a vevőktől..
Most megvizsgáljuk, hogy az ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye tisztán ördögi cselekvés, vagy lehet-e hasznod belőle, illetve mi lehet az értelme és miért műveli ezt a gyakorlatot számos ingatlanos.
Jelen blog cikkemben nem ügyvéd és nem jogász és nem is laikus szemével nézek az ingatlanközvetői pénz átvétel intézményére, hanem egy tapasztalattal rendelkező, nagyon sok mindent látott ingatlanközvetítőként, aki 1996-óta az ingatlanpiacon tevékenykedik.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Mi a baj az ingatlanosok letétkezelésével?
Az alapvető probléma az, hogy úgy néz ki, hogy nem hivatalos az ingatlanosok eljárása, illetve teljesen hivatalosnak tűnik, minden fél totál boldog, aki adta az ingatlanosnak a letéti pénzt és az is, aki helyett átvette az ingatlanos a letéti összeget és azt hiszik, hogy milyen jó, hogy átvették helyette a pénzt és átadhatta a pénzt valakinek, ezért most már meg is nyugodhatnak, teljesen biztos az ingatlan adásvétel, amiből nem lehet visszaút és probléma sem lehet.
Azonban, ha azt feltételezzük, hogy, csak hivatalosnak tűnik, akkor mégsem olyan szuper minden?
Mindenesetre én bárhol keresem, kutatom azt a jogszabályt, amire bármilyen végzett ingatlanközvetítőt feljogosítaná a letét kezelésre sehol nem találom, pedig én már 2003-ban végzett Ingatlanközvetítő vagyok, valamint eddig még sehol nem hallottam és láttam, hogy ez hivatalos lenne, vagy csak nem egy ingatlanosok által kreált intézmény lenne.
Persze ez semmit nem jelent, hogy én nem találom, ha te megtaláltad, kérlek küld el nekem e-mailben!
Ezen a linken kifejti a véleményét egy komoly ingatlan szakjogász, ügyvéd az Ingatlanközvetítői letétkezelés intézményéről: https://etikusingatlanos.hu/az-ingatlankozvetitoi-letetkezelesrol/
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Megkérdeztem a google mesterséges intelligenciáját arról, hogy az ingatlanközvetítők vehetnek át letétet az eladók helyett, vagy sem? Ime a mesterséges intelligencia válasza, ami erősen elgondolkoztató:
„Kérdésem a mesterséges intelligenciához az ingatlanközvetítői letétkezeléssel kapcsolatban:
Írd le, amit tudsz arról, hogy az ingatlanközvetítők vehetnek fel pénzt, vehetnek át pénz letétet az vevőktől, vagy nem vehetnek át. Ha átvesznek letétet, akkor az szabályos, vagy sem?
A mesterséges intelligencia válasza az ingatlanosok letétkezeléséről:
Ingatlanközvetítők és a letétek
Az ingatlanközvetítők Magyarországon nem jogosultak arra, hogy letétet fogadjanak el a vevőktől.
A letétet csak az eladó bankszámlájára lehet befizetni, vagy az eladó által megbízott ügyvédhez lehet eljuttatni.
A letétet akkor kell megfizetni, ha az eladó és a vevő megegyezik a vételárban, és a foglaló megfizetése megtörtént. A letétet a szerződéskötéskor kell visszafizetni az eladónak, ha a vevő nem jelenti be a szerződéskötést a földhivatalhoz.
Ha a szerződéskötés megtörténik, akkor a letétet a vételár részeként kell beszámítani.
Ha az ingatlanközvetítő letétet fogad el a vevőktől , akkor az jogellenes.
Amennyiben a vevő a letétet az ingatlanközvetítőnek fizeti meg, akkor a vevőnek lehetősége van arra, hogy a letétet visszakérje.
A letétet visszakövetelheti akkor is, ha a foglaló megfizetése megtörtént, de a szerződéskötés nem történt meg.
A szabályozás célja
A letétet a vételár biztosítására használják.
A letétet arra szolgál, hogy az eladó biztosan tudja, hogy a vevő teljesíti a szerződést.
Ha a vevő nem teljesíti a szerződést, akkor az eladó a letétet visszatarthatja.
A szabályozás célja, hogy az eladókat megvédje az ingatlanközvetítők esetleges visszaéléseitől.
Ha az ingatlanközvetítő letétet fogad el, akkor az eladónak nem biztos, hogy visszakapja a pénzét, ha a szerződéskötés nem történik meg.
A szabályozás érvényessége
A letétekre vonatkozó szabályozást a Polgári Törvénykönyv tartalmazza.
A Polgári Törvénykönyv értelmében a letétet csak az eladó bankszámlájára lehet befizetni, vagy az eladó által megbízott ügyvédhez lehet eljuttatni.
A szabályozás érvényességét a bíróságok is megerősítették.
A bíróságok döntései értelmében az ingatlanközvetítők nem jogosultak arra, hogy letétet fogadjanak el az eladóktól.”
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Hihetsz a mesterséges intelligenciának teljes mértékben, akár az ingatlanos letétkezelés ügyében is?
Véleményem szerint nagyjából igen, legfeljebb szó szerint azért nem, LÁTHATÓAN VANNAK A VÁLASZÁBAN NÉMI HÜLYESÉGEK, HA VÉGIG OLVASOD A VÁLASZÁT, de ez a mesterséges intelligencia sajátossága, mert tapasztalatom szerint a mesterséges intelligenciák hajlamosak lódítani, tehát rendesen értsél is ahhoz, amiről kérdezed, de most azért elég egyértelműen válaszolt a kérdésemre az ingatlanosok letétkezelésével kapcsolatban.
De még egyszer kihangsúlyozom én 2003 óta vagyok végzett, hivatalos ingatlanközvetítő, de ilyen szabályozást még nem láttam, de mint írtam, ha te látsz küld el nekem légy szíves emailban és közzé teszem.
Frissítés!
Ezen blog cikkem publikálását követően 1 évvel, most már annak a reményében, hogy még jobb lett a válasz, még egyszer megkérdeztem a mesterséges intelligenciától, most konkrétan a magyar jogszabályok figyelembevételét kértem, hogy az ingatlanos vehet-e át letétet:
Írd le, amit tudsz arról, hogy az ingatlanközvetítők vehetnek fel pénzt, vehetnek át pénz letétet az vevőktől, vagy nem vehetnek át, de csak Magyarországra vonatkozóan válaszolj és a magyar jogszabályok szerint vehetnek, vagy sem fel az ingatlanosok letétet.
Ha átvesznek letétet, akkor az szabályos, vagy sem magyarországon?
Ingatlanközvetítők és a letétkezelés Magyarországon
Az ingatlanügynökök általában nem jogosultak arra, hogy pénzt vagy letétet vegyenek át az ügyfeleiktől. Ez a szabályozás elsősorban azért létezik, hogy megakadályozzák a visszaéléseket és a pénzügyi kockázatokat.
Miért nem vehetnek át pénzt az ingatlanosok?
Biztonsági okok: Ha az ingatlanosnál lenne a pénz, az növelné a csalás kockázatát.
Szakmai felelősség: Az ingatlanosok elsődleges feladata az adásvételi folyamat közvetítése, nem pedig a pénzügyi tranzakciók lebonyolítása.
Jogszabályi előírás: A magyar jogszabályok egyértelműen szabályozzák, hogy a pénzügyi tranzakciókat bankokon vagy pénzügyi intézményekben kell lebonyolítani.
Mit tehetnek az ügyfelek, ha letétet szeretnének adni?
Közvetlen utalás: A vevő közvetlenül az eladó bankszámlájára utalhatja a vételár egy részét.
Ügyvédi letét: A legbiztonságosabb megoldás, ha az ügyvédnél helyezik letétbe a pénzt. Az ügyvéd semleges félként gondoskodik arról, hogy a pénz a szerződés feltételeinek megfelelően kerüljön felhasználásra.
Mi a helyzet, ha mégis átvesz pénzt az ingatlanos?
Ha egy ingatlanos mégis átvesz pénzt, az a magyar jogszabályok szerint szabálytalan. Az ügyfélnek lehetősége van panaszt tenni az ingatlanos ellen a fogyasztóvédelmi hatóságnál vagy akár bírósághoz fordulni.
Fontos megjegyezni:
Egyedi esetek: Bár a általános szabály az, hogy az ingatlanosok nem vehetnek át pénzt, előfordulhatnak olyan speciális esetek, amikor a felek máshogyan állapodnak meg. Ilyenkor azonban mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, hogy a szerződés megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.
Szakmai felelősségbiztosítás: Az ingatlanosoknak kötelező szakmai felelősségbiztosítással rendelkezniük, amely bizonyos esetekben fedezi a károkat.
Összefoglalva:
Magyarországon az ingatlanügynökök általában nem jogosultak arra, hogy pénzt vagy letétet vegyenek át az ügyfeleiktől. Ha egy ingatlanos mégis átvesz pénzt, az a magyar jogszabályok szerint szabálytalan. Az ügyfelek érdekében ajánlott, hogy a pénzügyi tranzakciókat bankokon vagy pénzügyi intézményekben, illetve ügyvédi letétben bonyolítsák le.
Bejött a gondolatom, mert 1 évre rá már sokkal konkrétabb és letisztultabb választ adott a kérdésre, hogy vehetnek- e át ingatlanosok letétet a vevőktől, egyértelműen azt írta, hogy NEM!
Viszont az általában beleírta a válaszában többször is, mivel rájöttek, hogy sokszor hülyeséget ír a mesterséges intelligencia és a fejlődésének tudható be, hogy ki akarja magát húzni a felelősség alól, egyébként egyéb kérdésekre a válaszokat is így írja már ÁLTALÁBAN..
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Most már gúnyneve is van az ingatlanosok letétkezelésének..
Már az internetes keresőkben is úgy keresik többnyire, legalábbis a legnagyobb kereső kiadja ezt a kifejezést, hogy „Ingatlanközvetítők letétkezelési intézménye”. Ezt a gúnynevet nem tudom, hogy kitalálta ki, de nem volt hülye, ebben az egyszerű, de frappáns kifejezésben minden benne van, az ötletgazda elmehetne marketingesnek, de mint írtam ilyen intézmény nem létezik, hanem ez egy ingatlanosok által kreált és gyakran alkalmazott módszer, „intézmény”.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Miért írtam ezt a cikkemet az ingatlanosok letétkezeléséről?
Ezt a blog cikkemet nem rossz indulatból írtam, mind a többit sem, hanem edukálni, illetve tájékoztatni szeretném az olvasóimat az ingatlan szakma rejtelmeiről, mint mindig, tehát kérlek, bármilyen státuszban vagy, eladó, vevő, ingatlanos, vagy csak laikus, ne haraggal olvasd e blog cikkemet.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Gondolkodtam már én is az ingatlanközvetítői pénz átvételen?
Én is gondolkoztam már pénz átvételen, illetve az ingatlanközvetítői letétkezelésen, de én nem csináltam, legfeljebb akkor adnak át a vevőim pénz letétet, ha nem az általam hirdetett lakást, családi házat, telket, ingatlant veszik meg, illetve tesznek rá ajánlatot, tehát nem az én megbízásomban lévő ingatlanra tesznek vételi ajánlatot, hanem egy olyan partner ingatlanirodáméra, amelyiknél az ingatlanközvetítői letétkezelés bevett joggyakorlat, mivel együttműködök több más ingatlanközvetítő cégekkel az eladó ingatlanjaik tekintetében.
Ilyen esetekben letétet adnak át az eladók, illetve volt már olyan nem egyszer, hogy rám való tekintettel engedték az ingatlanos partnerek, hogy nem kellett a vevőknek pénz letétet adni, ami nagyon szép gesztus a partnereimtől, ezúton is köszönöm és megjegyzem sohasem volt ebből probléma, létrejött az ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye nélkül is az ingatlan adásvétel.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Milyen esetben éreztem szükségességnek az ingatlanos pénz átvételt, amit mégsem tettem meg?
Olyan esetekben lett volna könnyebb és nyugodtabb a dolgom, amikor például külföldön, vagy nagyon távol élő megbízóimnak árultam, illetve árulok ingatlant, mivel ilyen esetben több idő telik el a felek találkozásáig, mint olyankor, amikor helyben, vagy a közelben laknak.
Ilyen esetben nem is szeretek megmondom őszintén nem kizárólagos megbízással dolgozni, tehát, azt szeretem, hogy csak én foglalkozzak az ingatlannal, mert eleve hátrányban vagyok azokkal a kollégákkal szemben, ha ugyanazt az ingatlant áruljuk, akik alkalmazzák az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét, mivel ők gyorsan átveszik a pénzt, amíg én esetleg várok az eladó megérkezésére, tehát versenyelőnyt csinálnak maguknak az ingatlanos pénz átvétel intézményével.
Egyéb, más esetekben nem ér hátrány, mivel a komoly eladók és komoly vevők igyekeznek alkalmazkodni egymáshoz, sőt még hozzám is.
Megjegyzem még szerencsére végül is akkor sem ért hátrány sohasem, amikor külföldön élő eladónak adtam el az ingatlanját, mivel ők is igyekeztek eladni az ingatlant és gyorsan érkezni, vagy gondoskodtak helyi meghatalmazottról, rokon, ismerős meghatalmazottról, akik eljártak az ingatlan ügyükben.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Némely ingatlanos a biztonságra hivatkozik, hogy azért alkalmazza a pénz letétet ingatlan vásárlásod esetén..
Vannak ingatlanügynökök, akik arra hivatkoznak, hogy azért alkalmazzák az ingatlanos letétkezelés intézményét, mert a vevő jobban jár azzal, ha nekik adja a letétet, mivel az eladónál nincs biztosságban a pénz.
Mint minden igazságnak és fordítva is, minden hazugságnak is van igazság tartalma, ugyanúgy ennek is.
Abban az esetben, ha az eladó elkölti közben a pénzt, vagy éppen nem adja oda a lakást, vagy bármi probléma lesz, nem adja vissza a pénzt, akkor természetesen megállja a helyét ez az állítás, tehát bármilyen rosszhiszeműség esetén.
Azonban ne felejtsük el, hogy az ingatlanügynökök között is lehet rosszhiszemű ember, aki nem adja vissza a nála elhelyezett pénzletétet.
Én is tudok olyan ingatlanosokról, akik nem adták vissza egy Franchise Országos ingatlanközvetítő hálózat embere volt, aki börtönbe is ment ez miatt.
Egyébként én azt a módszert követem és ezt is ajánlom bármely másik ingatlanosnak, hogy lehetőleg szűrje jól meg az ingatlan eladó megbízóit, mint bármely más ügyfelét és, akkor minimalizálhatja a problémás eseteket. Én például a problémás embereket próbálom nem beebngedni az életembe, inkább nem vállalom a megbízást.
Az más kérdés, hogy sajnos a Franchise ingatlanközvetítő hálózatok és hasonlóak általában ráerőltetik a munkatársaikra, ingatlan ügynökeikre a teljesítmény kényszerükkel, hogy minden eladó ingatlant vegyenek fel mindenkitől, minden vevővel üzleteljenek, ne feltétlenül próbálják szűrni az ügyfeleket és ebből is lehet sok probléma plusz még, ha hozzáadják az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét pláne.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Hogyan oldom meg mégis, hogy ne kelljen át vennem pénz letétet a lakás vásárlóktól? Mégis mi a megoldás arra, ha biztosítani akarod az ingatlan vásárlásodat?
Én nagyon egyszerűen, gyorsan és praktikusan oldom meg.
Az eladók és vevők, ha lehetséges, amilyen gyorsan lehet foglalót adnak – vesznek át egymás között az ingatlan biztosítására, amiben minden feltétel benne van, szinte egy rövidebb adásvételi szerződés.
Amennyiben a foglaló valamiért nem lehetséges gyorsan, akkor vételi szándéknyilatkozatot ír a vevő, amiben vállalja az ingatlan megvásárlását és amiben minden fontos momentumot, időpontot, feltételeket rögzítünk.
A lehető legjobb, legbiztonságosabb megoldásnak viszont azt tartom, ha ügyvédnél már adásvételi szerződést kötünk és az eladó foglalót és további vételár előleget fizet, vagy csak foglalót, de akár a teljes vételárat kifizeti.
Hidd el ezt is le lehet gyorsan szervezni, tavaly például volt egy olyan lakás eladásom, hogy délelőtt 10 órakor hívott a vevő, hogy megvenné az ingatlant, telefonon leegyeztettem az alku folyamatot és délután 2 órakor már az ügyvédnél ültünk, megírta az adásvételi szerződést, átadták, illetve átvették a felek a teljes vételárat. Nem volt vételi szándéknyilatkozat, foglaló, de pénz letét sem és teljes biztonsággal végig ment az ingatlan eladás vétel folyamata minden félnek a teljes megelégedésére.
Amennyiben ezt a lakás eladási folyamatot egy ingatlanközvetítői letétkezelésen szocializálódott ingatlanos csinálta volna, akkor nagy eséllyel pénz letétet vesz át, ami után majd alkudoznak, aláíratja a kis letéti szerződését, aztán majd el szervezgetnek egy kicsit és ki tudja mikor lett volna meg az ingatlan adásvételi szerződés.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Még egy hivatalos megoldás, hogy ne kelljen pénz letétet adnod az ingatlanosnak és mégis biztosítsd az ingatlant, az ügyvédi letétkezelés
A fentieken kívül létezik még egy megoldás, hogyan kerüld ki az ingatlanos pénzletétkezelés intézményét.
Az ügyvédi letét, amely teljesen hivatalos.
A tapasztalatom viszont az, hogy nagyon kevés vevőnek jut ez eszébe, mivel tudja, hogy költségekkel jár.
A másik pedig az, hogy vannak ügyvédek, akik szívesen alkalmazzák az ügyvédi letétet, viszont vannak, akik macerának tartják az egészet, mivel meg vannak a szigorú betartandó szabályai, például külön letéti számlára kell elhelyezni az ügyfelek pénzeit és létezik egy elektronikus ügyvédi pénz letétkezelő nyilvántartási rendszer is, valamint az interneten is megtalálható az ügyvédek letétkezelési szabályzata..
Természetesen ebben az esetben is megbízható ügyvédet keress, mert az ügyvédek között is lehet hamiskás ügyvéd..
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Az ingatlan vásárlás nem erőszak sem az eladóknak, sem a vevőknek
Tapasztalatom szerint, ha vételi szándéknyilatkozatig, vagy az ingatlan foglalózásáig eljutunk, akkor a felek szándékai már többnyire komolyak, a legritkább esetben ugrik az üzlet, az én 1996-óta tartó ingatlanforgalmazói, illetve ingatlanközvetítői pályafutásom alatt összesen 3 ilyen eset volt, de egyébként ezeket az ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye sem védte volna ki.
Egyik esetben sem érte kár az eladót, mert gyorsan jött a másik vevő az én tevékenységem következményeként és még örültünk is, hogy komolyabb, megalapozottabb vevőket találtunk.
Én azt tartom az ingatlanok adásvételével kapcsolatban a vevők és eladók kapcsolatáról, hogy a palacsinta evés nem erőszak és ne is erőltessük senkire rá, amit végül is nem tiszta szívvel akar, mert annak úgysem lesz jó vége és senki nem lesz elégedett.
Én a teljes és feltétlen win – win szituációt szeretem. És akkor alszok nyugodtan és egyébként a megbízóim is ezt szokták szeretni.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Sok, vagy kevés ingatlanos alkalmazza a letétkezelés intézményét?
Amennyiben vevő vagy és, ha ingatlanoson keresztül veszel ingatlant, akkor jobb, ha felkészülsz az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményére, mert csodálkoznál, ha megtudnád, hogy mennyien gyakorolják ezt az intézményt.
Az a furcsa, hogy egész ingatlanos cégek, kis – nagy franchise országos ingatlanközvetítő hálózatok tevékenysége alapul az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményére.
Lehet, hogy csikorogva összeomlanának ezen ingatlanközvetítő cégek, vagy közel állnának az összeomláshoz, ha nem alkalmaznák az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét.
Az is furcsa, hogy van olyan szövetség, amelyik szinte a legnagyobb szószolója, illetve ellenzője az ingatlanközvetői letétkezelés intézményének és tudomásom szerint ott is vannak jó páran, akik alkalmazzák a pénz átvételt, sőt kapcsolatban vannak hálózatokkal, akik napi szinten gyakorolják ezt az intézményt. Nem furcsa ez egy kicsit?
Ugye, ugye már nagyon régóta megmondtam, hogy az ingatlanszakma tele van anomáliákkal, és ki nem mondott ellentmondásokkal, amiről nem illik beszélni!?
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Hogyan zajlik az ingatlanközvetítői pénz átvétel?
Most, csak egyféle mechanizmust tudok leírni, mert ezt ismerem, mivel az ügyfelek erről szoktak mesélni és csodálkozni.
Elmész megtekinteni egy ingatlant az ingatlanoshoz, amikor is közlöd az ingatlanossal, hogy megvennéd az ingatlant és x vételárat fizetnél érte.
Az ingatlanos közli, hogy tegyél le pénzt, addig sem ajánlatot nem tehetsz, sem alkudni nem lehet.
Miért végzik az ingatlanközvetítői letétkezelés gyakorlatát véleményem szerint az ingatlanosok?
Azért, mert vannak nem kevesen a komolytalan alkudozók és nyilván, minél többen vannak egy ingatlanos cégnél munkatársak, annál többször futnak bele komolytalan vevőjelöltekbe, ingatlanturistákba.
Nem utolsó sorban azért is, mert így tűnik a lehető leggyorsabban biztosítva az üzlet, az ingatlan eladása.
Az is el akarják kerülni, hogy a vevők több helyen tegyenek ajánlatot és a végén lesz, aki hoppon marad, nos ők nem akarnak hoppon maradni, hanem biztosítani akarják az ingatlan eladás üzletét.
Abban az esetben is segítség lehet az ingatlanközvetítői letétkezelés gyakorlata az ingatlanosoknak, ha pörög az ingatlan és egymást követően érkeznek az ajánlatok és akkor lehet rangsorolni, hogy ki tesz le előbb le pénzt, vagy lehet őket versenyeztetni.
Azonban megjegyzem, hogy letét nélkül is lehet versenyeztetni, én is versenyeztettem az ingatlanra a vevőket már nem egyszer pénz letét nélkül simán, de hát, amelyik ingatlanos az ingatlanközvetítői letétkezelésében szocializálódott az nem is hiszem, hogy hihet más módszerben.
Hogyan tovább, ha ajánlatot tettél az ingatlanra és át adtad az ingatlanosnak a pénz letétet?
Nyilván aláírtátok az erről szóló szerződést, átadtad a pénzt az ingatlanosnak, ő pedig közli ezt az eladójával és az összeget, amennyiért megvennéd az ingatlant.
Amennyiben ő ezt elfogadja akkor reményeik szerint létrejön az üzlet. Amennyiben a tulajdonos nem fogadja el az ajánlatot, akkor visszajár az ingatlanos letétbe helyezett pénz.
Olyant is olvastam már ilyen szerződésben, hogyha nem tudtok megegyezni az eladóval utána akkor bíróságra adja az ingatlanos az ügyet, szóval kialakulhat egy jó kis perecske..Azért írtam, hogy kialakulhat, mert ebben nincs tapasztalatom, hogy ebből tényleg ki alakulhat-e egy per és hogyan, de mindenesetre ha meggondolnád magadat számíthatsz jó kis fenyegetőzésekre.
Amennyiben minden szépen megy a maga útján és senki nem akar visszalépni az üzlettől, akkor elmentek együtt az ingatlanossal az ügyvédhez az ingatlan adásvételire, az ingatlanos ott átadja az eladónak az átvett letétet, amit addig őrzött és végre megszabadul a letéttől, ti pedig aláírjátok az adásvételit, vagy akár előszerződést, ha még nem lehet adásvételezni.
Akkor kezdődhetnek a gondok az ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye körül, ha mondjuk a vevő ragaszkodik az ingatlanhoz, az eladó pedig mégsem adja a lakást, a vevő pedig nem hajlandó visszakérni, átvenni a letétben letett pénzét.
Akkor is lehetnek nem kis gondok, hogyha az eladó elfogadja a vevő ingatlanra tett vételi ajánlatát, aláírja a papírt és esetleg mégis meggondolja magát az aláírást követően, ekkor mit csinál az ingatlanos, ha a vevő ragaszkodik a dupla foglalóhoz, az eladó meg nem akarja adni a dupla foglalót?
Szóval lehetnek az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményéből problémák és kellemetlenségek, mert lehet, hogy azt sem tudja adott esetben az ingatlanos, hogy mit csináljon a letétbe helyezett pénzzel, hová tegye, kinek adja..
Úgy gondolom, hogy egy szabályos foglalós szerződés, két tanúval, amit én is rendszerint csinálok az ingatlan eladóimmal, vevőimmel jobb, biztonságosabb és tisztább joggyakorlat.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Én helyesnek tartom az ingatlanközvetítői pénz átvételt, letét kezelést?
Nem igazán, főleg akkor nem, ha láthatóan, vélelmezhetően semmi nem jogosítja fel a művelőit erre a cselekedetre.
Ezenkívül oké, hogy néha szükséges lenne, és én is néha gondolkoztam már rajta, de annyiszor, ahányszor ezt a „letétkezelési intézményt” alkalmazzák ingatlanosok biztos, hogy nem indokolt, tehát máshogy is meg lehetne oldani, ha komolyan gondolod az ingatlan megvételét, eladását.
Szóval az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét én némileg erőltetésnek érzem..
Mint írtam, nem hiszem, hogy rá kellene valamit is erőltetni a felekre, mert tapasztalatom szerint, ha meg akarnak venni egy ingatlant, akkor meg fogják venni, ha pedig el akarják adni, akkor pedig el adják, hasonlóan, mint a magánszemélyek, náluk sincs ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye, mégis adnak vesznek egymás között ingatlanos nélkül is ingatlanokat nem is keveset még falusi idős nénikék, bácsikák is.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Van szerinted tuti biztos üzlet, amit rá lehet erőltetni a másik félre, ha nem akarja?
Nincs tuti biztos üzlet meggyőződésem szerint, akkor sem, ha az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét alkalmazzák és akkor sincs, ha foglalóznak, vagy vételi szándéknyilatkozatot írnak, hiszen akár előszerződést, vagy adásvételi szerződést is felbonthatnak a felek.
Amikor eladtál egy ingatlant, vagy vevő vagy, akkor lélegezhetsz fel, ha aláírtátok az adásvételit, átadtátok a teljes pénzösszeget és megvolt a bitrokkaadás.
Ezután reméljük nem lesz probléma, kimaradnak az eltitkolt hibák és a lakásmaffia is.., de utóbbiak más blog cikkeim témái.
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Nem utolsó sorban van egy rizikó, hogy valakinek pénzt adsz, aki nem jogosult rá, mint egy ingatlan tulajdonos
Léteznek ingatlanosok, akik mondják is, hogy sokan értetlenkednek, amikor alkalmazni akarja az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét, de azzal védekezik, hogy jobb helyen van nála a pénzed, ha vevő vagy, mint a tulajdonosnál.
Én is azt szoktam mondani, hogy annyi foglalót adjál mindig, illetve több, mint 30 éve erre tanított a mentorom, hogy mindig annyi foglalót adj, amennyit el tudsz veszíteni. Ugye azért, mivel nagy valószínűség szerint foglalóra még nem fogsz ingatlan tulajdonjogot kapni, hanem majd csak a vételár teljes kifizetését követően.
Addig tulajdonképpen azt csinál a pénzeddel az eladó, amit akar, de megjegyzem, hogy az ingatlanos is, tehát sok biztosítékod nincs, ha nem kapod vissza a pénzedet, legfeljebb mehetsz pereskedik és aztán visszakapod talán valamikor, ha van a pénz őrződnek vagyona, vagy sem.
Azt se felejtsd el, hogy az ingatlan ügynökök mögött álló cégek az ingatlan ügynököktől általában külön álló cégek, tehát valószínűleg azoktól sem vasalhatod be a pénzedet.
Volt már ilyen, hogy átvettek pénzt az ingatlanosok egy franchise ingatlanközvetítő emberei, kb. 100 millió forintot összesen, amit nem adtak vissza és végül is ment az egyikük a börtönbe, gondolom, aki el vitte a balhét, ami ügyet én ismerek.
Az a vicc az egészben, hogy még rendőr is adott pénzletétet nekik, ahogy mesélte.
Persze ez megtörténhet, mint írtam a tulajdonossal is, hogy időközben elkölti a pénzedet, a lakás meg nem lesz a tiéd.
Erre vannak különféle technikák, biztosítékok, én is szoktam alkalmazni ingatlan vásárlásnál, hogy együtt mentünk be a bankba a készpénzzel, amit én fizettem ki az adósságra és a végén a maradékot kapta meg az eladó, ami megmaradt az adósságok kifizetését követően, de ekkor nem volt foglaló, csak ingatlan adásvételi szerződés. Ugyanezt utalással is lehet intézni, de ugye a bizalmatlanság meg nem biztos, hogy jó, legalábbis, ha látja az eladó, hogy nem bízol benne.
Igazából, ha biztosra akarsz menni ingatlan vásárláskor, akkor a hoci nesze a legjobb amikor adod a pénzt a lakásra és kapod a kulcsot, de ehhez rendelkezésre kell állnia a teljes vételárnak..
Az ingatlanosok letétkezeléséről. Adj pénzt az ingatlanközvetítőnek? – Milyen megoldással lehet kihagyni az ingatlanközvetítői letétkezelés intézményét, illetve milyen megoldások lehetnek helyette
◦ Vételi szándéknyilatkozat
◦ Foglaló
◦ Ügyvédi pénzletét
Ezenkívül, mint feljebb írtam, ha egyből ügyvédhez mentek és előszerződést, vagy adásvételi szerződést írtok alá.
Sajnos jó magyar mentalitás szerint mindenki spórol valahogy és adott esetben sajnálják az ügyvédi pénz letétre a díjat, ezenkívül tapasztalatom szerint az ügyvédek sem igazán szeretik az ezzel járó macerát, mert megvannak az ügyvédi letétkezelésnek is a pontos szabályai, úgyhogy marad a vételi szándéknyilatkozat, a foglaló, vagy az ingatlanközvetítői letétkezelés intézménye..de ha ezek a megoldások maradnak, akkor a foglalózás tűnik nekem jobbnak.
Ezek a blog cikkek is érdekelhetnek:
Franchise hálózatos, vagy ne franchise hálózatos ingatlanost bízz meg a lakásod értékesítésével?
Ingatlanosok kíméljenek! Milyen ingatlanközvetítőt ne bizz meg az eladással?
Ingatlanközvetítők ne keressenek! Ingatlanosok trükkjei, igéretei..
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/