A klímaváltozás hatása az ingatlanpiacra
Klímaváltozás és az ingatlanpiac: Milyen hatásokkal kell számolni?
A klímaváltozás nemcsak a környezetet, de az életünket is alapjaiban változtatja meg.
Egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek, mint az árvizek, a hőség és a viharok. Ezek pedig jelentős hatással vannak, lesznek az ingatlanpiacra.
Lehet, hogy utópiának tűnnek ezek az aggodalmak, de a klímaváltozás közép- és hosszú távon már hatással lesz az ingatlanpiacra. Az USA-ban már foglalkoznak a környezetvédelmi kockázatokkal, mivel azok befolyásolják az ingatlanárakat.
Miért fontos, hogy tisztában legyél a klímaváltozás hatásaival az ingatlanpiacra?
Ha ingatlant vásárolsz vagy értékesítesz, érdemes figyelembe venned a klímaváltozás hatásait.
Egy jól kiválasztott ingatlan hosszú távon megóvhat a kellemetlenségektől és a magas fenntartási költségektől.
Az éghajlati kockázatok megértése a lakáspiacon kulcsfontosságú, mivel ezek a kihívások nemcsak a lakosság biztonságát veszélyeztetik, hanem hatással vannak az ingatlanok értékére, a biztosítási költségekre és a piac stabilitására is.
A klímaváltozás hatása az ingatlanpiacra
A klímaváltozás miatt egyes területek élhetetlenebbé válnak, így az emberek elköltöznek onnan, mivel a klíma egyre elviselhetetlenebb lesz. Az emberek elvándorolnak régiókon, országokon keresztül. Ezáltal az elhagyott területeken csökkenő ingatlan kereslet lesz megfigyelhető, az ingatlanárak csökkennek, míg az új helyeken nőnek. Ezzel ellentétben pedig a migrációs hullám célpontjaiban az ingatlanok iránt megnő a kereslet, ezért az árak is, viszont várhatóan esnek a bérek, ha akkora nagyságú munkaerő jelenik meg. Az ingatlan befektetők, akik figyelik a változásokat, már idejében be is árazhatják a klíma kockázatokat az ingatlan árakba, az USA-ban már ezt teszik.
Példaként megemlítem, hogy az Egyesült Államok partvidékén a tengerszint emelkedése miatt már vannak olyan helyek, ahol az árvízveszélyes lakások biztosítási költségei növekszenek és csökkennek az ingatlanárak.
A manapság divatos külföldi ingatlanvásárlás
Napjainkban egyre több reklámot látok, hogy a világ különböző részein a sivatagban, a tengerparton és így tovább vegyél házat, ingatlant. Amennyiben ilyen ingatlan vásárlási gondolataid vannak, előtte tájékozódj az ottani klíma kockázatokról, hogy nehogy elvigye egy hurrikán, vagy éppen árvíz, netán szökőár az újonnan megvásárolt házadat! Ne felejtsd el, hogy vannak egészen kockázatos helyek, ahol például gyakoriak a földrengések is a klíma kockázatoktól függetlenül.
Árvíz- és tűzveszély: Hol érdemes ingatlant vásárolni?
Az árvízveszélyes, tűzveszélyes, tornádó veszélyes területeken csökkennek az ingatlanárak, míg a biztonságosabb helyeken emelkednek. Nagy és hosszú hőhullámok és gyakori, napokig tartó viharok, nagy mennyiségű esőzések miatt rövidebb lehet az időszak, amikor az emberek ingatlanokat néznek, mivel senkinek nincs kedve hosszú forró nyári és szakadatlan esős napokon ingatlant keresni, vagy eladni, vevőket fogadni, főleg akkor, amikor ezek a napok egyfolytában hetekig, esetleg hónapokig tartanak.
Hol érdemes építkezni, házat vásárolni? A megnövekedett esőzések hatása
Minden eddiginél jobban meg kell nézned, hogy hol veszel telket, vagy hol akarsz építkezni.
A megnövekedett esőzések miatt könnyen víz alá kerülhet a telked, házad.
Az esővíz elvezetésére is különösen figyelni kell, és az erősen lejtős telkeken, akár támfalak építésére, hogy a nagy, extrém mennyiségű esőzések miatt meglazult föld ne omoljon rá a házadra, mivel a klímaváltozás hatására egyszerre zúdul adott esetben akkora eső a földre, mint máskor napok, hetek alatt.
Az ingatlanok értékét egyre inkább meghatározzák az „enviromental risk” faktoraik, amit az USA-ban már használnak is az ingatlankeresések és ingatlanértékelések, valamint az ingatlan biztosítások során.
Ingatlan tájolás és fenntarthatóság: Kulcs a hőség ellen
A telek tájolása most még fontosabb, mint valaha. Hosszan tartó kánikulában nem mindegy, hogy déli, nyugati, vagy északi, keleti tájolású a telked. Kiéghetnek a növényeid, és sokkal több vizet kell felhasználni az öntözéshez, valamint nagy energiaigényed lehet a telek megműveléséhez és még akkor is kevesebb lesz a termés.
Ingatlan vásárlás kockázatos területeken: Pró és kontra
Igaz, hogy a tavak, folyók, állóvizek melletti ingatlanok népszerűek, de árterületen, vagy tavak, folyók mellett közvetlenül ingatlant vásárolni kockázatosabb lehet.
A víz előbb-utóbb utat törhet magának, szélesedhet a meder, és vizesebb lehet a talaj.
Ezért is még fontosabb a megfelelő ház szigetelés, ugyanis manapság megfigyelhető, hogy egyszerre zúdul hatalmas mennyiségű eső a földekre, amely hirtelen belvizet, árvizet, föld csuszamlásokat okozhat.
Az önkormányzatok intézkedései és a megelőző, árvíz, belvíz elleni lépések, kiépített, vagy kiépítendő belvíz és árvízvédelmi rendszerek ismerete alapvető fontosságú.
Példaként említem, hogy kis gyermekkoromban az 1970-es években a Balaton víze még a vízparti házak széleit nyaldosta egyes Balatoni településeken. Idővel egy viszonylag széles partszakaszt építettek ki, de nem tudom milyen minőségű és egy hosszan tartó, extrém esőzések esetén mennyire lenne ellenálló. A régi házak szigetelése ugyanaz maradt, amely házakat még az 1960-as években építettek.
Ingatlan tájolása és szigetelés: Fontosabb most, mint valaha
A hőség elviselése érdekében különösen fontos a nyílászárók minősége, a tető állapota, szigetelése és a falazat szigetelése. Ezek nemcsak a hőség ellen védenek, hanem a nagy mennyiségű eső ellen is. A légkondicionáló berendezések beszerelése is szükséges lehet, leginkább az idősebbek és betegek számára, viszont ez megnövelheti az energia felhasználást.
Innováció és fenntarthatóság: A jövő ingatlanpiaca
Az olcsó fenntartási költségek, minimális, vagy nulla energiafelhasználás és a fenntartható építési megoldások hosszú távú távon növelik az ingatlan értékét. A zöld otthonok hozzáadott értéke növekszik, csökken a hagyományos épületeké. Az ingatlanpiacnak nemcsak a jelenlegi kihívásokra kell reagálnia, hanem proaktívan kell keresnie a fenntartható megoldásokat.
Az emberek egyre inkább keresik a biztonságosabb és fenntarthatóbb otthonokat, ami hosszú távon pozitív hatással lehet a környezetre és az építőiparra is.
A klímaváltozás kétségtelenül jelentős hatással van az ingatlanpiacra. Azoknak, akik ingatlant vásárolnak, vagy értékesítenek, érdemes figyelembe venniük a klímakockázatokat.
Nálunk a jövő, az USA-ban már a jelen ingatlanpiaca
Lehet, hogy nálunk még ezek az elképzelések utópisztikusnak tűnnek, de az USA-ban a realtor.com már beépítette az ingatlankeresésekbe a környezetvédelmi kockázatokat a „enviromental risk”, amit a googleban is keresnek láthatóan, ugyanis a kockázatok meghatározzák egy ingatlan értékét. Meg lehet nézni a kockázatokat egy adott területen és vizsgálni lehet a tűz, árvíz, levegőminőség, extrém hőség és erős szél szempontjai szerint az ingatlanokat.
A Realtor.com korábbi kutatása azt mutatta, hogy az árvízkockázat tükröződik a lakásárakban. A tanulmány szerint a magas kockázatú lakások kumulált árnövekedése folyamatosan elmaradt az alacsony kockázatú társakétól, és a növekedési ütemek közötti különbség a kockázatos piacokon volt kifejezettebb.
Ezeket az adatokat a biztosítók is használják és adott esetben egyes ingatlanokat nem is biztosítanak, vagy éppen sokkal drágábban.
Milyen hatással lehet a klímaváltozás az ingatlanpiacra? – Összegzés
Az emberek egyre inkább keresik a biztonságosabb és fenntarthatóbb otthonokat, ami hosszú távon pozitív hatással lehet a környezetre és az építőiparra is.
A klímaváltozás kétségtelenül jelentős hatással van az ingatlanpiacra. Azoknak, akik ingatlant vásárolnak, vagy értékesítenek, érdemes figyelembe venniük a klímakockázatokat.
Az ingatlanpiac szereplőinek fel kell készülniük ezekre a változásokra, és alkalmazkodniuk kell az új körülményekhez. Az innovatív megoldások és a fenntartható építési gyakorlatok elterjedése kulcsfontosságú lesz a jövőben. Az ingatlanpiacnak nemcsak a jelenlegi kihívásokra kell reagálnia, hanem proaktívan kell keresnie azokat a megoldásokat, amelyek hosszú távon is fenntarthatóvá teszik az ingatlanokat és a közösségeket.
A kormányoknak és az ingatlanpiaci szereplőknek együtt kell működniük annak érdekében, hogy az ingatlanok ellenállóbbá váljanak a változó éghajlattal szemben.
Fontos megjegyezni:
• A klímaváltozás hatásai nem egyformán jelentkeznek mindenhol.
• Az ingatlanpiacra ható tényezők sokrétűek, a klímaváltozás csak egyike ezeknek.
• Az építési technológiai fejlődés új megoldásokat kínál a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.
A klímaváltozás egyre nagyobb kihívás elé állítja az emberiséget. Az ingatlanpiac is csak egyike azoknak a területeknek, amelyeket érint ez a probléma.
Ezek a blog cikkeim is érdekelhetnek:
Ingatlan eladáson gondolkozol? Miért a becsületes ingatlanközvetítő?
Lakás eladás ingatlanközvetítő nélkül? Megéri, vagy nem éri meg?
A tulajdonos önmaga is el tudja adni az ingatlanát a közösségi médiában?
Eladnád az ingatlanod? Őszinteség, vagy ígéretek? Melyik a fontosabb számodra?
Saját magad adnád el a lakásodat? Erre számíthatsz!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/