Az ingatlanpiaci időzítés titkai és buktatói
Az ingatlanpiac mindvégig rejtélyes és állandóan változó terület marad, senki sem tudja megmondani előre a totál tutit.
A megfelelő időzítés kulcsfontosságú a sikeres ingatlan tranzakcióhoz.
Ha ingatlant vásárolsz vagy eladsz, itt láthatsz néhány szempontot, amit érdemes lehet figyelembe venned a nyereség eléréséhez, vagy a bukás elkerüléséhez!
Az Ingatlanpiac lassan változik
Az ingatlanpiac alapvetően lassan változik, hetek, hónapok, de akár hosszú évek is szükségesek lehetnek a látható változásokhoz.
Az időzítés során hosszú távban gondolkodj, ha teheted, és ne szűkítsd le a perspektívád egypár hónapra. Ebben az időtávban minimális változás várható az ingatlanpiacon.
Ezért is fontos a megfelelő és alapos tervezés, előkészítés az ingatlan ügyeidet megelőzően, mert nincs annál rosszabb, amikor kényszereladásban vagy.
Mindig lehetnek kockázati tényezők, amik felboríthatják a hosszú távú időzítést az ingatlanpiacon
Hirtelen bekövetkező események például háborúk, kormányzati bejelentések, új családtámogatások, állami támogatások bejelentése, vagy megvonása, gazdaságra ható tényezők.
Kalkulálj a kockázati tényezőkkel, hogy bármikor felborulhat az ingatlanpiac, áresés, vagy éppen, áremelkedés is lehet.
Az ingatlanpiac általában lassan változik, de lehetnek hirtelen gyors változások is
Az 1990-es évek végén volt egy olyan időszak, amikor például hetek alatt hatalmasakat ugrottak az ingatlan árak. Akkor még jóval alacsonyabbak voltak a lakásárak és a lakóhelyemen 2 millió forint körül is lehetett lakást vásárolni.
Egyszer csak hetek alatt közel duplájára felmentek a lakásárak, főleg az orosz válságnak köszönhetően, amiért sokan a tőzsdéről vették ki a pénzüket és ingatlant vásároltak a tőzsdéről kivett pénzükből.
Hasonló volt az ingatlanár emelkedés 2014 és 2019 között, de nem ilyen drámai mértékben.
Az ingatlanpiac ciklikus
Az ingatlanpiac is ciklikus, mint a gazdaság. Egymást követő ciklusok váltják egymást.
Egyszer lent, aztán fent, csak az a kérdés, hogy meddig megy le és meddig megy fel a görbe. Ez törvényszerű és az a kérdés, hogyan tudod kihasználni ezeket a ciklusokat, vagy csak veszítesz velük.
Lakás eladás és vétel közel egyidejűleg
Azt is fontos megérteni, hogy ha ebben a cipőben jársz és nemcsak eladni, hanem venni is akarsz, akkor az eladás és a vétel összefügg, főleg akkor, ha szinte abból a vételárból akarsz ingatlant vásárolni, amit eladtál.
Ingatlan eladás és vétel nem egyszerre, amikor ki vársz. Nagyon vigyázz!!!
Amikor nem egyszerre adsz el és vásárolsz ingatlant, akkor nagyon vigyázz!
Tudom nagy a kísértés, hogy, ha eladsz egy ingatlant, hogy várd a hatalmas árcsökkenést és olcsóbban vegyél majd ingatlant, mint amennyiért eladtál, de ilyen esetben légy résen és napi szinten figyeld a híreket és az ingatlanpiacot, de az sincs kizárva, hogy a napi figyelése a történéseknek is kevés lesz..
A 2008-as jelzálog és ingatlanpiaci válság idejében és ezt követően jó pár évig csökkentek az ingatlan árak és nehezen lehetett bármilyen ingatlan értékesíteni.
Ennek az ingatlanpiaci ciklusnak, időszaknak a végén voltak olyan eladók, akik nagy nehezen eladták az ingatlanjukat és vártak a másik lakás vételre, inkább visszaköltöztek a mama hotelbe, vagy albérletbe költöztek és vártak, hogy majdcsak lefelé mennek az árak.
Az új ingatlanpiaci ciklus viszont nem lefelé haladt tovább, hanem egyszer csak megindultak felfelé az ingatlan árak és csak mentek, mentek és mentek megállíthatatlanul felfelé.
Az a korábbi lakás eladó, aki nem figyelt, vagy továbbra is várt, várt és várt, annak el is úszhatott végérvényesen is a lakásvásárlási esélye, mivel nagyjából megnégyszereződtek ez idő alatt az ingatlanárak Magyarországon.
Úgyhogy jól gondold meg, hogy megéri-e a várakozás az ingatlan vásárlásra a kockázatot, de ugyanez mondható az ingatlan eladásra is!
További tipikus hibák és veszélyek az ingatlanügyekben
Az időzítésnél gyakran elkövetett hibák jelentős veszteségeket eredményezhetnek.
Néhány tipikus hiba közé tartozik a múltbeli trendekre való túlzott hagyatkozás, az érzelmi döntések és a saját helyzet figyelmen kívül hagyása.
1. Múltbeli lakáspiaci trendekre alapozás
Az ingatlanpiac folyamatosan változik, tehát a múltbeli trendek nem garanciák a jövőre nézve.
Nyilván vannak lakáspiaci trendek, de nem biztos, hogy ismétlődnek, illetve ha lesz is hasonló trend, mint korábban, akkor is lehet, hogy egy ember életében egyszer, kétszer csak. Úgyhogy, mindig figyelni kell a döntésekre, mert lehet, hogy csak 1-2 esély lesz és elmegy a hajó.
2. Érzelmi döntések az ingatlanügyekben
Pánik vagy túlzott izgalom könnyen vezethet rossz döntésekhez az árak ingadozása idején.
Véleményem szerint valamilyen szinten mindenki drukkol az ingatlanügyei során, hogy minden oké legyen és, akik izgulós típusok, azok még jobban. A tudással és tájékozódással lehet ezt tompítani, de szerintem teljesen megszüntetni nem lehet, mivel nem egy kiló kenyérről van szó.
3. Saját helyzet figyelmen kívül hagyása az ingatlan ügyeidben
Fontos, hogy az ingatlanpiaci időzítésnél vegyük figyelembe saját anyagi lehetőségeinket és élethelyzetünket.
4. Ingatlanpiaci Időzítés
Egyidejűleg eladunk és ingatlant veszünk + lokális jellemzők.
Az ingatlanpiac nem egységes, és a régiókban eltérő trendeket követ.
Lokális jellemzőket is vegyünk figyelembe az időzítés során, különösen akkor, ha például egyszerre akarunk lakást eladni és venni, illetve az ingatlan vételárából tudunk csak tovább lépni és nem ugyanabban a helységben, régióban vásár
5. Egyidejűleg eladunk és ingatlant veszünk + lokális jellemzők
Az ingatlanpiac nem egységes, és a régiókban eltérő trendeket követ.
Lokális jellemzőket is vegyünk figyelembe az időzítés során, különösen akkor, ha például egyszerre akarunk lakást eladni és venni, illetve az ingatlan vételárából tudunk csak tovább lépni és nem ugyanabban a helységben, régióban vásároljuk meg a tovább lépésre az ingatlant.
Amennyiben ugyanott veszünk lakást, ahol eladtunk, akkor is lehetnek jócskán az ingatlan árakban különbségek, mert vannak kevésbé keresett és nagyon keresett környékek és ingatlanok ingatlanpiaci szempontból.
6. Az ingatlanpiacra ható tényezők
Az ingatlanpiacot számos tényező befolyásolja, mint például a gazdasági helyzet, kamatlábak és a bevándorlási trendek, de még az infláció is.
Ezeket is érdemes figyelembe venni az időzítés során, mert jelentős hatással lehetnek az árakra.
7. Saját igények és lakáspiaci elképzelések
Fontos figyelembe venni a saját igényeket és elképzeléseket.
Ha bizonyos lakókörnyéken szeretnél élni vagy speciális követelményeid vannak, akkor ezek befolyásolhatják a döntési időpontot.
Példák az Ingatlanpiaci Időzítésre
1. Gazdasági helyzet hatása az ingatlanpiacra
Bizonytalan gazdasági helyzet esetén érdemes lehet várni, amíg stabilizálódik, különösen eladás esetén, de akár a várás is jó lehet, ha olcsóbban akarsz lakást vásárolni. Arra azonban vigyázz, hogy meddig vársz, mert lehet, hogy döntésképtelenség lesz rajtad úrrá, csak vársz, vársz és vársz és elmegy melletted az ingatlanpiac.
Tekintettel a gazdasági helyzetre, például a recesszióra vagy gazdasági fellendülésre, az időzítés kritikus lehet. Egy recessziós időszakban az ingatlan árak csökkenhetnek, míg egy fellendülés során emelkedhetnek.
Gondoskodj arról, hogy megfelelően reagálj az aktuális gazdasági környezetre.
2. A kormányzati intézkedések jelentős hatással lehetnek az ingatlanpiacra
Változások az adózási szabályokban vagy a támogatásokban, állami támogatásokban befolyásolhatják a lakás árakat és a keresletet.
Kövesd figyelemmel a jogi változásokat, és alkalmazkodj a friss információkhoz.
3. Globális és Regionális ingatlanpiaci trendek megfigyelése
Az ingatlanpiacot globális és regionális trendek egyaránt befolyásolják.
Különböző országok gazdasági helyzete, bevándorlási tendenciák és keresleti szokások mind hatással vannak az ingatlanárakra.
Figyeld ezeket a tendenciákat a nemzetközi és a helyi piacokon egyaránt.
Érdekességképpen írom, hogy kevés kivételtől eltekintve szinte minden nyugati országban emelkedtek az ingatlan árak, amikor Magyarországon a 2010-es évektől kezdődően.
Japán az persze továbbra is kivétel, japánban az 1980-as évek vége óta nem emelkedtek az ingatlan árak.
4. Kamatlábak hatása az ingatlanpiacra
Emelkedő kamatlábakkor a hitelfelvétel drágább lesz, így nagy eséllyel kevesebben vásárolnak ingatlant, mert nem tudják ki gazdálkodni a törlesztőrészleteket, így kevesebb vevő lesz az ingatlanpiacon.
5. Bevándorlási trendek hatása az ingatlanpiacra
Magas bevándorlás esetén a kereslet nőhet, ami áremelkedéshez vezethet.
Magas kereslet esetén a lakás árak emelkedhetnek, így érdemes lehet előre tervezni, különösen, ha egy gyorsan fejlődő városban, helységben, városrészben vagy.
A bevándorlóknak is lakni kell valahol, a kereslet és az ingatlan befektetők ilyenkor felhajthatják az ingatlan árakat, de le is mehetnek az ingatlan árak, ha olyan nagy számban érkeznek a bevándorlók.
6. Az eltérően alakuló ingatlanpiac
Az ingatlanpiac nem csupán országos szinten, hanem különböző városokban és településeken is eltérően alakul. Ezért fontos a helyi jellemzőket figyelembe venni. Például, ha egy adott környéken jelentős fejlesztések várhatók, az befolyásolhatja az árakat, mivel az országból máshonnét is oda vándorolhatnak a munkavállalók és a bevándorlóknak is kedvelt célpontja lehet.
7. Az ingatlanpiacot még számos tényező befolyásolhatja
Az infláció, a munkanélküliség, munkabérek és a regionális fejlődés mind-mind szerepet játszanak az árak alakulásában.
Például, ha magas az infláció és az embereknek magas a megélhetési költségük, akkor is visszaeshet a lakáspiaci kereslet.
Amennyiben emelkedik a munkanélküliségi ráta, akkor kevesebb vásárló lehet megint csak, mert kevesebb ember engedheti meg magának a lakásvásárlást.
Viszont, ha emelkednek a munkabérek, akkor többen tudnak lakást vásárolni, illetve gyorsabban össze tudják az ingatlanvásárlásra a pénzt, vagy éppen könnyebben tudnak hiteleket felvállalni a lakásvásárlásra.
8. Évszakok és Időszakok a lakáspiacon
Az ingatlanpiac időszakonként eltérően reagál.
Például tavasszal és ősszel gyakran növekszik a lakáspiaci kereslet, mivel sokan az iskolakezdés vagy jobb időjárás miatt keresnek otthont. Téli és a nyári hónapokban kevesebb általában kevesebb az aktív ingatlanpiaci résztvevő.
9. Környezeti és fenntarthatósági szempontok az ingatlanvásárlás során
Az ingatlanok fenntarthatósága és környezeti tulajdonságai is egyre fontosabbá válnak. Az energiatudatosság, a környezetbarát tervezés és az infrastrukturális fejlesztések mind befolyásolhatják az ingatlanok értékét. Érdemes figyelembe venni ezeket a tényezőket az időzítés során.
Érdemes figyelned, hogy a rezsi változás hatásai mennyire érinti az adott ingatlant és ezeket is figyelembe véve választanod ingatlant, vagy éppen eladnod.
10. Saját lakásvásárlási igények és elképzelések finomhangolása
Ha konkrét elképzeléseid vannak az ideális otthonról vagy ingatlan befektetésről, ezeket szintén figyelembe kell venned.
Az egyedi igények alapján módosítsd az időzítést, hogy az összhangban legyen a személyes preferenciáiddal.
Az ingatlanpiaci időzítésnél fontos, hogy figyelembe vedd a saját igényeidet és elképzeléseidet is. Ha például egy adott lakókörnyéken szeretnél élni, akkor lehet, hogy nem tudod megvárni, amíg az árak csökkennek.
Például, ha egy családos ember vagy, és gyermeked van, akkor fontos lehet számodra, hogy egy biztonságos és jó közlekedési adottságokkal rendelkező lakókörnyéken élj. Ha ilyen lakást találsz, akkor érdemes lehet megvásárolni, még akkor is, ha az ára magas, ezt neked kell ki matekoznod és eldöntened, hogy jól járj a lakásvásárlással.
Figyelj ezekre a tényezőkre, mert előrejelzik, merre haladhat az ingatlanpiac!
Hogyan válj Ingatlanpiaci stratégává?
1. Ingatlanpiaci kutatás
A szakszerű időzítéshez elengedhetetlen a rendszeres ingatlanpiaci kutatás.
Kövesd figyelemmel az ingatlanhirdetéseket, tanulmányozd az ingatlanpiaci trendeket, árakat és vegyél részt ingatlanpiaci eseményeken, képezd magadat, figyeld az ingatlanpiaci szakértőket.
Minél több lakáspiaci információval rendelkezel, annál jobban megértheted az ingatlanpiac mozgását, a kilengéseket, árváltozásokat, trendeket és az ingatlanpiaci ciklusokat..
2. Lakáspiaci elemzés
Alkalmazd a ingatlanpiacon történő elemzést az árak, kereslet és kínálat alapos megértéséhez. Használj statisztikákat és adatokat az előző évekből, hogy felismerd a mintákat és az esetleges változásokat.
3. Professzionális segítség az ingatlanügyeidben
Nem szégyen segítséget kérni ingatlan szakemberektől.
Egy jó ingatlanközvetítő értékes betekintést nyújthat a helyi lakáspiacra, és segíthet a helyes időpont kiválasztásában.
Az ingatlanügyekhez értő ügyvéd is segíthet az ingatlanjogi szempontok tisztázásában.
Az ingatlanpiaci időzítés titkai és buktatói – Összefoglalás
Az ingatlanpiacon mindig vannak és lesznek kockázatok, ezeket nem lehet kiküszöbölni, de ha nyitott szemekkel, nyitott fülekkel jársz és mindig figyelsz, topon vagy, akkor minimalizálhatod a kockázatokat.
Az ingatlanpiaci időzítés kihívásokkal teli, de a fentebb említett szempontok betartásával csökkentheted a veszteségek kockázatai és, akár növelheted a nyereséged nagyságát.
Tartsd szem előtt a helyi ingatlanpiaci jellemzőket, piaci tényezőket, és saját igényeidet a döntéshozatal során.
Az időzítés művészete az, amely hozzásegít a sikeres ingatlanügyletekhez
Az ingatlanpiaci időzítés egy komplex és dinamikus terület, ahol a tudatosság és az információ fontos szerepet játszik.
Az ingatlanpiaci időzítés nem csupán az ingatlan árak figyeléséről szól, hanem a szélesebb kontextus, például a gazdasági folyamatok megértéséről is.
Az ingatlanpiacon való sikeres mozgás elengedhetetlenül a tájékozottságra és az időzítés művészetére épül.
Figyelj a lakáspiaci a változásokra, és tartsd a szemed a jövőbeni lehetőségeken!
Az ingatlanpiaci időzítés sosem fejeződik be teljesen, mert a piac folyamatosan változik, az ingatlanpiac ciklikus.
Az információ és a folyamatos tanulás kulcsfontosságúak.
Egy kiegyensúlyozott, széles látókörű stratégia kialakítása segíthet abban, hogy a változásokat előnyödre fordítsd az ingatlanügyletek során.
Legyen éles a szemed, és légy készen az ingatlanok izgalmas világában való kalandra!
A fent említett szempontok és példák alapján remélhetőleg magabiztosabban hozhatsz döntéseket az ingatlanokkal kapcsolatban.
Ez a blog cikkem is érdekelhet:
Rosszkor lakást venni és eladni, vagy jókor ingatlant venni és eladni? Melyiket akarod?
A kivárás, reménykedés és halogatás időszaka az ingatlanpiacon
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
Eladnád az ingatlanod?
Kérj visszahívást és megbeszéljük, hogyan tudom támogatni az ingatlanod eladását