Ingatlan bérbeadó és bérlő közti viszony. Tippek az olajozott együttműködéshez!
Ingatlanközvetítőként és ingatlan bloggerként gyakran találkozom az ingatlan bérbeadó és bérlő, de albérlőnek is szokták hívni kapcsolatának a kihívásaival. Gyakran félre értelmezik a bérleti viszonyt a főbérlők és az albérlők is és adott esetben túl sokat engednek meg maguknak, de olyan is van, hogy mindenre, hanyagul tojnak, ami szintén nem jó.
Vajon a baráti viszony, vagy az üzleti partnerség a kulcs a harmonikus együttéléshez?
Ebben a blogbejegyzésemben górcső alá vesszem a két fél ideális kapcsolatát, és tippeket adok a konfliktusok megelőzésére.
Általában aggódnak és sokszor túl is aggódják magukat az ingatlan bérbeadók
Megfigyelhető a lakás bérbeadók aggódása, amikor bérbeadásra adják a fejüket.
Ez érthető is, mivel a magyar jog furcsa sajátosságai miatt nem egyenlőek a feltételek, mivel, ha a bérbeadó odaadja a lakása kulcsait a bérlőnek és az beköltözik az ingatlanba, onnantól fogva birtokvédelem illeti meg, ami igen erős jog és, ha netán talán a bérlő nem fizetne, akkor igen nehéz lesz kitenni a lakásból, pluszban nehéz behajtani a tartozást, ha egyáltalán be lehet.
A bérlőre, aki számára a legtöbbször addig ismeretlen idegen rábízza az ingatlanát, a bérbeadó talán a legnagyobb vagyoni értékét.
Ezenkívül olyan kötelezettségek teljesítését is rábíz, átenged számára, mint például a közös költség fizetés, rezsi számlák, gáz, villany fizetése, ami, ha elmarad, akkor rajta fogják behajtani és ezzel nagy kockázatnak teszi ki magát.
Amennyiben nem fizeti a költségeket az albérlő, akkor a bérbeadónak kell helytállnia, fizetni a tartozásokat, vagy éppen meg is terhelhetik jelzáloggal az ingatlanát és végső soron, ha azt nem tudja kifizetni el is árverezhetik.
Ezenkívűl, hogyha valamelyik szolgáltatást kikapcsolják, akkor tetemes összeg azt visszakapcsoltatni és akkor még a tartozás ott van, amit pluszban ki kell fizetni.
Szóval, az a lényeg, ha bérlő vagy, akkor értsd meg a főbérlő aggodalmát, legyél empatikus!
Az albérlők is aggódnak sok esetben, hogy milyen lesz a főbérlő
Hallani olyan rémtörténeteket, albérlő panaszokat, hogy a bérlet végén nem hajlandó visszaadni a bérbeadó a kauciót, pedig semmi hiányosság sincs. Olyanok is előfordulnak, hogy a bérbeadónak is van kulcsa a lakáshoz és kénye kedve, össze vissza bejelentés nélkül szerint futkos be, zavarba a bérlő életét akármikor, még akkor is, ha nincs otthon az albérlő.
Főbérlő és albérlő: Barátság vagy üzlet?
A bizalmon alapuló, kölcsönös tiszteletet tükröző kapcsolat elérése egymás között a cél.
A főbérlő és albérlő közti jó viszony fenn maradása kulcskérdés a hosszú távú kapcsolathoz.
Mit tegyetek már a kapcsolatotok elején, hogy később is megmaradjon a jó viszony?
Amennyiben bérbeadó vagy a legfontosabb, hogy már a hirdetés megfogalmazásánál és a találkozók alkalmával szűrd ki a megfelelő embert, aki szimpatikus neked és megfelelőek számára a feltételeid.
A személyes elbeszélgetés alkalmával mond el a feltételeidet és ebben állapodjatok meg először szóban, majd írásban a bérleti szerződésben.
Amennyiben láthatóan a bérlőnek nem tetszenek a feltételeid, akkor keress inkább másik bérlőt. Amennyiben bérlő vagy, akkor köteleződj el az adott albérlet mellett, ha szimpatikus a főbérlő és el tudod fogadni, illetve meg tudtok állapodni a feltételekben.
A bérbeadó és bérlő kötelezettségeit érdemes megbeszélni, valamint albérleti szerződésbe foglalni
Az ingatlan bérbeadónak az a fő kötelezettsége, hogy zavartalanul gyakorolhassa a bérlő a bérleti idő tartam alatt a bérlő a jogait, biztosítsa az ingatlan zavartalan, folyamatos használatát.
Továbbá az ingatlan karbantartását biztosítania kell. Ebben meg lehet állapodni, illetve a bérlőnek is éreznie kell, hogy nem minden piszlicsári dologgal nyaggassa kétnaponta a bérbeadót, hanem az egyszerű javítandó feladatokat, amit ő is meg tud oldani és nem nagy költségek oldja meg ő, ha más nem ezt is beszéljék meg előre a felek, hogy akár ezek a kisebb költségek le vonhatók lesznek a bérleti díjból, de nyilván erről tájékoztatni kell a főbérlőt is.
Gyakran lehet vita abból, hogy elkezd nedvesedni, dohosodni a fal, elromlik a fűtés a tél közepén és ehhez hasonló nagyobb problémák. Nyilván, ha hirtelen olyan nagy probléma van, amit azonnal el kell hárítani, akkor a bérlőnek el kell kezdenie az elhárítást, de azonnal kell értesítenie az ingatlan bérbeadóját, akár az éjszaka közepén is, például tűz, csőtörés esetén.
Elmondható, hogy amúgy a nagyobb karbantartásokért a bérbeadó felel, mint például, ha elromlik a fűtés, lerobban a kazán stb..
Az ingatlan főbérlő feladatai mellett a bérlőnek viszont feladata, hogy az ingatlan állagát megőrizze, azt karbantartsa.
Ebbe az állapot megőrzésbe beletartozik például, hogy ne dohányozzon a lakásba, mert, ha ezt teszi, akkor elkötözését követően teljes felújításra lesz szükséges a lakásban, méghozzá mély felújítás, mert a dohány füst mindenhová beleeszi magát. Amennyiben állatokat tart a lakásban, azokat úgy kell tartania, hogy ne tegyenek kárt az ingatlanba, ne kaparják le a falakat, ne rágják el a vezetékeket, csöveket, ne pisiljenek oda minden sarokba és így tovább. Amennyiben ezekre nem figyel, vagy hanyag, akkor ne csodálkozzon, ha a bérleti idő végén a bérbeadó visszatartja a kauciót.
Milyen gyakran jöhet a bérbeadott lakásba a főbérlő?
Ha nem írtatok erről semmit a szerződésbe, a törvény az iránymutató, amely évente legalább egy alkalmat biztosít, de természetesen meg lehet erről állapodni a bérleti szerződésben, akár heti szintű látogatásban is.
Bemehetsz a lakásba, mint a lakás tulajdonosa és főbérlő, ha nincs otthon a bérlő?
Nem mehetsz be, ugyanis, mint feljebb írtam a bérlő van bitrokon belül, ebből még birtoksértés is lehet, vagy rád foghatják olyan dolgok, értékek eltűnését is, amihez nincs is közöd.
A lakást, csak akkor látogathatod, ha a bérlő engedélyt ad rá, ugyanis neki már birtokba-adtad.
Ki rakhatod az albérlő cuccait, ha nincs otthon és nem fizet?
Ezt sem teheted meg az igazság szerint, illetve ha megteszed a fentieket kockáztatod, ha fellép ez ellen, vagy, ha haza ér közben, akkor kihívhatja a rendőröket és ők újból birtokba helyezhetik.
Amennyiben mégis mindenáron meg akarod tenni a végső elkeseredésedben, ha nem költözik ki és nem is fizet, akkor – de ezt nem tanácsolom – két tanúval rovancsold le a cuccait és rakd be egy lezárt raktárba, de még egyszer írom, hogy én nem tanácsolom, mert szintén a fentiek lehetnek a problémáid, meg még meg is büntetnek, de egyébként komoly gondjaid lehetnek belőle, akár még büntetőűgy is lehet belőle.
Hogyan és milyen gyakran kommunikálj a bérlőddel?
Miután bérbe adtad az ingatlanodat a bérlőnek, amely az ő otthona lesz ezután, akkor ne írogass neki mindennap, ne zaklasd, mert ő nem barátot keresett és nem is társat, aki a mindennapi élete része lesz ettől fogva, hanem ingatlant, ahol lakhat és otthonosan, jól érezheti magát. Csak, akkor keresd, ha valami fontosat kérdeznél.
Hidd el elég lesz havonta egyszer menned a bérlődhöz és röviden megbeszélned vele a bérleti jogviszonnyal kapcsolatos dolgokat és adott esetben szétnézned a lakásban, valamint elkérned a bérleti díjat, a rezsit, a fizetni valókat, attól függ, hogyan beszéltétek meg a fizetést készpénzben, vagy utalással és kinek a nevén maradnak az órák..
A közös költséget mindenképpen neked kell fizetned a társasház felé a közös képviselők így szokták kérni, meg így is kell és azt nem is tudnád ráíratni a bérlő nevére, mivel az a lakás tulajdonosához van kötve.
Az a lényeg, hogy mindig azt tedd, amit te is szeretnél kapni a bérbeadódtól, ha lakást bérelnél, tehát ne zaklasd a bérlődet.
Amennyiben lakást bérelsz milyen gyakran válaszolj a bérbeadó megkeresésére?
A mai világban eléggé elfoglaltak az emberek, a munkahelyeken elfáradnak, nem lehet annyit pihenni, mind az átkosnak mondott régi rendszerben. Lehet, hogy valaki be sem viheti a munkahelyére a telefont, illetve az üzemben a munkavégzés közben nem használja. Amint, viszont később látod, hogy keresett a főbérlő illik őt visszahívnod a lehető legrövidebb időn belül, hogy ne aggódjon.
Amennyiben rád ír a közösségi médiában, vagy emailban, SMS-ben, akkor is reagálj gyorsan, ahogy tudsz.
Amennyiben elfoglalt vagy, akkor tudasd a bérbeadóval őszinte kommunikációval, hogy nem mindig tudod felvenni a telefont és reagálni a megkereséseire.
Én azt javaslom, hogy amilyen gyorsan tudsz reagálj, de legkésőbb 24 órán belül a bérbeadó megkeresésére.
Kommunikáció: A kulcs a hatékony együttműködéshez a bérlő és a bérbeadó között
Tippek a konfliktusok megelőzésére:
• Minden fontos pontot rögzítsetek írásban a bérleti szerződésben!
• Beszéljétek meg a kommunikációs csatornákat és a gyakoriságot.
• Legyetek rugalmasak és empatikusak egymással!
• Ha probléma merül fel, azonnal kommunikáljatok és keressetek közös megoldást!
A békés bérbeadó-bérlő kapcsolat nem álom! A nyitott kommunikáció, a kölcsönös tisztelet és a rugalmasság kulcsfontosságú a harmonikus együttéléshez lakás bérlő és bérbeadó között
Ne feledd:
• A jó kommunikáció a békés együttélés alapja.
• A lakásba lépéshez mindig kérd a bérlő engedélyét!
• A barátság és az üzlet közötti egyensúly a cél.
• A konfliktusok megelőzhetőek nyitottsággal és empátiával.
Bónusz tippek a békés bérbeadó-bérlő kapcsolathoz
Az előzőekben megismerkedtünk a hatékony kommunikáció és a kölcsönös tisztelet fontosságával.
Most nézzünk néhány további tippet, amivel még olajozottabbá teheted a bérbeadó-bérlő viszonyt:
Bérbeadó Tipp #1: Légy elérhető!
• Jelölj ki egy elérhető időpontot (pl. heti egy óra) telefonos megkeresésekre.
• Készíts GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések) listát a bérleti szerződés mellé, ami segíti a bérlőt a kisebb problémák önálló kezelésében.
Bérlő Tipp #1: Tartsd rendben a lakást!
• Tartsd tisztán a lakást, és gondoskodj a javítások azonnali bejelentéséről.
• Kis fenntartási munkálatokat (pl. izzócserét) a bérleti szerződés szerint végezd el.
Bérbeadó Tipp #2: Légy rugalmas!
• Észszerű keretek között legyél nyitott a bérlői kérésekre (pl. a bérleti idő meghosszabbítása).
• Ha a bérlő kifogástalan bérlő, fontold meg a bérleti díj emelése melletti hosszabbítást.
Bérlő Tipp #2: Legyél proaktív!
• Ne várj a bérbeadó panaszára, ha valami elromlik a lakásban. Jelezd azonnal!
• Tájékoztasd a bérbeadót, ha hosszabb távollétre (pl. nyaralás) készülsz.
Közös Tipp: Legyetek tisztában a jogaikkal és kötelezettségeikkel!
• Legyetek jól felkészültek, legyen jól megszerkesztett lakásbérleti szerződésetek, és konzultáljatok jogi szakértővel, illetve kérjétek tapasztalattal rendelkező ingatlanközvetítő segítségét, támogatását.
Amennyiben nem fizet a bérlőd és netán talán még nem is akar kiköltözni, mit tegyél? Hogyan teheted ki a bérlődet?
Attól függően, hogy miért nem fizet, nem tud, vagy nem akar.
Legvégső soron a rezsi, közös költség fizetéséhez rendszeresen ragaszkodj legalább.
Az a lényeg, hogy viszonylag gyorsan reagálj, nem várj hónapokat és ekkor már nem kell feltétlenül betartanod a havi látogatást. Tapasztalatom szerint ilyen esetben nem sokat érdemes várnod, mert csak nőnek a veszteségek és ha nem akar fizetni semmivel sem lesz jobb később sem, csak rosszabb.
Attól függően, hogy milyen a szerződésed, de remélhetőleg közjegyzőnél volt a szerződésed, attól függően ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz menjél és beszéld meg a teendőket, ne sajnáld rá a pénzt.
Bérleti szerződésed sincs az albérlőddel?
Amennyiben albérleti szerződésed sincs a bérlőddel, akkor részvétem, nem lennék a helyedben, nem irigyellek.
Itt lehet, ha nincs hatalmas szerencséd és kifogsz egy szemét bérlőt, lehet, hogy bőségesen, sokszorosan megfizeted majd azt a pénzt, amit inkább előre kellett volna ügyvédre, vagy éppen közjegyzőre költened, meg még tiszta ideg is leszel egy darabig.
Mit tehetsz, ha nem fizet a bérlőd? Kirakhatod?
Amennyiben már ezen kell gondolkodnod a bérlőddel kapcsolatban, akkor szintén nem irigyellek, részvétem.
Nekem is volt ilyen, tudom milyen érzés, nem könnyű. Volt olyan bérlőm, aki fizetni sem és költözni sem akart. Kemény.
Az interneten összevissza írogatnak, adják a jobbnál jobb ötleteket, hogy pakold ki pár markos legénnyel, szereld le az ajtókat, ablakokat télen a legnagyobb hidegben, zárd el a közműveket. Jogilag ezeket nem teheted meg, mert birtoksértést követsz el, bár ismerek jó pár bérlőt, akik mesélték, hogy megtették még egyedül is kipakolták a bérlőjüket, de nekik szerencséjük volt, ez attól is függ, hogy milyen a bérlőd.
Mindenesetre én a jogi utat látom kivitelezhetőbbnek, bár, ha már eljutsz idáig, jogilag is nehéz dolgod lesz, mert az idő menni fog, nem biztos, hogy bármit is be tudsz hajtani a bérlőn, vagy éppen kilakoltatási moratórium is lehet, tehát húzhatja a bérlőd az időt, mint a rétestésztát, ha akarja.
Mit tehetsz, ha kiadod a lakásodat, hogy minél jobban védd magadat?
Első körben a rosta. Rostáld, szűrd, szűrd és szűrd a bérlőket! Kérdezz már a telefonban és ott már úgy meg lehet a bérlőket előzetesen szűrni,. Hogy sokkal nem is kell majd találkoznod.
Másodszor találkozol velük az ingatlannál. Válaszd ki, szúrd le a számodra megfelelő bérlőket. Ismertesd a feltételeidet, ugye már előre felszültél? Ismertesd a szerződéseket.
Szabj feltételeket. Munkáltatói igazolás, igazolás a munkaviszonyról, keresetről. Ismertesd a bérleti szerződésedet.
Amennyiben profi vagy a feltételeket már elmondod a telefonban, hogy ezeket fogod kérni és meglátod, lehet, hogy a fele aspiráns nem is akar veled találkozni, nem akarja megnézni a lakást.
Természetesen ne diktátum szerint kommunikálj, hanem barátságosan.
Amennyiben egymásra találtatok a bérlőddel, akkor érdemes lehet közjegyzőnél szerződést kötni, mivel az esetben nem kell pereskedned és az azonnal végrehajtható, bár ne lepődj meg, ha adott esetben az is húzódik..
Érdemes lehet kiköltözési nyilatkozatot és befogadó nyilatkozatot is íratnod a közjegyzőnél.
Szumma, szummarum, egyébként, az elején a szűrő a kulcskérdés tapasztalatom szerint.
Ezek a cikkeim is érdekelhetnek:
Mire figyeljünk lakás bérbeadásakor, bérléskor?
Ingatlan bérleti díj emelése. Infláció mértékével?
Meddig emelkednek még az ingatlan bérleti díjak? Hol a határ?
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/