Készpénzes használt lakás vásárláskor mire figyelj? Előnyök és hátrányok
Akkor gondolkozz főként készpénzes ingatlan vásárlásban, ha gyorsan tudsz dönteni és gyorsan tudsz cselekedni, akár már a lakás megtekintése napján, vagy másnap, vagy rövid idő alatt. Természetesen ne kapkodd el a lakásvásárlást, de amennyiben tudod a lépéseket, akkor, csak a megfelelő ingatlanvásárlási folyamatokon kell végighaladnod.
Készpénzes használt lakás vásárláskor mire figyelj? Előnyök és hátrányok – A készpénzes lakásvásárlás előnyei:
Gyorsabb ügyintézés:
Mivel a hitel szerződéskötéshez szükséges időt megspórolod, a lakásvásárlás folyamata sokkal gyorsabban lezajlik.
Kisebb adminisztráció:
A készpénzes vásárlásnál nem kell hitelügyintézővel és bankkal tárgyalnod, így kevesebb adminisztrációval jár az egész folyamat.
Nagyobb ingatlan ár alkupozíció:
Általában jobb ingatlan árat tudsz elérni, de nem mindig, ez az eladó komolyságától és a helyzet sürgősségétől is függhet.
Készpénzes használt lakás vásárláskor mire figyelj? Előnyök és hátrányok – A készpénzes lakásvásárlás hátrányai:
Amennyiben tényleg készpénzben és nem átutalással fizetsz, akkor mindkét félnek eladónak és vevőnek is lehetnek kockázatai.
Az eladónak a kockázatai például, hogy kevesebb pénzt kap – az ingatlan vételárának téves leszámolása, hamis pénzt kap, nem is kapja meg a pénzt, illetve becsapják különféle trükkökkel és nem annyi pénzt kap, a vételárat utaztatgatnia kell, például láttam 50 milliót is zacskóban cipelni a hónalj alatt egyedül..
A vevő kockázatai például, hogy szintén utaztatgatnia kell a készpénzt, hamis pénzt vett át másoktól előtte és nem tud róla, a pénz téves leszámolása.
Készpénzes használt lakás vásárláskor mire figyelj? Előnyök és hátrányok – A készpénzes lakásvásárlás menete:
1. Lakásvásárlási előkészületek
Többek között gondold át, hogy otthonnak, vagy ingatlan befektetésnek keresel-e lakást, mennyi pénzed van a vásárlásra olvass tovább itt..
Miket gondolj át ingatlan vásárlás előtt?
2. A lakás felkutatása, majd a szóba jöhető ingatlanok megtekintése
Az ingatlan átvizsgálása során a következőket érdemes megnézni:
Mire figyelj lakásnézéskor, ingatlan vásárláskor?
3. Megfelelő ingatlan esetén további jogi ellenőrzések
Ezeket az ellenőrzéseket, a tulajdoni lap megtekintését célszerű ügyvédre bízni.
A tulajdoni lapon széljegy van-e, van-e bármilyen teher az ingatlanon pl. elidegenítési és terhelési tilalom, végrehajtási jog stb. Esetleges tartozások összege, jogosultjai, elővásárlási jog, haszonélvezeti jog.
Haszonélvező esetén utána kell járni, hogy a haszonélvező hajlandó lemondani a haszonélvezetéről, vagy sem.
Amennyiben nem akar lemondani a haszonélvezetéről, akkor még eldöntheted, hogy másik lakást keresel, vagy haszonélvezettel terhelten veszel lakást.
Az energetikai tanúsítványt is érdemes elkérni.
Családi ház vásárlása során nézni kell még többek között az építési engedélyt, a használatba vételi engedélyt és az esetleges fennmaradási engedélyt, valamit a térképmásolatot, hogy minden úgy van-e és ott van-e jogilag, hivatalosan, amit látsz..
Társasházi lakás vásárlása esetén megnézendők az Alapító okirat és a Szervezeti és működési szabályzat pl. Van-e a házban a többi lakónak elővásárlási joga a lakásra.
Érdemes megkeresni a közös képviselőt, többek között érdeklődj arról, hogy mekkora megtakarítása van a háznak és mik a jövőbeni tervek, kötelezettségek, nem áll-e perben a ház és miből lesz fedezete a költségeknek nehogy, csak célbefizetésekből tudják a felmerülő költségeket, kötelezettségeket finanszírozni.
4. Az egyeztetés a lakás eladójával
Miután meggyőződtél arról, hogy az ingatlan megfelel az elvárásaidnak, elkezdődhet az egyeztetés az eladóval, és ha még nem volt meg az alkudozás a lakás áráról.
A megállapodásnak tartalmaznia kell többek között a következőket: az ingatlanára, a költözési időpont, a lakásban maradó berendezések, az esetleges maradó bútorok és azok árai.
5. Esetleges bonyodalmak a készpénz körül lakásvásárlás esetén..
Amennyiben készpénzben akarsz fizetni, de az ingatlan eladója utalással akarja a pénzt megkapni, akkor a számlavezető bankjának pénztárában befizetheted az ingatlan vételárát.
Amennyiben távoli városban van a bankja, akkor ez szívás..
Amennyiben az ingatlan eladója ragaszkodik a készpénzhez, mert éppen mondjuk nincs számlája, te pedig nem szeretnél készpénzben fizetni, mert például nagy költségbe kerülne az egész ingatlan vételárát kivenned a bankból, akkor egyezkedhetsz arról is, hogy kisebb összeget veszel ki és nagyobb összeget utalsz.
Amennyiben az eladónak készpénzben kell a vételár, mivel a készpénzfelvételre sajnálja a banki költségeket, akkor egyezkedhettek a költségek megosztásáról..
Amennyiben az eladónak, csak egyedül a Kápé jó, mert például a NAV-val van gondja, vagy éppen más követelés elől menekül, akkor nincs mit tenni, vagy készpénzben fizeted a vételárat, vagy visszalépsz a vételtől.
6. Amennyiben az ingatlan eladója és vevője is készpénzben akar pénzezni
Ebben az esetben egy olyan ügyvédet keressetek lehetőleg, akinél van a pénz leellenőrzésére alkalmas eszköz.
Ezenkívül legyenek tanúk, mivel nehéz az utólagos bizonyítás, amennyiben valami balul üt ki pl. Lakásmaffiás esetekben, ellenben az utalással, ahol minden ott van fehéren, feketén a papíron, illetve a bankban.
Azt is megtehetitek, hogy az eladó előtt veszed ki a bankban a pénzed és előtte számolja le a bankos az ingatlan vételárát.
7. Az ingatlan adásvételi szerződés
Az adásvételi szerződést ügyvéd, vagy közjegyző is készítheti, és mindkét fél aláírásával válik érvényessé.
Az is lehetséges, hogy az ingatlan adásvételi előtt már biztosítottad a lakásvételt foglalóval, vagy előszerződéssel ebben az esetben az átadott összeg beleszámít a végső ingatlan árba, vagy esetleg az ingatlanosoddal az ingatlanközvetítők letétkezelési intézményét alkalmaztátok?
8. Az ingatlan adásvétel költségei
Mindig számolj a lakásvásárlás költségeivel!
Ilyen költségek lehetnek: Ügyvédi díj vagyonszerzési illeték, Az ügyvédi díj a szerződés értékének függvényében változik.
Ezenkívül még számolj a költöztetés, bútorozás költségeivel és a felújítás, szerelők költségeivel és egyéb költségekkel is.
Készpénzes használt lakás vásárláskor mire figyelj? Előnyök és hátrányok – Összegezve
Én, amennyiben vevő lennék, akkor készpénzben, vagy utalással a következő bekezdésben részletezettek szerint szeretnék ingatlant vásárolni legjobban hoci-nesze ingatlan vásárlás elve szerint, adom a pénzt és egyidejűleg kapom a kulcsot, mert nekem ez a legbiztonságosabbnak tartott módszer, de nyilván jól oda kell figyelni minden mozzanatra a lakásvásárlás során és jól körbe kell szagolni..egyszóval résen kell lenni..
Az átutalással is meglehet oldani a hoci-nesze módszert, mivel az ügyvédnél az ingatlan adásvételi szerződéskor is el lehet utalni a pénzt, akár egy okos telefonról is, vagy be lehet menni a bankba onnét átutalni a lakás vételárát az eladó számlájára.
Nem mindenki tudja és akarja készpénzben fizetni az ingatlan vételárát, mert például a CSOK esetében, csak 10% készpénz adható, meg különben is lakáshitelt, hitelt vesz fel, állami támogatást vesz igénybe.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/