Pörög a lakáspiac a hirdetésedre mégsem hív a kutya sem? 13 lehetséges ok és megoldás!
Mostanában keresleti ingatlanpiac van általában és emelkednek az ingatlanárak. Téged mégsem hív még a kutya sem, senki még a telefont sem emeli fel, vagy csak kevesen érdeklődnek, aztán örökre eltűnnek. Miért lehet ez? Erre keressük ebben a blog cikkemben a választ.
A legrosszabb ingatlanpiacon is fognak hívni, ha megfelelő helyen hirdeted a lakásodat?
Az emberek azt hiszik, hogy ha nem pörögnek az ingatlanárak, kínálati ingatlanpiac van, akkor alapból nem lehet eladni ingatlan, vagy nem fognak hívni és ez a rossz ingatlanpiac miatt van. Most csalódást fogok okozni, mert ez nem teljesen így van, felsorolok 13 pontot, amik erősen befolyásolják azt, hogy mennyire lesz kapós az eladó ingatlanod, vagy sem, magyarul, akárhogy megy az ingatlanpiac, megy, vagy nem megy, ezek döntik el, hogy hívnak, vagy nem hívnak. Amennyiben keresleti ingatlanpiac van, akkor pedig adott esetben le sem tudod tenni a telefont, ha ezek itt alább rendben vannak, de a gyenge ingatlanpiacon is fognak hívni és el fogod tudni adni a lakásodat nagy eséllyel, az már más kérdés, hogy mennyiért.
Tippek:
• Használj több hirdetési felületet egyszerre, így jóval több szem elé kerül az ingatlanod.
• Frissítsd rendszeresen a hirdetésedet, hogy mindig elöl legyen a találati listákon.
• A hirdetés szövegét igazítsd a piaci helyzethez: hangsúlyozd azokat az előnyöket, amik most különösen fontosak a vevőknek (pl. rezsibarát, jó közlekedés, azonnal költözhető).
• Ne ess kétségbe, ha lassabban indul be az érdeklődés – folyamatosan figyeld a piacot, és ha kell, módosíts az áron vagy a hirdetésen.
• Kérj visszajelzést az érdeklődőktől, hogy miért nem választották a lakásodat – ebből rengeteget tanulhatsz.
• Ha úgy érzed, egyedül nem megy, vonj be profi, tapasztalt ingatlanközvetítőt, aki tudja, hol és hogyan érdemes hirdetni, hogy a gyenge piacon is elérje a vevőket.
Hely, hely, hely – Hol van az ingatlan?
Egy ingatlan esetében ez a legfontosabb a lokáció, hogy hol van az ingatlan, mert ugye nem mindegy, hogy Csajágaröcsögén van az ingatlan, vagy mondjuk a Rózsadombon.
Ha már a helyet nézzük, akkor meg kell említeni azt is, hogy nem mindegy, hogy az adott helyen milyen az ingatlanpiac. Pörög, vagy nem pörög, illetve mennyi ingatlan eladás van, van-e egyáltalán eladás és az néha van csak, vagy havi, éves szinten, vagy minden szökőévben.. Amennyiben minden szökőévben van, vagy nincs is, akkor várhatsz a vevőre, hacsak nincs valami szuperszonikus, zsáner ingatlanod, ami minden vevő álma, attól függetlenül, hogy hol van, hacsak nem mész le mélyen árban.
Erre szokták mondani, hogy van az az ár..
Egyébként a bankok is nézik azt, hogy mennyi eladás van az adott helyen és az szerint adnak hitelt. Még az sincs kizárva, hogy nem adnak hitelt, mert nincs összehasonlító adata az ingatlan értékbecslőnek, igaz, akkor még jöhet más módszere az értékbecslésnek a hozam számítás, vagy a költségelvű, de akkor igazi, ha vannak összehasonlító adatok is, tehát, hogy mennyiért árulnak jelenleg ingatlanokat, illetve mennyiért adtak el.
Tippek:
• Vizsgáld meg alaposan a környéket, és emeld ki a pozitívumokat a hirdetésben (pl. jó közlekedés, zöld területek, iskolák).
• Ha az ingatlan megközelítése nehézkes vagy rossz minőségű út vezet hozzá, tájékoztasd előre az érdeklődőket, és szervezz találkozót inkább az aszfaltos út elejére.
• Nézd meg a környék ingatlanpiaci aktivitását: milyen gyakran adnak el ott ingatlant, és milyen árakon.
• Ha a környéken kevés az eladás, vagy csak ritkán történik, kalkulálj hosszabb eladási idővel, vagy gondold át az árképzést.
• Tájékozódj a banki hitelkihelyezésről az adott területen, mert a bankok is figyelik a környék ingatlanpiaci adatait, és ez befolyásolhatja a vevők finanszírozási lehetőségeit. Amennyiben például a vevők nem tudnak felvenni a házra állami támogatásokat Csok pluszt, Falusi Csok-ot, az ingatlan értékcsökkentő tényező.
Szomszédok, az ingatlan környezete, hogyan jutsz el az ingatlanhoz?
Van egy mondás és trükk és erre nagyon vigyázz, főleg, ha dörzsölt ingatlanossal mész lakást, házat nézni: Nem a legrövidebb úton érdemes menni az ingatlanhoz, hanem a szebben..
Ha például egy társasháznak több bejárata van, ott is tudsz úgy közlekedni, hogy a hülyékkel ne találkozz, meg olyan emberekkel, akik miatt nem venné meg a vevő az ingatlant..
Ha, csak egy putri telepen keresztül lehet megközelíteni az ingatlanodat és sehonnan máshonnan, akkor megszívtad, meg akkor is, ha putrisok, rendezetlenek a szomszédaid.
Nem mindegy hogyan lehet megközelíteni az ingatlant. Például, amikor szólnak az eladók, hogy menjünk megnézni a házat és először aszfaltos úton, majd, amikor az megszűnik, köves úton, majd földútra térünk rá és ott megyünk tovább, ekkor elszoktam kezdeni azon gondolkodni, hogy kinek fogom tudni eladni ezt az ingatlant..meg hogyan fogom elmagyarázni a vevőknek, hogy hol van az ingatlant..Ilyenkor a talit az aszfaltos út elejére beszélem meg.
Nemcsak az ingatlan közeli környezete, hanem egy kicsit távolabbi környezete is érdekes, az oda vezető út és a meglévő infrastruktúra. nem mindegy, hogy milyen a közlekedés, vannak-e boltok, orvos, gyógyszertár, iskolák, munkahelyek és azok milyen közel vannak és így tovább. Nem véletlenül pusztulnak olyan mértékben a falvak, most akarnak kocsmákat, kártyás automatákat, de attól még nem lesznek munkahelyek és az előbb leírtak.
Természetesen nem mindegy, hogy milyen közművek vannak az ingatlannál. Azt bírom, amikor azt mondják, hogy igaz, hogy nincs itt se a víz, se a villany, a gázról, csatornáról meg ne is beszéljünk, de a két előbbi innét kb. 100 méterre van, ha megveszik hozza ide őket..Hajrá!
Tippek:
• Mindig a legszebb, legrendezettebb útvonalon vezesd az érdeklődőt az ingatlanhoz – az első benyomás sokat számít!
• Ha több bejárat van, válaszd azt, ahol a legjobb a környezet, és elkerülhetőek a „problémás” szomszédok.
• Légy őszinte a környék adottságaival kapcsolatban, de hangsúlyozd ki a pozitívumokat (pl. közel a bolt, buszmegálló, park).
• Ha csak nehézkesen megközelíthető az ingatlan, előre készítsd fel rá a vevőt, és szervezd a találkozót az aszfaltos út elejére.
• Sorold fel a közeli infrastruktúrát: boltok, iskolák, orvos, gyógyszertár, munkahelyek – ezek mind vonzóbbá teszik az ingatlant!
• A közművek hiányát ne kend el, inkább mutasd meg, milyen lehetőségek vannak a bekötésre, és mennyibe kerülhet.
• Ha a szomszédok rendetlenek vagy problémásak, próbáld minimalizálni a velük való találkozást a bemutató során, de ne titkold el, mert úgyis kiderül!
• Ha lehet, szervezz találkozót az aszfaltos út elejére, hogy ne riassza el a vevőket a rossz út és ne tévedjenek el, mert az már rossz kezdet és elveheti a kedvüket az egésztől.
Zsáner lakás az ingatlanod, vagy sem?
Nem mindegy, hogy az ingatlanod a zsáner ingatlanok közé tartozik, vagy az átlag futottak még kategóriába. A zsáner ingatlan az, amire minden vevő azonnal ugrik, áhítozik, amikor meglátja a hirdetést és minden vevő erről ábrándozik.
Milyen a zsáner ingatlan?
Családi házak esetében egyszintes, amerikai stílusú, viszonylag fiatal építésű, illetve 3-4 szobás, stílusos, az átlag 2 szobás kádár kockától eltérő, nagyobb, modern beosztású. A telek széles, tágas, nem zárvány és nem nyeles telek. Jó az infrastruktúra, közlekedés és még lehetne sorolni. Minél újabb építésű, újszerű állapotú, csillivilli, 1-2.emeletű, tízemeletesben 3.emeletig, kis alapterületű, erkélyes, nyugodt, de mégis közel mindenhez, buszhoz, metróhoz stb..A ház, lakás, ingatlan állapota szigetelt falazatú, műanyag ablakokkal, jó állapotú tetővel, a falak szárazak.
Az állapot is nagyon fontos, mert a vevők 70-80%-a olyan ingatlant keres, ami fel van újítva, vagy legalábbis nem kell mostanában hozzányúlni, tehát most gondolj bele a felújítandókra, nem jó állapotúakra, csak kb. 20 % potenciális vevő jut a torta szelet nagyot csökken és tovább csökken a számuk, ha teljesen szét kell verni, boncolni az ingatlant a felújításért.
Természetesen az ettől eltérő is eladható, az elavult konstrukciósok is, de általában olcsóbban, lassabban és így tovább..Persze mindig vannak kivételek, de a kivétel erősíti a szabályt..
Tippek:
• Ha lehet, javítsd a legszembetűnőbb hibákat (pl. festés, kisebb javítások).
• Legyél őszinte az állapotról, de emeld ki a lehetőségeket.
• Adj ötleteket a vevőnek, hogyan tudná átalakítani az ingatlant.
Mi az előszereteti érték az ingatlanoknál és a birtoklási, valamint az IKEA hatás?
Természetesen te máshogy látod az ingatlanodat, sokkal értékesebbnek gondolod, mint bármelyik vevő és a vevők milyen udvariatlanok, ha nem képvisel olyan értéket a szemükben az ingatlanod, mint neked, mert számodra a világ összes kincsét is megéri, nos ez az előszereteti érték.
Erre az elő szereteti értékre még rápakolódik a birtoklási hatás, amikor számodra értékesebb az ingatlan, mint másnak, mert te birtoklod. Aztán még jön ráadásul az IKEA hatás, amikor te a saját kezeddel építetted az ingatlant, mindent te csináltál, vagy kalákában csináltátok. Ez a valóságban ingatlan értékcsökkentő tényező lenne, de az eladók kobakjában rendszerint pont ellenkezőleg erősen értéknövelő tényező és már meg is érkeztünk az ingatlan hirdetési árához..
Tippek:
• Tudd, hogy a birtoklási hatás növeli az ingatlan szubjektív értékét
Mivel te birtoklod az ingatlant, hajlamos vagy többre értékelni, mint egy külső vevő. Ez a hatás megnehezítheti a reális árazást, ezért érdemes külső szakértő véleményét is kikérni.
• Légy tudatában az IKEA hatásnak
Ha te vagy a tulajdonos, aki saját kezűleg vagy közösen felújította, átalakította az ingatlant, hajlamos vagy ezt az erőfeszítést értéknövelő tényezőként kezelni. Valójában a vevők ezt nem mindig értékelik így, sőt, néha értékcsökkentő lehet.
• Árazd be az ingatlant reálisan, figyelembe véve a piaci viszonyokat
Az érzelmi kötődés és saját befektetés miatt könnyen túl magas árat szabhat az eladó. A sikeres értékesítéshez fontos a piaci ingatlan árakhoz igazodni, és elfogadni, hogy a vevők más szemmel nézik az ingatlant.
Elszakadva a lakáspiaci realitásoktól..Ingatlan hirdetési ár meghatározása..
Mottó: „Nincs eladhatatlan ingatlan, csak magas ár..”
Az előbbieket figyelembe véve már el is szakadtál erősen lélekben a valós ingatlanpiaci áraktól. Ezek után hogyan tudnád reálisan, objektív módon felértékelni a saját ingatlanodat. Ha pedig ingatlanost hívsz és ő megmondja az igazat teljesen felháborodsz, hogy ez a köcsögi ingatlanos leszólta a portékádat. Természetesen lesznek olyan ingatlan ügynökök is, akik magasztalni fogják az ingatlant és azt kérdezik, hogy miért akarod ilyen olcsón eladni, magyarán azt mondják, amit hallani akarsz, aztán megkötitek a szerződéseteket és már 1 hét után hív, hogy csökkentsétek az árat, vagy sohasem hív többé, mert úgyis tudja, hogy hiába, úgysem tudja eladni, te meg nem vagy hajlandó engedni, de amikor te saját magad végre eladod sokkal olcsóbban, akkor tartja a markát..
Tudom, tudom manapság senki nem nagyon meri olcsóbban hirdetni az ingatlanát, főleg azok, akik másikat akarnak venni az árából, mert mindenki látja, hogy milyen drágák az ingatlanok, túl vannak árazva. Ezt egyébként a legtöbb eladó is érzi, legalábbis, akik továbbra is a földön járnak.
Múltkorában, kérdeztem egy eladót, hogy mennyi a lakás és garázs ára együtt, ő meg szemlesütve, olyan félig szégyenkezve mondta, hogy sok, én kérdeztem mégis mennyi, hát tényleg sokat mondott, mert ő Pesten akar venni az ingatlan árából lakást. Az első reakciómban azt mondtam az árra, hogy atya isten, erre még zavartabb lett az eladó.
Nos az ingatlanpiac nem teljesen így működik, nem véletlenül árulja már 1 éve..
Tippek:
• Nézd meg a környék hasonló ingatlanainak eladási árait.
• Legyél rugalmas, és ha kell, csökkentsd az ingatlan árat.
• Árazd úgy, hogy az ingatlan a lehető legkedvezőbb árkategóriába essen a portálokon, hogy az angol licittel vissza lehessen fordítani pozitív irányba az elérhető árat több érdeklődő esetén..
Várod a nagy ingatlan befektetőket, mert azt gondolod, hogy a te ingatlanod mekkora érték számukra, meg még várod a külföldi vevőket is..
Valóban keresik a lakásokat az ingatlan befektetők, főleg a kis lakásokat, abból is az új építésűeket, használtak közül pedig a jó állapotúakat, amelyeket nagy beruházás, felújítás nélkül azonnal ki tudnak adni. Házak közül sajnos nem igazán keresik a nagy hodájokat, de azokat az átlag vevő sem keresi, hacsak nem kiadásra melósoknak, azokon a helyeken és környékükön, ahol gyárak, mondjuk Akkumulátor gyárak és nagyszámú elhelyezésre váró munkaerő jelenik meg.
Amennyiben megnézed egy statisztikában, hogy a vevők hány százaléka külföldi Magyarországon, rögtön rájössz, hogy oké, lehet, hogy nagy mákod lesz, mert éppen a tiedét veszik meg, de nem valószínű, de azért az esély meglesz.
Tippek:
• Nézd meg, milyen típusú ingatlanokat keresnek a befektetők a környéken.
• Ne csak a befektetőkre várj, hanem célozd meg az átlagos vevőkört is.
• Tájékoztasd magad a helyi piaci trendekről és a külföldi vásárlók arányáról.
Nincs pénze a társasháznak, vagy alig van, netán célbefizetésre is szükség lesz majd
Az előrelátó vevő annak örül, ha rendes összeget kérnek a közös költségre nem pedig akkor ha nincs is közös költség. Viszont, amikor hirtelen valamit fel kell újítani a házban, akkor lehet, hogy minden lakónak kell célbefizetést fizetnie. Múltkorában taliztam egy ismerős nénivel, mondta, hogy 200 milliót vett fel a ház szigetelésre és 10 éven keresztül kell fizetnie azoknak a lakóknak, akik nem tudták előre kifizetni a hitelt. A néni 80-an pluszos és sok ilyen néni van a házban, akiknek 10 évig kell fizetni. Igaz, hogy a szigeteléssel és egyéb felújítási munkálatokkal értékesebb lesz a lakás, de ott van az a fránya hitel, ami majd erősen alku tárgyát fogja képezni.
Tippek:
• Tájékozódj alaposan a társasház pénzügyeiről – kérd el a pénzügyi beszámolót, nézd meg a tartalékokat és a fennálló hiteleket.
• Számolj a célbefizetéssel és hiteltartozással – érdeklődj a várható felújítási munkákról, a hitel futamidejéről és a lakók terheiről.
• Értékeld a közös költség mértékét és stabilitását – jobb egy előre tervezhető, reális közös költség, mint egy alacsony, de bizonytalan.
• Beszélj a lakókkal és mérlegeld a közösség működését – a jó kommunikáció és átláthatóság segít elkerülni a kellemetlen meglepetéseket
Tedd rendbe a jogi dolgokat a lakásod körül! Az ingatlan eladás gátló tényezőket old meg előre!
Vannak ilyenek, hogy azt hiszed, és a vevővel is elhiteted, hogy a lakásod mellé simán meg tudja venni a garázst, pedig közös osztatlan és, ha nem tudná megvenni a garázst, akkor már nem is kellene neki a lakás.
A sorháznál azt hiszed és a vevő, meg még az ingatlanos is azt hiszi, hogy a tiéd az a terület, amin átmész, pedig osztatlan közös és még használati megállapodás sincs a szomszédokkal, tehát tulajdonképpen bármikor közlekedhet a kerteden keresztül és te egy büdös szót nem szólhatsz neki, de legalábbis nincs jogod pampogni.
Azt hiszed, hogy simán eltudod adni a vevőnek a lakásodat és a vevő már feni a fogát a lakásodra, de fogalmatok sincs, hogy az összes lakónak a társasházban elővásárlási joga van a lakásodra.
A házhoz még 1-2 szobát, vagy teraszt hozzáépítettél anno, de nem jelentetted be, most pedig nincs fent a térképmásolaton? Hát ez nagy gáz. Lehet, hogy a vevő hitelt sem fog kapni, vagy ha 10 éven belül van, akkor lehet, hogy le kell bontani.
Mutatod az ingatlanodon a házadat, dicséred a vevőnek, mutatod, hogy mitől meddig tart a telked, de lehet, hogy tudtodon kívül semmi sem igaz ebből. Vannak olyanok, amikor az összes teleknél valamikor régen elcsúsztak a dolgok és mindenkinek a háza a másik telkén van és hasonló finomságok..
A tulajdonviszonyok zavarosak, az egyik eladó vonakodik eladni a lakást, a régi munkáltatói kölcsön rajta felejtődött az ingatlan tulajdoni lapján és így tovább..
Millió ilyen lakás eladás gátló tényező létezik. Ha nem tudod, akkor hívj egy komoly, tapasztalt ingatlanközvetítőt, hogy támogassa az ingatlan eladásodat!
Ha pedig meg tudod oldani, akkor még az ingatlan hirdetése előtt old meg a problémát, mert különben olyan vevőd lesz csak, aki hajlandó átvenni a te problémádat, de biztos lehetsz benne, hogy kevesebbet fog érte fizetni, mint a probléma mentes ingatlanért.
Tippek:
• Kérj szakértői segítséget a tulajdonviszonyok és jogi helyzet tisztázásához.
• Oldd meg az osztatlan közös tulajdonból adódó problémákat, használati megállapodásokat.
• Minden jogi papírt és engedélyt legyen kéznél, hogy ne akadjon meg az eladás.
Felkészítetted a lakásodat az eladásra?
Sokszor tapasztalom, ha az eladó csupán átfestette volna semleges pasztellszínre a falakat, mondjuk a bordóról, meg kiszellőztetett volna, el is pakolna, nem lenne rendezetlen a lakás, össze lenne pakolva és nem ugrálna a pitbullja, akkor gyorsabban, könnyebben és sok millióval többért el lehetett volna adni az ingatlant. Igen, volt olyan, hogy a tulajoknak hiába mondtam, hogyha megyünk a vevővel, akkor kösse meg a 2 pitbullját, vagy menjen el sétáltassa őket. Nem tette, volt, amikor egy rendőrrel és a feleségével úgy futottunk ki a kerítésen kívül. Ekkor be is fejeztem a ház árulását..
De én sokszor hiába papolok, hogy egy kis festés kellene, az ablakra függöny kellene, nagyobb égők kellenének, ne legyen már olyan sötét és így tovább, minden marad a régiben.
Az a lényeg, hogy készítsd fel a lakásodat az eladásra, ha teheted, szellőztess ki, világos legyen és kellemes legyen a lakásba belépni, mivel a vevők nem is tudom hány dimenzióban fogják látni a lakásodat, legalább 5-ben, ugyanis szimatolnak, látnak, hallanak, tapogatnak és mérlegelnek, mert, amire hozzád érnek lakásnézésre, akkor már legalább 30-at megnéztek, de az is lehet, hogy a tiéd után néznek meg 30-at.
A vevők szempontjai tulajdonképpen végtelenek és válogatnak..A tiéd marad legutoljára, ha drága, büdös, lepusztult és így tovább..
Tippek:
• Fesd le a falakat semleges, világos színekre.
• Szellőztess ki, és tarts rendet a lakásban.
• Ügyelj a világításra, és távolítsd el a zavaró tényezőket (pl. hangos kutya).
A műszaki dolgok, gépeszet legyenek rendben és működjenek a lakásba!
Sokszor aggódnak a vevők már előre, hogy a konvektor működik? A villanyt fel lehet kapcsolni és így tovább. Az is lényeg, hogy a műszaki dolgok, gépészet működjenek, tehát lehessen felkapcsolni a villanyt, ha megnyitod a csapot folyjon a víz, a gáz bojler, vagy a villanybojler csináljon meleg vizet, be lehessen kapcsolni a gázkazánt. Az ablakon legyen függöny, a meglévő függönyök ne legyenek szakadtak és főleg tiszták legyenek, ugyanúgy, mint az ablakok, ajtók. A kilincs ne lógjon.
Ha az ingatlan állapota lerobbant, vagy túl speciális (pl. nagyon rossz elrendezés, zsákszobák ( egymásba nyíló szobák, túl zajos környék), az sokakat elriaszthat. A vevők gyakran bizonytalanok, hogy megéri-e a kockázatot, vagy inkább várjanak tovább más lakásra.
Tippek:
• Ha lehet, javítsd a legszembetűnőbb hibákat (pl. festés, kisebb javítások).
• Legyél őszinte az állapotról, de emeld ki a lehetőségeket.
• Adj ötleteket a vevőnek, hogyan tudná átalakítani a lakást.
Kilépsz az ingatlanpiacra! Rossz a hirdetés. Nem szegmentál a szöveg, rosszak a képek, nem keltik fel az érdeklődést.
A képek azok az alapok, az első főképnek fel kell keltenie a vevő figyelmét. Itt már sokan elrontják és nem is megy tovább a vevő.
következő, hogy nincs címsor, vagy rossz, nem kelti fel a figyelmet, vagy nem a megfelelőt hangsúlyozza.
A következő a nem szegmentáló szöveg, mindenkinek hirdetsz és tulajdonképpen senkinek, nem pedig azoknak a vevőknek, akik várhatóan megveszik a lakásodat. Például nem a fiatalokhoz szólsz elsősorban és túlnyomó többségben egy 4. emeleti, lift nélküli lakás esetében.
Tehát még egyszer, mert ez nagyon fontos, az online ingatlan hirdetés az első benyomás. Ha a fotók homályosak, kevés van belőlük, vagy a leírás unalmas, nem fogalmazod meg, miért jó az ingatlan, akkor senkit sem fog érdekelni. A hirdetésed nem elég figyelemfelkeltő, vagy informatív, akkor majdnem hogy jobb lenne, ha nem is lenne.
Tippek:
• Készíts profi, világos fotókat, mutasd meg az ingatlan előnyeit.
• Írj könnyed, de informatív szöveget, ami kiemeli a legjobb tulajdonságokat.
• Használj kulcsszavakat, amikre a vevők keresnek (pl. „jó közlekedés”, „újszerű”, „csendes utca”).
• Szegmentálva írd a szöveget a célpiacodnak.
Figyeld az ingatlan befektetők hirdetéseit, lehet tanulni tőlük!
Ha nézed a lakás hirdetéseket, akkor előbb utóbb ki tudod szúrni az ingatlan befektetők ingatlan hirdetéseit. Jók a hirdetéseik, jók a képek, csillivilli az ingatlan, modern burkolatok vannak, modern gépészet, adott esetben modern bútorok, ha elmész megnézni jók az illatok, egyszóval nem kell erőlködni, eladja magát az ingatlan. Természetesen nem mindenki akarja így felújítani eladáshoz a lakását és sokan nem is tudnák, de legalább lehet látni, hogy milyen ingatlan a könnyen és jó áron eladható, tehát ne akarja eladni az eladó majdnem annyiért az ingatlanát, ha fel kell újítani.
Tippek:
• Nézd meg, milyen stílusban és minőségben készítik a fotókat, milyen részleteket emelnek ki a hirdetésben.
• Tanulj a modern burkolatok, gépészet és bútorok bemutatásából, még ha nem is tervezed a teljes felújítást, inspirálódhatsz.
• Árazd reálisan az ingatlanod, ha felújításra szorul, ne várj majdnem annyiért eladást, mint a csillivilli, felújított befektetői ingatlanokért.
• Figyeld meg, hogyan használják az illatokat, tisztaságot és hangulatot a bemutatón, ezek sokat számítanak.
• Ha nem tudsz, vagy nem akarsz felújítani, fókuszálj a hirdetésedben az ingatlan előnyeire és a potenciális fejlesztési lehetőségekre.
Nem vagy elérhető, vagy nem válaszolsz időben a vevői megkeresésekre
Ha nem veszed fel a telefont, vagy nem hívod vissza az érdeklődőket, azzal gyakorlatilag elzárod magad a vevőktől. Természetesen nincs olyan ember, aki mindig fel tudja venni a telefont, az ingatlanosoknál például gyakran megfigyelhető ez, mivel sokat dolgoznak, tárgyalnak, lakást mutatnak és így tovább, de a jobbak visszahívják az érdeklődőket, amint lehet.
Tippek:
• Ha lehet vedd fel a telefont, vagy ha nem tudod, hívd vissza az érdeklődőt.
• Használj emlékeztetőket, hogy ne maradjon el a visszahívás.
• Légy barátságos, de ne sablonos – az emberek érzik, ha csak „robotként” beszélsz.
Érzelmi akadályok az ingatlan eladónál
Az ingatlan eladása sokszor érzelmi döntés is. Ha nem vagy teljesen készen elengedni az otthonodat, az tudattalanul is akadályozhatja az eladást. Az ingatlanpiacon az ilyen ingatlanokat nagymama, nagypapa ingatlanoknak is nevezik, mivel a mamák, papák eleget téve a fiatalok kérésének meghirdetik az ingatlanjukat, de közben nem tudják elengedni, inkább ott halnak meg. Adott esetben saját maguk mondanak rosszat az ingatlanjukról, hogy ne vegyék meg.
Tippek:
• Ismerd fel magadban, ha érzelmileg kötődsz az ingatlanhoz, és próbálj tudatosan elválni tőle.
• Kérj segítséget egy külső, objektív szakértőtől, vagy ingatlanostól, aki segít reálisan látni a helyzetet.
• Ne beszélj le az ingatlanról túl sokat, nehogy saját magadat is meggyőzd, hogy nem éri meg eladni.
• Gondolj arra, hogy az ingatlan egy befektetés, és az új tulajdonos számára lehetőség, nem pedig a múltad terhe.
• Ha nagyon nehéz az elengedés, adj időt magadnak, de közben tartsd fent az eladási folyamatot profin.
Pörög a lakáspiac a hirdetésedre mégsem hív a kutya sem? 13 lehetséges ok és megoldás! – Összefoglalás
Egyszóval mielőtt elkezded árulni az ingatlanodat, gondolkozz a vevő fejével, hogyha te lennél a vevő, adnál e ennyit az ingatlanért és miért adnál, mi tetszik neked benne, vagy, amikor megvetted mi tetszett és azokat hangsúlyozd ki, valamint mennyit kell még ráköltenie és az esetleges felújítás nem viszi-e el az ingatlan árát az eladhatatlan kategóriában?
Tippek:
• Tedd fel magadnak őszintén a kérdést: ha most lennél vevő, tényleg ezt választanád ennyiért? Ha nem, miért nem?
• Írd össze, mi volt az a pár dolog, ami miatt anno beleszerettél az ingatlanba, és hangsúlyozd ezeket a hirdetésben is!
• Gondold végig, mennyit kell még rákölteni a lakásra – ezt ne titkold el, inkább segíts a vevőnek átlátni, mire számíthat.
• Ha felújítandó a lakás, ne árazd túl, mert a vevők fejben már hozzáadják a felújítás költségét!
• Kérj visszajelzést ismerősöktől vagy akár érdeklődőktől: mi az, ami tetszett, mi az, ami elriasztotta őket – ebből rengeteget tanulhatsz!
• Ne csak a saját szemszögedből nézd az ingatlant – próbálj meg kívülállóként, vevői fejjel gondolkodni, és aszerint alakítani az ajánlatodat.
Kapcsolódó blog cikkeim:
Beragadt az ingatlanod? Nem tudod eladni? Mit tegyél?
Több árárajánlat érkezett az eladó ingatlanodra? Licitáltass, vagy add oda az első vevőnek?
Árulod a családi házadat? Erre a 20 plusz 2 kifogásra számíthatsz a vevőjelöltektől!
Ingatlanturisták kíméljenek! Hogyan kerüld előket?
Amikor anyuci lebeszéli fiát a lakásvásárlásról. Vevői kifogások, amik kiverik a biztosítékot
A vevők leggyakoribb kifogásai lakásnézéskor. Hogyan kezeld a kifogásokat?
Ingatlan értékét befolyásoló tényezők 1. rész
Ingatlan értékét befolyásoló tényezők 2. rész
Ingatlan értékét befolyásoló tényezők 3. rész
14 ingatlan értékcsökkentő tényező
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
Elérhetőségeim
