Te mióta vacakolsz a lakás vásárlásoddal?
Ma mutattam az egyik ismerősömnek lakást, aki idestova már minimum 3 éve keres ingatlant.
Legalábbis velem 3 éve nézett először lakást, mással kitudja mikor..?
Búcsúzáskor mondtam neki, hogy lassan már nem biztos, hogy érdemes tovább vacakolnia, mert elmegy mellette a végén a lakáspiac, ha sokáig várakozik!
Ezenkívül azt is mondhatja a végén, hogy most már minek vegyen lakást ennyi idősen, ha eddig nem vett..
Az egyik ok, amiért tavaly olyan kevés lakásvásárló volt az ingatlanpiacon..
Most, amikor újból elkezdett velem lakásokat nézni elmondta a saját verzióját, hogy miért nem vett eddig lakást, de a beszélgetés közben rájöttem a valós indokra, hogy miért nem vett valójában eddig lakást, azért, amiért sokan mások sem vettek..
Az állampapír az egyik nagy konkurenciája az ingatlan vásárlásnak
Amikor évekkel ezelőtt meglódult a „háborús” infláció, sokan hirtelen elkezdték keresni a pénzük helyét, hogy ne inflálódjon el. Voltak, akik az ingatlant választották befektetésnek és voltak, akik az állampapírt, mások mást és voltak bizonyára olyanok is, akik a ládafiába kamatoztatták a pénzüket..
Egyébként az állampapír elég szépen hozott, de azért véleményem szerint annyit nem hozott, mint a valós infláció, de ez az én véleményem.
Természetesen, akik élethelyzet változásban voltak és muszáj volt ingatlant vásárolniuk, azok a vevők nem ezekbe a befektetői körbe tartoznak, mert nekik muszáj volt lakást venni.
Lássuk az ingatlan hozamát, amit megvehetett volna a vacakoló emberünk..
Ezt az ingatlant 2021 kora őszén vásárolhatta volna meg az ingatlan vásárlónk.
Hamarosan volt egy kisebb fajta ugrás az ingatlanárakban kb. 10-20 %, de igazából kb. a költségek levonása után is úgy megemelkedtek a lakásárak, hogy az akkori csúcson a lakás vételárhoz képest 10-12 millióval többért el lehetett volna adni az ingatlant.
Ezt követően lejtmenetbe, és stagnálásba ment át a lakáspiac, de most is ennek legalább a felét ki lehetne hozni nyereségként, ha most adná el az ingatlant, tehát 5-6 millió forintot az akkori lakás vételárához képest.
Ezekben az összegekben nincs bent az esetleges lakáskiadás bevétele, ebben, csak a vétel és eladás különbsége van bent és nincs bent az esetleges adó fizetés sem és hitel költségeket nem számoltam, mivel készpénzes vásárlás lett volna.
Az ingatlan vásárlás és ingatlan eladás költségeiről is olvashatsz itt.
Most az a kérdés, hogy az állampapír mennyit hozott, ezt most hadd ne számoljam ki, de ha csak magamban számolom, akkor az alsó értékkel van kb. pariban, az alsó összeg felé közelít jelenleg és nem a felső felé.
Érdemes bánkódni bármilyen elmaradt ingatlan befektetésen, ami nyereséges lehetett volna?
Véleményem szerint nem igazán.
Ha én összeszámolnám, hogy életemben eddig mennyi ingatlant nem vettem meg, ami olcsó ingatlant láttam, akkor fel is köthetném magamat.
Sokan szokták mesélni olyan szomorú képpel, de azért szerencsére az ajkukban kis mosollyal, hogy x éve, mondjuk 40-50 éve milyen meseszerű összegekért vehettek volna ingatlanokat a mostani ingatlanárakhoz képest, de az akkor volt, valószínűleg nem véletlenül nem vették meg, mert ment az életük, más terveik és más céljaik voltak, meg valószínűleg lehet, hogy pénzük sem volt arra, hogy ingatlant vegyenek azért, hogy 50 év múlva mondhassák, hogy már mennyit, mekkora nyereséget, hozamot, profitot hozott nekik.
Ugye, mert az ingatlan, amennyire jó, annyira rossz is, nem tudod darabonként eladni, vagy csak egypár fajta ingatlant, ingatlan típust tudsz feldarabolni és egyenként értékesíteni.
Általában nagy összegeket kell megmozgatni a vásárláshoz és várni, várni és várni érdemes, kivéve azokat, akik kimondottan eladásra veszik az ingatlanokat, ingatlan befektetésnek.
Most vizsgáljuk meg, hogy miért vacakolunk annyit a lakásvásárlással?
Az egy örök dilemma: várni és várni és várni és meddig várni, vagy ingatlant vásárolni, beleugrani végre egy ingatlan vételbe?
Szinte mindenki átéli ezt az érzést legalább egyszer az életében, ne aggódj én is átéltem már többször is ingatlanközvetítő létemre is…
De miért várnak annyian évekig a lakásvásárlással?
Legyél arra figyelemmel, hogy a mai ingatlanpiaci helyzet nem biztos, hogy támogatja ezt a taktikát!
A lakásvásárlás az egyik legfontosabb döntés az életben, mégis rengetegen halogatják évekig, sőt akár évtizedekig. De miért? Miért nem lépnek már régóta azok, akik már régóta tervezik ezt a lépést?
Ingatlanközvetítőként és bloggerként gyakran találkozom emberekkel, akik már évek óta várnak a lakásvásárlással.
Sokan aggódnak a jövőbeli árak miatt, és abban reménykednek, hogy olcsóbban juthatnak majd ingatlanhoz. De vajon megéri a várakozás?
Ebben a blog cikkemben megvizsgáljuk, hogy miért halogatják sokan a lakásvásárlást, és miért nem biztos, hogy ez a legjobb stratégia.
1. Félünk az ingatlan vásárlási döntéstől
A lakásvásárlás komoly lépés. Sokan rettenetesen félnek elköteleződni egy ingatlan mellett hosszú távon. Mi van, ha rossz döntést hozunk?
Rosszkor vásárolunk ingatlant? Ez a bizonytalanság gyakran lebénítja az embereket, és inkább várnak, mintsem tennének valamit.
2. Bizonytalanság és félelem a jövőt illetően
A lakásvásárlás hosszú távú kötelezettség, ami sokakban aggodalmat vált ki. Félelmet kelt bennünk a bizonytalanság, hogy vajon a jövőben meg tudjuk-e fizetni a hitel törlesztőrészleteket, vagy nem kapsz hitelt a banktól. mi lesz, ha váratlan kiadások merülnek fel. Ez a bizonytalanság sokakat arra ösztönöz, hogy inkább ne vállaljanak kockázatot, és halogassák a döntést.
Amennyiben hitelre van szükséged a lakásvásárláshoz, abban az esetben is keress engem nyugodtan!
3. Folyamatos ingatlan áremelkedésre számítunk, illetve várjuk a lakásárak összeomlását is
Az elmúlt években az ingatlanpiac hihetetlenül dinamikussá vált. Az árak szinte folyamatosan emelkednek, és sokan úgy vélik, hogy minél tovább várnak, annál nagyobb eséllyel tudnak majd olcsóbban ingatlan vásárolni, hiszen egyszer majd csak, csak csak bejön az ingatlanpiac összeomlása..
De mi van, ha ez a várakozás az ingatlanpiac összeomlására rosszul sül el, vagy soha nem fog összeomlani a lakáspiac?
4. Nem értünk a lakáspiachoz
Az ingatlanpiac nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Sokan nem értik teljesen a piaci dinamikákat, és ezért inkább biztonságosnak érzik magukat a várakozásban. De közben elveszíthetik az időt, és lehetőségeket. A folyamatos várakozás veszélyeztetheti azokat, akik soha nem mernek lépni. Ha az ingatlan árak tovább emelkednek, akkor azok, akik eddig várakoztak, talán soha nem tudnak majd lakást venni.
5. A múltbéli ingatlanpiac szép emlékei
Régen, 20-40 évvel ezelőtt, az ingatlanpiac sokkal stabilabb volt Magyarországon. Az árak kiegyensúlyozottak voltak, és alig változtak. Sokan nosztalgiával gondolhatnak vissza erre az időszakra, és úgy vélik, hogy a jelenlegi piaci ingadozások nem nekik valók.
6. Hiányzó támogatás és információ az ingatlanpiacon, vagy a túl okoskodás gátja
Sokaknak nincs megfelelő támogatása vagy információja ahhoz, hogy magabiztosan lépjenek a lakásvásárlás felé. A bizonytalanság és a hiányzó tudás gyakran megakadályozza őket abban, hogy előre lépjenek. Ez mellett vannak, akik minden ingatlanpiaci hírt meghallgatnak és elolvasnak, de tulajdonképpen sehová nem jutnak, mert ez mellett is kellene már dönteni..és különben is egyszer ezt, másszor azt mondják a médiumok.
Mi a megoldás? Vegyünk, vagy ne vegyünk ingatlant?
Bármennyire is vonzó a várakozás, fontos tudni, hogy az ingatlanpiac mindig mozgásban van. Ahelyett, hogy örökké várnánk az ideális pillanatra, érdemes lépni, informálódni, és megtalálni a számunkra legmegfelelőbb lehetőséget. Ha most nem lépünk, lehet, hogy később megbánjuk.
Tippek a lakásvásárláshoz, ha aggódsz a jövőbeli árak miatt
Ha aggódsz a jövőbeli árak miatt, de szeretnél lakást venni, akkor az alábbi tippeket érdemes megfogadnod:
• Végezz alapos ingatlanpiaci kutatást. Mielőtt elkezdenéd a lakásnézegetést, végezz alapos kutatást az ingatlanpiacról. Ismerd meg a lakásárak alakulását a kiszemelt környéken, és tájékozódj a jövőbeli trendekről.
• Határozd meg a lakásvásárlási kereteidet. Mielőtt elkezdenéd a lakásnézegetést, határozd meg pontosan a kereteidet. Mennyi önerővel rendelkezel, és mennyi hitelt tudsz felvenni?
• Légy rugalmas az ingatlanpiacon. Ne ragaszkodj mereven a tökéletes lakáshoz. Légy rugalmas a lakás méretét, elhelyezkedését és állapotát illetően stb.
• Ne licitálj túl a lakás vásárlási kereteiden túl. Ha licitálsz egy lakásra, ne licitálj túl. Ne feledd, hogy a lakásvásárlás egy hosszú távú befektetés.
Tehát ne hagyjuk, hogy a félelmek vagy a múlt emlékei gátoljanak minket abban, hogy előre lépjünk az életben.
Az ingatlanpiac változik, és nekünk is alkalmazkodnunk kell hozzá.
Ha támogatásra van szükséged, ne habozz keresni engem, mint sokat látott, 1996-óta az ingatlanpiacon mozgó ingatlanközvetítőt, aki segíthet neked eligazodni ebben az izgalmas, de néha kihívást jelentő ingatlan világban.
Ne feledd: a lakásvásárlás egy komoly döntés, de ne aggódj, nem vagy egyedül. Sokan vannak, akiknek segítségre van szükségük a lakásvásárláshoz.
Fordulj hozzám bizalommal, az ingatlanközvetítőhöz, aki segíthet megvalósítani lakásvásárlási álmaidat!
További tippek a lakásvásárláshoz:
• Olvasd el az ingatlan blogomat: Rendszeresen írok blogcikkeket az ingatlanpiacról és a lakásvásárlással kapcsolatban.
• Kövess a közösségi oldalaimon, lásd a fejlécben fent: A közösségi oldalaimon naprakész információkat találsz az ingatlanpiacról.
Remélem, hogy ezek a tippek segítenek neked a lakásvásárlásban!
Kapcsolódó blog cikkeim:
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]