Eladhatod a haszonélvezettel terhelten az ingatlanodat? Vásárolható haszonélvezettel terhelt ingatlan?
Eladhatod-e haszonélvezettel terhelten az ingatlanodat?
Ingatlanközvetítőként egyre gyakrabban találkozok olyan eladói megkeresésekkel, amikor is az idősödő lakás tulajdonosok azon gondolkoznak, hogy eladják az ingatlanjuk tulajdonjogát egy bizonyos összeg fejében, de a haszonélvezeti jogot megtartanák. Az elgondolás lényege, hogy eladnák az ingatlan tulajdonjogát, azzal, hogy életük végéig ott lakhatnak az ingatlanjukban.
Olyan elgondolással is találkoztam, amikor a tulajdonosok nemcsak egy bizonyos vételárat kérnének, hanem havi életjáradékot is ezen felül.
Ebben a blog cikkemben a haszonélvezeti jogot járjuk körbe.
Hangsúlyozom, hogy nem vagyok jogász, tehát, ha ilyesmi ügyed van, akkor keress meg feltétlenül egy jogászt, közjegyzőt, illetve egy ügyvédet, aki segít a jogi lebonyolításban.
Én az ingatlan értékesítésedet tudom támogatni.
Ezen blog cikkemben, csak az általam ismert esetekről tudok beszélni, lehetnek még más igények és megoldások is.
Mi a haszonélvezet?
Milyen jogosultságai vannak az ingatlanon a haszonélvezőnek és milyen korlátai vannak?
A köznyelvben azt szokták mondani, hogy a haszonélvezőnek nagyobb jogai vannak, mint az ingatlan tulajdonosának. Igaz ez?
Mit tehet a haszonélvező és mit nem tehet?
A haszonélvezet lehetővé teszi a haszonélvező számára, hogy az ingatlan tulajdonosától függetlenül használja és hasznosítsa az ingatlant és szedje az ingatlan hasznait.
A haszonélvező lakhat az ingatlanban, illetve elsőbbség illeti meg.
Az ingatlant bérbe adhatja és szedheti az ingatlan bérleti díját.
A haszonélvezet nem minősül tulajdonjognak, azaz a haszonélvező nem rendelkezik az ingatlannal kapcsolatos összes joggal, tehát az ingatlant nem terhelheti meg és nem adhatja el.
Mint látható a haszonélvezet egy igen erős jog az ingatlan jogban.
Hogyan jöhet létre a haszonélvezeti jog az ingatlanra?
Számos -féle képen jöhet létre a haszonélvezeti jog.
Haszonélvezeti jogot alapítani lehet, ezt az okiratot be kell nyújtani a földhivatalba.
Ez egy tulajdonos és a haszonélvező között létrejött megállapodás.
Haszonélvezet lehet holtig tartó, vagy lehet rövidebb ideig is tartó.
Leggyakrabban ingatlan adásvételkor jön létre haszonélvezet, amikor is például a szülő, vagy nagyszülő lakást vesz a gyereknek és, hogy az ne herdálja el az ingatlant, vagy például házastárs ne tudja tőle elvenni az ingatlant haszonélvezetet jegyeztet be a tulajdoni lapra.
Váláskor is megállapodhatnak úgy a felek, hogy az egyik fél bent marad az ingatlanban, a másik pedig haszonélvezeti jogot kap.
Amennyiben több tulajdonosa van az ingatlannak, akkor az egyik tulajdonos halálával szokott még létrejönni a holtig tartó özvegyi jog.
A haszonélvezeti jogot nem lehet átruházni, csak megszüntetni és megváltani lehet.
Több haszonélvező is lehet az ingatlanon.
Mikor szűnhet meg az ingatlanon lévő haszonélvezet?
A haszonélvezet a haszonélvező halálával, a haszonélvezeti szerződés megszűnésével, vagy a haszonélvezet lemondásával szűnik meg.
A haszonélvezeti jognak vagyoni értéke van, vagyis a lemondás róla, vagy térítéssel, vagy térítés mentesen is lehetséges megállapodás szerint.
Ki adhatja el az ingatlant, ha rajta van az ingatlan tulajdoni lapon a haszonélvezeti jog?
Ez is egy téves gondolat, hogy a tulajdonos nem adhatja el az ingatlant a haszonélvező beleegyezése nélkül.
Eladhatja a tulajdonos és el is ajándékozhatja az ingatlant haszonélvezeti joggal terhelten is, nyilván nagy eséllyel ingatlan befektető veszi meg, bőven nyomott és nem piaci áron.
Gyermek és szülő viszonya is megromolhat időközben, éppen ezért, ha a gyereknek vennél lakást és bejegyeztetnéd a haszonélvezeti jogodat, akkor ne felejtsd el kérvényezni a haszonélvezeti jog bejegyzésével egyidejűleg a tulajdoni lapra az elidegenítési és terhelési jogot is, mert különben kaphatsz a nyakadban új tulajdonost, aztán ismét, akárhányszor, csak eladják újból, mert ha idővel megy fel az ingatlan ára, akkor az újbóli értékesítés benne van a pakliban, mert az ingatlanbefektetők mindig keresik az üzletet.
Megérheti eladni az ingatlanodat a haszonélvezeti jog megtartásával?
Az ingatlan haszonélvezeti joggal terhelt eladása előnyös megoldást jelenthet az eladó számára, aki továbbra is élvezheti otthonát, miközben pénzhez jut az ingatlan értékesítéséből. Mondjuk adott egy idős lakás tulajdonos, akinek magas értékű ingatlan vagyona van és nem tudja ezt a nagy ingatlanvagyont pénzben élvezni, vagy éppen pénzzavarba került, nem úgy tudja élni pénzszűke miatt a hátralévő életét, ahogy szeretné.
Olyan is lehetséges, hogy több tulajdonostárs van az ingatlanon, akik pénzhez szeretnének jutni, viszont az egyikük továbbra is ott lakna, jellemzően idősekről van szó.
Megérheti a haszonélvezeti jog megtartásával eladni az ingatlanodat, de tudod én már régi motoros vagyok és egy sokat látott ingatlanközvetítő.
Arra nagyon kell vigyáznod, hogy kivel kötsz üzletet, mert lehetnek olyan ingatlan befektetők, akik nem a lágy szívükről híresek, tehát még az is lehetséges, hogy megpróbálnak a haszonélvezeti jogodtól függetlenül is kipiszkálni az otthonodból.
Azt nem mondom, hogy meg fog ez történni, de megtörténhet, ha éppen kifogod..
Megérheti ingatlant vásárolnod haszonélvezeti joggal?
Nyilván minden ügy egyedi, mert mérlegelni kell, hogy hol van az ingatlan, milyen állapotú stb.. és mennyi idős a haszonélvező, ugyanis, amíg él a haszonélvező, addig nem tudsz beköltözni, nem tudod kiadni az ingatlant albérletbe és a bérleti díjat sem szedheted és nem utolsósorban az ingatlan vásárlásra kifizetett pénzt nem használhatod szabadon.
Viszont lényegesen ár alatt tudsz venni egy ingatlant és amennyiben továbbra is így emelkednek az ingatlan árak, akkor évek múlva, vagy ki tudja mikor egy lényegesen magasabb értékű ingatlanod lehet, amit, akár a gyermekednek, vagy éppen az unokádnak adhatsz.
Nyilván ez a megoldás nem jó akkor, ha az első lakásodat vásárolnád, vagy éppen otthonnak keresel ingatlant, vagyis bent szeretnél lakni, meg ha nincs időd, vagy türelmed várni.
Magyarul ez egy tőke befektetés, egy üzlet, ami nem való türelmetlen, idegbajos embereknek.
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat – Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/