Jönnek az egymás sarkát taposó, hisztérikusan licitáló lakásvásárlók 2025-ben?
Az újév első és második napján írom a blog cikkemet, de én még nem érzem a hisztériát az ingatlanpiacon. Persze ilyenkor ez még természetes, mert más években is január közepe, vége felé szokott elkezdeni indulgatni a lakáspiac és egyre erősödni szokott tavasz felé haladva.
2024-ben a csapból is az folyt, hogy ömlenek a vevők 2025-ben az ingatlanpiacra..
Ahhoz még korán vagyunk ebben a 2025-ös évben, hogy bármit is lássunk, érezzünk az ingatlanpiac állítólagos hamarosan megérkező hatalmas, földindulás szerű mozgásából. Mindenesetre a 2024-es médiában a csapból is az folyt, hogy óriási pénzek jönnek egyszer az állampírokból, kamataiból és egyéb forrásokból, állami beavatkozásokból az ingatlanpiacra.
Akkor lássuk az ingatlanpiac valóságát!
Lesz áremelkedés a lakáspiacon és mekkora áremelkedés lesz vajon?
Konkrét számot ne várj tőlem, nem fogok mondani, de egyébként konkrét számot senki sem tud mondani neked, legfeljebb jósolhat és vagy jól öregszik a jóslata, vagy rosszul, de ezt a kockázatot vállalják a jósolgatók.
Mindenesetre lehet, lehetett hallani 5-6-10, de akár 20%-os lakásár emelkedést is.
A 10-20%-os ingatlan ár emelkedést ki más jósolhatta volna, mint a lakáspiacban erősen érdekelt, illetve kitett, a tőzsdén is részvénnyel érdekeltségben lévő egyik Országos Franchise ingatlanközvetítő hálózat.
Hát mi mást jósolna, ha nem egy ilyen talán önbeteljesítő jóslatot.
És, hogy miért lehetnek önbeteljesítők ezek a jóslatok? Lássuk!
Az emberi psziché hatása az ingatlanpiacra, az érzelmi eladás, vétel, vagy kivárás
Az emberi érzelmek nemcsak a tőzsdei mozgásokra, hanem az ingatlanpiacra is erősen hatással vannak, tudod a tömegpszichózisról beszélek.
Ahogy a németek annak idején beléjük dumálták az emberekbe a sok blődséget, ugyanúgy a keleti blokk országaiban is voltak átnevelő táborok, ahol önkritikát kellett gyakorolni, most finomabban gyakorolják a mai politikusok a marketingjüket, tudod a háborús inflációt és társait, mindenesetre le a kalappal előttük nagyon ügyesek most is..
Ugyanez megy a médiában más dolgokban, a sulykolás, sulykolás és a sulykolás, meg az önbeteljesítő jóslatok, amik az emberi érzelmeket és viselkedést erősen befolyásolják, többek között az ingatlanpiacon is..
Magyarország a várakozások, lebegtetések országa, ami folyamatosan manipulálja a lakáspiacot..
Az ingatlan vevők és az eladók is ácsingóznak folyamatosan. A vevők az ingatlanpiac összeomlását várják, de legalábbis a hatalmas áresést az eladók pedig a szárnyalást.
Mindig valamit belebegtetnek, amikor még fél kész, akkor bevezetnek, aztán toldozgatják, foltozgatják és mindenki arra vár, ácsingózik, hogy majd ki segítik, majd jobb lesz, vagy rosszabb, aki a nagy lakáspiaci krachra számít.
Egy pillanat alatt változtathatnak törvényeket, akár megszüntetve és létrehozva egzisztenciákat.
Az ingatlanpiacon a lebegtetések miatt is megy a bizonytalanság folyamatosan évek óta. Vannak vevők, akik várnak az összeomlásra, vannak, akik nagy áldozatok árán hirtelen egy hír hallatán, elveszítve a türelmüket belevágnak a lakás vásárlásba előre hozva a döntésüket és vannak eladók, akik pedig kivárnak, elhalasztják a döntéseiket és így tovább folytathatnám a sort.
Mindenesetre az érzelmek hatalmas hatással vannak az emberi döntésekre, vagy a döntésképtelenségre a lakáspiacon is, vannak olyanok is és talán ez a legrosszabb, ha nem tudnak dönteni és soha nem vesznek ingatlant, rengeteg lehetőségről lecsúszva és rengeteg pénzt veszítve.
Mindenesetre valószínűleg a hírek már be is épültek az ingatlanárakban, mert 2024 utolsó hónapjaiban rendre áremelkedésről számoltak be a piaci szereplők. Már csak az a kérdés, hogy mekkora mozgástere van még az ingatlan áremelkedésnek.
Soha ne az érzelmeid mozgassanak a lakáspiacon, hanem legyen jó a matek, amit előzőleg jól átgondoltál..
Mielőtt bárki bármilyen ingatlan befektetésen, lakásvásárláson, lakás értékesítésen gondolkodik előtte óva intem, hogy jól gondolja meg, mivel az ingatlanpiac ciklikus, egyszer fent, máskor lent és nem tudjuk, hogy meddig megy fel, illetve le. Az biztosnak tűnik, hogy hosszú távon jó lesz, legalábbis eddig az volt /Amerikában is/, de bármikor jöhet egy változás és ez természetes, mivel a gazdaság ciklikus.
Természetesen egy ingatlanvásárlás bármikor jó lehet, de legfőképpen akkor jó, ha már régen megvetted az ingatlant, legalább 40 évvel ezelőtt, figyelembe véve az áremelkedést..
Még most sem heverte ki teljesen az ingatlanpiac a 2022-ben elszenvedett csökkenését, amely az orosz háború, a gazdaság és infláció és egyebek miatt szenvedett el, még mindig lejjebb van némileg reál áron, hiába emelkedtek azóta az ingatlan árak, főleg, ha az inflációt, áremelkedést nézzük, ugye most kb. 3% az elismert, de legalább 50%-nak érezzük kb..
Ne feledjük! Bármikor bármi bejöhet a világban, ami mindent boríthat, vagy legalábbis erősen átrendezhet.
Lássuk, hogy elméletileg mik fogják legjobban befolyásolni az ingatlanpiacot 2025-ben!
A mostani tudásom, ismereteim szerint, a legközelebbi kormány döntésig és a világban bekövetkező változásokig, mert ugye vannak bizonytalansági tényezők bőven, amelyek egy pillanat alatt boríthatnak mindenféle teóriát..
2025-ben ingatlan áremelkedést serkentő tényezők közül:
• 2025-ben az év elején nagy mennyiségű állampapír és állampapír kamat jár le, és ezek a pénzek keresni fogják a helyüket és az a kérdés, hogy ebből a mennyiségből mennyi talál az ingatlanpiacra, ezt még nem lehet tudni..
Mindenesetre nagyon meg lennék lepődve, ha az állam nem próbálná a legtöbb pénzt marasztalni, például, csak most és csak nektek akciót indítani, ezt borítékolhatjuk is. Ezenkívül lejjebb olvashatsz konkurens befektetési termékekről, tehát bőven lehet az ingatlanpiacon kívül is befektetni.
• Munkáshitel a babaváró hitelhez kísértetiesen hasonlító támogatás. Remélhetőleg lakásvásárlás önerejére, illetve lakásvásárlásra veszik igénybe, nem pedig nyaralásra, egyéb hasztalan dolgokra. És nem a szülők vetetik fel a gyerekükkel, hogy a saját kölcsönüket fizessék ki belőle, bár ha nincs más ez is hasznos lehet, hiszen eddig ők segítettek a gyereknek, most ő is segíthet nekik. Az lehet a legfőbb probléma a munkáshitellel, hogy egy 17-18 éves fiatal nem feltétlenül tudja véleményem szerint eldönteni, hogy hogyan használja fel a támogatást és nem feltétlenül kellene rábírni a fiatalokat, hogy a pénzért vállaljanak csak gyerekeket…
• Önkéntes nyugdíj pénztár adómentes igénybe vehetősége lakásvásárlásra, felújításra limitált ideig. Véleményem szerint nem igazán életszerű, hogy valaki eddig a nyugdíjra rakott félre és most lakást vesz belőle felrúgva a takarékoskodását a nyugdíjas éveire és egyébként is kisebb összegeket raktak félre úgy tudom az emberek, inkább hiteltörlesztésre valószínű, hogy fordítani fogják. Amennyiben lakásvásárlásra fordítják kisebb összegek jönnek szóba nagy eséllyel pl. önerő. Ez nem baj, mert a lakásvásárlás is lehet egyfajta megtakarítás idős korra. Azonban, aki a nyugdíj előtakarékosságát ingatlanra költi, az nagyon nézze meg mit vesz!
• Albérlet és lakhatási támogatás. Ezt a támogatást félreértés ne essék nem az állam adja, hanem a munkáltató adhatja, tehát vagy adja, vagy nem, vagy tudja adni, vagy nem, tehát esetleges.
Hasznos, de ez sem fogja felbolygatni a lakáspiacot a támogatott tud félre tenni a majdani lakásvásárlásra és ha még több pénzhez jut, akkor majd lakást tud venni szerencsés esetben, ha van most is megtakarítása. Amennyiben hitelképes a megfelelő mértékig, akkor remélhetőleg most is tud lakást venni.
• ………… Ide egy nagy lyukat is lehetne tenni, mert ezt még nem tudjuk, de számíthatunk rá. 2026-ban választások lesznek Magyarországon és valamit be kell dobni az embereknek, az otthonnal, ingatlannal kapcsolatosan. Ez, illetve ezek a várható támogatások is lehetnek serkentő tényezők az ingatlanpiacra, ha más nem lélektanilag.
Amikről azt hiszed, hogy 2025-ben serkentik az ingatlan áremelkedés:
• 5% lakáshitelről kiderült, hogy nem ér semmit, vagy csekély mértékben ér valamit olyan kemények a feltételek, 63 lakás alkalmas a felvételére egész Budapesten egy közelmúltban publikált felmérés szerint..
• Letelepedési kötvény még nem teljesen ismert, ezen keresztül a nem EU országokban lakó külföldiek vehetnének ingatlant, de a feltételek szerint nem lesz nagy hatással az ingatlanpiacra, illetve még nem igazán ismertek a feltételek.
• Új lakás építési program 2025. márciustól, 25 ezer új lakás építése a cél… Ennek a hatását véleményem szerint még 2025-ben nem fogjuk annyira érezni, ha lesz belőle valami, hanem 1-2 év múlva.
• Minimálbér és a fizetések emelkedése. Ez sem fogja nagyban befolyásolni az ingatlanpiacot, mivel ez egy lassú folyamat és közben az ingatlan árak és az élelmiszer árak, a megélhetés is emelkednek várhatóan. A minimálbér emelkedése hosszú távon lehet jó a lakáspiacon, ezt majd lejjebb megindoklom, hogy miért.
A már meglévő ingatlan piacot serkentő támogatások közül:
• Babaváró hitel. Már beárazódott az ingatlanpiacon, hatalmas változásra már nem számíthatunk miatta. Ez a támogatás továbbra is működhet, de ez nem forgatja fel az ingatlanpiacot. A kivezetése bizonyára sokkot okozna, mint politikailag, mint az ingatlanpiacon.
• Csok plusz. Már beárazódott az ingatlanpiacon, hatalmas változásra már nem számíthatunk miatta. Az ingatlanoknak rendezettnek kell lenniük, különben elutasíthatják, ez a támogatás sem forgatta fel eddig az ingatlanpiacot. A kivezetése bizonyára sokkot okozna, mint politikailag, mint az ingatlanpiacon.
• 10%-os lakáshitel. Azoknak a legszuperebb, akik többedik lakásukat veszik meg, nem hiszem, hogy a nagy átlag ki tudja kihasználni, plusz az átlag embernél veszélyes is, azoknál akiknek még a 20% önerejük sincs meg a lakáshitelhez.
Amik visszafoghatják 2025-ben az ingatlanpiacot:
• A hitel kamatok várhatóan nem csökkenek már tovább, legalábbis egyelőre nem csökkennek, 6% körül vannak jelenleg, ami visszafoghatja a lakásvásárlást azok körében, akik lakáshitelt vennének fel.
• Az infláció. 3 egész valamennyinek ismerik el jelenleg, de te meg én legalább 50%-nak érezzük olyan magasak az élelmiszer árak és mindennek felment az ára. A viszonylagos jó létnek, illetve a viszonylagos jó lét érzésének valószínűleg vége van, ez már így marad.
Nyilván, ha a megélhetésre kell a pénz, meg a boltban elköltjük, akkor nem marad lakásvásárlásra, vagy nagyon nehezen.
• Airbn szabályozása. Ez is kérdés, hogy a befektetőket mennyire bizonytalanítja el a szabályozás, illetve szigorítása és mennyire félnek az esetleges további szigorítástól.
• Nem a befektetők által elvárható mértékben emelkedő ingatlan bérleti díjak. Az utóbbi időben némi korrekció volt felmérések szerint a bérleti díjakban. Amennyiben nem hozza meg a bérleti díj az elvárható hozamot, akkor elgondolkozik a befektető az ingatlan befektetésben.
• A gyengélkedő magyar gazdaság és a bizonytalan nemzetközi politikai környezet
Az Amerikai elnöki beiktatás januárban, amivel még számolni kell..Milyen hatással lehet Trump az ingatlanpiacunkra?
Januárban iktatják be Donald Trumpot, aki büntető vámokkal fenyegetőzik.
Nem tudni mennyire váltja be ezeket az ígéreteket, vagy csak zsarolja Európát és másokat.
Ha kiveti, a vámok miatt akár az EU is recesszióba süllyedhet és ezzel együtt Magyarország is, mivel nagyon kitett a Magyar gazdaság Európától, Németországtól.
Az ingatlanpiaci befektetésnek bőven vannak ám még konkurens befektetési formái!
Mibe fektethetsz még ingatlanon kívül, ami hasonló, mint az ingatlan befektetés?
Reitek, ingatlan alapok, ingatlanos cég is van a tőzsdén részvénnyel stb..
Egyéb nem pont közvetlenül ingatlanhoz kapcsolódó befektetési formák:
Állampapír, kötvények, részvények, befektetési alapok, arany? EURÓ stb..
Az ingatlan befektetésnek is lehetnek nehézségei..
Időigényes, sokat kell foglalkozni vele. Vásárláskor böngészni kell a hirdetéseket, hacsak nem bízol meg egy ingatlanközvetítőt a lakás kereséssel. Viszont annak költsége lesz, ami adott esetben bőven megtérülhet. A kiválasztást követően el kell menni megnézni az ingatlanokat, tárgyalni kell, alkudozni, majd ügyvédhez menni, szerződni. Ez után következik az illetékfizetés, hacsak valahogyan ezt nem tudod megúszni hivatalosan.
A lakás kiadással is kell foglalkozni, ez általában stresszes, bár, ha nem unatkozol a lakás kiadás közben, akkor valamit elrontottál, rosszul választottad ki a bérlődet. A lakás kiadás bevétele bizonytalan, lehetnek lyukak. Az ingatlanra, ahogy múlik az idő egyre többet kell nagy eséllyel költeni. Egyszóval a lakással foglalkozni kell, sok más befektetéssel pedig nem igazán, hacsak nem részvényezel.
Milyen hozamot hozhat az ingatlan?
Első körben van egy vásárláskor elérhető hozam, ha olcsóbban veszed. Ezt is szokták mondani, hogy a hasznot a vásárláskor termeled meg. Na persze, ezt azzal lehet fokozni, hogy nemcsak az olcsó vételre és nemcsak a majdani áremelkedésre hajtasz, hanem értéket akarsz teremteni, létrehozni az ingatlannal például átalakítás, átminősítés, teljes felújítás stb…
A következő körben beszélhetünk a lakáskiadáskor elérhető hozamról.
Ez kb. 3-8% lehet a rövid távú bérbeadásakor, az Airbnbnél ez lehet akár 15%, vagy több is, persze sok minden függ attól, hogy hol van az ingatlan és hogyan kezelik.
Ezenkívül létezik még az esetleges ingatlan érték növekedése is, ami főleg hosszú távú koncepció kevés kivételtől eltekintve, mint például a 2014 és 2019 közötti ingatlanpiaci bumm.
Számolj még az ingatlan költségeivel, illeték, adó, felújítás, állagmegóvás stb..
Egyéb fontos tényező, ami miatt soha nem áll meg az ingatlanpiac
Az élethelyzet változások mindig mozgatják a lakáspiacot, ez miatt soha nem áll meg, bármi van. Ugyanis mindig születnek gyerekek, akik miatt nagyobb lakás kellene, az idősebbeknek, egyedül állóknak kisebb lakás. Megházasodnak és jön az első lakás.
Sajnos mindig lesz elhalálozás, öröklés, ezeket az ingatlanoknak a nagy részért el kell adni, piacra lépnek ezekkel az ingatlanokkal. Stb..
Egyéb fontos 2025-ös ingatlanpiaci tényezők
Új építésű ingatlanok piaca
Általában 2-3 éves az átfutás a tervezéstől a megvalósulásig. Ma alig van elérhető új ingatlan az új lakás piacon. Ez a mostani állapot a Kovid után gyökerezik, amikor nem volt árú, építőanyag, bizonytalanság volt stb.
A jelenlegi kormányzati intézkedések alapozzák meg a következő 2-3 évet az új lakáspiacon, de az látható, hogy nincs megállás, egyre drágábbak az új lakások árai is..
A mostani terv a legalább évi 25 ezer új lakás építése, de ez is kevés, ugyanis legalább 40 ezer új lakásnak kellene épülnie évente Magyarországon, ahhoz, hogy a kb. 4 milliós lakásállomány 100 év alatt meg tudjon újulni..
Az új építésű piac lassan beindulhat. 2025 folyamatosan fejlődő év lehet a 2026-os választás miatt, mert lehet mutatni a lakástámogatásokat.
Vidéki ingatlanok piaca
Vidéken szinte ingyen, vagy a feltételek teljesítése esetén pl. gyerek vállalással szinte ingyen lehet venni családi házat és az így nagy eséllyel jó befektetés lesz, ha nem rossz helyen van és rosszá válik a környék időközben plusz a bekerülési költség, ráfordítás nem viszi el a hosszútávú hasznot.
Persze a vidékkel meg az a probléma, hogy hol a munkahely, milyen messze van, hol a Mozi, Színház egyszóval a kultúrával mi lesz stb.. megfelelő e a vidéki élet és kinek megfelelő. Nyilván, akinek ott lakik a családja az is más helyzetben van, meg máshogy a betelepülők, akik, csak a pénz miatt települnek ki a városból, azok lehet, hogy sohasem szokják meg a vidéki életet..
Mit okozhatnak az eddig lebegtetett „jó” hírek az ingatlanpiacon? Kedves ingatlan eladó óva intelek!!!
Amint hallod a hangzatos ígéreteket ne árazd túl az eladó lakásod árát a hatásukra.
Ha bizonytalan vagy, inkább hívj ingatlan szakembert, mielőtt eladhatatlan áron hirdetnéd a lakásodat!
Ezek alapján tehát 2025 nem biztosítja automatikusan azt a hisztériát és pörgést a lakáspiacon, amit sokan várnak.
Azok az ingatlanok, amik eddig szinte eladhatatlanok voltak, keresetlenek és túl drágák, azok várhatóan azok is maradnak, legfeljebb a piac beérheti őket és úgy válnak eladhatóvá, vagy nagy alkuval, de nem álom áron, ami egyébként most is jellemző a lakáspiacra licit mellett.
Rohanni fognak az ingatlanokért 2025-ben?
Akiknek nagy tőkéjük van azoknak már van bizonyára ingatlan portfóliójuk, tehát nem feltétlenül kell kivenniük az állampapírból a pénzüket pláne, ha új jó lehetőséget kapnak, amivel dolgozniuk sem kell.
Nagyon meg lennék lepődve, ha az állam valami nagyon szexi új lehetőséget nem találna ki pl. magas kamattal, kedvező feltételekkel új állampapírt.
Részvényt, vagy ingatlant, netán állampapírt érdemes vásárolnod?
Hol nőhetnek legjobban az ingatlan árak 2025-ben?
Ott, ahol népszerűek az ingatlanok. A kínálattal most is problémák vannak, kevés a jó, energiatakarékos, újszerű ingatlan és erre a szűkös kínálatra jöhet rá a még nagyobb fokú kereslet. Főleg az új, újszerű stb. lakásokat fogják keresni továbbra is, mint eddig. Licitek alakulhatnak ki. Az eladhatatlanok, illetve a nehezen eladhatók nem válnak eladhatóvá, legfeljebb, ha utoléri a magas ár a piacot, vagy alkuval.
Hol emelkedhetnek a lakásárak?
Elsősorban Budapesten. Budapest belvárosa, külvárosa, agglomeráció, nagyvárosok, megyeszékhelyek. de nyilván nincs egységes ingatlanpiac nem mindenhol és nem mindenhol egyformán.
Milyen ingatlanokat fognak keresni 2025-ben is nagyrészt a vevők várhatóan?
Az eddigi keresett, kurrens ingatlanok lesznek még keresettebbek, szűkül a kínálat ezekben a szegmensekben és akár licit helyzet is kialakulhat.
Továbbra is az új építésű, újszerű, felújított használtakat, illetve az energia takarékos ingatlanokat.
Az eddig is eladhatatlan, illetve nagyon nehezen értékesíthető korszerűtlen hodályokat, teljesen felújítandó, energiapazarló lakásokat továbbra is nehéz lesz eladni, tehát ne várjuk, hogy az esetlegesen ingatlan piacra ömlő állampapír pénzeken majd ilyen lakásokat vesznek.
Valószínűleg az új építésű lakásokat és az újszerű lakásokat fogják keresni legjobban, illetve még jobban
Méretben főleg a kis lakásokat, kis rezsis, olcsó fenntartású garzonokat keresik, mert a nagy vevőközönség azt éri fel pénzzel.
A korszerűtlen, hatalmas, lepusztult ingatlanokat is el lehet adni természetesen, de jóval olcsóbb áron és nem erősen túlárazva, ugyanis a vevők egyre jobban tartanak a felújítástól, mivel drága az építőanyag és a munkaerő, valamit alig van megbízható szakember.
A teljesen felújítandó ingatlanokat egy szűk ingatlan befektetői szegmens keresi általában készpénzért, vagy olyan vásárlók, akik, csak árban azt érik fel.
Az ingatlan kínálati oldallal gondok lesznek várhatóan, mert kevés a minőségi lakás, éppen ezért egyes kategóriákban túl kereslet és licit helyzetek is kialakulhatnak.
Mire számíthatunk 2025-2026-ban az ingatlanpiacon?
Jönnek majd az egyre jobb és szebb ingatlanpiaci bejelentések a kormányzattól, amik közül lesznek továbbra is olyanok, amik nem érnek majd szinte semmit.
Nagyon szuper ingatlanpiaci hírekre lehet számítani 2025 és 2026 elején, mert választások lesznek és várhatóan még jobban megindul majd az ígérgetési cunami.
Az állami támogatások várható csekély hatása a 2025-ös ingatlanpiacra
Láthatjuk, hogy az eddig megismert állami támogatások sem fogják várhatóan felbolygatni az ingatlanpiacot, de szomorú hogy közben lehet hergelni vele a szavazókat, persze ez természetes, bármelyik oldal lenne, ezt csinálná, hogy mekkora hatással lesz az ingatlanpiacra, a családokra, amivel azt érik csak el, hogy az eladók mindig beárazzák előre a híreket, az ingatlan árak csak mennek az égbe és közben egyre többen lesznek olyanok, akik kiárazódnak az ingatlanpiacról, mert már esélyük sem lesz lakást venni az elszabaduló ingatlan árak miatt.
Egy kis jót, vagy ami talán jobb lehet a végére, hogy ne mond azt, hogyan kezdi ez a hülye ingatlanos a 2025-ös évet!
Beszéljünk a végén a lakhatási válságról! Ez most hogyan befolyásolja a 2025-2026-os ingatlanpiacot?
Nemcsak Magyarországon, hanem az egész nyugati világban lakhatási válás van, mert annyira elszabadultak az ingatlan árak a fizetésekhez képest. Ezt már nyugati politikusok is megfogalmazták már többen például Kamala Harris a választási programjában és a Magyar kormány is. Egyre több fiatal kényszerül otthon maradni a Mamahotelben Amerikában is nemcsak Magyarországon.
Egy biztos, ha nem tesznek valamit, pár év múlva politikát dönthetnek az ingatlan árak, kormányokat buktathatnak meg ezek a tényezők, magyarul tenni kell valamit, hogy ezt az ollót szűkítsék és megfizethetőbb legyen a lakhatás.
Mesterségesen csökkenteni kell az ingatlanárakat és növelni kell a fizetéseket és ez csak idő kérdése, hogy mikor állnak neki komolyabban és ki fog neki állni.
Várható a lakhatási válság megoldása 2025-ben?
Még nem várható, mert általában ezek az intézkedések több időt vesznek igénybe. Most némi áremelkedés várható, majd később talán jöhet egy kisebb árcsökkenés, illetve ingatlanár korrekció, vagy az ingatlanárak és a minimálbérek nagyobb mértékű egymáshoz igazítása és remények szerint ez már 2026-ra némileg megvalósul..
Milyen lakáspiaci hangulatot várok 2025-ben? – Összegzés
Alapvetően optimista ingatlanpiaci hangulatot várok, a támogatások miatt és a választások közeledtével, mert mindenki hozzá lett szoktatva az utóbbi években, hogy osztogatás folyik, pl, az adósokat is mindig menetrendszerűen kisegítik és ez valahol jó, de valahol pedig rossz. Az állami támogatásokat nem vonnák el, mert azt megérezné az ingatlanpiac, visszafogná azt, bejöhetnek újabbak és a meglévőket alakítgathatják, mint eddig is.
Véleményem szerint hatalmas, földcsuszamlás szerű változás nem lesz az ingatlanpiacon nagyjából a mostani árakon kelnek el az ingatlanok és lesznek, ahol alkuk alakulnak ki kisebb nagyobb mértékben és lesznek olyanok, ahol licitek lesznek.
Mint a cikkem elején írtam, nem mondok számokat, de bizonyára lesz némi áremelkedés, ami lehet, hogy reál árban elképzelhető, hogy nem fog érni semmit, csak nominál árban.
Jóval jobb hangulat várható a lakáspiacon, mint az 2023-ban és 2024-ben, nyilván sokkal jobb, mint 2023-ban.
A jelenlegi 3-4%-os infláció sem indokol hatalmas Ingatlan ár emelkedést.
A 2025-ös ingatlanpiac kihívásai. Eladóként és vevőként is legyél spiccen, figyelj!
A 2025-ös ingatlanpiac számos kihívást és lehetőséget rejt magában. Bár az árak várhatóan tovább emelkednek, a mérték és az ütem bizonytalan. Azok, akik most terveznek ingatlant vásárolni, alaposan mérlegeljék a lehetőségeiket, és ne feledkezzenek meg a kockázatokról sem.
Azok is legyenek spiccen, akik eladnák az ingatlanjukat, hogy mikor és milyen áron tegyék.
Az ingatlanvásárlás egy komplex folyamat, amely szakértői segítséget igényel. Egy tapasztalt ingatlanközvetítő segíthet megtalálni a megfelelő ingatlant, valamint eligazodni a bonyolult jogi és pénzügyi kérdésekben.
Fordulj hozzám bizalommal, ha szeretnél többet megtudni az aktuális ingatlanpiaci helyzetről, vagy ha személyre szabott tanácsadásra van szükséged!
Kapcsolódó blog cikkem:
2024 ingatlanpiaca. Jelenlegi helyzet és hogyan tovább?
Itt az új lakáspiaci őrület? Megjelent a Csok plusz rendelet!
Egy profi, tapasztalt ingatlanszakértő sokat tud segíteni a lakáskeresésben és tudja támogatni az ingatlan eladásodat is.
Keress bátran és kövesd a blog oldalamat a következő írásaimért, hasznos tudnivalókért!
Kérdéseddel, keress meg ITT A CIKK ALATT az űrlapon, vagy emailban, telefonon, közösségi médiában.
Szerző: Sipos András Ingatlanközvetítő – Becsületes Ingatlanos
A Zala megyei, Zalaegerszegi Ingatlanközvetítő. 1996-óta adok el ingatlanokat.
Eladó lakások, családi házak, telkek, nyaralók, ingatlanok Zala megyében, Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Keszthelyen, Nyugat-Balatonon
A blog cikkben szereplő információk nem teljes körűek, figyelemfelhívó célzattal készültek, tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek sem befektetési, sem pénzügyi, sem jogi tanácsnak, tanácsadásnak, felhasználásuk kizárólag a látogató felelősségére és kockázatára történik.
Bővebb információ: https://becsuletesingatlanos.hu/jognyilatkozat/